Podróże po Europie

Nieoczywiste miejsca w Budapeszcie - 12 atrakcji poza utartym szlakiem

2 kwietnia 2024

Stolica Węgier pełna jest ciekawych miejsc - w naszym zestawieniu największych atrakcji Budapesztu opisaliśmy około 30 najpopularniejszych z nich. Polecamy Wam jednak zboczyć z utartego szlaku i poszukać mniej oczywistych atrakcji, które nie są tak popularne wśród większości turystów.

Sami na przestrzeni lat odwiedziliśmy Budapeszt wielokrotnie i za każdym razem rozszerzaliśmy nasz przewodnik o nowe propozycje. W końcu rozrósł się on jednak na tyle, że zdecydowaliśmy się stworzyć nowy tekst, w którym dzielimy się naszymi ulubionymi miejscami poza utartym szlakiem. Liczymy, że znajdziecie tu coś dla siebie!

Óbuda

Óbuda zalicza się do najmniej zadeptanych przez turystów obszarów Budapesztu. Dawniej dzielnica ta była nawet samodzielnym miastem i dopiero w 1873 roku połączyła się z Budą i Pesztem, tworząc dzisiejszą stolicę Węgier. Wśród miejsc wartych odwiedzenia na jej terenie znajduje się urokliwy stary plac miejski Fő tér, który zachował swój historyczny klimat. Otaczają go zabytkowe kamienice oraz budynki, w tym dawny ratusz.

Z placem Fő tér sąsiaduje niewielki placyk, którego ozdobą jest pomnik kobiet z parasolkami.

W niektóre ciepłe dni na placu odbywają się koncerty, imprezy i targi lokalnych produktów. Sami mieliśmy szczęście trafić na festyn, podczas którego serwowane były lokalne potrawy i napoje.

Ruiny rzymskiego amfiteatru i spacer śladami rzymskiego Aquincum

W przeszłości, na miejscu dzisiejszej Óbudy, znajdowało się rzymskie miasto Aquincum, czego świadectwem są ruiny rzymskich amfiteatrów oraz pozostałości innych zabudowań (term czy budynków mieszkalnych).

Wojskowy amfiteatr w Budapeszcie (Aquincumi katonai amfiteátrum)
Wojskowy amfiteatr w Budapeszcie (Aquincumi katonai amfiteátrum)

Ruiny amfiteatrów znajdziemy:

  • koło przystanku autobusowego Nagyszombat utca (ruiny są otoczone ulicami i budynkami mieszkalnymi) [Aquincumi katonai amfiteátrum].
  • koło przystanku autobusowego Aquincum H (mniejsze, znajdują się wewnątrz parku).

Małe muzeum archeologiczne (muzeum Thermae Maiores, czyli ruiny łaźni) odnajdziemy z kolei na terenie przejścia podziemnego obok placu Flórián tér. W samym przejściu wystawiono rzeźby i płyty nagrobne.

Część znalezisk archeologicznych (w tym monety, narzędzia) jest wystawiana w małym muzeum Aquincum.

Mauzoleum Gül Baby

W Budapeszcie przetrwał istotny ślad po okresie tureckiej okupacji w XVI wieku. Jest nim okazałe Mauzoleum Gül Baby - wojowniczego mnicha (derwisza), który przybył do Budapesztu wraz z wojskami muzułmańskimi i niedługo potem zmarł. Jego pogrzeb był dużym wydarzeniem, na które przybył osobiście sułtan Sulejman Wspaniały.

Z czasem nad grobem Baby wzniesiono ośmioboczne mauzoleum, które stało się celem muzułmańskich pielgrzymek. Obecnie zabytek otoczony jest przyjemnym obszarem ogrodem oraz zadbanymi zabudowaniami, i wciąż przybywają do niego pątnicy islamscy.

Imię Gül Baba możemy przetłumaczyć jako "Ojciec Róż". Co ciekawe, wzgórze, na którym znajduje się jego mauzoleum, nazywane jest Wzgórzem Róż (węg. Rózsadomb). Miejsce to znajduje się na wprost południowego krańca wyspy Małgorzaty i dojście do niego wymaga pewnego wysiłku, ponieważ trzeba się trochę wdrapać pod górę.

Jozevfaros i neobarokowa biblioteka miejska

Jozevfaros, czyli VIII Dzielnica Budapesztu, nie zdobyła jeszcze dużego uznania wśród turystów. A szkoda! Jest to obszar mniej tętniący życiem niż sąsiednia dawna dzielnica żydowska, jednak posiada swój urok i kryje kilka interesujących miejsc, w tym wiele pałaców - niegdyś była to okolica chętnie wybierana przez budapesztańską arystokrację (znajdowało się tu ponad 30 okazałych rezydencji!).

Największą atrakcją dzielnicy jest główny oddział biblioteki miejskiej imienia Ervina Szabó (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár), który mieści się w neobarokowym pałacu Wenckheima z końca XIX wieku. Jedno ze wspaniałych pomieszczeń biblioteki, które mieści się w dawnej sali balowej, jest możliwe do zwiedzenia i należy do największych ukrytych skarbów Budapesztu.

Informacje praktyczne

Bilety kupujemy w punkcie informacyjnym. Niestety, podczas naszej wizyty obowiązywał zakaz robienia zdjęć.

Więcej informacji o godzinach otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie biblioteki.

Po wizycie w bibliotece warto przespacerować się ulicą Reviczky ut. do placu Mikszáth Kálmán (Mikszáth Kálmán tér) i dalej Krúdy Gyula u., gdzie znajdziemy przytulne knajpki i restauracje.

Będąc w okolicy starajmy się nie zbaczać z zadbanych uliczek, dodatkowo pamiętajmy, że najwięcej ciekawych miejsc znajduje się niedaleko biblioteki oraz za budynkiem Węgierskiego Muzeum Narodowego. Czym dalej w głąb dzielnicy, tym okolica staje się mniej ciekawa.

Jaskinia Pál-völgyi

Zaledwie kilka kilometrów od historycznego centrum kryje się niesamowity podziemny świat. Odnaleziona na początku XX wieku jaskinia w tak zwanej Dolinie Pawła (Pál-völgyi) jest dziś udostępniona turystom, którzy mogą zwiedzić ją w ramach trwającej około 50 minut wycieczki z przewodnikiem.

Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie

Wieża Elżbiety na Górze Jana

Wybudowana w 1911 roku Wieża Elżbiety jest najwyżej położonym (527 m) punktem widokowym w Budapeszcie. Za projekt budowli odpowiadał Frigyes Schulek, twórca opisywanej już Baszty Rybackiej.

Wieża Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie
Wieża Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie

Wieża stanęła na Górze Jana (węg. János-hegy), na którą dostaniemy się kolejką linową Zugliget. Po dojechaniu na szczyt czekać nas będzie jeszcze strome podejście pod górę. Na koniec pokonamy jeszcze około 100 schodów, żeby stanąc na tarasie widokowym. Wejście na wieżę jest darmowe, ale musimy zakupić bilet na kolejkę linową (w obie strony).

Więcej informacji praktycznych o tym i innych punktach widokowych przeczytacie w artykule Punkty widokowe w Budapeszcie

Memento Park

Ten położony daleko poza centrum park zgromadził ponad 40 pomników oraz monumentów z czasów komunistycznych, które usunięto z placów i ulic miasta. Zostały one przeniesione do parku, tworząc unikatową na skalę Europy atrakcję. Na miejscu dla odwiedzających przygotowano pawilony wystawowe oraz sklep.

Informacje o biletach oraz godzinach wstępu sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Plac Wolności oraz inne zabytki w okolicy Parlamentu

Najbliższa okolica budapesztańskiego Parlamentu obfituje w zabytki, które wielu turystów nieświadomie omija. Do najciekawszych należy eklektyczny pałac sprawiedliwości z końca XIX wieku, Położony przy północno-wschodnim rogu placu Kossutha Lajosa, z charakterystycznymi rzeźbami na dachu. Dziś mieści się w nim Muzeum Etnograficzne (węg. Néprajzi Múzeum).

Warto również podejść na Plac Wolności (Szabadság tér) z monumentem poświęconym oswobodzeniu Węgier przez sowietów. Wokół placu rozlokowanych jest kilka ciekawych architektonicznie budynków, takich jak gmach Węgierskiego Banku Narodowego czy ambasada Stanów Zjednoczonych. Przy wyjściu z placu, w kierunku Parlamentu, stoi pomnik amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana. Po przeciwnej stronie placu znajduje się dyskusyjny monument ku czci ofiar nazizmu. Do dzisiaj przy pomniku odbywają się protesty, a na miejscu wywieszone są plakaty informacyjne w różnych językach. Wielu Węgrów uznało ten pomnik za próbę zniekształcenia historii ich kraju i umniejszenia skali współpracy z nazistowskimi Niemcami.

Pomiędzy Parlamentem a Placem Wolności, wciśnięto malutki Skwer Męczenników (Vértanúk tere). Na jego środku stoi monument ku pamięci Imre Nagy’ego, który został stracony po powstaniu w 1956 roku.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama