Podróże po Europie

Oslo - atrakcje, zabytki i zwiedzanie norweskiej stolicy

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia 2023

Mimo wielu tanich lotów, Oslo w świadomości Polaków pozostaje miastem emigracyjnym, a nie turystycznym. Zaporą są przede wszystkim wysokie ceny na miejscu. Trzeba jednak przyznać, że choć stolica Norwegii nie posiada wielu kilkusetletnich zabytków to jej atrakcje i muzea powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów.

Atrakcje Oslo - okręty na nabrzeżu
Atrakcje Oslo - okręty na nabrzeżu

Historia Oslo pigułce

Wprawdzie badania archeologiczne dowodzą, że miasto powstało jeszcze przed rokiem 1000, to jednak pierwsze wzmianki pisane wskazują na rok 1048 i działalność króla Haralda III Surowego. Niestety, liczne pożary, epidemie i ataki obcych wojsk zmiotły tamto miasto z powierzchni ziemi. Dzisiejsze Oslo to “dziecko” pochodzącej z XVII wieku osady Christiania (Kristiania), nazwanej tak na cześć swego założyciela króla Christiana IV. W 1814 stała się ona stolicą Norwegii co zapoczątkowało okres jej gwałtownego rozwoju. To czego nie zniszczyły poprzednie klęski dziejowe padło ofiarą architektów z XIX wieku. Z drugiej jednak strony - właśnie ten czas ostatecznie ukształtował charakter miasta.

Jak zwiedzać Oslo?

Miasto nie jest duże, ale część jego zabytków znajduje się na przedmieściach. Z daleka wyróżnia się twierdza Akershus (na jej terenie znajduje się kilka interesujących placówek muzealnych), która broniła miasta, ale pełniła też rolę ciężkiego więzienia. Turyści przybywający do miasta pociągiem trafiają do samego centrum skupionego przy ulicy Karl Johans gate. Prowadzi ona do Pałacu Królewskiego. Na obrzeżach stolicy Norwegii znajdują się z kolei Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Muncha, park i Muzeum Vigelanda czy skocznia w Holmenkollen.

Co warto zobaczyć w Oslo? Największe atrakcje oraz zabytki

Twierdza Akershus - dawna forteca przekształcona w placówkę muzealną

Górująca nad miastem forteca pochodzi z XVII wieku (chociaż pierwszy zamek w tym miejscu wybudowano pod koniec XIII stulecia). Kilkukrotnie spełniła swoją rolę dając odpór wrogim wojskom. Norwegowie twierdzą, że nigdy nie zdobyła jej wroga armia (w czasie II wojny światowej została poddana przez obrońców). Poza tym zamek pełnił też funkcję więzienia. Przez kilkanaście lat leżało tu porzucone ciało norweskiego buntownika Knuta Alvssona, któremu duńska rodzina królewska odmówiła pogrzebu.

Zwiedzanie twierdzy Akershus

Dziś dziedziniec łączącego kilka stylów architektonicznych zamku pozostaje otwarty dla wszystkich zwiedzających. Stał się on siedzibą kilku placówek muzealnych. Muzeum Sił Zbrojnych (inna nazwa to Muzeum Obrony (Forsvarsmuseet)) prezentuje dzieje tutejszych armii od czasów średniowiecza do walki z hitlerowskimi Niemcami. Na terenie twierdzy zlokalizowano też Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu (Norges Hjemmefrontmuseet).

Atrakcje Oslo - zamek widziany od strony wody
Atrakcje Oslo - zamek widziany od strony wody

Park Frogner z rzeźbami Gustawa Vigelanda

Dla wielu turystów ten park to największa atrakcja Oslo. Teren zielony został bowiem wzbogacony o 192 rzeźby norweskiego artysty Gustawa Vigelanda. Nagie postacie z wykrzywionymi twarzami w dziwacznych ekspresyjnych pozach przyciągają rocznie setki tysięcy turystów! Artysta przekazał rzeźby miastu w zamian za emeryturę i obietnicę ich prezentacji. I chociaż współpraca Vigelanda z Oslo nie przebiegała idealnie to dziś możemy oglądać to niezwykłe założenie ze znajdującym się w centralnym punkcie obeliskiem złożonym z ponad setki rzeźb przedstawiających ludzkie ciała.

Niezapomniane wrażenia gwarantuje wizyta po zmroku - słabo oświetlone alejki zwiedza się z “duszą na ramieniu” pod czujnym spojrzeniem dziwacznym postaci. Obok parku znajduje się muzeum artysty.

Do najbardziej znanych rzeźb należy Monolitten (dosłownie Monolit) w formie wysokiej na ponad 17 m kolumny pokrytej... połączonymi ze sobą około 120 nagimi ciałami (jedna z nich przedstawia samego artystę). To po prostu trzeba zobaczyć!

Deptak Karl Johans gate - katedra luterańska oraz inne zabytki centrum Oslo

Osią centralnej dzielnicy Oslo jest łączący dworzec centralny (Oslo S) z zamkiem królewskim deptak Karl Johans gate, przy którym przycupnęło kilka interesujących obiektów. Należy do nich katedra luterańska (Oslo Domkirke) pochodząca z XVII wieku, ale regotyzowana w połowie XIX stulecia. Jej wnętrze zachowało wiele ciekawych zabytków (drewniane ławy i ambona), ale też młodsze witraże, które zaprojektował mniej znany (choć równie utalentowany) Vigeland - Emanuel.

Do innych wartych uwagi zabytków należą:

  • Parlament (Stortinget) - w tym okazałym gmachu swoją siedzibę ma norweski parlament (Storting). Wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku budowla charakteryzuje się stylem eklektycznym, a jej twórca, szwedzki architekt Emil Victor Langlet, wzorował się na architekturze włoskiej i francuskiej. Czasami organizowane są wycieczki do parlamentu - jeśli nas one interesują, to warto śledzić to przed wyjazdem - letnią wycieczkę organizuje na przykład Uniwersytet w Oslo.
  • Teatr Narodowy (Nationaltheatret) - kolejny zabytek, przy którym warto zatrzymać się na krótszą chwilę i obejrzeć jego okazałą fasadę.

Nie przegap w okolicy

Pomiędzy deptakiem a twierdzą Akershus znajdują się najstarsze (pochodzące z XVII wieku) budynki miasta. Miłośników dziwactw zainteresować może Muzeum Butelek (Minibottlegallery).

Ratusz w Oslo

Na południowym wschodzie centrum znajduje się, widoczny już z daleka i wybudowany z czerwonej cegły, dwuwieżowy ratusz. Jego fasadę zdobi postać patrona miasta - świętego Hallvarda (zamordowanego za próbę pomocy napadniętej kobiecie). Tutaj odbywa się ceremonia wręczenia pokojowej Nagrody Nobla (nagrody z pozostałych dziedzin wręcza się w Sztokholmie).

Mimo że od zewnątrz budowla jest bardzo surowa, to jej wnętrze skrywa wspaniałe murale nawiązujące do nordyckich tradycji.

Kurant w wieży ratuszowej

Co godzinę, od 7:00 do północy, składający się z 49 dzwonów kurant w wieży ratusza odgrywa jedną z melodii - warto więc o pełnej godzinie znaleźć się w jego pobliżu. Dokładną rozpiskę odgrywanych melodii sprawdzimy na oficjalnej stronie ratusza.

Co warto zobaczyć w Oslo? Ratusz!
Co warto zobaczyć w Oslo? Ratusz!

Pałac Królewski (Slottet)

Budynek znajdujący się na końcu Karl Johans gate pochodzi z XIX wieku. Jego budowa rozpoczęła się w 1825, a skończyła w 1849 roku. Od 1905 roku pałac został stałą siedzibą rodziny królewskiej i taką funkcję pełni do dziś. Jednak część z jego ponad 170 pomieszczeń została udostępniona dla zwiedzających.

Zwiedzanie Oslo - wizyta w Pałacu Królewskim

Dobra wiadomość jest taka, że Pałac Królewski możliwy jest do zwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Niestety, możliwe jest to tylko przez część lata - od końca czerwca do końcówki sierpnia. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Muzeum Narodowe ze słynnym "Krzykiem" Edwarda Muncha

Pod adresem Brynjulf Bulls plass 3 mieści się okazałe norweskie Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (Nasjonalmuseet), które powstało z połączenia kilku innych placówek, w tym dawnej Galerii Narodowej.

Placówka należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji Oslo. Większość turystów przybywa tutaj żeby zobaczyć najsłynniejsze dzieło Edwarda Muncha czyli "Krzyk". Muzeum prezentuje również inne znane dzieła artysty jak chociażby "Madonna".

Nie tylko Munch

Oprócz dzieł słynnego Norwega muzeum w swoich zbiorach posiada również dzieła wielu innych znanych artystów, w tym francuskich impresjonistów oraz postimpresjonistów. Do skarbów kolekcji należą "Autoportret z okaleczonym uchem" Vincenta van Gogha oraz prace Édouarda Maneta.

Rzecz jasna Galeria Narodowa z Oslo zgromadziła również wiele innych dzieł - w salach wystawowych i magazynach znajdują się tysiące obrazów i rzeźb oraz dziesiątki tysięcy grafik oraz rysunków (z okresu od starożytności do 1945 roku). Jest to z całą pewnością największa kolekcja sztuki w Norwegii i jedna z większych w Skandynawii Oprócz nich w zbiorach muzeum znajdują się liczne przykładu sztuki dekoracyjnej.

Muzeum Muncha - raj dla fanów norweskiego mistrza ekspresjonizmu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Munch namalował cztery kolorowe wersje Krzyku. Jedna z nich znajduje się we wspomnianej Galerii Narodowej, ale dwie kolejne są własnością Muzeum Muncha (MUNCH Museum) - placówka ta poświęcona została całkowicie twórczości tego artysty.

Placówka mieści się nowo otwartym, modernistycznym i przechylonym budynku w formie wieży, który wzniesiono nad fiordem. Muzeum posiada liczne zbiory tego artysty oraz zajmuje się interpretacją jego życia oraz prac.

Ciekawostka Jest to jedno z największych na świecie muzeów poświęconych jednemu artyście. Budynek ma 13 pięter, z czego na aż 11 znajdują się sale wystawowe. W zbiorach placówki znajduje się około 26 000 dzieł artysty, w tym niemal 1200 obrazów. Jej zarządcy gwarantują, że zawsze jedna z wersji "Krzyku" będzie udostępniona zwiedzającym.

Historia zuchwałych kradzieży

Aż trudno uwierzyć, ale złodziejom udało się ukraść "Krzyk" zarówno z Galerii Narodowej, jak i z Muzeum Muncha. Szczęśliwie jednak udało się je odzyskać i mogą być dalej prezentowane szerokiej publiczności.

Opera - darmowy punkt widokowy w Oslo

Stojąca tuż obok Much Museum Opera w Oslo (Operahuset Oslo) stanowi jedną z najciekawszych realizacji architektonicznych stolicy Norwegii. Jej twórcy przygotowali ukośny dach schodzący wprost do wody, który z założenia miał być ogólnodostępny dla wszystkich chętnych - i tak też się stało, a dziś możemy swobodnie po nim spacerować oraz wdrapać się na jego górną część, gdzie czekać na nas będzie panorama okolicy.

Będąc na miejscu warto też spróbować zajrzeć do wnętrza budowli, które prezentuje się równie dobrze co zewnętrzna bryła.

Muzeum Łodzi Wikingów

Dawna wyspa Bygdøy, a obecnie półwysep przyciąga dziś wielu turystów. Nic dziwnego bowiem znajduje się tutaj kilka muzeów pierwszego sortu. Zwiedzający mogą tu spędzić nawet kilka dni.

Największą popularnością cieszy się Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset), które prezentuje trzy oryginalne łodzie dawnych skandynawów. Przetrwały one tylko dlatego, że po śmierci ich kapitanów, zostały wykorzystane jako groby. Prezentowane łodzie pochodzi z IX wieku.

Uwaga! Niestety, aż do 2026 roku Muzeum Łodzi Wikingów jest zamknięte. Po zakończeniu renowacji powróci jako Muzeum Ery Wikingów. Do czasu zakończenia prac budowlanych wiele eksponatów zostało przeniesionych do muzeum historycznego (Historisk museum).

Norweskie Muzeum Ludowe - najważniejszy skansen w Norwegii

Kolejną atrakcją, która przyciąga wielu zwiedzających jest skansen czyli Norweskie Muzeum Ludowe (Norsk Folkemuseum). Placówka istnieje już od 1902 roku i prezentuje 155 budowli! Zgromadzone tutaj obiekty pochodzą z różnych epok i różnych części kraju. Zobaczymy tutaj zarówno zabytkowe domy z przedmieść dawnej Christianii jak i drewniany kościół klepkowy z miasta Gol (pochodzący z XIII wieku!).

W sezonie na terenie skansenu pojawiają się rzemieślnicy i rekonstruktorzy, którzy pokazują jak wyglądało życie w dawnych wiekach. Celem skansenu jest zaprezentowanie jak żyli mieszkańcy na przełomie minionych stuleci.

Z perspektywy turysty z Polski najciekawszą konstrukcją wydaje się być kościół słupowy, unikatowy dla tej części Europy.

Holmenkollen - panorama miasta z wieży skoczni narciarskiej!

Miłośnicy sportów zimowych z pewnością odwiedzą znajdujące się na przedmieściach wzgórze Holmenkollen. Znajduje się tu bowiem ponad stuletnia skocznia narciarska na której pięć razy triumfował Adam Małysz! Miejsce to było również gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 1952 roku.

Na turystów czekają tam dwie atrakcje - Ski Museum (zamknięte do końca 2023 roku z powodu renowacji) oraz niepowtarzalna możliwość wejścia na wieżę skoczni narciarskiej, gdzie czekać na nas będzie widok na panoramę Oslo.

Jak dojechać do Holmenkollen?

Na szczęście dojazd na miejsce nie sprawi nam większych problemów - wystarczy wsiąść do metra linii numer 1 w kierunku Frognerseteren. Wysiadamy na stacji Holmenkollen, skąd czekać nas będzie jeszcze około dziesięciominutowy spacer.

Oslofjord - rejs po fiordzie

Oslofjord to zatoka łącząca Oslo z morzem, która definiuje topografię norweskiej stolicy. Fiord ten jest tak bardzo wpisany w tradycję regionu, że pojawił się chociażby we wspomnianym kilkukrotnie "Krzyku" Muncha.

Do bardziej nietypowych atrakcji Oslo należy możliwość wybrania się na rejs po fiordzie, w trakcie którego będziemy mogli spojrzeć na przybrzeżne budynki z innej perspektywy oraz zobaczyć sielską, pełną natury okolicę miasta.

Rejsy po fiordzie organizuje kilku przewoźników oferujących różne trasy oraz udogodnienia. Wystarczy poszukać w sieci frazy "Oslofjord cruise", żeby wyskoczyło wiele wyników.

Terminal promowy odnajdziemy w popularnej dzielnicy Aker Brygge słynącej z wielu restauracji, gdzie w zamierzchłych czasach mieścił się obszar portowy.

Wyspa Tjuvholmen i jej atrakcje

Ze wspomnianej w poprzednim punkcie Aker Brygge dojdziemy do niewielkiej wysepki Tjuvholmen skrywającej kilka mniej znanych atrakcji Oslo. Co ciekawe - jej nazwa oznacza dosłownie Wyspę Złodziei, gdyż w XVIII wieku dokonywano tu publicznych egzekucji.

Miłośnicy nowoczesnej architektury powinni zajrzeć do parku rzeźby Tjuvholmen, który przylega do muzeum sztuki współczesnej Astrup Fearnley Museum of Modern Art. Projekt całego założenia wyszedł spod ręki samego Renzo Piana, więc jest na co popatrzeć. Co do samej kolekcji - miłośników tego typu sztuki pewnie zainteresuje, pozostali mogą wyjść zawiedzeni!

Dodatkowo na miejscu znajdują się m.in.: niewielka plaża (Tjuvholmen bystrand), galerie sztuki i hotele.

Oscarshall - romantyczna rezydencja norweskich władców

Oscarshall to z kolei letnia rezydencja norweskich władców. Budowla powstała w XIX wieku w stylu neogotyckim i otoczona jest ogólnodostępnym parkiem romantycznym. Budowla uchodzi za najważniejsze dzieło epoki tzw. narodowego stylu nordyckiego. Nam przywodził on na myśl pałac w Opinogórze, choć oczywiście obie budowle mają kompletnie inną formę.

Pałac Oscarshall jest udostępniany do zwiedzania w trakcie wycieczek z przewodnikiem. Są one organizowane wyłącznie po norwesku, ale na miejscu otrzymamy materiały w języku angielskim.

Muzeum Fram i inne atrakcje marynistyczne w Oslo - co jeszcze zobaczymy na półwyspie Bygdøy?

Miłośnicy marynistyki z pewnością nie odmówią sobie zobaczenia trzech kolejnych atrakcji tego półwyspu. Zobaczyć tu bowiem można:

  • Muzeum Fram, gdzie wystawiany jest statek o tej samej nazwie, stanowiący jedną z najpotężniejszych w historii drewnianych jednostek, który brał udział w ekspedycjach polarnych Nansena i Amundsena. Dziś możemy wejść na pokład i zobaczyć w jakich warunkach funkcjonowała jego załoga.
  • Muzeum Kon-Tiki (prezentuje pamiątki po Thorze Heyerdahlu. Ten żyjący w XX wieku żeglarz na zrekonstruowanych starożytnych łódkach przepłynął Atlantyk i Ocean Spokojny),
  • Norweskie Muzeum Żeglugi.

Grünerløkka - Oslo mniej oczywiste

Po zobaczeniu największych zabytków oraz atrakcji Oslo warto pospacerować po dzielnicy Grünerløkka. Dawniej był to obszar typowo przemysłowy, ale w ostatnich dekadach został przekształcony w nowoczesną dzielnicę (jeszcze kilka lat temu użylibyśmy określenia hipsterską).

Na miejscu oprócz ciekawych budynków przypominających o historii tego miejsca czekają na nas liczne lokale gastronomiczne, sklepy rzemieślnicze i pchle targi. Do popularnych miejsc należy hala gastronomiczna Mathallen, gdzie będziemy mogli skosztować znakomitych przysmaków.

Szlakiem natury

Norwegia słynie ze swojej malowniczej natury i o czym nie każdy zdaje sobie sprawę, jej wdzięki można zobaczyć również na terenie dzielnicy Grünerløkka. Wystarczy ruszyć wzdłuż przepływającej nią rzeki, aby zobaczyć wodospad Nedre (norw. Nedre foss). Nie należy on co prawda do ekstremalnie wysokich, ale może być ciekawym urozmaiceniem naszej podróży do norweskiej stolicy.

Kawałek na północ za granicami Grünerløkki warto rzucić okiem na kawiarnię Hønse-Lovisa mieszczącą się w filigranowym drewnianym budynku w kolorze czerwonym. Jego historia sięga w XVIII wieku, kiedy wzniesiono go jako dom pracownika tartaku. Tuż obok zobaczymy kolejny niewielki wodospad.

Atrakcje Oslo dla ambitnych - muzeum Henryka Ibsena

W okolicach królewskiej rezydencji znajduje się kilka interesujących placówek muzealnych. Na południu przy ulicy Henryka Ibsena zlokalizowano muzeum tego słynnego norweskiego dramatopisarza. W Oslo (ówczesna Christiania) pisarz spędził ostatnie lata swojego życia (mieszkał tu też w latach 1850-57). Mimo krytycznego stosunku do niektórych politycznych decyzji Norwegów oraz podejmowania w swych dziełach tematów uznawanych za skandalizujące, Ibsen był powszechnie szanowany i doceniany. Przez wiele lat po jego śmierci Grand Cafe (ulubiona restauracja pisarza), nadal rezerwowała dla niego jeden ze swoich stolików.

Zwiedzanie Oslo - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Oslo?

Mimo, że miasto nie jest tak bogate w zabytki jak chociażby Praga, Paryż czy Wiedeń to posiadanie arcyciekawych placówek muzealnych sprawia, że należy mu poświęcić nieco więcej czasu niż weekend. Dodatkowo część z nich jest zlokalizowana w przeciwległych punktach Oslo co (mimo dość dobrej siatki komunikacyjnej) sprawia, że na ich obejrzenie będziemy potrzebowali nieco więcej czasu. Jeśli jednak nie interesują nas muzea to typowy weekendowy city-break w zupełności wystarczy do zapoznania się ze stolicą Norwegii.

Oslo Pass - karta turystyczna umożliwiająca zwiedzanie największych atrakcji Oslo

Oslo jak większość europejskich stolic posiada również swoją kartę miejską. Umożliwia ona darmowy wstęp do ponad 30 placówek muzealnych, bezpłatny przejazd komunikacją miejską i zniżki na zakupy, restauracje i inne atrakcje. Kartę można kupić w następujących wariantach:

Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Bezpieczeństwo

Wizyta w Oslo nie powinna należeć do szczególnie niebezpiecznych. Trzeba jednak uważać podczas wieczornych spacerów po deptaku Karl Johans gate. Miejsce to roi się od kolorowych prostytutek i naciągaczy. Nie lepiej jest także w centralnej dzielnicy Gronland gdzie z powodzeniem można spotkać handlarzy narkotykami i drobnych złodziejaszków.

Wbrew powszechnej opinii Norwegowie nie wylewają za kołnierz, może się więc zdarzyć, że w weekend spotkamy na ulicach podchmielonych i agresywnych mieszkańców stolicy - chociaż takie sytuacje należą raczej do rzadkości.

Spacer po porcie w Oslo
Spacer po porcie w Oslo

Co zjeść w Oslo?

Kuchnia norweska związana jest przede wszystkim z morzem. Najlepiej więc spróbować tutejszych ryb i owoców morza. Kontrowersje wywołuje hodowany na farmach łosoś norweski, ale ryba pochodząca z morza powinna być bezpieczna dla zdrowia. Poza tym można tutaj spróbować egzotycznego dla nas mięsa z łosia czy renifera. Niektóre restauracje serwują też potrawy z głuszca. Norwegowie szczycą się również wysokiej jakości serami pochodzącymi z ekologicznych farm. Można tu kupić także dżem z maliny moroszki.

Jak oszczędzić pieniądze w Oslo?

Oslo to jedno z najdroższych miast świata i nawet krótki pobyt w stolicy Norwegii może mocno nadszarpnąć kieszeń budżetowego turysty. Jak zatem zwiedzać miasto i nie stracić wielu pieniędzy? Można poprzestać jedynie na jego darmowych atrakcjach - np. spacerze po dziedzińcu zamku Akershus czy parku Frogner z rzeźbami Vigelanda (są to atrakcje darmowe).

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama