Czechy - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Czechy to jedno z najchętniej odwiedzanych przez Polaków państw ościennych. Popularnością cieszy się Praga oraz czeskie góry. Co jeszcze zobaczyć można w kraju naszych południowych sąsiadów?

Adršpašskoteplické skály (Skalne Miasto)

De facto określenie skalne miasto jest geologicznym i takich formacji na terenie całego kraju znajdziemy kilka. Powszechnie jednak przyjęło się tak mówić o najpopularniejszym rezerwacie tego typu położonym pomiędzy wsią Adršpach, a miasteczkiem Teplice nad Metují. Ze względu na bliskość do granicy z Polską latem przybywają tu tysiące naszych rodaków.

Adršpašskoteplické skály to tak naprawdę dwa osobne rezerwaty (a nawet trzy razem z pobiliskimi Broumowskimi Ścianami) ze szlakami wiodącymi między fantastycznie uformowanymi skałami. Teren ów był już znany w średniowieczu i służył miejscowej ludności jako schronienie podczas najazdów obcych wojsk. Prawdziwe piękno skał odsłonił pożar, który zniszczył część leśnych ostępów. Już wcześniej przybywały tu koronowane głowy, arystokraci i poeci (był między inny Johann Wolfgang Goethe). Dziś bywają tu przede wszystkim turyści i miłośnicy wspinaczki. Szlaki nie są trudne więc poradzą sobie z nimi nawet ci, którzy nie chodzą regularnie po górach.

Więcej: Skalne Miasto w Czechach - dojazd, zwiedzanie i informacje praktyczne.

!Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy
Adršpašskoteplické skály - Skalne Miasto, Czechy

Brno

Drugie co do wielkości miasto Czech, nie ma wprawdzie tylu zabytków co Praga, ale znajdziemy tutaj kilka obiektów, które powinny zainteresować zwiedzających. Poza ładną starówką i mieszczańskimi pałacami warto zobaczyć gotycką katedrę (z neogotyckimi wieżami) pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Miłośników architektury współczesnej z całą pewnością zainteresuje willa Tugendhatów wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brno stanowi też świetną bazę wypadową w Morawy. Interesująca jest też położona w pobliżu przepaść Macocha.

Do Brna dojedziemy bezpośrednimi autobusami z Polski oraz z innych dużych miast w Czechach. Miejscowość posiada też dobre połączenie z Wiedniem.

!Czechy - widok na katedrę w Brnie
Czechy - widok na katedrę w Brnie

Więcej: Brno - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne.

Czeski Raj

Ten niewielki region turystyczny to prawdziwy raj dla podróżników. Znajdują się tutaj liczne zamki i pałace (Troski, Turnow, Kost, Valdštejn, Hruba Skala) oraz atrakcje przyrodnicze (Hruboskalsko czy Boreckie Skały). Wiele szlaków turystycznych ułatwia poruszanie się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, a region przygotowany jest na przyjęcie przyjezdnych. Baza hotelowa jest dość zróżnicowana - od pól namiotowych i campingów (Sedmihorky), aż po noclegi w zabytkach (zamek w Hrubej Skale). Region posiada połączenie kolejowe z Pragą (Turnow) i z Hradec Kralove.

!Czeski Raj - Hruba Skala (Czechy)
Czeski Raj - Hruba Skala (Czechy)

Więcej: Czeski Raj - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca.

Frydlant

Położone blisko granicy z Polską niewielkie miasteczko chlubi się potężnym renesansowym zamkiem. Dawna gotycka warownia została w XVI wieku przebudowana. Jednym z jej właścicieli był słynny wódz, zwycięzca spod Białej Góry - Albrecht Wallenstein. Według niepotwierdzonych informacji to właśnie Frydlant miał zainspirować Kafkę do napisania “Zamku”. Dziś w łączącym kilka stylów architektonicznych zamku znajduje się interesujące muzeum. Zabytek zwiedza się z przewodnikiem (jest możliwość wysłuchania prelekcji w języku polskim), w wybrane dni pracownicy obiektu przygotowują specjalne atrakcje (np. turyści mogą spotkać się z postaciami historycznymi, w które wcielają się wynajęci aktorzy).

Do zamku najłatwiej dojechać pociągiem z Liberca (wiele połączeń, pół godziny jazdy).

Więcej informacji w artykule: Zamek Frydlant - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne.

!Frydlant - Czechy
Frydlant - Czechy

Kutna Hora

To położne w pobliżu Pragi miasteczko słynie przede wszystkim z dwóch zabytków. Pierwszy z nich to ossuarium w dzielnicy Sedlec, którego wystrój wykonano z czaszek i kości ofiar wojen i epidemii. Turystów przyciągają zawieszone na ludzkich kręgosłupach żyrandole czy “kościany” herb miejscowej szlachty. Druga z interesujących budowli to położona w centrum miasta gotycka katedra z ponad osiemdziesięciometrową wieżą. Zbudowany w XV wieku kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nachod

Niewielkie miasteczko położone tuż przy granicy z Polską daje możliwość wizyty u naszych południowych sąsiadów bez dużych nakładów czasu na dojazd. Osoby lubujące się w spacerach mogą wybrać się tam piechotą - z dworca kolejowego w Kudowie to niecałe 1,5 godziny marszu. Miasto znane jest z popularnego browaru Primator oraz licznych zabytków reprezentujących różne okresy historyczne.

W niewielkim rynku rzuca się w oczy nietypowa bryła kościoła św. Wawrzyńca. Do gotyckiej świątyni w późniejszych epokach "doklejono" dwie przysadziste wieże z drewnianymi nadbudówkami (są one popularnie nazywane "Adamem i Ewą"). Samo otoczenie ryneczku to kilka bardzo przyjemnych uliczek z nowożytną architekturą mieszczańską. Nad centrum góruje zaś malowniczy pałac (nazywany niekiedy zamkiem). Przebudowany w stylu barokowym był dumną rezydencją wielu ważnych rodów, a dziś mieści interesujące wystawy prezentujących m.in. zbiory sztuki (zwiedzanie pałacu podzielone jest na kilka tras turystycznych). Miłośnicy historii najnowszej powinni zainteresować się okolicznymi umocnieniami z lat 30. XX wieku. Jednym z najlepiej zachowanych obiektów jest Schron N–S 82 "Březinka" położony tuż obok drogi biegnącej do Kudowy.

!Czechy - centrum Nachodu i widok na zamek
Czechy - centrum Nachodu i widok na zamek

Ołomuniec

To liczące ponad 100 tysięcy mieszkańców miasto leży niewiele ponad godzinę jazdy od granicy z Polską. Jest więc idealną propozycją na weekendowy wyjazd, zwłaszcza dla osób lubiących bliskie spotkania z zabytkami. Wizytówką miasta jest wpisana na listę UNESCO Kolumna św. Trójcy - czyli barokowa kolumna morowa (wystawiona w podzięce za ustanie zarazy). Mnogość rzeźb i zdobień czyni z niej jeden z najlepszych przykładów sztuki XVIII wieku na tych obszarach. 


!Portal katedry w Ołomuńcu
Portal katedry w Ołomuńcu

To oczywiście nie wszystko co ma nam do zaoferowania Ołomuniec. Podczas spacerów po klimatycznych uliczkach miasta będziemy mieli okazję zobaczyć socrealistyczny zegar miejski, gotycką katedrą św. Wacława, nowożytne fortyfikacje czy barokowy kościół Marii Panny Śnieżnej. Możliwe będzie spotkanie ze sztuką współczesną w muzeum przy ulicy Denisovej 47 lub wycieczka w przeszłość w ruinach pałacu książęcego w Muzeum Archidiecezjalnym. 
Po trudach spaceru można odpocząć w jednym z licznych pubów przy kuflu piwa i ołomunieckich twarożkach.

Więcej w naszym artykule: Ołomuniec - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.

Pałac arcybiskupi i ogrody w Kromieryżu

Wiosną lub latem warto nieco zejść z utartych szlaków i wybrać się do malutkiego Kromieryża. W tym malutkim miasteczku będziemy mogli zwiedzić rozległy pałac, który przez lata służył kościelnym hierarchom Moraw, a dziś stanowi tło wielu produkcji filmowych (m.in. "Amadeusz" lub "Kochanek królowej"). 
Spacer po zabytkowych komnatach czy po przyjemnym rynku połączmy z wizytą w dwóch dużych ogrodach. Pierwszy to barokowy ogród włoski (Květná zahrada) - geometryczna, wysmakowana i przemyślana wizja, która olśniewa nawet dziś. Jej przeciwieństwem jest ogród zamkowy czyli park w stylu angielskim z mini ZOO i malowniczymi stawami.

!Zabytkowy ogród w Kromieryżu
Zabytkowy ogród w Kromieryżu

Jeśli nadal będzie nam mało zwiedzania to możemy obejrzeć lunety (półkoliste elementy architektoniczne) zdobione mozaikami Maxa Švabinskego lub muzeum słynnego pieśniarza Karela Kryla.

Dodatkowo warto też wejść do średniowiecznego kościoła św. Maurycego i barokowego kościoła św. Jana Chrzciciela.

Rožnov pod Radhoštěm

To ciche i spokojne miasto, jakich w Czechach wiele, szczyci się bardzo ciekawym skansenem. W składającym się z trzech części muzeum zebrano dziesiątki drewnianych budynków. Możemy obejrzeć drewniane miasteczko, osadę młynarską oraz wołoską wioskę. To właśnie ta ostatnia część stanowi o niezwykłości skansenu. Przedstawia budownictwo charakterystyczne dla ludności wołoskiej, która przybyła tu aż z terenów współczesnej Rumunii.

Z Rožnova pod Radhoštěm wychodzi szlak turystycznym prowadzący na pobliski szczyt Radhošt (1129 metrów n.p.m).

Zamek Bezděz

Dumne ruiny na szczycie wysokiego wzgórza to chyba jeden z najbardziej malowniczych zamków Czech. Średniowieczna warownia powstała za czasów króla Przemysława Ottokara II. Nigdy nie została zdobyta przez husytów. Przez wiele lat pełniła funkcję klasztoru i była popularnym miejscem pielgrzymek. Zamek popadł w ruinę w XVIII wieku i nie został odbudowany. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na przepiękną gotycką kaplicę (jedno z lepiej zachowanych pomieszczeń zamkowych) oraz wspiąć się na wieżę, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok.

Do stacji Bezděz kursują pociągi z miejscowości Mlada Boleslav. Od stacji musimy przejść jeszcze trzy kilometry aby dostać się na wzgórze zamkowe (uwaga droga na szczyt jest dość wyczerpująca!)

!Zamek Bezdez - Czechy
Zamek Bezdez - Czechy

Zamek Karlstejn

Jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków na terenie całego kraju. Zamek został wzniesiony w XIV wieku przez króla czeskiego Karola IV. Od momentu koronacji władcy na cesarza budowli zaczęto używać jako miejsca przechowywania klejnotów koronnych (pozostawały tu, nie licząc kilku przerw, do roku 1619). Jednak wraz z rozwojem sztuki militarnej zamek zaczął tracić na znaczeniu. Zdobyty przez Szwedów, zdewastowany popadł w ruinę. Zainteresowano się nim dopiero w XIX wieku. Czescy romantycy i działacze ruchu narodowego często zwracali uwagę na budowle o doniosłej historii. Dzięki pomocy finansowej cesarza rozpoczęto prace rekonstrukcyjne. Jednym z najważniejszych architektów pracujących przy odbudowie był Josef Mocker (znany również z rekonstrukcji katedry św. Wita w Pradze). I chociaż jego projekt bywa krytykowany nawet dziś to jednak charakterystyczne sylwetka zamku na trwałe wrosła w czeski krajobraz. Wyliczono, że warownia pojawia się w kilkudziesięciu utworach literackich napisanych przez Czechów.

Zamek Křivoklát

To jeden z najstarszych zamków na terenie całego kraju. Rozbudowany przez Przemysła II Ottokara, a później przez Władysława Jagiellończyka był dumną królewską warownią. Zniszczony przez husytów i kilkakrotnie palony dotrwał do XIX wieku w stanie ruiny. Dawną świetność przywróciła mu rodzina Fürstenbergów, a zwłaszcza książę Karl II Egon (zabytkowy pomnik ku jego czci znajduje się na wzgórzu naprzeciwko warowni - roztacza się stamtąd piękny widok na zamek). Zabytek leży w odległości ok. 50 kilometrów od centrum Pragi. Przygotowano dwie trasy po zamkowych pokojach (80 minut i 45 minut) można również wynająć polskojęzycznego przewodnika. [stan na sierpień 2019]

Znojmo

Jedno z najstarszych miast Moraw jest znane z festiwalu winiarskiego i średniowiecznych zabytków. Najlepiej przyjechać tu na Święto Wina (wrzesień) kiedy podczas uroczystego pochodu do miasta wjeżdża król Jan Luksemburski. Także w innych porach roku Znojmo powinno zainteresować turystów. Warto przejść się podziemną trasą turystyczną, zobaczyć gotycki kościół świętego Mikołaja oraz romańską rotundę NMP i świętej Katarzyny. Ciekawostką jest położony nieco dalej od centrum dawny klasztor premonanstersów, obecnie pełniący funkcję Centrum Wina. Jesienią w dawnym opactwie można kupić burczak - słodki napój alkoholowy produkowany z moszczu winnego.

Więcej: Znojmo - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne.

!Znojmo - fragment murów miejskich
Znojmo - fragment murów miejskich

Reklama