Lotnisko Bratysława (BTS) - dojazd do centrum miasta, do Wiednia oraz do innych miast

Lotnisko w Bratysławie to obecnie najpopularniejszy i największy tego rodzaju obiekt w kraju. Ze względu na jego położenie (oraz brak taniej konkurencji) do Bratysławy latają również podróżujący do Wiednia. Blisko stąd także do miast północnych Węgier (Gyor lub Sopron). Położone jest nad tzw. Małym Dunajem (jednym z trzech koryt Dunaju). Od centrum miasta dzieli je ok. 10 kilometrów.

Wybierasz się do Bratysławy?

Bratysława

Gdzie spać w Bratysławie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Bratysławy. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Słowacji.

Informacje podstawowe

Pełna jego nazwa nazwa to: Port lotniczy im. Milana Rastislava Štefánika (Letisko Milana Rastislava Štefánika). Nadano ją na cześć słowackiego astronoma, żołnierza i działacza niepodległościowego. Na ironię losu zakrawa fakt, że Štefánik zginął w 1919 roku, w wypadku lotniczym w Ivance pri Dunajem w pobliżu współczesnego pasa startowego Bratysławy (wiele osób podejrzewa, że mógł zostać zamordowany).

  • Nazwa w języku słowackim: Letisko Milana Rastislava Štefánika lub Letisko Bratislava
  • Nazwa w języku angielskim: Bratislava Airport
  • Kod IATA - BTS
  • Liczba terminali: 1 (czynny) + 2 (obecnie nieużywane)

W 2018 roku do Bratysławy dało się dolecieć bezpośrednio z Warszawy linią Wizzair (z lotniska Chopina w Warszawie (WAW)).

Jak dojechać z lotniska w Bratysławie do centrum miasta?

Do centrum Bratysławy dojedziemy autobusem. Na lotnisko kursują dwie linie: 61 i 96.

Pierwsza z nich (linia 61) łączy port lotniczy z dworcem kolejowym (Hlavná stanica, czas przejazdu około 25 minut), druga (linia 96) z lewobrzeżną częścią miasta.

Jeżeli chcemy dojechać do głównego dworca autobusowego (Bottova 6654/7) najlepiej wsiąść w autobus 96, dojechać do przystanku Prievozská i przejść ok. 1,5 kilometra ulicą Prievozską w kierunku zachodnim.

Do historycznego centrum najlepiej dojechać autobusem 61, wysiadając na przystanku Karpatská, a następnie kierując się na południe w stronę ulicy Obchodnej (około 1,5 kilometra).

Nocą do portu lotniczego dojedziemy linią N61 (kilka kursów w ciągu nocy zarówno na dworzec kolejowy jak i autobusowy).

Bilety możemy zakupić w automacie na przystanku (tylko bilon) oraz w kiosku Mediapress na terenie lotniska.

UWAGA! Nie ma możliwości kupna biletów u kierowcy autobusu. Należy go skasować zaraz po wejściu autobusu.

  • Bilet na 30 minut jazdy kosztuje 0,90€ (normalny), 0,45€ (ulgowy).
  • Bilet na 60 minut jazdy przesiadkowy - 1,50€ (normalny), 0,74€ (ulgowy).

Aktualne rozkłady jazdy znajdziemy tutaj: link.

Jak dojechać z lotniska w Bratysławie do Wiednia?

Jedną z idei rozbudowy tego obiektu była próba podjęcia konkurencji z drogim lotniskiem w Wiedniu. Jak na razie Bratysława wychodzi z tej rywalizacji zwycięsko - niskimi cenami udało się przyciągnąć tysiące turystów wybierających się do Wiednia. Do stolicy Austrii dojedziemy jednym z kilku kursujących tu autobusów.

Slovak Lines

Około 10 połączeń dziennie oferuje firma Slovak Lines. Ich autobusy kursują na wiedeńskie lotnisko, Ederberg i Dworzec Główny. Ceny biletów wahają się od 1 do 9,50€ (zależnie od tego czy kupujemy bilet z wyprzedzeniem). Czas przejazdu (na Wien HBF) to około dwie godziny. Bilety można zakupić na oficjalnej stronie Slovak Lines (i na przykład połączyć z biletem na komunikację miejską w Wiedniu) Slovak Lines.

Flixbus

Osiem połączeń dziennie oferuje firma Flixbus. Zielone autobusy wyjeżdżają z lotniska i zatrzymują się w wiedeńskim porcie lotniczym oraz na dworcu Ederberg. Czas przejazdu to godzina i dwadzieścia minut (na Ederberg), koszt biletu od 19 do 39 zł. Bilety zakupimy na stronie spółki: Flixbus.

Eurobus

Kilka połączeń dziennie oferuje Eurobus. Ich autobusy zatrzymują się na wiedeńskim lotnisko i dworcu Ederberg. Czas przejazdu to godzina i dwadzieścia minut. Ceny biletów zaczynają się od 5€. Można je kupić na stronie www: Eurobus.

Jak dojechać z lotniska w Bratysławie do innych miast?

Autobusy Eurobus łączą Port lotniczy im. Milana Rastislava Štefánika z kilkoma innymi miastami na Słowacji. Dojedziemy między innymi do: Nitry, Zwolenia, Koszyc czy Preszowa.

Nie ma niestety bezpośrednich połączeń z miastami na Węgrzech. Aby dotrzeć do Gyoru najlepiej dojechać na dworzec autobusowy i tam znaleźć transport na Węgry.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama