Podróże po Europie

Porto Antico (Stary Port) w Genui - zwiedzanie i wskazówki praktyczne

Stary Port jest najstarszą częścią obszaru portowego w Genui i w swojej pierwotnej postaci istniał w tym miejscu już blisko 1000 lat temu. Nazwa Stary Port z dzisiejszej perspektywy może być jednak myląca, ponieważ w 1992 roku zakończyła się całkowita przebudowa tego obszaru pod przewodnictwem architekta Renzo Piano. Obskurny i zaniedbany port zamieniono na nowoczesną przestrzeń dostępną dla mieszkańców i turystów. Dziś znajdziemy tu akwarium, muzea, knajpki czy kawiarnie.

Nie przegapmy śladów dawnej chwały

O długiej historii portu i jego znaczeniu świadczą pojedyncze zachowane zabytki jak Palazzo San Giorgio oraz Porta Siberia. Jeśli chcemy choć trochę poczuć wcześniejszy klimat tego miejsca możemy przejść się portykami za Palazzo San Giorgio. Przejdziemy tam wąskimi przejściami, w których funkcjonują małe sklepiki oraz kawiarnie, i gdzie poczujemy ciągły harmider. Na miejscu zjemy też coś na szybko, np. kanapkę ze świeżymi składnikami. Dla swojego bezpieczeństwa lepiej omijać tamte uliczki i portyki po zmroku.

Spacer po porcie w Genui
Spacer po porcie w Genui

Zwiedzanie Starego Portu w Genui

Stary Port w ciągu dnia niemal zawsze zapełniony jest mieszkańcami oraz turystami. Tłumy są szczególnie odczuwalne w dni słoneczne lub wolne od pracy. Jeśli mamy czas możemy przespacerować pieszo od Muzeum Morskiego aż do Porta Siberia, co pozwoli nam obejrzeć cały teren portu. Na kolumnach podtrzymujących trasę prowadzącą wzdłuż portu wypatrzymy malownicze murale nawiązujące do morza.

Dobry punkt widokowy na port znajdziemy na małej wysepce Isola delle Chiatte, która znajduje się na końcu molo za akwarium.

Do Starego Portu możemy dojść pieszo od Starego Miasta albo podjechać autobusem lub metrem (przystanek San Giorgio tudzież Darsena, o ile chcemy zacząć od Muzeum Morskiego).

Obszar Starego Portu genueńskiej starówki może być mało przyjemna po zmroku i spacerując tamtędy powinniśmy zachować ostrożność.

Punkt informacji turystycznej

Na terenie Starego Portu działa punkt informacji turystycznej pod adresem Via al Porto Antico 2.

Atrakcje oraz ciekawe miejsca

Rejsy

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć Stary Port oraz Genuę od strony morza warto wybrać się na ponad godzinny rejs o nazwie Genova dal Mare (Genua od Morza). W jego trakcie zobaczymy m.in. słynną latarnie morską oraz rzędy pałaców i innych historycznych budynków.

Rejsy odbywają się codziennie. Aktualne dni i godziny najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie

Bilety zakupimy w budce tuż obok akwarium lub na pokładzie. Najlepiej przyjść chwilkę przed startem, w sezonie może być wielu chętnych.

Firma oferuje również inne rejsy, w tym do Cinque Terre - więcej na oficjalnej stronie .

Palazzo San Giorgio

Do największych ozdób Porto Antico należy piękny Pałac św. Jerzego (Palazzo San Giorgio), którego fasada pokryta jest niemal w całości kolorowymi freskami. Nad głównym wejściem ujrzymy malowidło przedstawiające św. Jerzego podczas zmagań ze smokiem. Przednia fasada budynku jest bezsprzecznie jedną z najpiękniejszych w całych Włoszech.

Pałac został zbudowany w 1260 roku przez pierwszego Doże Genui. Pałac powstał z materiałów pozyskanych z weneckiej ambasady w Konstantynopolu. Przez pewien czas kompleks służył jako więzienie, a najbardziej znanym więźniem był Marco Polo, który został schwytany podczas walk pomiędzy dwoma potężnymi republikami morskimi - Genuą oraz Wenecją.

Niestety, na co dzień budynek nie jest dostępny do zwiedzania - możemy jedynie rzucić okiem do środka. Czasami organizowane sa jednak wycieczki z przewodnikiem, więc jeśli będziemy akurat w okolicy, to warto to sprawdzić.

Palazzo San Giorgio (Pałac św. Jerzego) - Genua
Palazzo San Giorgio (Pałac św. Jerzego) - Genua

Akwarium

Chlubą Genui jest nowoczesne akwarium, będące drugim największym oceanarium w całej Europie. W środku zobaczymy delfiny, rekiny, pogłaszczemy płaszczkę.

Muzeum dostosowane jest do osób z ograniczoną mobilnością. Przejścia ułatwiają windy oraz rampy. W budynku znajdziemy kawiarnie oraz punkt widokowy.

Obok akwarium stoi szklana kula w środku której znajduje się ogród tropikalny Biosfera. Jeśli chcemy wejść do środka, powinniśmy zakupić dodatkowy bilet.

Wskazówka praktyczna

Chcąc wybrać się do genueńskiego Akwarium sprawdźmy zasady wstępu - podczas ostatniej aktualizacji naszego przewodnika bilety można było nabyć wyłącznie online i wymagana była rezerwacja okna czasowego naszej wizyty.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Akwarium w Genui
Akwarium w Genui
Akwarium w Genui

Muzeum Morskie Galata (Galata Museo del Mare)

Nie powinno dziwić, że w mieście tak związanym z morzem jednym z największych muzeów jest właśnie Muzeum Morskie Galata. W nowoczesnym budynku na kilku piętrach przedstawiono historię morskich zmagań od czasów średniowiecznych aż do dziś. Podczas naszej wizyty nie wszystkie eksponaty i prezentacje przetłumaczone były na język angielski, ale można było wypożyczyć przewodnik audio, który to rekompensował.

Muzeum jest bardzo interaktywne. Część pomieszczeń odwzorowuje trasę włoskich emigrantów - od miasta startowego, przez kontrolę biletów i poczekalnię, aż po wejście na statek. Włosi są narodem emigrującym od pokoleń i na jednej z wystaw przedstawiono kraje, do których trafiali emigranci zarobkowi.

Będąc na miejscu nie przegapmy wystawy starych atlasów oraz globusów na pierwszym piętrze. My mieliśmy na tyle dużo szczęścia, że jeden z atlasów był otworzony na stronie z mapą Polski z 1695 roku. Oprócz tego zobaczymy plany innych miast - podczas naszej wizyty były to m.in. Hamburg, Lubeka oraz Rzym. W każdej gablocie zobaczymy inny atlas otworzony na konkretnej stronie.

Obok gablot znajdują się interaktywne wyświetlacze, na których możemy zobaczyć pozostałe zeskanowane mapy i plany z konkretnego atlasu. Warto zatrzymać się chwilę i je poprzeglądać. Szczególnie warty uwagi jest atlas Civitates orbis terrarum autorstwa Georga Brauna z lat 1572-1618. Możemy zobaczyć jak wyglądały europejskie miasta w XVI wieku. Dostępne są m.in. Bizancjum, Bruksela, Brugia, Gdańsk, Rzym, Wiedeń, Praga czy Gandawa, oraz o wiele, wiele więcej.

W muzeum na dolnych piętrach poświęcono dużo miejsca flocie Republiki Genui - zobaczymy model statku, zbroje, armaty oraz poznamy kawałek morskiej historii Genui. Z unikatowych eksponatów możemy rozejrzeć się za listami napisanymi przez Krzysztofa Kolumba.

Na dachu muzeum przygotowano taras widokowy z dobrym widokiem na miasto oraz miejscami do odpoczynku. Niestety, jest on odgrodzony szklanymi ścianami i dachem.

W ramach biletu do Muzeum Morskiego możemy wejść również do środka łodzi podwodnej znajdującej się na zewnątrz. Pamiętajmy, że musimy najpierw z kas biletowych odebrać kask ochronny i dopiero z nim udać się na miejsce.

Muzeum Morskie Galata - wskazówka praktyczna

Na spokojne zwiedzenie muzeum warto zaplanować minimum 1,5 do 2 godzin.

Galeone Neptune

Inną ciekawą atrakcją, zwłaszcza dla młodszych odwiedzających, jest statek-muzeum Galeone Neptune, będący repliką XVII-wiecznego hiszpańskiego galeonu o tej samej nazwie. Zbudowano go podczas kręcenia filmu Piraci reżyserii Romana Polańskiego w 1985 roku.

Galeon jest udostępniony do zwiedzania i możemy przespacerować się po jego pokładzie. W środku nie zobaczymy jednak niczego specjalnego.

Galeon Neptune - port w Genui
Galeon Neptune - port w Genui

Il Bigo

Il Bigo to chyba najbardziej nowoczesna struktura wzniesiona w trakcie przebudowy portu. Konstrukcja nawiązuje wyglądem oraz nazwą do żurawia portowego i służy również jako punkt widokowy. Możemy wjechać specjalnym wagonikiem na wysokość 40 metrów skąd przez szybę będziemy mieli widok panoramiczny.

Bigo - nowoczesna konstrukcja widokowa w porcie w Genui
Bigo - nowoczesna konstrukcja widokowa w porcie w Genui

Porta Siberia

Porta Siberia to jedna z historycznym bram wjazdowych do Genui. Powstała ona w latach 1551-1553 i przypominała bardziej małą twierdzę niż zwykły punkt wjazdowy. W środku znajdowała się wielka sala, gdzie przechowywano armaty oraz amunicję. Budynek został odrestaurowany i dziś mieści się tu Muzeum Emanuele Luzzati’ego.

Emanuele Luzzati był włoskim malarzem urodzonym w Genui. Zmarł w 2007 roku, a muzeum poświęcone jego życiu oraz pracom otworzono w 2008 roku.

Porta dei Vacca

Obok stacji metra Darsena możemy zobaczyć pozostałość starej bramy miejskiej, która dziś stanowi część zabudowy mieszkalnej.

Adres: Porta dei Vacca 1

Mercato Comunale

Tuż obok portu znajdziemy mały targ spożywczy z włoskimi produktami i owocami morza. Budynek jest malutki i ceny nie nalezą do najniższych. W środku działa mała kawiarnia.

Adres: Piazza dello Statuto

Reklama