Lwów - zwiedzanie i informacje praktyczne

Jedno z trzech (obok Wilna i Grodna) miast o długiej "polskiej" historii budzącej w obywatelach naszego kraju silne sentymenty. Dawny wielokulturowy gród, dziś stara się nawiązywać do swych tradycji i gościć możliwie wielu turystów. Jakby nie patrzeć na Lwów trzeba przyznać, że wyprawa za wschodnią granicę może być niezapomnianym przeżyciem.

Historia

Nazwa miasta nie pochodzi od dumnego króla zwierząt, a od imienia księcia, który w XIII wieku przeniósł tu stolicę swojego księstwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że osadnictwo na lwowskiej Górze Zamkowej zaczęło się już w IX wieku (plemię Lędzian). Jednak do czasów panowania króla Daniela i jego syna Lwa miasto było jedynie niewielkim grodem. Po wygaśnięciu dynastii Lwów wszedł w orbitę zainteresowań państwa polskiego. Nasi władcy toczyli o te ziemie ciężkie walki z Litwinami czy Węgrami.

!Kaplica Boimów we Lwowie
Kaplica Boimów we Lwowie

Ciekawostką jest fakt, że jedną z wypraw na Lwów wysłała święta Jadwiga Andegaweńska! W granicach Polski miasto szybko zyskało status wielonarodowej metropolii, okna na handel ze Wschodem, ale też niezwyciężonego grodu! Trudno się temu dziwić bo przecież lwowianie wielokrotnie odpierali ataki wrogich wojsk (Kozaków, Szwedów czy Turków). Okres prosperity przerwał upadek Rzeczypospolitej. Pod zaborami Lwów stanowił ośrodek polskości (mieszczanom udało się uzyskać autonomię), ale też miejsce rodzenia się świadomości ukraińskiej.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej doszło do długotrwałych walk pomiędzy wojskami polskimi i ukraińskimi, a w roku 1920 bolszewickimi. Ostatecznie wobec upadku ukraińskiego rządu Szymona Petlury Lwów znalazł się w granicach II RP. W dwudziestoleciu międzywojennym miasto mimo licznych napięć społecznych i etnicznych stanowiło ważny ośrodek kulturalny i naukowy (m. in. lwowska szkołą matematyczna). Druga wojna światowa i okupacje radziecka oraz niemiecka przyniosły kres społeczności żydowskiej oraz olbrzymie straty wśród ludności polskiej (zwłaszcza inteligencji). Decyzją Stalina miasto zostało włączone do Ukraińskiej SRR i rozpoczęto akcję niszczenia śladów polskości.

W 1991 roku Lwów znalazł się w granicach niepodległej Ukrainy. W 1998 Stare Miasto (wraz z kilkoma innymi zabytkami) zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

!Pomnik Nikifora we Lwowie
Pomnik Nikifora we Lwowie

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł: Krótka historia Lwowa.

Nie masz jeszcze noclegu we Lwowie? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Poruszanie się po Lwowie

Lwowski transport miejski stanowią tramwaje, marszrutki, autobusy i trolejbusy. Ze względu na częste remonty trasy linii tramwajowych i autobusowych ulegają częstym zmianom. Zmieniają się też ceny biletów (przykładowo we wrześniu 2017 do 3 hrywien zdrożały bilety tramwajowe). Dla turystów z Polski istotna może okazać się informacja, że jesienią 2017 roku przeniesiono stację marszrutek przyjeżdżających z przygranicznych miejscowości do miasta. Busiki nie zatrzymują się już przy głównym dworcu kolejowym! Nie wiadomo czy jest to zmiana stała.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lwowa?

Jeśli nie chcemy zwiedzać muzeów a jedynie zakosztować atmosfery miasta, obejrzeć kościoły, cmentarze i punkty widokowe to powinny nam wystarczyć dwa pełne dni. Jeśli jednak zechcemy odwiedzić choć jedną z galerii, zakosztować nieco nocnego życia i wybrać się na wycieczkę poza miasto wtedy wyjazd powinien być odpowiednio dłuższy. Jeżeli planujemy zwiedzanie okolicznych atrakcji (Drohobycz czy Olesko) to cała wyprawa może nam zająć nawet tydzień.

Zwiedzanie Lwowa

Stare Miasto

Wpisany na listę UNESCO zabytkowy kompleks architektoniczny odpowiada swym położeniem miastu lokowanemu przez Kazimierza Wielkiego. W centralnym punkcie dzielnicy znajduje się Rynek, na którym ulokowano zabytkowy ratusz (neoklasycyzm). Położone przy nim kamienice reprezentują najróżniejsze style architektoniczne. Mamy więc gotycki portal Kamienicy Mieszkowskich (Rynek 16), perły renesansu: Kamienicę Czarną i Królewską (Чорна кам'яниця, Палац Корнякта Rynek 4 i 6 - obecnie Muzeum Historyczne Львівський історичний музей), rokokowe: Kamienicę Wilczków i pałac Lubomirskich (Палац Любомирських, Rynek 3 i 9), empire: Kamienicę Groswajerowska (Rynek 37) czy modernistyczną Kamienicę Baczewskich (Кам'яниця мазанчівська Rynek 31).

Przez południowo zachodni narożnik rynku widać Bazylikę Metropolitalną p.w. Wniebowzięcia NMP (Латинський кафедральний собор, miejsce ślubów lwowskich). Obok niej zwiedzić można Kaplicę Boimów (Каплиця Боїмів) z przepięknym manierystycznym wnętrzem i olśniewającą dekoracją rzeźbiarską. Ze świątyń innych wyznań wymienić należy położoną przy ulicy Virmens'ka St, 7/13 katedrę ormiańską (Вірменський собор) z wnętrzem pokrytym malowidłami religijnymi, które nadają budowli niezwykłego charakteru.

Pozostałe warto odwiedzenia świątynie to: Cerkiew Przemienienia Pańskiego we Lwowie (Церква Преображення Господа Нашого Ісуса Христа, Krakivska 21, z połowy XIX wieku), pomnik zburzonej Synagogi Złotej Róży (Золота Роза, Ivana Fedorova 7), Kościół Bernardynów (Бернардинський костел Св. Андрія Первозванного, plac Soborna 3А), Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej (Церква Успіння Пресвятої Богородиці, Ruska 5/7) i Kościół Bożego Ciała i klasztor Dominikanów (Церква Пресвятої Євхаристії, plac Muzeina 1).

!Arsenał - Lwów
Arsenał - Lwów

Zachowało się też część dawnych fortyfikacji. Od strony wschodniej zobaczyć możemy Basztę Prochową (Порохова вежа, Pidvalna 4), budynki Arsenału (Міський арсенал) i Arsenału Królewskiego (Королівський арсенал). Dalszy ciąg murów możemy dostrzec jedynie w kształcie szerokich ulic okalających Stare Miasto takich jak Wałowa czy Prospekt Swobody.

Przy tych reprezentacyjnych częściach miasta znajduje się kilka słynnych historycznych pomników: króla Daniela Halickiego, Adama Mickiewicza i Tarasa Szewczenki.

!Pomnik Szewczenki we Lwowie
Pomnik Szewczenki we Lwowie

Prospekt Swobody kończy się przy eklektycznym budynku Opery (театр опери, Svobody 28). Poza biletami na poszczególne spektakle możemy tu również nabyć wejściówki uprawniające do zwiedzenia zabytkowego wnętrza.

Wysoki Zamek (Висо́кий За́мок)

Z dawnego Zamku przetrwało jedynie wzgórze i kawałek jednej ściany. Zalesiony obszar jest doskonałym punktem widokowym i miejscem spacerów mieszkańców Lwowa. Wieczorem w miesiącach letnich lwowska młodzież przychodzi tu aby w spokoju spożywać napoje wyskokowe (trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu w miejscach publicznych jest na Ukrainie nielegalne).

W okolicach Wysokiego Zamku zobaczyć możemy Pałac Arcybiskupów Łacińskich (Палац римо-католицьких архієпископів, Winniczenki 32 - pełni swą pierwotną funkcję), Kościół św. Kazimierza i klasztor Sióstr Miłosierdzia (Костел святого Казимира, Maksyma Kryvonosa 1), Kościół Matki Boskiej Gromnicznej i klasztor Karmelitanek Bosych (Церква Стрітення Господнього, Winniczenki 30), Cerkiew św. Mikołaja i Monaster św. Onufrego (Монастир святого Онуфрія, Chmielnickiego 36).

Zachodnia część miasta

Z najważniejszych zabytków położonych na zachodzie dzielnic Lwowa wymienić należy cmentarz Janowski (Янівський цвинтар, Tarasa Szewczenki 128), na którym spoczywa wielu Polaków (w tym obrońcy miasta z czasów walk 1918-20).

!Na cmentarzu Janowskim we Lwowie
Na cmentarzu Janowskim we Lwowie

Na południowym zachodnie mieści się najważniejsza unicka świątynia Lwowa czyli Sobór Świętego Jura (Архикатедральний собор Святого Юра у Львові, Ploshcha Svyatoho Yura 5) zbudowana w stylu późnobarokowym.

!Sobór św. Jura - Lwóe
Sobór św. Jura - Lwóe

Nieco bliżej centrum możemy zobaczyć dwie budowle związane z polską historią miasta. W dawnym pałacu Potockich mieści się dziś Lwowska Galeria Sztuki (Львівська національна галерея мистецтв, Stefanyka Street 3). W położonym nieopodal kościele św. Agnieszki niegdyś działał Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Często odwiedzany przez turystów jest Lwowski Browar i Muzeum Piwowarstwa (Музейно-культурний комплекс пивної історії - Львіварня) położone na północny zachód od Starego Miasta przy ulicy Browarnej.

Inne

Z innych zabytkowych obiektów Lwowa wymienić należy przede wszystkim Cmentarz Łyczakowski (Личаківський цвинтар, Mechnykova 33). Jest to najstarsza zachowana lwowska nekropolia, na której spoczywa wielu znanych Polaków (Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska i Orlęta Lwowskie).

Na północ od cmentarza (około 2 kilometrów) możemy zobaczyć skansen wiejskiej architektury drewnianej "Szewczenkowski gaj" (Музей народної архітектури і побуту «Шевченківський гай», muzeum mieści się przy Czerneczej Górze).

Życie nocne

Nie da się ukryć, że bogata oferta lwowskich pubów i stosunkowo niskie ceny ściągają do Lwowa wielu turystów z Polski i Zachodu. Najbardziej znane lokale mieszczą się w ścisłym centrum miasta. Wymienić tu należy: Masoch Cafe (Мазох-cafe, ulica Serbska, 7) - miejsce poświęcone Sacher-Masochowi, gdzie klenerki i kelnerzy biją klientów pejczami), Teatr Piwa Prawda (Пивний театр "Правда", Rynek 32) - duży klub muzyczny warzący własne piwa, których nazwy to kpiny z najważniejszych polityków, Dom Legend (ulica Staroievreiska, 48) - tutejsze pokoje nawiązują wystrojem do lwowskich legend, czy położona dalej od centrum Brovarnya (ulica Browarna).

Sprawdź też nasz artykuł: Ceny we Lwowie.

Na co uważać we Lwowie?

Wbrew pokutującym opiniom Lwów nie jest miastem szczególnie niebezpieczny. Z pewnością spotkacie się z opowieściami o kradzieżach czy napadach - nie da się ukryć, że turyści z Polski czy Europy Zachodniej mogą nie czuć się tu bezpiecznie. Należy jednak pamiętać, że poziom przestępczości na Ukrainie nie jest wiele wyższy od tego z lat 90. w Polsce. Aby nie narażać się na wątpliwą przyjemność utraty pieniędzy lub zdrowia nie należy przesadnie eksponować posiadanych pieniędzy czy sprzętu fotograficznego. Lepiej mieć się na baczności podczas zwiedzania zatłoczonych miejsc czy w czasie wycieczek po zmroku.

Okolice Lwowa

Lwów może też być świetną bazą wypadową do zwiedzania Ukrainy. W najbliższej okolicy zwiedzić możemy miasto Brunona Schulza Drohobycz, polskie pałace w Olesku i Podhorcach, zamek w Złoczowie czy ruiny zamku w Starym Siole.


Reklama