Podróże po Europie

Gdzie spać we Florencji? Najlepsze dzielnice i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2023

Florencja należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów włoskich miast, a rozmiar jej historycznego centrum jest na tyle kompaktowy, że w rozsądnym czasie bez większego problemu dojdziemy wszędzie pieszo - dotyczy to poruszania się pomiędzy atrakcjami jak i dojścia od głównego dworca kolejowego Firenze Santa Maria Novella, SMN.

Niestety, obie te charakterystyki sprawiają, że noclegi we Florencji są drogie. Wielu turystów narzeka też na warunki - czasem pokoje za 150€ (co w gruncie rzeczy w historycznym centrum potrafi być uznawane za dość dobrą cenę...) są brudne i niezadbane.

Naszym zdaniem warto rozpocząć poszukiwania zakwaterowania we Florencji odpowiednio wcześniej i nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Miasto to zawsze odwiedzają tłumy turystów i najlepsze oferty dość szybko znikają. W naszym przewodniku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie gdzie nocować we Florencji i podzielimy się naszymi doświadczeniami praktycznymi po kilkukrotnej wizycie stolicy Toskanii.

Baza noclegowe we Florencji - kilka słów wprowadzenia

We Florencji znajdziemy wiele różnych rodzajów zakwaterowania - od gwiazdkowych hoteli, przez hostele i pensjonaty B&B, aż po prywatne apartamenty. Pensjonaty to z reguły przerobione mieszkania lub piętra w historycznym kamienicach. Od razu warto podkreślić, że dobrze oceniane gwiazdkowe hotele w historycznym centrum mogą być poza zasięgiem finansowym turystów z Polski. Nie powinno nas to jednak zrażać - we Włoszech pensjonaty czy hostele bardzo często oferują o wiele lepsze warunki względem czystości niż słabe hotele. Z naszego doświadczenia wynika, że lepiej zdecydować się na dobrze oceniany pensjonat niż źle oceniany hotel.

W jakiej dzielnicy spać we Florencji?

Najważniejszym czynnikiem przy szukaniu noclegu we Florencji jest nasz budżet. Stolica Toskanii uważana jest za miasto bezpieczne i pod tym kątem w szeroko rozumianym centrum nie powinniśmy niczego się obawiać, chociaż oczywiście zawsze warto zachować zwyczajną ostrożność - tak jak w każdym dużym turystycznym mieście. Także odległości nie powinny w dużym stopniu wpływać na nasz wybór, wszędzie i tak dostaniemy się dość szybko pieszo. Poniżej opisaliśmy dzielnice, w których warto spać we Florencji.

Historyczne centrum - najlepszy wybór przy dużym budżecie

Bezdyskusyjną przewagą noclegu w historycznym centrum jest odległość do najważniejszych atrakcji Florencji oraz mnogość zabytków (co warte odnotowania Centro storico di Firenze w całości trafiło na listę dziedzictwa UNESCO).

Minusem są: wysokie ceny, duży hałas w przypadku sąsiadowania z ulicami i mniejsza autentyczność na obszarze otaczającym katedrę, np. w przypadku gastronomii. Niestety, środkowa część historycznego centrum stała się sama w sobie atrakcją turystyczną i z tego względu czasem warto oddalić się w okolicę granic dawnych murów miejskich lub nawet poza nie.

Poniżej scharakteryzowaliśmy wybrane obszary historycznego centrum.

San Lorenzo - idealne miejsce przy dużym budżecie

Wypełniony turystami obszar San Lorenzo leży na północ od florenckiej katedry i rozciąga się niemal do dworca kolejowego. Oferuje duży wybór opcji noclegowych, działa tu też cała masa lokali oraz sklepów spożywczych. W niektórych źródłach można znaleźć informacje, że dobrym miejscem na nocleg są najbliższe okolice targu San Lorenzo. Przemawia za tym odległość oraz wybór gastronomiczny, ale trzeba pamiętać, że w ciągu dnia cała okolica oblegana jest przez dzikie tłumy i my akurat tam byśmy się nie zatrzymywali.

Gdzie spać we Florencji? Obszar San Lorenzo

Niestety, okolica ta należy do najdroższych w całym mieście. Do względnie rozsądnych cenowo obiektów należy tu dobrze oceniany Emerald Palace. Leży on w samym sercu Florencji i niełatwo o lepszą lokalizację.

Znajdź nocleg na obszarze San Lorenzo

San Marco - jeden z najbardziej klimatycznych zakątków Florencji

Trochę dalej na północ rozciąga się obszar San Marco. Różni się on od historycznej części bliżej rzeki Arno - są tu szersze ulice, większy ruch samochodowy i atmosfera bliższa dużej metropolii, także dzięki wszechobecnym studentom. To jeden z naszych ulubionych zakątków Florencji, gdzie sami chętnie nocowaliśmy.

Z drugiej strony znajduje się tu dużo atrakcji (m.in. słynna Galleria dell’Accademia oraz mniej znane Museo di San Marco w zabytkowym klasztorze) i czasem można znaleźć nocleg w lepszej cenie niż w San Lorenzo, chociaż na pewno nie jest to reguła. Jeśli nie przeszkadza nam to, że znajdujemy się troszkę dalej od największych zabytków (ale wciąż w odległości krótkiego spaceru!) - to możemy rozważyć sprawdzenie noclegów w tej okolicy.

Gdzie nocować we Florencji na obszarze San Marco?

  • Panorama Firenze - jeden z obiektów należących do kategorii budżetowych (jak na historyczne centrum), który czasem oferuje przyjemne zniżki. Posiada klimatyzację, a część z jego droższych pokoi oferuje widok z panoramą katedry w tle.
  • Residenza San Gallo 79 - opcja droższa niż poprzednia, ale zdecydowanie lepiej oceniana i oferująca bardziej komfortowe warunki. Istnieje możliwość dokupienia śniadania, które - o czym warto zdawać sobie sprawę - otrzymamy do pokoju.
Sprawdź inne noclegi w okolicy San Marco

Santa Croce i Sant’Ambrogio - dobre jedzenie i mniej turystyczna atmosfera

Santa Croce i Sant’Ambrogio znajdują się po wschodniej części historycznego starego miasta. Szczególnie obszar Sant'Ambrogio można uznać za zdecydowanie mniej turystyczny. Spotkamy tam więcej Włochów niż zagranicznych turystów - widać to chociażby na targu Sant'Ambrogio porównując go do jego odpowiednika z San Lorenzo. Zabudowa na wschód od Bazyliki Santa Croce jest już mniej imponującą niż w ścisłym centrum, ale wciąż jest tu jednak przyjemnie i można odczuć historyczną atmosferę.

Plusem tego obszaru jest na pewno szeroki i różnorodny wybór gastronomiczny - knajpki, restauracje i trattorie są tu czynne i oblegane do późna. Dotyczy to szczególnie najbliższej okolicy Placu Santa Croce (Piazza di Santa Croce). Na pewno jeśli zależy nam na wieczornej aktywności powinniśmy się tu odnaleźć.

Florencja - gdzie spać. Obszary Santa Croce i Sant’Ambrogio

  • Nierzadko zdarza się, że dobre ceny w tej okolicy oferuje Hotel Bodoni. Pokoje nie są tu luksusowe, ale hotel oferuje śniadanie bez dodatkowych opłat oraz prywatną łazienkę w rozsądnej jak na Florencję cenie.
  • B&B Santa Maria del Fiore - obiekt położony tuż przy północno-zachodniej granicy dzielnicy Santa Croce, który wyróżnia się rozsądnymi cenami oraz komfortowym wyposażeniem. Do katedry - od której nie wiedzieć czemu obiekt wziął swoją nazwę - dojdziemy pieszo w niecałe 20 minut.
Znajdź inny nocleg na obszarze Santa Croce
Parkingi - na co uważać szukając noclegu w historycznym centrum Florencji! Jeśli wybieramy się do Florencji autem to koniecznie powinniśmy zapoznać się z zasadami działania strefy ZTL (Zona a Traffico Limitato), która określa zasady wjazdu do centrum miasta. W skrócie wygląda to tak, że nie ma możliwości wjazdu do ścisłego historycznego centrum przez cały dzień w tygodniu i przez połowę soboty. Za nieuprawniony wjazd grożą wysokie kary, a całość działa automatycznie - nasze tablice są skanowane przy wjeździe w granice strefy. Więcej informacji (niestety po włosku, trzeba użyć translatora) - znajdziemy pod tym adresem lub w innych miejscach w sieci.

Oltrarno - nocleg we Florencji po drugiej strona rzeki Arno

Innym pomysłem na szukanie noclegu w stolicy Toskanii jest obszar na południe od rzeki Arno, czyli Oltrarno. Miejsce to uchodzi za trochę mniej turystyczne niż północna część i przebywa tu więcej lokalsów, w tym wielu studentów. Oferta gastronomiczna jest również w mniejszym stopniu nastawiona na turystów, a bardziej na miejscowych. Nie powinno nas to jednak zwieść - ceny w tej okolicy niekoniecznie będą niższe niż po północnej stronie rzeki.

Oltrarno możemy podzielić na dwie części - jedna rozciąga się na zachód od Mostu Złotników (Ponte Vecchio), a druga na wschód.

Wschodnia część ciągnie się aż za popularny Plac Michała Anioła (Piazzale Michelangelo). Jest tu na pewno spokojniej, chociaż musimy pamiętać, że obszar ten pnie się pod górę. Noclegi bliżej rzeki są łatwo dostępne pieszo, ale w niektórych przypadkach możemy być zmuszeni do bardziej męczących spacerów lub korzystania z komunikacji. Bez względu na lokalizację wciąż w zasięgu spaceru powinniśmy mieć wiele lokalnych knajpek.

Na zachód od Mostu Złotników rozciąga się żywy obszar Santo Spirito. Wschodnia część Santo Spirito biegnie wzdłuż drogi prowadzącej do Pałacu Pitti. Jest to ruchliwa i głośna trasa. Czym dalej wgłąb na zachód, tym okolica się zmienia i dominują: wąskie uliczki, place oraz lokale z toskańską kuchnią żyjące do wieczora i zapełnione mieszkańcami. Wszystko to nadaje temu obszarowi dużą autentyczność. Teren nie rośnie też aż tak gwałtownie w górę jak w przypadku obszaru na wschód od Ponte Vecchio. Pamiętajmy też, że okolice słynnego mostu są zawsze przepełnione ludźmi.

Gdzie nocować we Florencji w Oltrarno?

Okolica dworca Santa Maria Novella

W przypadku wielu włoskich miast najbliższa okolica dworca należy do tych miejsc, które każdy miejscowy sugeruje omijać. We Florencji nie wygląda to aż tak źle - turyści kręcą się w jego okolicy do późnych godzin nocnych, a sam dworzec znajduje się bardzo blisko historycznego centrum. Dodatkowo obszar położony kawałek dalej na północ od dworca nie należy już do strefy ZTL, więc możemy tam zaparkować samochód.

W najbliższej okolicy dworca znajdziemy dość duży wybór noclegowy. Nie wszystkie z miejsc będą najwyższej klasy, ale tak jak wspomnieliśmy sama okolica uchodzi za bezpieczną mimo że nie zawsze najpiękniejszą. Do tego jeździ tu dużo samochodów, więc raczej będzie głośno. Niewielkim plusem są ceny, w porównaniu z resztą historycznego centrum powinno być tu taniej, ale też nie jakoś diametralnie. Do innych zalet należy bliska odległość do dworca kolejowego oraz autobusowego, co może być ważnym czynnikiem przy wczesnym wyjeździe z miasta.

Gdzie spać we Florencji w okolicy dworca Santa Maria Novella?

  • Hotel Margaret - jeden z obiektów mogących uchodzić za budżetowy. Warunki są poprawne, ale część turystów narzeka na głośność od ulicy. Co warte wzmianki - do katedry dojdziemy stąd w zaledwie 10 minut.
  • Innym przykładem dobrze ocenianego pensjonatu w okolicy jest Alla Dimora Altea. Obiekt posiada przyjemny taras, ale daleko mu do kategorii budżetowych.
Znajdź inne noclegi w okolicy dworca

Noclegi poza centrum - gdzie spać we Florencji jeśli przyjeżdżamy samochodem

Czasem lepszym rozwiązaniem może być wybranie noclegu trochę dalej, skąd dojedziemy komunikacją albo dojdziemy dłuższym spacerem. W przypadku przyjazdu do Florencji samochodem w historycznym centrum będziemy mieć problem z wjazdem z racji strefy ZTL, która nie obowiązuje już w dalszych zakątkach miasta, więc w takim wypadku nocleg poza zabytkową częścią miasta może być dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Ważne! Jeśli wybrany przez nas obiekt znajduje się poza strefą ZTL nie oznacza to wcale, że będziemy mogli parkować przy nim za darmo. Jeśli nie posiada on prywatnego parkingu to będziemy musieli skorzystać z płatnego, który może kosztować nas około 20 Euro za dobę.

Bardzo duży wybór różnych opcji noclegowych znajduje się na zachód i na północ od dworca głównego, za dawnym fortem Fortezza da Basso zamienionym współcześnie w centrum wystawowe. Obszar ten jest mało turystyczny i bardziej florencki - znajdziemy tu więcej knajpek nastawionych głównie na miejscowych. Poza sezonem można tam znaleźć dobrze ocenianym nocleg z prywatną łazienką w naprawdę dobrej cenie.

Jednym z przykładów dobrze ocenianych noclegów we Florencji poza ścisłym centrum jest Relais Stibbert Florence. Jego zaletą jest możliwość zostawienia bagaży, co może się przydać jeśli chcemy opuścić Florencję w późniejszych godzinach i wciąż skorzystać z czasu na zwiedzanie. Kliknij tutaj aby znaleźć noclegi na północ i zachód od dworca kolejowego

Noclegu możemy również poszukać w okolicy i na północ od ruchliwego placu Piazza Della Libertà. Jest to już obszar zdecydowanie bardziej mieszkalny i charakteryzuje się dość dużym ruchem samochodowym, ale bez problemu dostaniemy się stamtąd do centrum pieszo (dłuższy spacer) lub komunikacją.

Przykładem dobrze ocenianego noclegu w tej okolicy jest Relais Lavagnini. Znajduje się on przy granicy strefy ZTL, więc w jego okolice dojedziemy samochodem.

Okoliczne miasta

Dla niektórych turystów bardziej budżetową opcją może być zatrzymanie się w jednym z okolicznych lub dalszych miast i codzienne dojazdy pociągami regionalnymi lub autobusami. Plusem na pewno jest to, że po dojechaniu do Florencji dojdziemy z dworca do centrum w maks kilkanaście minut. Minusem jest za to czas spędzony na dojazdach, a przy większej grupie sumaryczny koszt biletów. Wartością dodana jest możliwość poznania innego toskańskiego miasta, spokojniejszego od samej Florencji. Pamiętajmy jednak żeby sprawdzić położenie dworca kolejowego w wybranym mieście.

Przykładem nieodległego miasta jest np. Empoli. Czas przejazdu do Florencji to około 30 minut i koszt przejazdu pociągiem wyniesie nas niecałe 5€ za bilet w jedną stronę.

Sprawdź noclegi w Empoli

Innym wyborem może być znajdująca się trochę dalej Pistoia słynąca z pięknego historycznego placu i dzwonnicy. Sprawdź noclegi w mieście Pistoia

Wśród turystów z bardziej zasobnym portfelem popularne są też noclegi na wzgórzach otaczających Florencje. Hotele w tamtych okolicach oferują często także transport do centrum Florencji i posiadają baseny ze świetnym widokiem.

Na co uważać szukając noclegu we Florencji?

W zimę minusem w niektórych lokalizacjach może być zimno i chłodno. Część obiektów posiada wysokie pomieszczenia, które trudno ogrzać (i właściciele też się specjalnie o to nie starają) - jadąc w jeden z zimowych miesięcy warto sprawdzić komentarze z podobnego okresu. Toskania w zimę wcale nie jest miejscem ciepłym, dotyczy to przede wszystkim wieczorów i nocy.

Nie wszędzie też będzie dostępna winda. Podobnie sytuacja wygląda z parkingami - jeśli nasz obiekt nie posiada własnych miejsc postojowych, to możemy być zmuszeni do korzystania z drogich parkingów. No i wspominana już przez nas kilkukrotnie strefa ZTL uniemożliwiająca wjazd do historycznego centrum.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama