Zamek Frydlant - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne

Tuż obok granicy polsko-czeskiej na skraju Gór Izerskich znajduje się piękny zamek posiadający wieloletnią i fascynującą historię. Przez jego komnaty przewinęło się wiele ważnych dla tego regionu postaci, a w murach odcisnęło swe piętno co najmniej kilka stylów architektonicznych.

Początki

Trudno powiedzieć kiedy na tych terenach powstał pierwszy zamek. Powszechnie uważa się, że miało to miejsce w XIII wieku i spowodowane było zagrożeniem tatarskim, brak jednak ku temu bezpośrednich dowodów. Według innej tezy warownia miała ochraniać przebiegające tędy szlaki kupieckie. Pewne jest to, że pierwszymi właścicielami zamku była rodzina Ronovci. Król Przemysł Ottokar II zaczął podejrzewać ród o zdradę i pozbawił ich posiadłości w tym właśnie zamku Frydlant (Frýdlant).

!Zamek Frydlant, Czechy
Zamek Frydlant, Czechy

Religijne niepokoje

Warownię odkupił od władcy Rudolf Biberštejn. W rękach tej rodziny zamek rozrósł się i został przystosowany do obrony z użyciem artylerii. Okazało się to niezwykle przydatne podczas wojen husyckich kiedy to właściciele Frydlantu opowiedzieli się przeciwko herezji. Wojska Jana Žižki kilkukrotnie najechały okolicę, a nawet spaliły miasto. Co ciekawe żadne źródła nie donoszą o zdobyciu zamku - można więc domniemywać, że fortyfikacje oparły się najeźdźcom. Po Biberštejnach posiadłość przejęła rodzina Redenów. Postanowili oni uczynić z Frydlantu godną siebie siedzibę i przystąpili do budowy wielkiego pałacu, który połączyli ze średniowiecznym zamkiem.

Redenowie poparli reformację i rozpoczęli prześladowanie katolików na tych obszarach (m. in. blokując ruch pielgrzymów do sanktuarium w Hejnicach). Jednocześnie ożywili gospodarkę zyskując dla miasta kilka przywilejów. Podczas wojny trzydziestoletniej stanęli po stronie buntowników i po bitwie pod Białą Górą stracili swe dotychczasowe posiadłości.

Albrecht von Wallenstein

Zamek kupiony został przez zwycięzcę spod Białej Góry wybitnego wodza Albrechta Wallensteina. Ów książę rezydował wprawdzie w pobliskim Jiczynie, a w zamku bywał sporadycznie, jednak dzięki śmiałym decyzjom politycznym, dla tych ziem rozpoczął się okres szybkiego i gwałtownego rozwoju (księstwo frydlanckie było wtedy nazywane "terra felix" czyli ziemia szczęśliwa). Nie prowadzono w tym okresie żadnych zakrojonych na szeroką skalę prac budowlanych, ale naprawiono zamkowe fortyfikacje. Niestety Albrecht zaangażował się w spisek przeciwko cesarzowi i został zamordowany przez oficerów. Frydlant przejął Maciej Gallasa. W rękach Gallasów i Clam-Gallasów pozostawał do 1945 roku.

W tym czasie zamek był wielokrotnie niszczony przez wrogie wojska (m. in. Sasi i Szwedzi), ale też rozbudowywany. Pojawiły się obronne bastiony, a w kolejnych wiekach nowe skrzydłowe pałacowe i historyzujące budowle.

!Frydlant - zamek i pałac
Frydlant - zamek i pałac

Ciekawostki

  • W polskich przewodnikach wielokrotnie pojawia się informacja, że zamek Frydlant został opisany przez Franza Kafkę w powieści "Zamek". Nie ma na to żadnych dowodów, chociaż faktem jest że pisarz podróżował po tych obszarach jako inspektor Zakładu Ubezpieczeń Robotników.

  • Rodzina Clam-Glassów już w 1800 roku udostępniła część zamku do zwiedzania. Było to jedno z pierwszych muzeów na tych obszarach.

  • Frydlant wskazywany jest jako potencjalne miejsce ukrycia bursztynowej komnaty. Poszukiwacze skarbów twierdzą, że widziało ją dwóch pracowników zamkowej kuchni obecnych tutaj podczas okupacji niemieckiej. Jak do tej pory poszukiwania nie dały żadnych rezultatów.

!Frydlant - podczas zwiedzania zamku
Frydlant - podczas zwiedzania zamku

Zwiedzanie zamku Frydlant

Jak większość zamków i pałaców w Czechach także zamek Frydlant posiada kilka tras po których oprowadzani są zwiedzający. 


Do zamku wchodzi się przez dziedziniec, na którym doskonale widać dwie części architektonicznego założenia czyli stary średniowieczny zamek i nowszy renesansowy pałac (oraz późniejsze dobudówki). Co ciekawe część ścian renesansowych komnat pokryto niezwykle szczegółowymi ozdobami wykonanymi w technice sgrafitto (polegające na nanoszeniu kolejnych warstw tynku i wydrapywaniu wzorów na jeszcze świeżym podkładzie).

Turyści mogą obejrzeć takie pomieszczenia, jak chociażby kuchnię i dwie zbrojownie. Sposób ekspozycji broni i zbroi jest dość interesujący, starano się bowiem zachować dawny układ eksponatów z samego początku muzeum czyli z XIX wieku. Część ekspozycji przypomina najsłynniejszego właściciela Frydlantu czyli Albrechta Wallensteina (np. obraz przedstawiający scenę zamordowania wodza w Chebie). Z interesujących pokoi pałacowych wymienić należy Wielką Jadalnię i Niebieski Salon oraz pokoje mieszkalne urzędujących tu hrabiów (na przykład interesujący pokój dziecięcy). Jedną z najpiękniejszych zamkowych sal jest wzniesiona podczas renesansowej przebudowy Kaplica świętej Anny.

!Zwiedzanie Zamku Frydlant - stara kuchnia
Zwiedzanie Zamku Frydlant - stara kuchnia

Informacje praktyczne

Przed wejściem do zamku znajduje się parking. Ceny za pozostawienie samochodu kształtują się następująco: samochody osobowe 50 koron (około 8 zł), motocykle 30 koron (około 4,80 zł), minibusy/autobusy 100/150 koron (około 16 / 24 zł).

Obecnie dostępne są trzy trasy zwiedzania zamku.

  • Pierwsza z nich to "Frydlancki zamek i pałac" - prezentuje ona najważniejsze pomieszczenia obu części budowli (najstarsze muzeum, sale poświęcone Albrechtowi von Wallenstein, kaplica, pokoje hrabiów, kuchnia itp). Bilet normalny kosztuje 150 koron (około 24 zł), ulgowy (studenci, młodzież, seniorzy) 110 koron (około 17,60 zł), dzieci do lat 6 - wstęp wolny, bilet rodzinny 410 koron (około 65,60 zł). Czas zwiedzania to 1,5 godziny!

  • Druga trasa zwiedzania to Nowa Zbrojownia, gdzie prezentuje się zamkową broń. Najstarsze eksponaty pochodzą z czasów średniowiecza, a zwiedzający obejrzeć mogą zarówno broń wojskową jak i myśliwską. Jest to trasa dla niewielkich grup zwiedzających (do 8 osób). Bilet normalny kosztuje 130 koron (około 20,80 zł), ulgowy (studenci, młodzież, seniorzy) 90 koron (około 14,40 zł), dzieci do lat 6 - wstęp wolny, bilet rodzinny 350 koron (około 56 zł). Czas zwiedzania to 1 godzina.

  • Trzecia opcja to Trasa Dziecięca. Najmłodsi oglądają kilka zamkowych sal i poznają historię zamku w przystępny i prosty sposób. Bilet normalny kosztuje 110 koron (około 17,60 zł), ulgowy (studenci, młodzież, seniorzy) 80 koron (około 12,80 zł), dzieci do lat 6 - wstęp wolny. Czas zwiedzania 45 minut.

Zamek otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 09:00-16:00 (poza sezonem 09:00-15:30).

Uwaga! Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem w określonych godzinach. Warto więc przyjechać wcześniej, żeby nie okazało się że ostatnia grupa danego dnia weszła już do zamku. Przewodnicy opowiadają w języku czeskim, jeśli chcemy zwiedzać zamek w języku polskim bilet normalny będzie nas kosztował 210 koron (około 33,60 zł)!

!Frydlandt - zwiedzanie zamku
Frydlandt - zwiedzanie zamku

Reklama