Podróże po Europie

Gdzie spać w Oslo? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2024

Niemało podróżnych szukających tanich lotów trafia wcześniej czy później na atrakcyjne oferty przelotów do Oslo, a konkretniej na oddalone o ponad 100 km lotnisko Torp. W tym przypadku to nie dolot będzie jednak największym kosztem odwiedzin norweskiej stolicy, a zakwaterowanie, które zalicza się do najdroższych w Europie. Z tego względu, przed zakupem biletów, warto rozejrzeć się za dostępnymi opcjami noclegowymi i zapoznać się z aktualnymi cenami. Polecamy też nie odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę, aby nie zabrakło później miejsc w atrakcyjnych cenach - my najczęściej rezerwujemy nocleg dużo wcześniej z opcją bezpłatnego odwołania, a następnie obserwujemy sytuację.

Oprócz wysokich cen Oslo słynie jednak z wielu atrakcji i wypełnione jest muzeami oraz nowoczesną zabudową, przez co stanowi świetne miejsce na krótki wypad. W naszym artykule odpowiadamy na pytanie gdzie nocować w Oslo i jakie dzielnice z perspektywy turysty są najlepsze na zatrzymanie się na noc. Na końcu przygotowaliśmy krótki przewodnik po budżetowych noclegach w Oslo.

W jakich dzielnicach spać w Oslo?

Turystyczna część Oslo jak na warunki europejskie jest raczej niewielka. Od nowoczesnej Opery (norw. Operahuset) do Pałacu Królewskiego (norw. Det Kongelige Slott) przejdziemy w mniej niż 30 minut. Zatrzymując się w centrum lub w bliskiej okolicy możemy poruszać się głównie pieszo, a największe atrakcje Oslo będziemy mieć w zasięgu spaceru. Jest tu jeden wyjątek - półwysep Bygdøy, do którego dojedziemy autobusem lub ewentualnie dojdziemy pieszo w około godzinę. Słynie on z kilku ważnych muzeów, w tym z Muzeum Łodzi Wikingów (norw. Vikingskipshuset), które w momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu znajdowało się w renowacji.

Wskazówka praktyczna: W przypadku poszukiwań zakwaterowania dalej od centrum dobrze jest trzymać się blisko przystanku tramwajowego lub jednej ze stacji kolei podziemno-naziemnej T-banen. T-banen nazywane jest metrem, ale tylko część trasy w centrum przebiega pod ziemią. Innym popularnym środkiem transportu są autobusy.

Sentrum (centrum miasta) - idealne na krótki pobyt

Gdzie nocować w Oslo, jeśli przyjeżdżamy na zaledwie weekend? Najwięcej miejskich atrakcji skupionych jest na obszarze centrum miasta (norw. Sentrum) lub w jego najbliższej okolicy. Nie jest też tak, że w centrum dostępne są jedynie najdroższe noclegi. Sami mamy odwrotne doświadczenia - podczas poszukiwań zakwaterowania lepsze ceny pojawiały się nam częściej w centrum i na jego obrzeżach, niż w modnych sąsiednich dzielnicach.

Wynika to z faktu, że Oslo nie jest miastem typowo turystycznym, więc większość obiektów noclegowych zlokalizowana jest właśnie w Sentrum i najbliższej okolicy. Trudno o inne większe skupiska noclegowe w dalszych dzielnicach, choć oczywiście wiele pojedynczych obiektów działa na obrzeżach.

Oslo - gdzie spać w Sentrum? Warte uwagi noclegi.

  • Jedną z lepszych relacji ceny do jakości w centrum posiada Citybox Oslo, w którym sami się zatrzymaliśmy. Warunki były wystarczająco dobre, a od największych atrakcji dzielił nas spacer. Dla części czytelników minusem może być jednak potrzeba samodzielnego zameldowanie. Obiekt znajduje się w świetnej lokalizacji. W ich ofercie najtańsze sa malutkie (wręcz miniaturowe) pokoje, które posiadają jednak prywatną łazienkę.
  • Jeśli zależy nam na lepszym standardzie, warto sprawdzić Att Revier - warunki są naprawdę komfortowe, a i cena jak na lokalizację nie zbija z nóg (choć jest oczywiście drogo!).
  • Bardzo dobre opinie wśród gości z Polski zbiera Hotell Bondeheimen, w którym śniadanie wliczone jest w cenę każdego noclegu. Jego cena bazowa jest wysoka, ale czasem pojawiają się promocje.
  • Inna bardziej budżetowa propozycja to Smarthotel Oslo. Obiekt leży niedaleko Pałacu Królewskiego i w odległości spaceru od wielu ważnych atrakcji. Podobnie jak w przypadku CityBox, najtańsze pokoje są malutkie (miniaturowe), a standard podstawowy.
  • więcej noclegów w ścisłym centrum znajdziecie tutaj

Grünerløkka - mniej oficjalne oblicze Oslo

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wybór noclegów poza centrum jest skromniejszy. W typowo mieszkalnych dzielnicach występują pojedyncze obiekty hotelowe czy hostelowe, ale więcej znajdziemy pensjonatów oraz apartamentów, w umiarkowanych jak na Oslo cenach. Turyści chcący zatrzymać się dalej od centrum mogą rozejrzeć się za prywatnymi apartamentami na wynajem. Szukając noclegu dobrze jest kierować się łatwością dojazdu do ścisłego centrum oraz do innych atrakcji.

Do naszych ulubionych zakątków norweskiej stolicy należy poprzemysłowa Grünerløkka - jest ona pełna ciekawych budynków przypominających o swojej historii, licznych modnych restauracji i kawiarni, a także sklepów rzemieślniczych oraz pchlich targów. Dawniej był to obszar typowo przemysłowy zamieszkany przez robotników, ale w ostatnich dekadach został przekształcony w nowoczesną i modną dzielnicę (jeszcze kilka lat temu użylibyśmy określenia hipsterską).

Grünerløkka rozciąga się na północ od dworca kolejowego. Jej dalsze zakątki oddalone są znacznie od centrum - co wpływa na ceny noclegów, które są zauważalnie niższe. Przez dzielnicę przejeżdża sieć tramwajowa, a dodatkowo na jej terenie znajdziemy wiele przystanków autobusowych, więc nie powinniśmy mieć problemu z dojazdem do centrum. Niestety, wybór hoteli czy hosteli jest tu ograniczony.

Gdzie spać w Oslo - Grünerløkka

  • Bardzo dobre warunki znajdziemy w apartamentach Maya Apartments - Thorvald Meyers gt. 38. Są one nowoczesne i wyposażone w kuchnie. Obok znajduje się przystanek tramwajowy, którym szybko dojdziemy do centrum.
  • Do najbardziej budżetowych opcji w całym Oslo należy Anker Hostel. Warunki nie należą do komfortowych, ale niedogodności przy krótkim pobycie może zrekompensować nam odległość do centrum, prywatna łazienka oraz cena.
  • Kolejnym pomysłem na tańszy nocleg jest Anker Apartments - jego zaletą jest fakt, że niektóre pokoje posiadają aneks kuchenny. Całość jest jednak zorganizowana budżetowo - na przykład naczynia musimy sami odebrać i później odnieść do recepcji.
  • więcej propozycji noclegowych w tej okolicy znajdziecie na tej stronie
Wadą dzielnicy Grünerløkka jest odległość od centrum - teoretycznie dojdziemy stąd wszędzie pieszo, ale w praktyce spacer do Pałacu Królewskiego może zająć nam nawet 45 do 60 minut. Jeśli przyjeżdżamy na krótko i chcielibyśmy móc w ciągu dnia wrócić do obiektu noclegowego, trochę czasu stracimy na długie spacery bądź dojazdy.

Na wschód od centrum - Gamle Oslo

Stosunkowo dużo obiektów znajdziemy w położonej na wschód od dworca kolejowego (norw. Oslo Sentralstasjon) dzielnicy Gamle Oslo (pol. Stare Oslo), przez fragment której przejeżdża T-banen, a w jej zachodniej części zlokalizowanych jest kilka miejskich atrakcji, w tym m.in.: ogród botaniczny. Znajdując nocleg blisko centrum będziemy mogli poruszać się głównie pieszo. Niestety, ceny w najlepszych lokalizacjach potrafią być nawet średnio wyższe niż w centrum!

Oslo - gdzie nocować na obszarze Gamle Oslo?

Frogner i Majorstuen - mieszkalna część miasta

Na zachód od centrum znajdziemy dwie dzielnice mieszkalne. Pierwsza z nich, Frogner, znana jest z jednych z najdroższych nieruchomości w całej Norwegii. Od północy graniczy ona z parkiem o tej samej nazwie (Frognenparken), słynącym z parku rzeźb Vigeland. Na północ od niej leży mniej ekskluzywna Majorstuen.

W tej części Oslo znajdziemy zarówno drogie hotele butikowe i apartamentowe skierowane do bardziej zamożnych gości, jak i nieco tańsze pensjonaty czy apartamenty. Wydaje się nam, że można tu znaleźć noclegi na prawie każdą kieszeń.

Dzielnica Frogner może być idealnym wyborem dla czytelników poszukujących spokojniejszej atmosfery po całym dniu zwiedzania. Z naszej perspektywy, z racji terenów zielonych oraz licznych kawiarenek, to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. W przypadku zatrzymania się w środkowej części dzielnicy Frogner, do Pałacu Królewskiego dojdziemy w około 20 minut, a do katedry w około pół godziny.

Gdzie nocować w Oslo - Frogner i Majorstuen

  • Nieco dalej na północ znajdują się oryginalnie urządzone apartamenty The Sweet by The Apartments Company, w których cena za noc jest umiarkowana, a warunki naprawdę dobre.
  • Frogner House Apartments - dobrze oceniane apartamenty z dostępem do aneksu kuchennego. Podobnie jak w przypadku jednego z opisywanych już przez nas obiektów check-in jest tu automatyczny, dzięki czemu cena - jak na okolicę - jest rozsądna.
  • Do budżetowych opcji należy Cochs Pensjonat - popularny pensjonat położony po północnej stronie Parku Zamkowego (norw. Slottsparken). Od obiektu wszędzie dojdziemy pieszo. Warunki są poprawne, ale część gości narzeka na hałas od ulicy.
  • Znajdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Frogner oraz Majorstuen. Po przejściu na stronę najlepiej od razu włączyć widok mapy.

Gdzie spać w Oslo budżetowo

Szukając budżetowego noclegu w Oslo (budżetowego jak na warunki stolicy Norwegii) powinniśmy być gotowi na mniejsze lub większe niedogodności. Najtańsze oferty dotyczą z reguły pokoi ze współdzieloną łazienką, pokoi miniaturowych lub obiektów z automatycznych zameldowaniem. Alternatywą dla młodszych czytelników mogą być łóżka w pokojach wieloosobowych. Innym czynnikiem zmniejszającym cenę może być pokój bez okien, znajdujący się w części piwnicznej/podziemnej. Jest to nader często spotykany konspekt w krajach skandynawskich. Zdarza się nawet tak, że drogie hotele oferują pokoje tego typu, gdzie cena potrafi być nawet dwukrotnie niższa niż w tych "na powierzchni". Na pewno rozwiązanie tego typu nie jest dla każdego. Sami dwa razy skorzystaliśmy z takiej oferty i całkowita ciemność nie jest komfortowa.

W przypadku najtańszych noclegów musimy się liczyć także z bardziej głośnymi gośćmi, którzy przyjechali do stolicy Oslo poimprezować i nie zależy im zbytnio na komforcie. Niestety, cena za jaką w stolicy Norwegii znajdziemy kiepski nocleg, w innych państwach zapewniłaby komfortowe warunki.

Ostatnim ważnym aspektem jest okres, w którym przyjeżdżamy do Norwegii. Jeśli naszym głównym celem są muzea oraz inne atrakcje w pomieszczeniach zamkniętych, a nie natura (parki) i czas spędzany nad wodą, bardziej opłacalnym będzie przyjazd w zimę. Wadą takiego rozwiązania będą oczywiście minusowe temperatury oraz stosunkowo krótkie dni.

Gdzie nocować w Oslo budżetowo - przykładowe obiekty, w których możemy spać taniej

  • HI Oslo Haraldsheim - jeden z najtańszych obiektów w Oslo spośród tych oferujących odpowiednią jakość. Najtańsze pokoje są ze współdzieloną łazienką, ale dostępne są też z prywatną. Śniadanie jest wliczone w cenę. Minusem jest duża odległość od centrum, ale kilkaset metrów dalej znajdziemy stację metra, a także przystanki autobusowe i tramwajowe.
  • Anker Hostel - wspomniany już przez nas hostel oferujący łóżka w salach wieloosobowych oraz pokoje prywatne, który zlokalizowany jest na obrzeżach centrum miasta.
  • Bogstad Camping - budżetowe ceny dotyczą też domów na kempingu położonym nieco ponad 10 km do centrum. Do centrum dojedziemy rzadko kursującym autobusem lub metrem, którego stacja oddalona jest jednak o nieco kilometr.
  • tu zobaczycie więcej noclegów w Oslo posortowanych od najtańszego

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama