Zamek Devín w Bratysławie - historia, zwiedzanie i informacje praktyczne

Pełne tajemnic i niezwykle malownicze ruiny rok w rok przyciągają dziesiątki turystów. Warto opuścić chociaż na chwilę Bratysławę i udać się tam gdzie do Dunaju wpada Morawa.

Zamek Devin - nazwa

Trudno dziś jednoznacznie powiedzieć co oznaczało protosłowiańskie określenie "devin" (często obecne w innych nazwach miejscowych). Najprawdopodobniej należy wiązać je z wieżą i słowem oznaczającym ufortyfikowany punkt obserwacyjny. Wedle innej koncepcji miałoby ono oznaczać miejsce nawiedzane przez złe duchy. Część legend wiąże zamek ze słowiańskim "deva" czyli dziewczyna - jednak naukowcy są sceptyczni wobec takiej proweniencji.

!Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą
Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą

Zamek Devin - historia

Wysoka skała u zbiegu dwóch rzek była idealnym miejscem obronnym i obserwacyjnym. Nic więc dziwnego, że archeolodzy odnaleźli tu ślady osadnictwa już z czasów neolitu. W okolicy stacjonował rzymski garnizon, a w czasach państwa wielkomorawskiego wzniesiono tu kościół. Najprawdopodobniej Devin pełnił wtedy funkcję administracyjną, obronną i być może misyjną. Część historyków usiłuje powiązać go z pojawiającą się w rocznikach fuldajskich (pod datą 864) Doviną (opis wojny Ludwika Niemieckiego z Wielkimi Morawami). Nie da się jednak z pewnością stwierdzić czy chodzi o to samo miejsce.

Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą
Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą

W wiekach średnich wzniesiono tu obronny zamek, który często zmieniał swoich właścicieli (należał do królestwa Węgier, ale też do księstwa austriackiego). W XV wieku do zamku dobudowano część rezydencyjną i z uwagi na zagrożenie tureckie unowocześniono fortyfikacje. Po klęsce Węgier pod Mohaczem forteca straciła na znaczeniu. Zamek trafił wtedy w ręce rodu Batory. Ostatnimi właścicielami rezydencji byli członkowie rodu Pálffy.

W 1809 roku Devin został wysadzony w powietrze przez wojska napoleońskie. Do dziś nie wiadomo dlaczego do tego doszło. Zamek nie posiadał znaczenia militarnego i trudno wytłumaczyć ten akt wandalizmu przyczynami strategicznymi. Właściciele nie zdecydowali się odbudować ruin.

!Zamek Devin (okolice Bratysławy)
Zamek Devin (okolice Bratysławy)

W XIX wieku zamek stał się niezwykle istotnym miejscem dla rodzącego się słowackiego ruchu narodowego. 24 kwietnia 1836 roku do ruin przybył filozof i działacz narodowy Ľudovít Štúr wraz ze swoimi uczniami. Śpiewano patriotyczne pieśni i wygłaszano podniosłe przemowy. Wielu uczestników tej wycieczki zaangażowało się później w działalność polityczną lub kulturową (Jonas Záborský, Jozef Miloslav Hurban czy August Horislav Škultéty). W 1896 roku Węgrzy wystawili tu tzw. kolumnę Arpada, mającą symbolizować ich tysiącletnie panowanie nad Dunajem. Pomnik został zniszczony przez Słowaków w 1921 roku. W okresie powojennym w okolicy zamku przebiegała granica pomiędzy Austrią, a Czechosłowacją. Władze komunistyczne obawiając się ucieczek otoczyły rejony zasiekami i wieżyczkami strażniczymi (w latach 80. zamknięto zamek dla turystów), a na wzgórzu Devínska Kobyla zlokalizowano koszary. Dziś Devin można już zwiedzać - to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w okolicach Bratysławy ściąga każdego roku rzesze turystów.

!Fragment ruin Zamku Devin (okolice Bratysławy)
Fragment ruin Zamku Devin (okolice Bratysławy)

Zamek Devin - legendy

Z ruinami związanych jest kilka starych opowieści. Jedna z nich mówi o rycerzu, który porwał swoją ukochaną gdyż jej rodzice nie chcieli zgodzić się na ożenek córki. Kiedy rozpoczynały się przygotowania do ślubu zamek zaatakowali wynajęci przez nich najemnicy. Rycerz zamknął się z dziewczyną w ostatniej wieży i tam usiłował się bronić, ale musiał ulec zbirom. Panna widząc śmierć swojego ukochanego rzuciła się w wody Dunaju. Od tego czasu malutka wieża nad rzeką nazywana jest Panieńską.

Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą

Devin ma też jednego z najbardziej niezwykłych zamkowych duchów. Jest nim… czarna koza! Według legendy dawniej na naddunajskich skałach wznosiły się dwa zamki zamieszkałe przez siostry czarodziejki. Piękne kobiety posiadały magiczny sekret - otrzymały od swojej matki zaklęte jabłka, które miały przynieść im szczęście i długie życie. Nierozsądne dziewczyny pewne siostrzanych uczuć zamieniły się owocami. Niestety przyszło im zakochać się w tym samym mężczyźnie. Kiedy wybranek odwzajemnił uczucie pani z Devinu jej siostra rozbiła jabłko o ziemię. W tym samym momencie szczęśliwie zakochana czarodziejka padła martwa. Zła siostra została zamieniona w czarną kozę i do dziś pokutuje w ruinach strasząc turystów.

Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą
Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą

Zamek Devin - zwiedzanie [aktualizacja lipiec 2018]

Wejście na teren ruin znajduje się od strony parkingu przy Slovanské nábrežie. Po kupieniu biletów i przejściu przez bramę znajdujemy się na terenie zamku niskiego. Na prawo od ścieżki, w zadaszonym pomieszczeniu możemy obejrzeć fundamenty kościoła z czasów Wielkich Moraw, które w 1975 roku odkryli pracujący tu archeolodzy. Znaleziono również kilka grobów należących najprawdopodobniej do ludzi z otoczenia miejscowego władcy lub zarządcy zamku.

!Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą
Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą

Kawałek dalej widać białą rzeźbę kobiety. To "Słowianka", pomnik autorstwa słowackiej rzeźbiarki Ľudmily Cvengrošovej (choć zdaniem okolicznych mieszkańców rzeźba wyobraża jedną z właścicielek zamku). Jeśli z tego miejsca udamy się drogą na południe, to dotrzemy do zewnętrznych murów obronnych i resztek budynków należących do zamkowych rzemieślników. Tutaj archeolodzy odkryli ozdobny miecz pochodzący z XV wieku.

Spod "Słowianki" dojdziemy do centralnej części zamku. Jeśli dobrze przyjrzymy się ziemi na dziedzińcu dostrzeżemy zarysy fundamentów. W ten sposób oznaczono odkryte przez badaczy pozostałości po budowlach z czasów rzymskich. W pobliskich ruinach znajdują się pomieszczenia wystawowe. W 2018 roku prezentowano plansze opisujące historię Słowacji z kilkoma dość kontrowersyjnymi stwierdzeniami (np. próbami rehabilitacji księdza Tiso). Obok wejścia do pomieszczeń wystawowych umieszczono tablicę upamiętniająca wycieczkę szturowców z 1836 roku.

!Widoki z ruin Zamku Devin (okolice Bratysławy)
Widoki z ruin Zamku Devin (okolice Bratysławy)

Przechodząc przez niewielki most (pod nim w sezonie letnim możemy postrzelać z łuku za dodatkową opłatą) znajdziemy się pod skałą z ruinami zamku górnego. Warto wdrapać się na samą górę aby móc nacieszyć się widokiem na ujście Morawy do Dunaju (zwróćcie uwagę na różnice w kolorze wody). Będąc na samym szczycie możemy zejść do zamkowych grot, w których zobaczymy przedmioty odnalezione na Devinie przez archeologów.

Poza terenem zamku przy brzegu Morawy znajduje się pomnik-brama poświęcony ludziom, którzy ponieśli śmierć podczas ucieczki z socjalistycznej Czechosłowacji. Szacuje się, że na całej granicy zginęło około 400 osób.

!Widok na Dunaj pod Zamkiem Devin
Widok na Dunaj pod Zamkiem Devin

Zamek Devin - informacje praktyczne [aktualizacja lipiec 2018]

Zamek otwarty jest w następujących godzinach:

 • Od maja do września:
  • 10:00 - 18:00 (od wtorku do piątku),
  • 10:00 - 19:00 (soboty i niedziele);
 • Kwiecień i październik - 10:00- 17:00 (od wtorku do niedzieli);
 • Wedle oficjalnych informacji zimą zamek jest nieczynny. Wszystko wskazuje jednak na to, że przy dobrej pogodzie warownia jest otwierana dla zwiedzających (nieczynne są obie wystawy). Pamiętajmy jednak o tym że przyjeżdżając tu zimą musimy liczyć się z tym, że bramę zamku zastaniemy zamkniętą.

Ceny biletów wstępu kształtują się następująco:

 • Bilet normalny - 5€
 • Bilet ulgowy - 2,50€
 • Bilet rodzinny - 10€

Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą

Do zamku możemy dostać się na kilka sposobów. Jeśli nie posiadamy własnego samochodu skorzystajmy z komunikacji miejskiej w Bratysławie. Dojeżdżają tu dwie linie autobusowe 29 i 129. Autobus 129 podjeżdża pod sam zamek (ostatni przystanek na trasie) natomiast z 29 musimy wysiąść na przystanku "Štrbská, Hrad Devín" i kierować się na zachód w stronę dobrze widocznych ruin. Do obu autobusów wsiądziemy na przystanku "Most SNP". Uwaga, nie chodzi o pętlę o tej samej nazwie, tylko o przystanek przy Nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu (oddzielony od krańcówki chodnikiem). Nieco mylące może być to, że odjazdy 29 i 129 wyświetlane są na monitorach zainstalowanych przy pętli. Zamek znajduje się w strefie 101, a od centrum dojedziemy tam w 20 minut - dlatego wystarczy kupić bilet półgodzinny (0,90€ (normalny), 0,45€ (ulgowy)).

Do ruin dopłyniemy też promem wycieczkowym, który wyrusza z Fajnorovo nábrežie. Ceny biletów w 2018 roku wynosiły:

 • W dwie strony - 13€ (normalny), 8€ (ulgowy)
 • Bratysława - Devin - 11€ (normalny), 7€ (ulgowy)
 • Devin - Bratysława - 9€ (normalny), 6€ (ulgowy)

Statki w sezonie letnim pływają dwa razy dziennie we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami, jesienią tylko w weekendy.

Jeśli nie chcemy kupować biletów i wchodzić na teren ruin, możemy obejść zamek dookoła spacerując nabrzeżem przy którym zatrzymują się promy, a potem uliczkami Devinu aż do parkingu i przystanku autobusu 129.

Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą
Ruiny Zamku Devin pod Bratysławą


Reklama