Skalne Miasto w Czechach - dojazd, zwiedzanie i informacje praktyczne

Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály lub Adršpašsko-teplické skály) to fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury. Co roku liczni turyści przechodzą po wyznaczonych szlakach i napawają się widokiem niezwykłych ostańców wznoszących się ku niebu i pokrytych lasem.

!Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy
Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy

UWAGA! Skalne Miasto to de facto dwa duże zbiorowiska skał (Adršpašské skály i położone kilka kilometrów dalej Teplické skály) połączone trasą turystyczną oraz kilka innych, położonych na obrzeżach rezerwatu, atrakcji. Większość turystów na wycieczkach zorganizowanych odwiedza tylko Adršpašské skály pokonując trasę od jeziorka do przejażdżki łódkami. Jeśli jednak przyjechaliśmy tu na własną rękę i mamy dużo czasu, pomyślmy o dłuższej wyprawie szlakiem łączącym oba skalne miasta lub o przejściu do mniej znanych części rezerwatu (np. szlak żółty do resztek zamku Adršpach).

!Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne

Skalne Miasto - historia

W wielu przewodnikach możecie znaleźć informacje, że Skalne Miasto nie było znane w dawnych czasach. To nie do końca prawda. Wiadomo, że nie pełniło ono funkcji turystycznych (narodziny turystyki to czasy nowożytne), a do jego głębiej położonych partii dostęp był utrudniony, ale już w średniowieczu miejscowa szlachta budowała tu zamki, a okoliczna ludność wykorzystywała skały jako schronienie.

W XIII wieku w okolicy istniały dwie osady, które dały początek dzisiejszym: Adršpach i Teplice nad Metují. Jest więc prawdopodobne, że mieszkańcy wyprawiali się pomiędzy skały w poszukiwaniu budulca czy podczas polowań.

!Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne

Jednak wybuch zainteresowania Skalnym Miastem przypada na wiek XVIII i XIX. Przyczyniło się do tego kilka czynników. Po pierwsze te czasy to początki turystyki i zainteresowania człowieka najbliższą okolicą oraz pamiątkami przeszłości. Po drugie dla poetów i artystów epoki romantyzmu (oraz jego prekursorów) fantastyczny labirynt skalny z ruinami zamków i pradawnym lasem był idealnym miejscem do szukania natchnienia. Po trzecie wreszcie w 1824 roku na terenie Teplickich Skał wybuchł wielki pożar, który odsłonił wejście do najbardziej niedostępnych części. Wszystko to sprawiło że do Skalnego Miasta tłumnie zjeżdżały prawdziwe sławy: August II Mocny, Józef II czy sławny poeta Wolfgang Goethe.

Wiek XX to z kolei eksplozja zainteresowania turystyką wspinaczkową. Utworzono też rezerwat Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, wytyczono szlaki i zadbano o infrastrukturę turystyczną.

!Skalne Miasto - Czechy
Skalne Miasto - Czechy

Skalne Miasto - przyroda

Rezerwat stanowi część Gór Stołowych i jest stosunkowo charakterystyczny dla tego pasma. Większość skał to piaskowce pochodzące z różnych okresów geologicznych. Charakterystyczna górska roślinność to kilkaset ciekawych gatunków w tym między innymi: fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski czy modrzyk górski. Również fauna Skalnego Miasta to wiele ciekawych gatunków zwierząt. Możemy tu spotkać borsuka, bociana czarnego, czaple, nietoperze, ale także żmiję zygzakowatą!

!Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne

Teplicke skály

Mniej popularna część rezerwatu przyciąga turystów, którzy startują z Teplic lub chcą uniknąć tłoku na szlakach. Wejście na teren rezerwatu znajduje się przy stacji kolejowej Teplice nad Metují skály. W pobliżu działają też pensjonaty i restauracje. Po kupieniu biletów ruszamy prosto niebieskim szlakiem. Dochodząc do rozwidlenia dróg skręcamy w lewo (droga prosto to żółty szlak który zaprowadzi nas do rezerwatu Adršpašské skály). Czeka nas krótki spacer i docieramy do zamku Strzemię (Střmen). Możemy wspiąć się po trzystu metalowych schodach, aby z góry popatrzeć na otaczające nas lasy. W XIII wieku wzniesiono tu niewielki kamienny zamek. Prawdopodobnie został on spalony przez husytów, a ruiny rozebrała miejscowa ludność. Po powrocie na szlak kierujemy się przed siebie mijając kolejne fantazyjne formy skalne.

!Niebieski szkla wokół jeziorka - Skalne Miasto, Czechy
Niebieski szkla wokół jeziorka - Skalne Miasto, Czechy

Trzy charakterystyczne punkty to Skalna Brama (umieszczono tu tablicę upamiętniającą pobyt w 1790 roku Johanna Wolfganga Goethego), skrzyżowanie pod Siekierą (jeśli skręcimy w lewo dojdziemy do zielonego szlaku wiodącego do ruin zamku Skály) oraz rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Tutaj zaczyna się pętla szlaku, która wiedzie przez najpiękniejsze ze skał. Zobaczymy Sfinksa, Niedźwiedzia Polarnego czy Psa. Jednak największe wrażenie na turystach robią z reguły: Świątynia, Skalna Kaplica oraz Wielki i Mały Plac Świątynny. Możemy wrócić szlakiem na rozdroża przy Skalnej Narzeczonej lub zejść z niego na szlak zielony i kierować się do wsi Janovice.

!Skalne Miasto, Czechy - Kościół i pustelnia Iwanitów w Teplicach
Skalne Miasto, Czechy - Kościół i pustelnia Iwanitów w Teplicach

Adršpašské skály

To najsłynniejsza i najczęściej odwiedzana przez turystów część Skalnego Miasta. Wejście do niej znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach. Zaraz na początku szlaku stajemy przed pięknym jeziorkiem - to teren dawnej kopalni piasku. Możemy zejść na szlak okrążający wodny akwen lub kontynuować podróż. Przed nami najsłynniejsze formacje skalne: Głowa Cukru, Wielbłąd czy Orle Gniazdo. Przed Głową Cukru szlak rozwidla się dając nam możliwość obejrzenia Wielkiej Panoramy czyli najsłynniejszego punktu widokowego na Skalne Miasto.

!Głowa Cukru - Skalne Miasto, Czechy
Głowa Cukru - Skalne Miasto, Czechy

Na niektórych skałach odnajdziemy napisy wykonane przez dawnych turystów. Część z inskrypcji ma około 200 lat! Najstarszy podpis pochodzi z XVIII wieku i najprawdopodobniej został wykonany przez Polaka. Na wielu szczytach skał zobaczymy czasem metalowe skrzynki - znajdują się w nich notatniki i przybory do pisania. Wspinacze, którzy zdobędą taką skałę dopisują w zeszycie swoje nazwisko, trasę jaką przeszli i ocenę trudności. Ciekawa historia związana jest ze skałą Kochankowie - patrząc od południa zobaczymy na niej resztki farby. To ślady po napisie wykonanym przez wspinaczy po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

!Skalne Miasto - skała "Kochankowie"
Skalne Miasto - skała "Kochankowie"

Niezależnie jednak jaki wariant obierzemy dojdziemy do punktu U Krasnoluda (U Trpaslíka) gdzie możemy zawrócić lub wybrać się na spacer żółtym szlakiem aby obejrzeć dwa górskie wodospady: Malý i Velký Adršpašský. Ta droga, w sezonie letnim, wiedzie również do przystani łodzi turystycznych, którymi zwiedzający mogą przepłynąć część Adrszpaskiego jeziorka (Adršpašské jezírko).

Skalne Miasto (Czechy) - jeziorko
Jeziorko - Skalne Miasto (Czechy)


Ta atrakcja jest dodatkowo płatna - bilet na rejs kosztuje 50 koron (około 8 zł) [aktualizacja czerwiec 2019]. Flisacy startują po zebraniu minimum 30 osób, na łódce mieści się ok. 60 turystów. Przejażdżka trwa ok. 15 minut, podczas niej jesteśmy raczeni serią dowcipów (często niewybrednych) opowiadanych w mieszance języka polskiego i czeskiego. UWAGA! W sezonie turystycznym kiedy przybywają tu grupy zorganizowane czas oczekiwania na rejs może wynosić nawet do 2 godzin!

!Skalne Miasto, Czechy - Teplickie Skaly
Skalne Miasto, Czechy - Teplickie Skaly

Gdzie się zatrzymać?

Ze względu na brak w pobliżu dużych ośrodków miejskich, znalezienie sensownego noclegu w sezonie nie będzie sprawą łatwą. W nieco lepszej sytuacji są turyści zmotoryzowani - można spróbować znaleźć nocleg w pełnym zabytków Nachodzie lub w mieście Trutnov. Na przykład:

 • Zámecký hotel U Rajských (Smiřických 1280) - Hotel na przedmieściach w niewielkim pałacu, pokoje z prywatnymi łazienkami, możliwość wykupienia wyżywienia.
 • Penzion Poříčí (Petříkovická 201) - Pensjonat na przedmieściach Trutnova przy drodze prowadzącej do Skalnego Miasta, pokoje ze śniadaniem i prywatnymi łazienkami.

Pozostali turyści mogą wybierać spośród kilkunastu obiektów zlokalizowanych przy wejściu na szlaki. W przypadku miasteczka Adršpach uwagę zwraca hotel Skalní Mlýn Adršpach (Dolní Adršpach 1) bardzo często wybierany przez turystów (w połowie drogi między jednym, a drugim Skalnym miastem - około półtora kilometra do każdego z nich). Obiekt posiada pokoje z prywatnymi łazienkami i możliwość wykupienia wyżywienia.

W Teplicach nad Metują znajdziemy znacznie więcej tańszych pensjonatów. Jednak decydując się na tę lokalizację pamiętajmy, że do rezerwatu Adršpašské skály będziemy musieli dojechać pociągiem (tymczasem Teplické skalní město będziemy mieć znacznie bliżej). Przykład takiego pensjonatu to nocleg U Janečků (Na Výsluní 275, pokoje z prywatnymi łazienkami).

Nieco dalej od wejścia do Skalnego Miasta (ok. 2,5 kilometra) można wynająć pokoje w wysoko ocenianym Apartment Ve Mlýně (Palackého 16, pokoje z prywatnymi łazienkami).

Można zdecydować się też na nocleg w Broumovie i połączyć wyjazd z oglądaniem rezerwatu Broumovske steny, a do Skalnych Miast dojeżdżać autobusem lub pociągami. Wysoko ocenianym przez turystów obiektem noclegowym jest pensjonat Privát v Podhoubí (Bratří Čapků 151, pokoje ze wspólnymi łazienkami).

!Skalne Miasto - kolejka do przystani
Skalne Miasto - kolejka do przystani

Zwiedzanie i informacje praktyczne [aktualizacja czerwiec 2019]

Rezerwat podzielony jest na dwie duże części: Teplicke skály i Adršpašské skály. Na całym obszarze wyznaczono kilka szlaków turystycznych, z których najczęściej uczęszczane są dwa szlaki okrężne, ukazujące piękno obu zespołów skalnych. Dodatkowo możemy wybrać szlaki mniej znane i uczęszczane: zielony szlak w Teplickich skałach, który wiedzie na górę Čáp i do ruin zamku Skály, czerwony szlak rowerowy, który obiega cały rezerwat oraz szlak żółty łączący oba skalne miasta (jeśli startujemy rano to jest on świetną okazją do zwiedzenia obu zespołów skalnych). Istnieje jeszcze krótki szlak żółty (północno-zachodnia część rezerwatu) prowadzący do ruin zamku Adrspach. Ścieżki okrężne są (w swych podstawowych wersjach) dość proste nawet dla nieprzygotowanego turysty, jednak pozostałe szlaki i ścieżki boczne (np. wejście na zamek Strzemię) mogą wycisnąć z nas przysłowiowe siódme poty. Co więcej zimą niektóre fragmenty mniej popularnych szlaków są pokryte lodem i ich przejście wymaga dobrego obuwia oraz ostrożności! Na szczęście ten problem nie występuje przy drogach okrężnych.

!Skalne Miasto, Czechy - Zamek Strzemię
Skalne Miasto, Czechy - Zamek Strzemię

Skalne Miasto - zwiedzanie w sezonie letnim

Przyjeżdżając tu latem musimy liczyć się z tłokiem i setkami Polaków na szlakach. W weekend majowy czy w inne dni wolne od pracy czas oczekiwania na rejs łódkami może wynieść nawet do dwóch godzin! Pamiętajmy, że ze względu na niewielką ładowność łodzi kolejka przesuwa się dość wolno, przez jakiś czas będziemy musieli czekać stojąc na znajdujących się po drodze drabinach. Warto rozważyć czy trwający ok. 20 minut rejs jest tego warty. Zdecydowanie więcej osób wybiera Adršpašské skály, chcąc więc uniknąć tłumów lepiej iść do rezerwatu Teplické skály. Dobrze jest przyjść odpowiednio wcześnie nim na szlakach pojawiają się wycieczki zorganizowane (najczęściej z Polski gdyż Czesi świadomi tłoku częściej wybierają skalne miasta w Czeskim Raju). W szczególnie popularne dni drogi prowadzące do Skalnego Miasta są około południa zamykane dla turystów przez służby porządkowe (taka sytuacja miała miejsce w 2019 roku).

Mniejszym problemem są tu panujące latem upały. Rezerwat jest obszarem częściowo zalesionym, a potężne formacje skalne pozwolą schronić się przed słońcem. Warto jednak zawsze mieć ze sobą butelkę wody.

Skalne Miasto - zwiedzanie w sezonie zimowym

Zima to wprost idealna pora na zwiedzanie Skalnego Miasta. Szlaki pustoszeją, a pokryte śnieżnymi czapami skały i drzewa przybierają fantazyjne formy. Spacer pomiędzy skałami dostarcza niezwykłych wrażeń estetycznych. Należy jednak pamiętać o odpowiednio dobranych obuwiu. Wprawdzie najbardziej popularne szlaki są regularnie odśnieżane przez obsługę, ale na drodze pomiędzy rezerwatami Teplické skály a Adršpašské skály możemy trafić na miejsca gdzie łatwo się poślizgnąć (na przykład na metalowych drabinkach, które często skuwa lód).

Warto też dobrze zaplanować wyjście tak aby pojawić się u wylotu szlaków nie później niż po zapadnięciu zmroku. Pamiętajmy, że z powodu ukształtowania terenu (wysokie skały) w Skalnym Mieście robi się ciemniej nieco wcześniej, a spacer w ciemnościach może skończyć się nieprzyjemnym wypadkiem.

Skalne Miasto - informacje praktyczne [aktualizacja 2019]

Na terenie obu pobliskich miejscowości znajdziemy dostatecznie dużo miejsc noclegowych. Niektóre z nich mieszczą się w zabytkowych przedwojennych willach lub nowoczesnych pensjonatach. Szukając odpowiedniego lokum warto zwrócić uwagę na jego odległość od stacji kolejowej (jeśli nie poruszamy się samochodem). Ciekawą opcją może być położony na terenie rezerwatu Pension u Skalniho Potoka. W sezonie letnim ceny za łóżko nie przekraczają 390 koron. Dla polskich turystów zaskoczeniem może być fakt, że niektóre z tutejszych restauracji (przynajmniej poza sezonem) są nieczynne w poniedziałki!

Uwaga! Na terenie obu rezerwatów możliwość korzystania z telefonów komórkowych jest utrudniona z powodu kłopotów z zasięgiem!

!Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne
Adršpašské skály (Skalne Miasto, Czechy) - formacje skalne

Godziny otwarcia

Wstęp na teren rezerwatu jest płatny. Bilety możemy nabyć w dwóch punktach przy wejściach do Adršpašskoteplické skał.

Wejście możliwe jest w godzinach:

 • zimą od 09:30 do 15:30,
 • jesienią i wiosną od 09:00 do 17:00,
 • latem od 08:00 do 18:00.

Czas przejścia poszczególnych szlaków jest uzależniony od kondycji turysty, a także od pory roku. Latem chodzi się łatwiej chociaż musimy liczyć się z tłumami na drodze zwłaszcza w Adršpašskich skálach. Orientacyjnie możemy przyjąć, że przejście poszczególnych dróg w sezonie letnim zajmie nam:

!Wielka Panorama - Skalne Miasto, Czechy
Wielka Panorama - Skalne Miasto, Czechy
 • Szlak niebieski (dookoła jeziorka) - około 1 godziny.
 • Szlak zielony wraz z rejsem łódkami (przejście od wejścia do przystani, powrót przez Wielką Panoramę) - około 3 godziny.
 • Przejście obu Skalnych Miast (zielonym szlakiem z wejścia do Adršpašskich skál, potem znakami żółtymi, mała pętla szlakiem niebieski i wyjście w Teplickich skałach) - około 5 godzin.
 • Wejście na Křížový vrch (punkt widokowy na Skalne, szlak żółty z parkingu przy Adršpašskich skálach) - ok. 45 minut.

!Rejs łódkami - Skalne Miasto, Czechy
Rejs łódkami - Skalne Miasto, Czechy

Osoby niepełnosprawne mogą przebyć na wózkach inwalidzkich część drogi w Adršpašskich skálach - od wejścia, przez "bramę gotycką" do znaków żółtych. Nie mogą jednak wrócić przez Wielką Panoramę ze względu na znajdujące się tam schody.

!"Brama Gotycka - Czechy, Skalne Miasto"
"Brama Gotycka - Czechy, Skalne Miasto"

Przed wejściem do obu Skalnych Miast działa cały szereg sklepików z pamiątkami i obiektów gastronomicznych (w sezonie letnim). Ceny są tam jednak dość wygórowane chociaż istnieje możliwość płatności złotówkami (przelicznik zdecydowanie niekorzystny). Można też wymienić walutę chociaż kurs będzie typowo "turystyczny".

Bezpłatne WC znajduje się w punktach informacji przed wejściem - na szlakach nie znajdziemy toalet!

Ceny biletów wstępu [aktualizacja sierpień 2019]

Ceny biletów (w Teplickich Skałach nie ma rozróżnienia na sezon letni czy zimowy – obowiązuje wyższa taryfa).

Adršpašské skály:

 • Dorośli (sezon/poza sezonem) - 120/80 koron (około 19,20 / 12,80 zł)
 • Studenci, dzieci powyżej lat 6 - 70/40 koron (około 11,20 / 6,40 zł)
 • Psy- 10 koron (około 1,60 zł)
 • Bilet rodzinny - 320/210 koron (około 51,20 - 33,60 zł)

Teplicke skály:

 • Dorośli - 100 koron (około 16 zł)
 • Studenci, dzieci powyżej lat 6 - 50 koron (około 8 zł)
 • Psy (Teplicke skály) - 10 koron (około 1,60 zł)
 • Bilet rodzinny - 250 koron (około 40 zł)

Parkingi [aktualizacja sierpień 2019]

Obok obu wejść znajdują się również parkingi. Ich koszt przedstawia się następująco:

 • Teplicke skály - 100 koron (około 16 zł)
 • Adršpašské skály (pierwsze 4 godziny) - 100 koron (około 16 zł)
 • Adršpašské skály (każda następna godzina) - 50 koron (około 8 zł)

Jak dojechać do Skalnego Miasta? [aktualizacja 2018]

Mimo, że Skalne Miasto leży niedaleko od granicy z Polską to najlepszą opcją dojazdu pozostają własne "cztery kółka". Możemy również skorzystać z oferty lokalnego biura podróży. Wiele takich placówek w Kotlinie Kłodzkiej, na Śląsku czy w Sudetach regularnie organizuje wycieczki do Adrspach.

Jeśli jednak nie posiadamy samochodu, a chcemy zwiedzać na własną rękę to nic z straconego - są przynajmniej dwie możliwości na dotarcie do tego pięknego rezerwatu.

Pierwsza z nich to droga przez Kotlinę Kłodzką - musimy kierować się do miasta Nachod (autobusy z Kudowy). Tam wsiadamy w pociąg bądź autobus do miasta Teplice nad Metují.

Uwaga! Większość pociągów z Nachodu jedzie do Borumova, w Teplicach stają tylko na stacji oddalonej o około 4 kilometry od wejścia do rezerwatu. Jeśli więc chcemy dojechać do miejscowości Adršpach lub do stacji Teplice nad Metují skály musimy w Teplicach zmienić pociąg. Nie powinno być z tym problemu, gdyż większość kursów jest skomunikowana (kiedy wysiadamy w Teplicach pociąg do Adršpach powinien już na nas czekać). Pamiętajmy jednak o tym, że część z lokalnych kolei posiada przystanki na żądanie! Bilety kupujemy u konduktora (chyba, że na stacji jest czynna kasa).

Druga opcja dotarcia do Skalnego Miasta przeznaczona jest dla turystów uwielbiających wycieczki piesze i nie obawiających się wyzwań. Za naszą bazę obieramy polskie miasteczko Chełmsko Śląskie. Z samego rana ruszamy szlakiem do dawnego przejścia granicznego Libna. Po kilkuset metrach za granicą skręcamy ostro w prawo i kierujemy się do miejscowości Horní Adršpach. Stamtąd już tylko jedna stacja kolejowa (około 3,5 kilometra) dzieli nas od wejścia do Skalnego Miasta (Adršpašské skály). Cała trasa z Chełmska Śląskiego do Horní Adršpach to tylko 7,5 kilometra.

!Staw w Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy
Staw w Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy

Od 28 kwietnia 2018 roku Kolejne Dolnośląskie wprowadziły do oferty specjalne połączenie sezonowe do miasta Adršpach. W sezonie zimowym ruch pociągów został wstrzymany. Aktualne informacje znajdziecie pod tym adresem: LINK, a rozkład w tym pliku .PDF - linia D28.

Okolice

Wprawdzie Skalne Miasto powinno dostarczyć nam dostatecznie dużo wrażeń, ale jeśli pozostajemy w regionie przez kilka dni to warto też rozejrzeć się po okolicy.

Teplice nad Metují to niewielkie przyjemne miasteczko z barokowym kościołem św. Warzyńca (Kostel svatého Vavřince) oraz położoną na wzgórzu Kamenec pustelnią nieistniejącego zakonu iwanitów i niewielkim kościółkiem Maryi Panny Nieustającej Pomocy (Kostel Panny Marie Pomocné). Z kolei wioska Adršpach może się poszczycić renesansowym pałacem. Ci, którzy chcą wybrać się gdzieś dalej mogą pojechać do pobliskiego Borumova – miasteczka z ładną starówką i pobliskim mniej znanym Skalnym Miastem czyli Borumovskimi Ścianami (Broumovské stěny).


Reklama