Podróże po Europie

Gdzie spać we Florencji? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Florencja jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów włoskich miast. Rozmiar historycznego centrum jest też na tyle mały, że w rozsądnym czasie bez większego problemu dojdziemy wszędzie pieszo - dotyczy to poruszania się pomiędzy atrakcjami jak i dojścia z kolejowego dworca głównego (Firenze Santa Maria Novella, SMN).

Niestety, obie te charakterystyki sprawiają, że noclegi we Florencji są drogie. Wielu turystów narzeka też na warunki, czasem pokoje za 60-70€ (co w gruncie rzeczy w historycznym centrum jest dość dobrą ceną) są brudne i niezadbane. Na pewno warto rozpocząć poszukiwania noclegu wcześniej i nie odkładać tego na ostatnią chwilę, Florencję zawsze odwiedzają tłumy turystów i najlepsze oferty dość szybko znikają.

Czasem lepszym rozwiązaniem może być wybranie noclegu trochę dalej, skąd dojedziemy komunikacją albo dojdziemy dłuższym spacerem. W przypadku przyjazdu do Florencji samochodem będziemy mieć problem z parkingiem w historycznym centrum, w takim wypadku nocleg poza najstarszą częścią miasta lub po drugiej stronie rzeki może być dla nas najlepszym rozwiązaniem. Jeśli wybieramy się autem powinniśmy przeczytać zasady działania strefy ZTL (Zona a Traffico Limitato), która określa zasady wjazdu do centrum miasta. W skrócie wygląda to tak, że nie ma możliwości wjazdu do ścisłego historycznego centrum przez cały dzień w tygodniu i przez połowę soboty. Za nieuprawniony wjazd grożą wysokie kary. Więcej informacji (niestety po włosku, trzeba użyć translatora) - znajdziemy pod tym adresem.

Baza noclegowa

We Florencji znajdziemy wiele różnych rodzajów zakwaterowania - od gwiazdkowych hoteli, przez hostele i pensjonaty B&B, aż po prywatne apartamenty. Pensjonaty to z reguły przerobione mieszkania lub piętra w historycznym kamienicach. Od razu warto podkreślić, że dobrze oceniane gwiazdkowe hotele w historycznym centrum mogą być poza zasięgiem finansowym turystów z Polski. Nie powinno nas to jednak zrażać - we Włoszech pensjonaty czy hostele bardzo często oferują o wiele lepsze warunki względem czystości niż słabe hotele. Na pewno lepiej zdecydować się na dobrze oceniany pensjonat niż źle oceniany hotel.

W jakiej dzielnicy szukać noclegu we Florencji?

Kluczową barierą przy szukaniu noclegu we Florencji jest nasz budżet. Stolica Toskanii uważana jest za miasto bezpieczne i pod tym kątem w szeroko rozumianym centrum nie powinnismy niczego się obawiać, chociaż oczywiście zawsze warto zachować zwyczajną ostrożność - tak jak w każdym dużym turystycznym mieście. Także odległości nie powinny w dużym stopniu wpływać na nasz wybór, wszędzie i tak dostaniemy się dość szybko pieszo.

Historyczne centrum

Bezdyskusyjnym plusem noclegu w historycznym centrum jest odległość do najważniejszych atrakcji. Minusem są: wysokie ceny, duży hałas w przypadku sąsiadowania z ulicami i mniejsza autentyczność na obszarze otaczającym katedrę, np. w przypadku gastronomii. Niestety, środkowa część historycznego centrum stała się sama w sobie atrakcją turystyczną, z tego względu czasem warto oddalić się w okolicę granic dawnych murów miejskich lub nawet poza nie.

Poniżej scharakteryzowaliśmy niektóre obszary historycznego centrum.

San Lorenzo

Popularny obszar San Lorenzo znajduje się na północ od katedry i rozciąga się niemal do dworca kolejowego. Oferuje duży wybór opcji noclegowych, działa tu też cała masa lokali oraz sklepów spożywczych. W niektórych źródłach można znaleźć informacje, że dobrym miejscem na nocleg są najbliższe okolice targu San Lorenzo. Przemawia za tym odległość oraz wybór gastronomiczny, ale trzeba pamiętać, że w ciągu dnia cała okolica oblegana jest przez dzikie tłumy.

Znajdź nocleg na obszarze San Lorenzo.

San Marco

Trochę dalej na północ znajduje się obszar San Marco. Różni się on od historycznej części bliżej rzeki Arno - są tu szersze ulice, duży ruch samochodowy i atmosfera bliższa dużej metropolii, także dzięki wszechobecnym studentom.

Z drugiej strony znajduje się tu dużo atrakcji (m.in. słynna Galleria dell’Accademia) i czasem można znaleźć nocleg w lepszej cenie niż w historycznym centrum, chociaż na pewno nie jest to reguła. Jeśli nie przeszkadza nam to, że znajdujemy się troszkę dalej od centrum - to możemy rozważyć sprawdzenie noclegów w tej okolicy.

Znajdź inne noclegi w okolicy San Marco

Santa Croce i Sant’Ambrogio

Santa Croce i Sant’Ambrogio znajdują się po wschodniej części historycznego starego miasta. Szczególnie obszar Sant'Ambrogio można uznać za zdecydowanie mniej turystyczny. Spotkamy tam więcej Włochów niż zagranicznych turystów - widać to chociażby na targu Sant'Ambrogio porównując go do odpowiednika z San Lorenzo. Zabudowa na wschód od Bazyliki Santa Croce jest już mniej imponującą niż w ścisłym centrum, wciąż jest tu jednak przyjemnie i można odczuć historyczną atmosferę.

Plusem tego obszaru jest na pewno szeroki i różnorodny wybór gastronomiczny - knajpki, restauracje i trattorie są tu czynne i oblegane do późna. Dotyczy to szczególnie najbliższej okolicy Placu Santa Croce (Piazza di Santa Croce). Na pewno jeśli zależy nam na wieczornej aktywności powinniśmy się tu odnaleźć.

Zdarza się, że dobre ceny w tej okolicy oferuje Hotel Bodoni. Pokoje nie są tu luksusowe, hotel oferuje jednak śniadanie oraz prywatna łazienkę w rozsądnej jak na Florencję cenie.

Znajdź inny nocleg na obszarze Santa Croce

Oltrarno - południowa strona rzeki Arno

Ciekawym miejscem na szukanie noclegu jest obszar na południe od rzeki Arno, czyli Oltrarno. Miejsce to uchodzi za trochę mniej turystyczne niż północna część i przebywa tu więcej lokalsów, w tym wielu studentów. Oferta gastronomiczna jest również w mniejszym stopniu nastawiona na turystów, a bardziej na miejscowych. Nie powinno nas to jednak zwieść - ceny w tej okolicy niekoniecznie będą niższe niż po północnej stronie.

Oltrarno możemy podzielić na dwie części, jedna rozciąga się na zachód od Mostu Złotników (Ponte Vecchio), a druga na wschód.

Wschodnia część ciągnie się aż za popularny Plac Michała Anioła (Piazzale Michelangelo). Jest tu na pewno spokojniej, chociaż musimy pamiętać, że obszar ten pnie się pod górę. Noclegi bliżej rzeki są łatwo dostępne pieszo, w innych przypadkach możemy być zmuszeni do bardziej męczących spacerów lub korzystania z komunikacji. Bez względu na lokalizację wciąż w zasięgu spaceru powinniśmy mieć wiele lokalnych knajpek.

Przykładem popularnego noclegu jest tu B&B Firenze Lorenzo&Lorenzo. Pensjonat oferuje tańsze pokoje ze współdzieloną łazienką oraz droższe z łazienką prywatną.

Znajdź inne noclegi w okolicy Piazzale Michelangelo

Na zachód od Mostu Złotników rozciąga się żywy obszar Santo Spirito. Wschodnia część Santo Spirito biegnie wzdłuż drogi prowadzącej do Pałacu Pitti. Jest to ruchliwa i głośna trasa. Czym dalej wgłąb na zachód, tym okolica się zmienia i dominują: wąskie uliczki, place oraz lokale z toskańską kuchnią żyjące do wieczora i zapełnione mieszkańcami. Wszystko to nadaje temu obszarowi dużą autentyczność. Teren nie rośnie też aż tak gwałtownie w górę jak w przypadku obszaru na wschód od Ponte Vecchio. Pamiętajmy też, że okolice słynnego mostu są zawsze przepełnione ludźmi.

Znajdź nocleg na obszarze Santo Spirito

Okolica dworca Santa Maria Novella

W przypadku wielu włoskich miast okolica dworca należy do tych, które każdy miejscowy sugeruje omijać. We Florencji nie wygląda to aż tak źle - turyści wokół dworca kręcą się do późnych godzin nocnych i sam dworzec znajduje się bardzo blisko historycznego centrum. Dodatkowo, obszar na północ od dworca nie należy już do strefy ZTL.

W najbliższej okolicy dworca znajdziemy dość duży wybór noclegowy. Nie wszystkie z miejsc będą najwyższej klasy, sama okolica jest jednak uważana za dość bezpieczną mimo że nie zawsze najpiękniejszą. Plusem są też ceny, w porównaniu z resztą historycznego centrum powinno być tu najtaniej.

Przykładem dobrze ocenianego pensjonatu w okolicy jest Faceroom.

Znajdź inne noclegi w okolicy dworca

Poza centrum

Bardzo duży wybór różnych opcji noclegowych znajduje się na zachód i na północ od dworca głównego, za dawnym fortem Fortezza da Basso zamienionym dziś na centrum wystawowe. Obszar ten jest mało turystyczny i bardziej florencki - znajdziemy tu więcej knajpek nastawionych głównie na miejscowych. Poza sezonem można tam znaleźć dobrze ocenianym nocleg z prywatną łazienką nawet poniżej 200 zł za dobę.

Znajdź noclegi na północ i zachód od dworca kolejowego

Noclegu możemy również poszukać w okolicy i na północ od ruchliwego placu Piazza Della Libertà. Jest to już obszar zdecydowanie bardziej mieszkalny i charakteryzuje się dość dużym ruchem samochodowym, ale bez problemu dostaniemy się stamtąd do centrum pieszo (dłuższy spacer) lub komunikacją.

Przykładem dobrze ocenianego noclegu w tej okolicy jest Relais Lavagnini.

Okoliczne miasta

Dla niektórych turystów bardziej budżetową opcją może być zatrzymanie się w jednym z okolicznych lub dalszych miast i codzienne dojazdy pociągami regionalnymi lub autobusami. Plusem na pewno jest to, że z dworca do centrum dojdziemy w kilkanaście minut. Minusem są na pewno: czas spędzony na dojazdach i przy większej grupie osób koszt biletów. Wartością dodana jest możliwość poznania innego toskańskiego miasta, spokojniejszego od samej Florencji. Pamiętajmy żeby sprawdzić położenie dworca kolejowego w wybranym mieście.

Przykładem nieodległego miasta jest np. Empoli. Czas przejazdu do Florencji to około 30 minut i koszt przejazdu pociągiem wyniesie nas mniej niż 5€ za bilet w jedną stronę.

Sprawdź noclegi w Empoli

Innym wyborem może być znajdująca się trochę dalej Pistoia słynąca z pięknego historycznego placu i dzwonnicy. Sprawdź noclegi w mieście Pistoia

Wśród turystów z bardziej zasobnym portfelem popularne są też noclegi na wzgórzach otaczających Florencje. Hotele w tamtych okolicach oferują często także transport do centrum Florencji i posiadają baseny ze świetnym widokiem.

Na co uważać szukając noclegu we Florencji?

W zimę minusem w niektórych lokalizacjach może być chłód. Niektóre noclegi znajdują się w wysokich pomieszczeniach, które trudno ogrzać (i właściciele też się specjalnie o to nie starają) - jadąc w jeden z zimowych miesięcy warto sprawdzić komentarze z podobnego okresu. Toskania w zimę wcale nie jest miejscem ciepłym, dotyczy to przede wszystkim wieczorów i nocy.

Reklama