Gdzie spać w Oslo? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Niemal każdy turysta szukający tanich lotów natrafia na wręcz nieprawdopodobnie tanie bilety do stolicy Norwegii Oslo. Jeśli impulsywnie zarezerwujemy taki lot bez wcześniejszego sprawdzenia norweskich warunków, to dość szybko możemy doznać niemałego szoku. Po pierwsze, bilet dojazdowy z lotniska prawdopodobnie przekroczy cenę dolotu! Co jednak ważniejsze, koszty noclegów są jednymi z najwyższych w Europie. Ceny za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką często zaczynają się od około 800-900 NOK (około 353-400 zł!)!

Dlatego przez zakupem biletów lotniczych warto sprawdzić możliwe noclegi i zapoznać się z cenami, żeby nie żałować decyzji o rezerwacji taniego lotu.

Oprócz wysokich cen stolica Oslo oferuje jednak wiele atrakcji i wypełniona jest muzeami oraz nowoczesną zabudową. Na pewno jest to ciekawe miejsce na krótki wypad, podczas którego bez problemu zobaczymy najważniejsze miejsce atrakcje.

Wybierasz się do Oslo?

Oslo

Oslo - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Norwegii. Największe atrakcje, ciekaw miejsca i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Budżetowe noclegi w Oslo

Szukając budżetowego noclegu w Oslo (budżetowego jak na warunki stolicy Norwegii) powinniśmy być gotowi na mniejsze lub większe niedogodności. Najtańsze oferty dotyczą z reguły pokoi ze współdzieloną łazienką. Innym czynnikiem zmniejszającym cenę może być pokój bez okien, znajdujący się w części piwnicznej/podziemnej. Jest to nader często spotykany konspekt w krajach skandynawskich. Zdarza się nawet tak, że drogie hotele oferują pokoje tego typu, gdzie cena potrafi być nawet dwukrotnie niższa niż w tych "na powierzchni". Na pewno rozwiązanie tego typu nie jest dla każdego. Sami dwa razy skorzystaliśmy z takiej oferty i całkowita ciemność nie jest komfortowa.

W przypadku najtańszych noclegów musimy się też liczyć z bardziej głośnymi gośćmi, którzy przyjechali do stolicy Oslo poimprezować i nie zależy im zbytnio na komforcie. Niestety, cena za jaką w stolicy Norwegii znajdziemy kiepski nocleg, w innych państwach zapewniła by bardzo komfortowe warunki.

Ostatnim ważnym aspektem jest okres, w którym przyjeżdżamy do Norwegii. I o ile istnieje niewielka szansa na znalezienie pokoju dla dwóch osób w zimę w przeliczeniu za około 220-250 zł, tak w sezonie letnim cena taka może być po prostu nieosiągalna. Jeśli naszym głównym celem są muzea oraz inne zamknięte atrakcje, a nie natura (parki) i czas spędzany nad wodą, to bardziej opłacalnym będzie przyjazd w zimę. Wadą takiego rozwiązania będą oczywiście minusowe temperatury oraz stosunkowo krótkie dni.

Alternatywną dla mniej wymagających turystów są noclegi w salach wieloosobowych. Ceny za łózko w lepiej ocenianych obiektach zaczynają się od około 300 SEK (około 130 zł).

Przykładowe obiekty, w których czasem pojawiają się bardziej budżetowe oferty:

  • Central City Apartments - Shared - ten popularny wśród młodszych odwiedzających hostel położony jest blisko stacji T-banen (kolej podziemno-naziemna), która zawiezie nas szybko do centrum. Część gości narzeka jednak na hałas i komfort we współdzielonych łazienkach.

  • Anker Hostel - hostel oferujący łóżka w salach wieloosobowych, który zlokalizowany jest na obrzeżach centrum miasta. Ceny za łózko w pokoju czteroosobowym zaczynają się od mniej niż 300 NOK (około 130 zł). Obiekt oferuje też pokoje prywatne.

Sprawdź inne noclegi w Oslo posortowane od najtańszego

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Oslo?

Turystyczna część Oslo jak na warunki europejskie nie jest bardzo duża. Od nowoczesnej Opery (norw. Operahuset) do Pałacu Królewskiego (norw. Det Kongelige Slott) dojdziemy w mniej niż 30 minut. Zatrzymując się w centrum lub w bliskiej okolicy możemy poruszać się głównie pieszo. Jest tu jeden wyjątek - półwysep Bygdøy - do którego dojedziemy autobusem lub ewentualnie dojdziemy pieszo w około godzinę. Półwysep słynie z kilku ważnych muzeów, w tym z Muzeum Łodzi WIkingów (norw. Vikingskipshuset).

Oslo nie jest też miastem typowo turystycznym. Większość obiektów noclegowych zlokalizowana jest w centrum (norw. Sentrum) i najbliższej okolicy. Trudno o inne większe skupiska noclegowe w dalszych dzielnicach, choć oczywiście wiele pojedynczych obiektów działa dalej od centrum.

W przypadku poszukiwań zakwaterowania dalej od centrum dobrze jest trzymać się blisko jednej ze stacji kolej podziemno-naziemnej T-banen. T-banen nazywane jest czasem metrem, ale tylko część w centrum przebiega pod ziemią. Innym popularnym środkiem transportu są tramwaje.

Sentrum - centrum miasta

Wiele miejskich atrakcji skupionych jest na obszarze centrum miasta (norw. Sentrum) lub w najbliższej okolicy. Nie jest też tak, że w centrum dostępne są jedynie najdroższe noclegi. Sami mamy odwrotne doświadczenia - podczas poszukiwań noclegu lepsze ceny pojawiały się nam częściej w centrum i na jego obrzeżach, niż w modnych sąsiednich dzielnicach.

Szukając noclegu niedaleko centralnej części miasta warto sprawdzić wspomniany wcześniej Anker Hostel. Warunki nie należą do komfortowych, ale niedogodności przy krótkim pobycie może zrekompensować nam odległość do centrum oraz cena.

Lepsze warunki (i bardziej kompaktowe pokoje) oferuje Smarthotel Oslo. Obiekt zlokalizowany jest niedaleko Pałacu Królewskiego i w odległości spaceru od wielu ważnych atrakcji.

Inne przykładowe obiekty:

  • Citybox Oslo - obiekt zapewnia lepsze warunki niż poprzednie dwie propozycje. Dla części gości minusem może być potrzeba samodzielnego zameldowanie, w którym może nam jednak pomóc jeden z pracowników. W tym przypadku ceny będą zdecydowanie wyższe, ale warto sprawdzić, czy nie ma akurat żadnej promocji.

  • Cochs Pensjonat - popularny pensjonat położony po północnej stronie Parku Zamkowego (norw. Slottsparken). Od obiektu wszędzie dojdziemy pieszo. Warunki są również dobre, ale część gości narzeka na hałas od ulicy.

Sprawdź inne noclegi w centrum Oslo

Na wschód od centrum - Gamle Oslo oraz Grünerløkka

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wybór noclegowy poza centrum nie jest zbytnio okazały. W typowo mieszkalnych dzielnicach występują pojedyncze obiekty hotelowe czy hostelowe. Turyści chcący zatrzymać się dalej od centrum mogą rozejrzeć się za prywatnymi apartamentami na wynajem. Szukając noclegu dobrze jest kierować się łatwością dojazdu do ścisłego centrum oraz do innych atrakcji.

Stosunkowo dużo obiektów znajdziemy w położonej na wschód od dworca kolejowego (norw. Oslo Sentralstasjon) dzielnicy Gamle Oslo (pol. Stare Oslo). Przez fragment dzielnicy przejeżdża T-banen, a w jej zachodniej części zlokalizowanych jest kilka miejskich atrakcji, w tym m.in.: ogród botaniczny i Muzeum Muncha (norw. Munch-museet). Niestety, ceny w tej części miasta potrafią być wysokie.

Sprawdź noclegi na obszarze dzielnicy Gamle Oslo

Ciekawym wyborem może być Grünerløkka, dawna dzielnica robotników, a dziś jeden z modniejszych obszarów Oslo. To właśnie tam znajdziemy modne kawiarnie, restauracje oraz sklepy.

Grünerløkka rozciąga się na północ od dworca kolejowego. Przez dzielnicę przejeżdża sieć tramwajowa, więc nie powinniśmy mieć problemu z dojazdem do centrum. Niestety, wybór hoteli czy hosteli jest tu ograniczony.

Sprawdź noclegi na obszarze dzielnicy Grünerløkka

Na zachód od centrum - mieszkalna część miasta

Na zachód od centrum znajdziemy drogie dzielnice mieszkalne, w tym dzielnica Frogner, która graniczy od północy z popularnym parkiem o tej samej nazwie (Park Frognera, norw. Frognenparken) oraz dzielnica Majorstuen. Pierwsza z nich uchodzi za jedną z najdroższych w całej Norwegii. W obu przypadkach ceny w hotelach czy w hotelach apartamentowych będą na pewno wysokie i skierowane raczej do bogatszych lub biznesowych gości.

Znajdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Frogner oraz Majorstuen. Po przejściu na stronę najlepiej od razu włączyć widok mapy.


Reklama