Podróże po Europie

Gdzie spać w Bratysławie? Najlepsze dzielnice i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2023

Mimo że Bratysława nie jest najchętniej zwiedzaną z europejskich stolic, to dzięki połączeniom tanich linii lotniczych oraz autobusowych, a także przez bliskość Wiednia, miasto to odwiedza coraz większa grupa turystów z Polski.

Bratysława może być dobrym wyborem na krótki weekendowy wypad - tym bardziej, że znajdując nocleg w historycznym centrum praktycznie wszędzie bez problemu dojdziemy pieszo, a do Wiednia dojedziemy w trochę ponad godzinę autobusem. Z naszej perspektywy największym minusem słowackiej stolicy są ceny noclegów, które z polskiej perspektywy bywają dość wysokie.

Gdzie spać w Bratysławie - kilka słów wprowadzenia

Bratysława podzielona jest na 5 dużych okręgów numerowanych od I do V (Bratislava I do Bratislava V), które z kolei dzielą się na 17 mniejszych dzielnic. Historyczne centrum - czyli dzielnica Stare Miasto (sł. Staré Mesto) - zajmuje cały okręg I i to tam funkcjonuje główna baza noclegowa stolicy Słowacji. Przypomina ona trochę sytuacje z największych polskich miast - jest wiele drogich hoteli nastawionych na przedstawicieli biznesu, ale obok nich działają nieco tańsze hostele, pensjonaty i apartamenty. Przy odpowiednio szybkim rozpoczęciu poszukiwania noclegu powinniśmy móc znaleźć zakwaterowanie na prawie każdą kieszeń, ale w sezonie nie nastawiajmy się na bardzo budżetowy wypad przy nocowaniu na tutejszym Starym Mieście!

Wybór noclegów w pozostałych dzielnicach jest już znacznie mniejszy. Stosunkowo duży wybór noclegów znajdziemy w sąsiadującej ze Starym Miastem okręgu Ružinov (okręg II). Część hoteli to jednak efekt bliskiej odległości do położonego w północno-wschodniej części okręgu lotniska.

Pozostałe dzielnice z infrastrukturą noclegową (m.in. Nové Mesto czy Petržalka) nie oferują już tak dużej ilości miejsc do spania.

W jakich dzielnicach najlepiej nocować w Bratysławie?

Gdzie spać w Bratysławie blisko atrakcji? Stare Miasto (sł. Staré Mesto)

Z perspektywy turysty trudno o lepsze miejsce na nocleg niż historyczne Stare Miasto, na terenie którego leżą największe atrakcje w Bratysławie Jest ono na tyle niewielkie, że wszędzie powinniśmy dostać się spokojnie pieszo, a do tego fragment Starego Miasta wyłączony został z ruchu samochodowego, o czym powinni pamiętać turyści przyjeżdżający do stolicy Słowacji własnym autem.

W Bratysławie nie ma innego tak dużego skupiska zabytków i atrakcji, dlatego na przykład dużo wygodniej dojechać autobusem z centrum do zamku Devín, niż zatrzymać się w dzielnicy Devín i dojeżdżać za każdym razem do centrum miasta. Obiektywnym czynnikiem skłaniającym do poszukiwania noclegów dalej od centrum mogą być natomiast ceny - na Starym Mieście w sezonie jest drogo, a w w dalszych dzielnicach powinniśmy znaleźć tańsze oferty (np. apartamenty i pensjonaty zamiast hoteli).

Bratysława - gdzie nocować na Starym Mieście?

  • Skaritz Hotel & Residence - świetny wybór dla osób posiadających większy budżet i pragnących zatrzymać sie niemalże w samym sercu bratysławskiej starówki.
  • Dla osób szukających bardzo wysokiego standardu dobrym wyborem może być APLEND CITY Hotel Perugia. Ten trzygwiazdkowy hotel znajduje się w samym sercu Starego Miasta, na obszarze wyłączonym z ruchu samochodowego i zapewnia śniadanie w cenie noclegu. Dla nas jest on jednak cenowo poza zasięgiem.
  • szukając bardziej budżetowej opcji możemy sprawdzić pokoje ze współdzieloną łazienką w popularnym hostelu ZERO. Warunki są tu niezłe, ale nie dla każdego brak prywatnej łazienki będzie do zaakceptowania.
  • tutaj znajdziecie więcej opcji noclegowych w granicach Starego Miasta
W granicach Starego Miasta znajdziemy noclegi różnego typu, w lepszym bądź gorszym standardzie oraz w zróżnicowanych cenach. Naszym zdaniem lepiej omijać jednak obiekty ze średnią ocen poniżej 7,5, bo potrafią one być naprawdę kiepskie, co dawniej sprawdziliśmy na własnej skórze!

Nowe Miasto (sł. Nové Mesto) Ružinov

Szukając noclegu poza najstarszą częścią Bratysławy swoją uwagę możemy skierować na północ - do dzielnicy Nowe Miasto (sł. Nové Mesto), która rozciąga się na północ od starówki. Co ciekawe była ona częścią Bratysława już w średniowieczu, ale do dziś nie zachowało się tu zbyt wiele historycznych zabytków.

Dobrym pomysłem na nocleg w tej okolicy może być znalezienie zakwaterowania w odległości krótkiego spaceru od ulic Račianska oraz Vajnorská, przez które przejeżdżają linie tramwajowe dojeżdżające bezpośrednio do granic wyłączonego z ruchu obszaru Starego Miasta.

Gdzie spać w Bratysławie - Nowe Miasto

W tej części miasta do wyboru wiele apartamentów (przerobionych mieszkań) zapewniających nam dostęp do kuchni. Dodatkowo może nam być tu łatwiej zaparkować samochód.

Ružinov - poza centrum

Dzielnica Ružinov zajmuje rozległy obszar na wschód od historycznego centrum, a w jej granicach znajdziemy całą gamę różnych obiektów noclegowych. Zdarzają się tam oferty tańsze nawet o kilkadziesiąt procent niż w procent, ale obiekty nie będą należeć do najlepiej ocenianych. Najlepsze opcje są tańsze o kilkanaście procent, ale mogą za to oferować znacznie lepszy stosunek ceny do jakości niż w centrum.

Gdzie spać w Bratysławie - Ružinov

  • naprawdę niezły stosunek ceny do komfortu posiada apartament City Lights Apartment with Terrace. Do centrum dojedziemy od niego w około 20 minut autobusem - przystanek znajduje się niedaleko. Teoretycznie dojdziemy też pieszo, ale będzie to już dość długi spacer.
  • wybór dzielnicy Ružinov może być odpowiedni dla osób, które przylatują do Bratysławy późno w nocy. Całodobową recepcje zapewnia Hotel Kotva, który położony jest niecałe cztery kilometry od bratysławskiego portu lotniczego. Posiada też bezpłatny parking. Warunki są tu jednak tylko poprawne i nie należy oczekiwać zbyt wiele.
  • tu zobaczycie więcej obiektow noclegowych na obszarze dzielnicy Ružinov
Szukając noclegu dalej od centrum powinniśmy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze - dostęp do komunikacji i możliwość dojazdu do centrum (w tym godziny ostatnich odjazdów/przyjazdów). W Bratysławie nie ma metra i głównymi środkami transportu są autobusy, tramwaje oraz trolejbusy. W przypadku krótkiego pobytu niektóre obszary dalej od centrum mogą być mało wygodne pod względem logistyki. Druga sprawa dotyczy bardziej apartamentów i pensjonatów, szczególnie tych w starym budownictwie. Warto dobrze zweryfikować oceny odnośnie okolicy i czystości. Mimo że Bratysława uważana jest za miasto bezpieczne, to nie każde miejsce będzie komfortowe do wieczornych powrotów.

Petržalka - nieco bardziej budżetowe noclegi po przeciwnej stronie Dunaju

Położona po południowej stronie Dunaju Petržalka jest typową sypialnią Bratysławy. Na stosunkowo rozległym obszarze mieszka tu ponad 100 tysięcy osób. Rozwój dzielnicy przypadł na okres powojenny, stąd wszechobecna komunistyczna zabudowa. Warto wspomnieć, że na początku XX wieku populacja dzielnicy liczyła zaledwie kilka tysięcy osób.

Naszym zdaniem może nie być to najlepsza dzielnica na nocleg przy bardzo krótkim pobycie. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji turystycznych ani tak dużego wyboru gastronomicznego jak w centrum. Za to rezerwując nocleg w północnej części dzielnicy nie powinniśmy mieć problemu z szybkim dostaniem się do centrum. Linia tramwajowa przejeżdża m.in. przez ulicę Jantárová cesta. No i Petržalka - z wyjątkiem najlepiej zlokalizowanych jest - jest tańsza niż centrum.

Gdzie nocować w Bratysławie - Petržalka

Petržalka nie jest uważana za niebezpieczną, ale zawsze warto sprawdzić komentarze innych gości pod kątem bezpieczeństwa oraz okolicy. Na pewno są miejsca, w których możemy czuć się po zmroku mniej komfortowo, ale brutalne przestępstwa i napady są w Bratysławie rzadkością.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama