Podróże po Europie

Oslo - atrakcje, zabytki i zwiedzanie norweskiej stolicy. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 2 kwietnia 2024

Mimo szerokiej oferty tanich lotów z kilku polskich miast, Oslo w świadomości Polaków pozostaje miastem emigracyjnym, a nie turystycznym. Zaporą są przede wszystkim wysokie ceny na miejscu. Musimy jednak przyznać, że choć stolica Norwegii nie może poszczycić się wieloma kilkusetletnimi zabytkami, to jej najważniejsze atrakcje i muzea powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów.

Z naszym przewodnikiem dowiecie się co warto zobaczyć w Oslo i jak zaplanować zwiedzanie norweskiej stolicy.

Atrakcje Oslo - okręty na nabrzeżu
Atrakcje Oslo - okręty na nabrzeżu

Historia Oslo pigułce

Wprawdzie badania archeologiczne dowodzą, że miasto powstało jeszcze przed rokiem 1000, to jednak pierwsze wzmianki pisane wskazują na rok 1048 i działalność króla Haralda III Surowego. Niestety, liczne pożary, epidemie i ataki obcych wojsk zmiotły tamto miasto z powierzchni ziemi. Dzisiejsze Oslo to "dziecko" pochodzącej z XVII wieku osady Christiania (Kristiania), nazwanej tak na cześć swego założyciela, króla Christiana IV. W 1814 stała się ona stolicą Norwegii, co zapoczątkowało okres jej gwałtownego rozwoju. To czego nie zniszczyły poprzednie klęski dziejowe padło ofiarą architektów z XIX wieku. Z drugiej jednak strony - właśnie ten czas ostatecznie ukształtował charakter miasta.

Jak zwiedzać Oslo?

Oslo nie jest duże, ale część jego zabytków położona jest na przedmieściach. Z daleka wyróżnia się twierdza Akershus (na jej terenie znajduje się kilka interesujących placówek muzealnych), która broniła miasta, ale pełniła też rolę ciężkiego więzienia. Turyści przybywający do miasta pociągiem trafiają do samego centrum skupionego przy ulicy Karl Johans gate, która prowadzi do Pałacu Królewskiego.

Na obrzeżach stolicy Norwegii znajdują się z kolei Muzeum Łodzi Wikingów, park i Muzeum Vigelanda czy skocznia w Holmenkollen.

Centrum miasta można wygodnie zwiedzać pieszo lub na dwóch kółkach - w Oslo istnieje rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. Ciekawym pomysłem na wycieczkę rowerową jest półwysep Bygdøy.

Komunikacja miejska w Oslo

Najwygodniejszym sposobem na korzystanie z transportu miejskiego w Oslo jest zainstalowanie aplikacji RuterBillett w telefonie, z pomocą której możemy wygodnie kupować bilety (i to nie tylko na przejazdy w samym mieście, ale też na transport regionalny - np. na pociąg regionalny kursujący na głównie lotnisko).

Do wyboru mamy następujące rodzaje biletów: pojedyncze, 24-godzinne i tygodniowe. Bilety możemy nabyć również w kioskach i punktach sprzedaży, ale w przypadku biletu tygodniowego musimy dodatkowo nabyć plastikową kartę wielokrotnego użytku.

W Oslo i otaczającym go regionie obowiązuje podział na strefy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że centrum Oslo, jak i cała sieć metra, znajduje się w strefie 1. Liczbę przekraczanych stref i ceny biletów sprawdzicie w oficjalnym plannerze podróży. Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują bezpłatnie.

Więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Oslo: bilety, metro i inne środki transportu.

Co warto zobaczyć w Oslo? Największe atrakcje oraz zabytki

Ratusz w Oslo

Na południowym wschodzie centrum mieści się wybudowany z czerwonej cegły, dwuwieżowy ratusz, który widoczny jest już z oddali. Jego fasadę zdobi postać patrona miasta - świętego Hallvarda (zamordowanego za próbę pomocy napadniętej kobiecie). To tutaj odbywa się ceremonia wręczenia pokojowej Nagrody Nobla (nagrody z pozostałych dziedzin wręcza się w Sztokholmie).

Mimo że z zewnątrz budynek wydaje się surowy, jego wnętrze skrywa wspaniałe murale nawiązujące do nordyckich tradycji, wykonane w latach 1900-1950.

Kurant w wieży ratuszowej

Co godzinę, od 7:00 do północy, składający się z 49 dzwonów kurant w wieży ratusza odgrywa jedną z melodii. Aby jej posłuchać, warto o pełnej godzinie znaleźć się w jego pobliżu. Dokładną rozpiskę odgrywanych melodii sprawdzicie na oficjalnej stronie ratusza.

Od czerwca do sierpnia, w każdą niedzielę o godzinie 15:00, ma miejsce koncert na żywo.

Co warto zobaczyć w Oslo? Ratusz!
Co warto zobaczyć w Oslo? Ratusz!

Pałac Królewski (Slottet)

Okazała rezydencja, która znajduje się na końcu Karl Johans gate, pochodzi z XIX wieku. Jej budowa rozpoczęła się w 1825 roku i trwała 24 lata. Od 1905 roku pałac jest stałą siedzibą rodziny królewskiej, i taką funkcję pełni do dziś. Mamy jednak dobrą wiadomość dla czytelników zainteresowanych zabytkowymi wnętrzami - niektóre z jego ponad 170 pomieszczeń zostały udostępniona dla zwiedzających!.

Zwiedzanie Oslo - wizyta w Pałacu Królewskim

Pałac Królewski można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Niestety, jest to możliwe tylko w sezonie letnim - od końca czerwca do końcówki sierpnia. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Deptak Karl Johans gate - katedra luterańska oraz inne zabytki centrum Oslo

Osią centrum Oslo jest deptak Karl Johans gate, łączący dworzec centralny (Oslo S) z zamkiem królewskim. Przy nim przycupnęło kilka interesujących obiektów. Należy do nich katedra luterańska (Oslo Domkirke) pochodząca z XVII wieku, jednak regotyzowana w połowie XIX stulecia. Jej wnętrze zachowało wiele ciekawych zabytków (drewniane ławy i ambona), ale też młodsze witraże, które zaprojektował mniej znany (choć równie utalentowany) Vigeland - Emanuel.

W tej części Oslo zobaczymy również Parlament (Stortinget) - okazały gmach, w którym mieści się norweski parlament (Storting). Wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, charakteryzuje się stylem eklektycznym. Jego twórca, szwedzki architekt Emil Victor Langlet, czerpał inspiracje z architektury włoskiej i francuskiej. Czasem organizowane są wycieczki do parlamentu - jeśli jesteście nimi zainteresowani, warto śledzić informacje przed wyjazdem. Letnie wycieczki organizuje na przykład Uniwersytet w Oslo.

Teatr Narodowy (Nationaltheatret) to kolejny zabytek, przy którym warto zatrzymać się na chwilę i podziwiać jego okazałą fasadę.

Nie przegap w okolicy

Pomiędzy deptakiem a twierdzą Akershus znajdują się najstarsze budynki miasta, pochodzące z XVII wieku. Miłośnicy niecodziennych atrakcji mogą odwiedzić Muzeum Butelek (Minibottlegallery).

Park Vigelanda (Vigelandsparken) z rzeźbami Gustawa Vigelanda

Dla wielu turystów ten park jest największą atrakcją Oslo. Teren zielony parku Frognera został bowiem wzbogacony o 192 rzeźby norweskiego artysty Gustawa Vigelanda. Nagie postacie z wykrzywionymi twarzami w dziwacznych, ekspresyjnych pozach przyciągają rocznie setki tysięcy turystów! Artysta przekazał rzeźby miastu w zamian za emeryturę i obietnicę ich prezentacji. I chociaż współpraca Vigelanda z Oslo nie przebiegała idealnie, dziś możemy oglądać to niezwykłe założenie zupełnie za darmo.

Niezapomniane wrażenia gwarantuje wizyta po zmroku - słabo oświetlone alejki zwiedza się z "duszą na ramieniu" pod czujnym spojrzeniem dziwacznym postaci.

Do najbardziej znanych rzeźb należy ustawiony w centralnym punkcie parku Monolitten (dosłownie Monolit). Ma on formę wysokiej na ponad 17 m kolumny złożonej z 120 rzeźb przedstawiających ludzkie ciała, z których jedna ma postać samego artysty. To po prostu trzeba zobaczyć!

Warto również zwrócić uwagę na bramę z kutego żelaza, również wykonaną przez Vigelanda. W tym celu artysta stworzył własną kuźnię, gdzie pracował z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi i technik.

Muzeum Narodowe ze słynnym "Krzykiem" Edwarda Muncha

Pod adresem Brynjulf Bulls plass 3 działa okazałe norweskie Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (Nasjonalmuseet). Powstało ono z połączenia kilku innych placówek, w tym dawnej Galerii Narodowej.

Placówka ta należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji Oslo. Większość turystów przybywa tutaj, aby zobaczyć najsłynniejsze dzieło Edwarda Muncha - "Krzyk". Muzeum prezentuje również inne znane dzieła tego artysty, takie jak chociażby "Madonna".

Nie tylko Munch!

Oprócz dzieł słynnego Norwega, muzeum posiada w swoich zbiorach także dzieła wielu innych znanych artystów, w tym francuskich impresjonistów i postimpresjonistów. Do skarbów kolekcji należą "Autoportret z okaleczonym uchem" Vincenta van Gogha oraz prace Édouarda Maneta.

Rzecz jasna, Galeria Narodowa z Oslo zgromadziła również wiele innych dzieł - w salach wystawowych i magazynach znajdują się tysiące obrazów i rzeźb oraz dziesiątki tysięcy grafik oraz rysunków (z okresu od starożytności do 1945 roku). Jest to z całą pewnością największa kolekcja sztuki w Norwegii i jedna z największych w Skandynawii Oprócz nich, w zbiorach muzeum znajdują się liczne przykłady sztuki dekoracyjnej.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje 200,00 kr (74,18 zł). Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzi bezpłatnie, a osoby poniżej 25. roku życia upoważnione sa do zakupu biletu ulgowego.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. We wtorki oraz środy obowiązują przedłużone godziny otwarcia - wtedy placówka czynna jest aż do 20:00.

Placówka jest naprawdę olbrzymia - według nas minimalny czas, jaki warto przeznaczyć na jej zwiedzenie, to dwie godziny. Polecamy Wam dodatkowo ściągnąć oficjalną aplikację muzem, która znacznie ułatwia odkrywanie kolekcji.

Muzeum Muncha - raj dla fanów norweskiego mistrza ekspresjonizmu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Munch namalował cztery kolorowe wersje Krzyku. Jedna z nich znajduje się we wspomnianym Muzeum Narodowym, ale dwie kolejne są własnością Muzeum Muncha (MUNCH Museum), które to w całości poświęcone zostało twórczości tego artysty.

Placówka mieści się w nowo otwartym, modernistycznym, przechylonym budynku w formie wieży, który wzniesiono nad fiordem. Muzeum posiada liczne zbiory tego artysty i zajmuje się interpretacją jego życia oraz prac, a także przechowuje pamiątki z nim związane.

Ciekawostka: Jest to jedno z największych na świecie muzeów poświęconych jednemu artyście. Budynek ma 13 pięter, z czego aż 11 zajmują sale wystawowe. W zbiorach placówki znajduje się około 26 000 dzieł artysty, w tym niemal 1200 obrazów. Zarządcy muzeum gwarantują, że zawsze jedna z wersji "Krzyku" będzie udostępniona zwiedzającym.

Informacje praktyczne

Muzeum Muncha czynne jest codziennie, od środy do soboty w przedłużonych godzinach.

Bilet wstępu kosztuje 180,00 kr (66,76 zł). Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzi bezpłatnie, a osoby poniżej 25. roku życia upoważnione sa do zakupu biletu ulgowego w cenie 100,00 kr (37,09 zł).

Muzeum oferuje bezpłatny wstęp w środy od 18:00 do 21:00.

Miłośnicy twórczości Muncha mogą spędzić na miejscu nawet 3 godziny, jednak pozostałym powinno wystarczyć 90-120 minut.

Historia zuchwałych kradzieży: Aż trudno uwierzyć, ale "Krzyk" został skradziony zarówno z Galerii Narodowej, jak i z Muzeum Muncha. Na szczęście obie prace udało się odzyskać i mogą być dalej prezentowane szerokiej publiczności.

Opera - darmowy punkt widokowy w Oslo

Tuż obok Muzeum Muncha znajduje się Opera w Oslo (Operahuset Oslo), stanowiąca jedną z najciekawszych realizacji architektonicznych stolicy Norwegii. Jej twórcy zaprojektowali ukośny dach schodzący wprost do wody, który miał być dostępny dla wszystkich - i tak też się stało. Dziś możemy swobodnie po nim spacerować oraz wspiąć się na jego szczyt, skąd roztacza się panorama okolicy.

Warto również zajrzeć do wnętrza budowli, które prezentuje się równie imponująco co zewnętrzna bryła.

Vigelandmuseet - muzeum poświęcone Vigelandowi

Obok parku Frognera znajduje się muzeum Vigelandmuseet, w całości poświęcone Gustawowi Vigelandowi. Powstało ono w neoklasycystycznym gmachu, w dawnej pracowni artysty, i gromadzi jego najróżniejsze prace, w tym oczywiście rzeźby, jak również szkice i rysunki.

Na trzecim piętrze muzeum znajduje się mieszkanie, w którym artysta mieszkał - co ciekawe, większość elementów wystroju została przez niego zaprojektowana. Niestety, ta część muzeum jest dostępna wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem.

Informacje praktyczne

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli - jednak tylko przez kilka godzin w ciągu dnia. Bilet wstępu kosztują 100,00 kr (37,09 zł). Aktualne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum.

Twierdza Akershus - dawna forteca z muzeami

Dominująca nad miastem forteca pochodzi z XVII wieku (chociaż pierwszy zamek w tym miejscu wybudowano pod koniec XIII stulecia). Kilkukrotnie spełniła swoją rolę dając odpór wrogim wojskom. Norwegowie twierdzą, że nigdy nie została zdobyta przez wrogą armię (w czasie II wojny światowej została poddana przez obrońców). Poza tym zamek pełnił też funkcję więzienia. Przez kilkanaście lat leżało tu porzucone ciało norweskiego buntownika Knuta Alvssona, któremu duńska rodzina królewska odmówiła pogrzebu.

Zwiedzanie twierdzy Akershus

Dziedziniec zamku łączącego kilka stylów architektonicznych pozostaje otwarty dla zwiedzających - możemy pospacerować po nim bezpłatnie.

Płatny jest natomiast wstęp do pomieszczeń wewnątrz twierdzy, które są czynne wyłącznie w wakacje. Na terenie kompleksu mieszczą się również dodatkowo płatne placówki muzealne. Muzeum Sił Zbrojnych (inna nazwa to Muzeum Obrony (Forsvarsmuseet)) prezentuje dzieje tutejszych armii od czasów średniowiecza do walki z hitlerowskimi Niemcami. Na terenie twierdzy zlokalizowano też Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (Norges Hjemmefrontmuseet).

Atrakcje Oslo - zamek widziany od strony wody
Atrakcje Oslo - zamek widziany od strony wody

Muzeum Łodzi Wikingów

Dawna wyspa Bygdøy, a obecnie półwysep, przyciąga dziś wielu turystów. Nic dziwnego, bowiem znajduje się tutaj wiele ciekawych muzeów.

Największą popularnością cieszy się Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset), które prezentuje trzy oryginalne łodzie dawnych skandynawów. Przetrwały one tylko dlatego, że po śmierci ich kapitanów, zostały wykorzystane jako groby. Prezentowane łodzie pochodzą z IX wieku.

Uwaga! Niestety, do 2026 roku Muzeum Łodzi Wikingów jest zamknięte. Po zakończeniu renowacji powróci jako Muzeum Ery Wikingów. Do czasu zakończenia prac budowlanych wiele eksponatów przeniesiono do muzeum historycznego (Historisk museum).

Norweskie Muzeum Ludowe - najważniejszy skansen w Norwegii

Kolejną atrakcją, która przyciąga wielu zwiedzających, jest skansen Norweskie Muzeum Ludowe (Norsk Folkemuseum). Placówka ta istnieje od 1902 roku i prezentuje 155 budowli! Zgromadzone tutaj obiekty pochodzą z różnych epok i różnych części kraju. Zobaczymy zarówno zabytkowe domy z przedmieść dawnej Christianii, jak i drewniany kościół klepkowy z miasta Gol, pochodzący z XIII wieku!

W sezonie na terenie skansenu pojawiają się rzemieślnicy i rekonstruktorzy, którzy pokazują, jak wyglądało życie w dawnych wiekach. Celem skansenu jest zaprezentowanie, jak żyli mieszkańcy Norwegii na przestrzeni minionych stuleci.

Z perspektywy turysty z Polski najciekawszą konstrukcją wydaje się być kościół słupowy, unikatowy dla tej części Europy.

Holmenkollen - panorama miasta z wieży skoczni narciarskiej!

Miłośnicy sportów zimowych z pewnością odwiedzą znajdujące się na przedmieściach wzgórze Holmenkollen. Znajduje się tam bowiem ponad stuletnia skocznia narciarska, na której pięć razy triumfował Adam Małysz! Miejsce to było również gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 1952 roku.

Na turystów czekają tam dwie atrakcje - Ski Museum (zamknięte do końca 2023 roku z powodu renowacji) oraz niepowtarzalna możliwość wejścia na wieżę skoczni narciarskiej, skąd rozciąga się widok na panoramę Oslo.

Jak dojechać do Holmenkollen?

Dojazd na miejsce nie sprawi nam większych problemów - wystarczy wsiąść do metra linii numer 1 w kierunku Frognerseteren. Wysiadamy na stacji Holmenkollen, skąd czekać nas będzie jeszcze około dziesięciominutowy spacer.

Oslofjord - rejs po fiordzie

Oslofjord to zatoka łącząca Oslo z morzem, która definiuje topografię stolicy Norwegii. Ten fiord jest tak głęboko wpisany w tradycję regionu, że pojawił się nawet we wspomnianym kilkukrotnie "Krzyku" Muncha.

Jedną z bardziej nietypowych atrakcji Oslo jest możliwość wybrania się na rejs po fiordzie. Podczas rejsu będziemy mogli spojrzeć na przybrzeżne budynki z innej perspektywy oraz zobaczyć sielską, pełną natury okolicę miasta.

Rejsy po fiordzie organizuje kilku przewoźników oferujących różne trasy i udogodnienia. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę "Oslofjord cruise", aby znaleźć wiele propozycji.

Terminal promowy znajduje się w popularnej dzielnicy Aker Brygge, słynącej z wielu restauracji, która w przeszłości była obszarem portowym.

Aker Brygge - nowoczesna strona Oslo z promenadą i molo

Aker Brygge, dzielnica powstała w miejscu dawnych stoczni i zakładów przemysłowych, jest znakomitym przykładem udanej rewitalizacji. Dziś znana jest z urokliwej promenady z molo, nowoczesnej zabudowy oraz licznych restauracji i lokali gastronomicznych. Warto zarezerwować chwilę, aby pospacerować wzdłuż wody.

Jeśli planujecie wyruszyć na któryś z rejsów, w końcu i tak tu traficie, gdyż na terenie Aker Brygge znajduje się terminal promowy.

Wyspa Tjuvholmen i jej atrakcje

Z wspomnianej wcześniej dzielnicy Aker Brygge, możemy dotrzeć do niewielkiej wysepki Tjuvholmen, która skrywa kilka mniej znanych atrakcji Oslo. Co ciekawe, jej nazwa oznacza dosłownie Wyspę Złodziei, gdyż w XVIII wieku dokonywano tam publicznych egzekucji.

Miłośnicy nowoczesnej architektury powinni zajrzeć do parku rzeźby Tjuvholmen, który przylega do muzeum sztuki współczesnej Astrup Fearnley Museum of Modern Art. Projekt całego założenia wyszedł spod ręki cenionego Renzo Piana, więc jest na co popatrzeć. Jeśli chodzi o kolekcję - miłośnicy tego typu sztuki na pewno będą zainteresowani, inni mogą wyjść zawiedzeni!

W okolicy znajdują się też m.in.: niewielka plaża (Tjuvholmen bystrand), galerie sztuki i hotele.

Atrakcje w Oslo poza utartym szlakiem

Oscarshall - romantyczna rezydencja norweskich władców

Oscarshall to letnia rezydencja norweskich monarchów. Ta neogotycka budowla, otoczona ogólnodostępnym parkiem romantycznym, powstała w XIX wieku. Uchodzi za najważniejsze dzieło epoki tzw. narodowego stylu nordyckiego. Nam przywodzi na myśl pałac w Opinogórze, chociaż oczywiście obie budowle mają całkiem inną formę.

Informacje praktyczne

Pałac Oscarshall jest udostępniany do zwiedzania w ramach wycieczek z przewodnikiem. Są one organizowane wyłącznie po norwesku, ale na miejscu otrzymacie materiały w języku angielskim.

Muzeum Fram i inne atrakcje marynistyczne w Oslo - co jeszcze zobaczymy na półwyspie Bygdøy?

Miłośnicy marynistyki na pewno nie odmówią sobie odwiedzenia trzech atrakcji półwyspu Bygdøy. Są to:

  • Muzeum Fram, w którym wystawiany jest statek o tej samej nazwie - jest to jedna z najpotężniejszych w historii jednostek drewnianych, która brała udział w ekspedycjach polarnych Nansena i Amundsena. Dziś możemy wejść na pokład i zobaczyć, w jakich warunkach funkcjonowała jego załoga.
  • Muzeum Kon-Tiki, prezentujące pamiątki po Thorze Heyerdahlu. Ten żyjący w XX wieku żeglarz na zrekonstruowanych starożytnych łódkach przepłynął Atlantyk i Ocean Spokojny,
  • Norweskie Muzeum Żeglugi.

Grünerløkka - Oslo mniej oczywiste

Po zwiedzeniu największych zabytków oraz atrakcji Oslo warto pospacerować po dzielnicy Grünerløkka. Dawniej była to typowo przemysłowa okolica, ale w ostatnich dekadach przekształciła się w nowoczesną dzielnicę, do której jeszcze kilka lat temu moglibyśmy przypisać określenie "hipsterska".

Na miejscu, oprócz ciekawych budynków przypominających o historii tego miejsca, czekają na nas liczne lokale gastronomiczne, sklepy rzemieślnicze i pchle targi. Do popularnych miejsc należy hala gastronomiczna Mathallen, gdzie będziemy mogli skosztować znakomitych przysmaków.

Szlakiem natury

Norwegia słynie ze swojej malowniczej natury i o czym nie każdy zdaje sobie sprawę, jej uroki można podziwiać również na terenie dzielnicy Grünerløkka. Wystarczy ruszyć wzdłuż przepływającej nią rzeki, aby zobaczyć wodospad Nedre (norw. Nedre foss). Choć nie jest on wyjątkowo wysoki, to może stanowić interesujące urozmaicenie podróży do norweskiej stolicy.

Nieco na północ od granic Grünerløkki warto zwrócić uwagę na kawiarnię Hønse-Lovisa, mieszczącą się w filigranowym, drewnianym budynku w kolorze czerwonym. Jego historia sięga w XVIII wieku, kiedy wzniesiono go jako dom dla pracownika tartaku. Tuż obok odnajdziemy kolejny niewielki wodospad.

Muzeum Henryka Ibsena - atrakcje Oslo dla ambitnych

W okolicach królewskiej rezydencji znajduje się kilka interesujących instytucji muzealnych. Na południe od niej, przy ulicy Henryka Ibsena, działa muzeum tego słynnego norweskiego dramatopisarza. W Oslo (wtedy jeszcze Christianii) pisarz spędził ostatnie lata swojego życia (mieszkał tu też w latach 1850-57). Mimo krytycznego stosunku do niektórych politycznych decyzji Norwegów oraz podejmowania w swych dziełach tematów uznawanych za skandalizujące, Ibsen był powszechnie szanowany i doceniany. Przez wiele lat po jego śmierci Grand Cafe (ulubiona restauracja pisarza), nadal rezerwowała dla niego jeden ze swoich stolików.

Zwiedzanie Oslo - wskazówki i informacje praktyczne

Kiedy najlepiej odwiedzić Oslo?

Chociaż wiele osób odwiedza Oslo poza sezonem, kiedy noclegi są najtańsze, najlepszym okresem na zwiedzanie są wakacje lub sezon letni, kiedy wiele atrakcji, jak na przykład Pałac Królewski, otwiera swoje drzwi.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Oslo?

Choć miasto nie jest tak bogate w zabytki jak na przykład Praga, Paryż czy Wiedeń, to bogate oferty muzeów sprawiają, że warto poświęcić na zwiedzanie nieco więcej czasu niż weekend. Dodatkowo, część placówek zlokalizowana jest w przeciwnych częściach Oslo, co (mimo dobrej sieci komunikacyjnej) sprawia, że obejrzenie ich wszystkich może zająć trochę więcej czasu. Jeśli jednak muzea nie są dla nas priorytetem, typowy weekendowy city-break w zupełności wystarczy do zapoznania się ze stolicą Norwegii.

Oslo Pass - karta turystyczna umożliwiająca zwiedzanie największych atrakcji Oslo

Jak wiele europejskich stolic, tak i Oslo posiada swoją kartę miejską. Umożliwia ona darmowy wstęp do ponad 30 placówek muzealnych, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w strefie 1, a także zniżki na zakupy, do restauracji i do innych atrakcji.

Jej zakup opłaci się nam jednak przede wszystkim wtedy, gdy będziemy odwiedzać najdroższe muzea z oferty, i to w dużej ilości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Jak oszczędzić pieniądze w Oslo?

Oslo to jedno z najdroższych miast świata i nawet krótki pobyt w stolicy Norwegii może mocno nadszarpnąć kieszeń budżetowego turysty. Jak zatem zwiedzać miasto i nie stracić wielu pieniędzy? Można poprzestać jedynie na jego darmowych atrakcjach - np. spacerze po dziedzińcu zamku Akershus czy parku Frogner z rzeźbami Vigelanda (są to atrakcje darmowe).

Spacer po porcie w Oslo
Spacer po porcie w Oslo

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama