Oslo - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Mimo wielu tanich lotów, Oslo w świadomości Polaków pozostaje miastem emigracyjnym, a nie turystycznym. Zaporą są przede wszystkim wysokie ceny. Trzeba jednak przyznać, że choć stolica Norwegii nie posiada wielu kilkusetletnich zabytków to jej muzea spełnią oczekiwania nawet tych najbardziej wybrednych. 


Wprawdzie badania archeologiczne dowodzą, że miasto powstało jeszcze przed rokiem 1000, to jednak pierwsze wzmianki pisane wskazują na rok 1048 i działalność króla Haralda III Surowego. Niestety, liczne pożary, epidemie i ataki obcych wojsk zmiotły tamto miasto z powierzchni ziemi. Dzisiejsze Oslo to “dziecko” pochodzącej z XVII wieku osady Christiania (Kristiania), nazwanej tak na cześć swego założyciela króla Christiana IV. W 1814 stała się ona stolicą Norwegii co zapoczątkowało okres jej gwałtownego rozwoju. To czego nie zniszczyły poprzednie klęski dziejowe padło ofiarą architektów z XIX wieku. Z drugiej jednak strony - właśnie ten czas ostatecznie ukształtował charakter miasta.


Spacer po Oslo - widok na okręty

Wybierasz się do Oslo?

Oslo

Gdzie spać w Oslo? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Oslo. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Norwegii.

Jak zwiedzać Oslo?

Miasto nie jest duże, ale część jego zabytków znajduje się na przedmieściach. Z daleka wyróżnia się twierdza Akershus (na jej terenie znajduje się kilka interesujących placówek muzealnych), która broniła miasta, ale pełniła też rolę ciężkiego więzienia. Turyści przybywający do miasta pociągiem, trafiają do samego centrum skupionego przy ulicy Karl Johans gate. Prowadzi ona do Pałacu Królewskiego. Na obrzeżach stolicy Norwegii znajdują się z kolei Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Muncha, park i Muzeum Vigelanda czy skocznia w Holmenkollen.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Oslo?


Mimo, że miasto nie jest tak bogate w zabytki jak chociażby Praga, Paryż czy Wiedeń to posiadanie arcyciekawych placówek muzealnych sprawia, że należy mu poświęcić nieco więcej czasu niż weekend. Dodatkowo część z nich jest zlokalizowana w przeciwległych punktach Oslo co (mimo dość dobrej siatki komunikacyjnej) sprawia, że na ich obejrzenie będziemy potrzebowali nieco więcej czasu. Jeśli jednak nie interesują nas muzea to typowy weekendowy city-break w zupełności wystarczy do zapoznania się ze stolicą Norwegii.Oslo Pass

Oslo jak większość europejskich stolic posiada również swoją kartę miejską. Umożliwia ona darmowy wstęp do ponad 30 placówek muzealnych, bezpłatny przejazd komunikacją miejską i zniżki na zakupy, restauracje i inne atrakcje. Kartę można kupić w następujących wariantach:


dla kogo 24 godziny 48 godzin 72 godziny
dorośli 395 NOK (ok 191 zł) 595 NOK (ok 287 zł) 745 NOK (ok 360 zł)
dzieci 210 NOK (ok 101 zł) 295 NOK (ok 142 zł) 370 NOK (ok 179 zł)
senorzy 315 NOK (ok 152 zł) 475 NOK (ok 229 zł) 595 NOK (ok 287 zł)

Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Zwiedzanie Oslo

Twierdza Akershus

Górująca nad miastem forteca pochodzi z XVII wieku (chociaż pierwszy zamek w tym miejscu wybudowano pod koniec XIII stulecia). Kilkukrotnie spełniła swoją rolę dając odpór wrogim wojskom. Norwegowie twierdzą, że nigdy nie zdobyła jej wroga armia (w czasie II wojny światowej została poddana przez obrońców). Poza tym zamek pełnił też funkcję więzienia. Przez kilkanaście lat leżało tu porzucone ciało norweskiego buntownika Knuta Alvssona, któremu duńska rodzina królewska odmówiła pogrzebu. 


!Widok na Zamek w Oslo
Widok na Zamek w Oslo

Dziś dziedziniec łączącego kilka stylów architektonicznych zamku pozostaje otwarty dla wszystkich zwiedzających. Stał się on siedzibą kilku placówek muzealnych. Muzeum Sił Zbrojnych (inna nazwa to Muzeum Obrony (Forsvarsmuseet)) prezentuje dzieje tutejszych armii od czasów średniowiecza do walki z hitlerowskimi Niemcami. Na terenie twierdzy zlokalizowano też Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (Norges Hjemmefrontmuseet).

Centrum

Osią centralnej dzielnicy Oslo jest deptak Karl Johans gate, przy którym przycupnęło kilka interesujących obiektów. Należy do nich katedra luterańska pochodząca z XVII wieku, ale regotyzowana w połowie XIX stulecia. Jej wnętrze zachowało wiele ciekawych zabytków (drewniane ławy i ambona), ale też młodsze witraże, które zaprojektował mniej znany (choć równie utalentowany) Vigeland - Emanuel. Pomiędzy deptakiem, a twierdzą znajdują się najstarsze (pochodzące z XVII wieku) budynki miasta. Miłośników dziwactw zainteresować może Muzeum Butelek (Minibottlegallery). Na południowym wschodzie centrum znajduje się, widoczny już z daleka, wybudowany z czerwonej cegły, dwuwieżowy ratusz. Jego fasadę zdobi postać patrona miasta - świętego Hallvarda (zamordowanego za próbę pomocy napadniętej kobiecie). Tutaj odbywa się ceremonia wręczenia pokojowej Nagrody Nobla (nagrody z pozostałych dziedzin wręcza się w Sztokholmie).!Ratusz w Oslo
Ratusz w Oslo

Pałac Królewski i okolice


Budynek znajdujący się na końcu Karl Johans gate pochodzi z XIX wieku. Jego budowa rozpoczęła się w 1825, a skończyła w 1849 roku. Od 1905 roku pałac został stałą siedzibą rodziny królewskiej i taką funkcję pełni do dziś. Jednak część jego pomieszczeń została udostępniona dla zwiedzających. Bilety można zamówić przez Internet bądź (jeśli zostaną wolne miejsca) nabyć przed wejściem tuż przed rozpoczęciem wycieczki.

W okolicach królewskiej rezydencji znajduje się kilka interesujących placówek muzealnych. Na południu przy ulicy Henryka Ibsena zlokalizowano muzeum tego słynnego norweskiego dramatopisarza. W Oslo (ówczesna Christiania) pisarz spędził ostatnie lata swojego życia (mieszkał tu też w latach 1850-57). Mimo krytycznego stosunku do niektórych politycznych decyzji Norwegów oraz podejmowania w swych dziełach tematów uznawanych za skandalizujące, Ibsen był powszechnie szanowany i doceniany. Przez wiele lat po jego śmierci Grand Cafe (ulubiona restauracja pisarza), nadal rezerwowała dla niego jeden ze swoich stolików.


Na wschód od pałacu, przy ulicy Universitetsgata 13, znajduje się Galeria Narodowa. Większość turystów przybywa tutaj żeby zobaczyć najsłynniejsze dzieło Edwarda Muncha czyli “Krzyk”. Muzeum prezentuje również inne znane dzieła artysty jak chociażby “Madonnę” czy niepokojące “Popioły” (pamiętajmy jednak, że w Oslo znajduje się też osobne muzeum artysty - wschodnia część miasta, przy ulicy Tøyengata 53). Rzecz jasna Galeria Narodowa z Oslo zgromadziła również dzieła innych twórców - w salach wystawowych i magazynach znajduje się ponad 4500 obrazów, około 900 rzeźb i prawie 50000 grafik oraz rysunków (z okresu od starożytności do 1945 roku). Jest to z całą pewnością największa kolekcja sztuki w Norwegii i jedna z większych w Skandynawii.

Bygdøy

Dawna wyspa, a obecnie półwysep przyciąga dziś wielu turystów. Nic dziwnego bowiem znajduje się tutaj kilka muzeów pierwszego sortu. Zwiedzający mogą tu spędzić nawet kilka dni.


Największą popularnością cieszy się Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset), które prezentuje trzy oryginalne łodzie dawnych skandynawów. Przetrwały one tylko dlatego, że po śmierci ich kapitanów, zostały wykorzystane jako groby. Prezentowane łodzie pochodzi z IX wieku.


Kolejną atrakcją, która przyciąga wielu zwiedzających jest skansen czyli Norweskie Muzeum Ludowe (Norsk Folkemuseum). Placówka istnieje już od 1902 roku i prezentuje 155 budowli! Zgromadzone tutaj obiekty pochodzą z różnych epok i różnych części kraju. Zobaczymy tutaj zarówno zabytkowe domy z przedmieść dawnej Christianii jak i drewniany kościół klepkowy z miasta Gol (pochodzący z XIII wieku!). W sezonie na terenie skansenu pojawiają się rzemieślnicy i rekonstruktorzy, którzy pokazują jak wyglądało życie w dawnych wiekach.


Oscarshall to z kolei letnia rezydencja norweskich władców, którą również można zwiedzić.
Miłośnicy marynistyki z pewnością nie odmówią sobie zobaczenia trzech kolejnych atrakcji tego półwyspu. Zobaczyć tu bowiem można Muzeum Kon-Tiki (prezentuje pamiątki po Thorze Heyerdahlu. Ten żyjący w XX wieku żeglarz na zrekonstruowanych starożytnych łódkach przepłynął Atlantyk i Ocean Spokojny), Muzeum Fram (statek “Fram”, który brał udział w ekspedycjach polarnych Nansena i Amundsena) czy Norweskie Muzeum Żeglugi.


Park Frogner

Dla wielu turystów ten park to atrakcja numer 1 ze stolicy Norwegii. Teren zielony został bowiem wzbogacony o 192 rzeźby norweskiego artysty Gustawa Vigelanda. Nagie postacie z wykrzywionymi twarzami w dziwacznych ekspresyjnych pozach przyciągają rocznie setki tysięcy turystów! Artysta przekazał rzeźby miastu w zamian za emeryturę i obietnicę ich prezentacji. I chociaż współpraca Vigelanda z Oslo nie przebiegała idealnie to dziś możemy oglądać to niezwykłe założenie ze znajdującym się w centralnym punkcie obeliskiem złożonym z ponad setki rzeźb przedstawiających ludzkie ciała. Niezapomniane wrażenia gwarantuje wizyta po zmroku - słabo oświetlone alejki zwiedza się z “duszą na ramieniu” pod czujnym spojrzeniem dziwacznym postaci.
 Obok parku znajduje się muzeum artysty.Holmenkollen


Miłośnicy sportów zimowych z pewnością odwiedzą znajdujące się na przedmieściach wzgórze Holmenkollen. Znajduje się tu bowiem ponad stuletnia skocznia narciarska na której pięć razy triumfował Adam Małysz!

Bezpieczeństwo

Wizyta w Oslo nie powinna należeć do szczególnie niebezpiecznych. Trzeba jednak uważać podczas wieczornych spacerów po deptaku Karl Johans gate. Miejsce to roi się od kolorowych prostytutek i naciągaczy. Nie lepiej jest także w centralnej dzielnicy Gronland gdzie z powodzeniem można spotkać handlarzy narkotykami i drobnych złodziejaszków.


Wbrew powszechnej opinii Norwegowie nie wylewają za kołnierz, może się więc zdarzyć, że w weekend spotkamy na ulicach podchmielonych i agresywnych mieszkańców stolicy - chociaż takie sytuacje należą raczej do rzadkości.!Spacer po porcie w Oslo
Spacer po porcie w Oslo

Jedzenie


Kuchnia norweska związana jest przede wszystkim z morzem. Najlepiej więc spróbować tutejszych ryb i owoców morza. Kontrowersje wywołuje hodowany na farmach łosoś norweski, ale ryba pochodząca z morza powinna być bezpieczna dla zdrowia. Poza tym można tutaj spróbować egzotycznego dla nas mięsa z łosia czy renifera. Niektóre restauracje serwują też potrawy z głuszca. Norwegowie szczycą się również wysokiej jakości serami pochodzącymi z ekologicznych farm. 
Można tu kupić także dżem z maliny moroszki.


Jak oszczędzić pieniądze w Oslo?


Oslo to jedno z najdroższych miast świata i nawet krótki pobyt w stolicy Norwegii może mocno nadszarpnąć kieszeń budżetowego turysty. Jak zatem zwiedzać miasto i nie stracić wielu pieniędzy? Można poprzestać jedynie na jego darmowych atrakcjach - np. spacerze po dziedzińcu zamku Akershus czy parku Frogner z rzeźbami Vigelanda (są to atrakcje darmowe). 


Bez opłat zobaczyć można Ogród Botaniczny, Muzeum Miasta Oslo (Frognerveien 67) czy Muzeum Pracy (Sagveien 28). Warto również zapamiętać, że w czwartki można za darmo zwiedzić Galerię Narodową.Reklama