Gdzie spać w Bratysławie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Mimo że Bratysława nie jest najbardziej turystyczną z europejskich stolic, to dzięki połączeniom tanich linii lotniczych oraz autobusowych, a także przez bliskość Wiednia, miasto to odwiedza coraz większa grupa turystów z Polski.

Bratysława może być dobrym wyborem na krótki wyjazd, np. na weekend. Tym bardziej, że znajdując nocleg w historycznym centrum praktycznie wszędzie bez problemu dojdziemy pieszo, a do Wiednia dojedziemy w trochę ponad godzinę autobusem.

Baza noclegowa w Bratysławie

Bratysława podzielona jest na 5 dużych okręgów numerowanych od I do V (Bratislava I do Bratislava V), które z kolei dzielą się na 17 mniejszych dzielnic. Historyczne centrum (dzielnica Stare Miasto, sł. Staré Mesto) zajmuje cały okręg I i to tam funkcjonuje główna baza noclegowa stolicy Słowacji. Przypomina ona trochę sytuacje z największych polskich miast - jest wiele drogich hoteli nastawionych na przedstawicieli biznesu, ale obok nich działają różnorodne hostele, pensjonaty i apartamenty dostosowane do kieszeni turystów. Przy odpowiednio szybkim rozpoczęciu poszukiwania noclegu powinniśmy móc znaleźć zakwaterowanie na prawie każdą kieszeń.

Sytuacja w pozostałych dzielnicach nie wygląda już tak różowo. Stosunkowo duży wybór noclegów znajdziemy w sąsiadującej ze Starym Miastem okręgu Ružinov (okręg II). Część hoteli to jednak efekt bliskiej odległości do położonego w północno-wschodniej części okręgu lotniska.

Pozostałe dzielnice z infrastrukturą noclegową (m.in. Nové Mesto czy Petržalka) nie oferują już tak dużej ilości miejsc do spania.

Szukając noclegu dalej od centrum powinniśmy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze - dostęp do komunikacji (w tym godziny ostatnich odjazdów/przyjazdów). W Bratysławie nie ma metra i głównymi środkami transportu są autobusy, tramwaje oraz trolejbusy. Druga sprawa dotyczy bardziej apartamentów i pensjonatów, szczególnie tych w starym budownictwie. Warto dobrze zweryfikować oceny odnośnie okolicy i czystości. Mimo że Bratysława uważana jest za miasto bezpieczne, to nie każde miejsce będzie komfortowe do wieczornych powrotów.

Sprawdź pełną bazę noclegową w Bratysławie

W jakich dzielnicach/obszarach najlepiej zatrzymać się w Bratysławie?

Stare Miasto (sł. Staré Mesto)

Z perspektywy turysty trudno o lepsze miejsce na nocleg niż historyczne Stare Miasto. Jest ono na tyle niewielkie, że wszędzie powinniśmy dostać się spokojnie pieszo. I właśnie tu znajdują się najważniejsze miejskie atrakcje. Część Starego Miasta wyłączona jest z ruchu samochodowego, o czym powinni pamiętać turyści przyjeżdżający do stolicy Słowacji własnym autem.

W Bratysławie nie ma innego tak dużego skupiska zabytków i atrakcji, dlatego na przykład dużo wygodniej dojechać autobusem z centrum do zamku Devín, niż zatrzymać się w dzielnicy Devín i dojeżdżać za każdym razem do centrum miasta. Obiektywnym czynnikiem skłaniającym do poszukiwania noclegów dalej od centrum mogą być natomiast ceny - w dalszych dzielnicach powinniśmy znaleźć tańsze oferty (np. apartamenty i pensjonaty zamiast hosteli lub hoteli).

W granicach Starego Miasta znajdziemy noclegi różnego typu, w lepszym bądź gorszym standardzie oraz w zróżnicowanych cenach.

Czasem dobre oferty (około 40 EUR za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką) pojawiają się w hostelu Hostel Blues, który zlokalizowany jest na północno-wschodnich rubieżach Starego Miasta.

Dla osób szukających wyższego standardu dobrym wyborem może być APLEND CITY Hotel Perugia. Ten trzygwiazdkowy hotel znajduje się w samym sercu Starego Miasta, na obszarze wyłączonym z ruchu samochodowego, i zapewnia śniadanie w cenie noclegu. W tym przypadku ceny za pokój dwuosobowy zaczynają się jednak od około 60-70 EUR za noc.

Turyści podróżujący budżetowo mogą sprawdzić hostele oferujące łóżka w salach wieloosobowych. Przykładem jednego z najlepiej ocenianych obiektów tego typu jest Wild Elephants Hostel. Obiekt ten również znajduje się w historycznym sercu miasta. Ceny za łóżko rozpoczynają się od 12 EUR.

Znajdź inne noclegi na obszarze Starego Miasta

Nowe Miasto (sł. Nové Mesto) Ružinov

Szukając noclegu poza najstarszą częścią Bratysławy swoją uwagę możemy skierować na północ - do dzielnicy Nowe Miasto (sł. Nové Mesto). Nowe Miasto rozciąga się na północ od Starego Miasta i było częścią Bratysława już w średniowieczu, choć dziś nie zachowało się tu zbyt wiele historycznych zabytków.

Dobrym pomysłem na nocleg w tej okolicy może być znalezienie zakwaterowania w odległości krótkiego spaceru od ulic Račianska oraz Vajnorská, przez które przejeżdżają linie tramwajowe dojeżdżające bezpośrednio do granic wyłączonego z ruchu obszaru Starego Miasta.

Przykładem takiego noclegu mogą być apartamenty Kukucinova Apartment, gdzie obok większej powierzchni będziemy mieć zapewnioną również prywatną kuchnię.

Znajdź inne noclegi na obszarze Nowego Miasta

Ružinov

Dzielnica Ružinov zajmuje rozległy obszar na północny-wschód od historycznego Starego Miasta i w jej granicach znajdziemy całą gamę różnych obiektów noclegowych. Zdarza się, że ceny za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką zaczynają się już od około 30-35 EUR, ale obiekty nie będą należeć do najlepiej ocenianych. Przed decyzją o wyborze miejsca noclegowego pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu możliwych dojazdów. W przypadku krótkiego pobytu niektóre obszary dzielnicy mogą być mało wygodne pod względem logistyki.

Wybór dzielnicy Ružinov może być odpowiedni dla osób, które przylatują do Bratysławy późno w nocy. Całodobową recepcje zapewnia dobrze oceniany Hotel Kotva, który położony jest niecałe cztery kilometry od bratysławskiego portu lotniczego.

Znajdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Ružinov

Petržalka

Położona po południowej stronie Dunaju Petržalka jest typową sypialnią Bratysławy. Na stosunkowo rozległym obszarze mieszka tu ponad 100 tysięcy mieszkańców stolicy Słowacji. Rozwój dzielnicy przypadł na okres powojenny, stąd wszechobecna komunistyczna zabudowa. Warto wspomnieć, że na początku XX wieku mieszkało tu zaledwie kilka tysięcy osób!

Naszym zdaniem może nie być to najlepsza dzielnica na nocleg przy bardzo krótkim pobycie. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji turystycznych ani tak dużego wyboru gastronomicznego jak w centrum. Jeśli znajdziemy nocleg w północnej części dzielnicy nie powinniśmy mieć problemu z szybkim dostaniem się do centrum. Linia tramwajowa przejeżdża m.in. przez ulicę Jantárová cesta.

Dzielnica nie jest uważana za niebezpieczną, ale zawsze warto sprawdzić komentarze innych gości pod kątem bezpieczeństwa oraz okolicy. Na pewno są miejsca, w których możemy czuć się po zmroku mniej komfortowo, ale brutalne przestępstwa i napady są w Bratysławie rzadkością.

Przykładem dobrze ocenianego pensjonatu jest położony przy ulicy Marii Curie Skłodowskiej Mari Kiri Penzion. Obiekt leży co prawda we wschodniej części dzielnicy, ale znajduje się nieopodal przystanku autobusowego, z którego dojedziemy do centrum w około 30 minut.

Znajdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Petržalka


Reklama