Podróże po Europie

Lotnisko Bratysława (BTS) - dojazd do centrum miasta, do Wiednia oraz do innych miast

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2022

Lotnisko w Bratysławie to obecnie najpopularniejszy i największy tego rodzaju obiekt w kraju. Ze względu na jego położenie (oraz brak taniej konkurencji) do Bratysławy latają również podróżujący do Wiednia. Blisko stąd także do miast północnych Węgier (Gyor lub Sopron). Położone jest nad tzw. Małym Dunajem (jednym z trzech koryt Dunaju). Od centrum miasta dzieli je około 10 kilometrów.

Port lotniczy Bratysława - informacje podstawowe

Pełna nazwa lotniska to Port lotniczy im. Milana Rastislava Štefánika (Letisko Milana Rastislava Štefánika). Nadano ją na cześć słowackiego astronoma, żołnierza i działacza niepodległościowego. Na ironię losu zakrawa fakt, że Štefánik zginął w 1919 roku w wypadku lotniczym w Ivance pri Dunajem w pobliżu współczesnego pasa startowego Bratysławy (wiele osób podejrzewa, że mógł zostać zamordowany).

  • Nazwa w języku słowackim: Letisko Milana Rastislava Štefánika lub Letisko Bratislava
  • Nazwa w języku angielskim: Bratislava Airport
  • Kod IATA - BTS
  • Liczba terminali: 1 (czynny) + 2 (obecnie nieużywane)

Jak dojechać z lotniska w Bratysławie do centrum miasta?

Z lotniska do Bratysławy dojedziemy autobusem. Trasę do miasta obsługują dwie linie dzienne (61 oraz 96) i jedna linia nocna N61.

Pierwsza z nich (linia 61) łączy port lotniczy z centrum oraz dworcem kolejowym (Hlavná stanica, czas przejazdu około 25 minut), a druga (linia 96) z lewobrzeżną częścią miasta. Aktualny rozkład jazdy autobusu 61 znajdziecie tutaj, a 96 tu.

Do historycznego centrum dojedziemy autobusem 61 - wysiadając na przystanku Karpatská, a następnie kierując się na południe w stronę ulicy Obchodnej (około 1,5 kilometra).

Jeżeli chcemy dojechać do głównego dworca autobusowego (Bottova 6654/7) najlepiej wsiąść w autobus 96, dojechać do przystanku Prievozská i przejść ok. 1,5 kilometra ulicą Prievozską w kierunku zachodnim. Alternatywą jest przesiadka na inny autobus.

Nocą z/do portu lotniczego dojedziemy linią N61 (kilka kursów w ciągu nocy zarówno na dworzec kolejowy jak i autobusowy).

Bilety możemy zakupić w automacie na przystanku oraz w kiosku na terenie lotniska.

  • Bilet na 30 minut jazdy kosztuje 0,90€ (normalny), 0,45€ (ulgowy) - w przypadku podróży autobusem numer 61 z lotniska na dworzec powinien on nam wystarczyć,
  • Bilet na 60 minut jazdy przesiadkowy - 1,30€ (normalny), 0,65€ (ulgowy).

UWAGA! Nie ma możliwości kupna biletów u kierowcy autobusu. Bilet należy skasować zaraz po wejściu autobusu.

Uwaga! Jeśli mamy ze sobą duży bagaż musimy dokupić dokupić dodatkowy bilet za 0,45€ (jest to bilet 30-minutowy w wersji ulgowej).

Aktualne informacje o biletach i zasadach podróży dostępne są na oficjalnej stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska w Bratysławie do Wiednia?

Jedną z idei rozbudowy tego obiektu była próba podjęcia konkurencji z drogim lotniskiem w Wiedniu. Jak na razie Bratysława wychodzi z tej rywalizacji zwycięsko - niskimi cenami udało się przyciągnąć tysiące turystów wybierających się do Wiednia. Do stolicy Austrii dojedziemy bezpośrednio z lotniska autobusem.

Osiem połączeń dziennie oferuje firma Flixbus. Zielone autobusy wyjeżdżają z lotniska i zatrzymują się w wiedeńskim porcie lotniczym, na głównym dworcu kolejowym i na dworcu Ederberg. Czas przejazdu wynosi od godziny i czterdziestu minut (na Ederberg) do około dwóch godzin (główny dworzec kolejowy). Ceny biletów rozpoczynają się od 23 zł. Bilety zakupimy na stronie spółki: Flixbus.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama