Czechy - zabytki i atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Czechy to jedno z najchętniej odwiedzanych przez Polaków państw ościennych. Popularnością cieszy się Praga oraz czeskie góry. Co jeszcze zobaczyć można w kraju naszych południowych sąsiadów?

Frydlant

Położone blisko granicy z Polską niewielkie miasteczko chlubi się potężnym renesansowym zamkiem. Dawna gotycka warownia została w XVI wieku przebudowana. Jednym z jej właścicieli był słynny wódz, zwycięzca spod Białej Góry - Albrecht Wallenstein. Według niepotwierdzonych informacji to właśnie Frydlant miał zainspirować Kafkę do napisania “Zamku”. Dziś w łączącym kilka stylów architektonicznych zamku znajduje się interesujące muzeum. Zabytek zwiedza się z przewodnikiem (jest możliwość wysłuchania prelekcji w języku polskim), w wybrane dni pracownicy obiektu przygotowują specjalne atrakcje (np. turyści mogą spotkać się z postaciami historycznymi, w które wcielają się wynajęci aktorzy).

Do zamku najłatwiej dojechać pociągiem z Liberca (wiele połączeń, pół godziny jazdy).

!Frydlant - Czechy
Frydlant - Czechy

Czeski Raj

Ten niewielki region turystyczny to prawdziwy raj dla podróżników. Znajdują się tutaj liczne zamki i pałace (Troski, Turnow, Kost, Valdštejn, Hruba Skala) oraz atrakcje przyrodnicze (Hruboskalsko czy Boreckie Skały). Wiele szlaków turystycznych ułatwia poruszanie się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, a region przygotowany jest na przyjęcie przyjezdnych. Baza hotelowa jest dość zróżnicowana - od pól namiotowych i campingów (Sedmihorky), aż po noclegi w zabytkach (zamek w Hrubej Skale). Region posiada połączenie kolejowe z Pragą (Turnow) i z Hradec Kralove.

!Czeski Raj - Hruba Skala (Czechy)
Czeski Raj - Hruba Skala (Czechy)

Zamek Bezděz

Dumne ruiny na szczycie wysokiego wzgórza to chyba jeden z najbardziej malowniczych zamków Czech. Średniowieczna warownia powstała za czasów króla Przemysława Ottokara II. Nigdy nie została zdobyta przez husytów. Przez wiele lat pełniła funkcję klasztoru i była popularnym miejscem pielgrzymek. Zamek popadł w ruinę w XVIII wieku i nie został odbudowany. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na przepiękną gotycką kaplicę (jedno z lepiej zachowanych pomieszczeń zamkowych) oraz wspiąć się na wieżę, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok.

Do stacji Bezděz kursują pociągi z miejscowości Mlada Boleslav. Od stacji musimy przejść jeszcze trzy kilometry aby dostać się na wzgórze zamkowe (uwaga droga na szczyt jest dość wyczerpująca!)

!Zamek Bezdez - Czechy
Zamek Bezdez - Czechy

Rožnov pod Radhoštěm

To ciche i spokojne miasto, jakich w Czechach wiele, szczyci się bardzo ciekawym skansenem. W składającym się z trzech części muzeum zebrano dziesiątki drewnianych budynków. Możemy obejrzeć drewniane miasteczko, osadę młynarską oraz wołoską wioskę. To właśnie ta ostatnia część stanowi o niezwykłości skansenu. Przedstawia budownictwo charakterystyczne dla ludności wołoskiej, która przybyła tu aż z terenów współczesnej Rumunii.

Z Rožnova pod Radhoštěm wychodzi szlak turystycznym prowadzący na pobliski szczyt Radhošt (1129 metrów n.p.m).

Brno

Drugie co do wielkości miasto Czech, nie ma wprawdzie tylu zabytków co Praga, ale znajdziemy tutaj kilka obiektów, które powinny zainteresować zwiedzających. Poza ładną starówką i mieszczańskimi pałacami warto zobaczyć gotycką katedrę (z neogotyckimi wieżami) pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Miłośników architektury współczesnej z całą pewnością zainteresuje willa Tugendhatów wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brno stanowi też świetną bazę wypadową w Morawy. Interesująca jest też położona w pobliżu przepaść Macocha.

Do Brna dojedziemy bezpośrednimi autobusami z Polski oraz z innych dużych miast w Czechach. Miejscowość posiada też dobre połączenie z Wiedniem.

Kutna Hora

To położne w pobliżu Pragi miasteczko słynie przede wszystkim z dwóch zabytków. Pierwszy z nich to ossuarium w dzielnicy Sedlec, którego wystrój wykonano z czaszek i kości ofiar wojen i epidemii. Turystów przyciągają zawieszone na ludzkich kręgosłupach żyrandole czy “kościany” herb miejscowej szlachty. Druga z interesujących budowli to położona w centrum miasta gotycka katedra z ponad osiemdziesięciometrową wieżą. Zbudowany w XV wieku kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Znojmo

Jedno z najstarszych miast Moraw jest znane z festiwalu winiarskiego i średniowiecznych zabytków. Najlepiej przyjechać tu na Święto Wina (wrzesień) kiedy podczas uroczystego pochodu do miasta wjeżdża król Jan Luksemburski. Także w innych porach roku Znojmo powinno zainteresować turystów. Warto przejść się podziemną trasą turystyczną, zobaczyć gotycki kościół świętego Mikołaja oraz romańską rotundę NMP i świętej Katarzyny. Ciekawostką jest położony nieco dalej od centrum dawny klasztor premonanstersów, obecnie pełniący funkcję Centrum Wina. Jesienią w dawnym opactwie można kupić burczak - słodki napój alkoholowy produkowany z moszczu winnego.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Czech