Podróże po Europie

Aviva Stadium - zwiedzanie stadionu narodowego w Dublinie

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2022

Aviva Stadium to stadion narodowy w Dublinie, na którym swoje mecze rozgrywają reprezentacje Irlandii w rugby oraz piłce nożnej. Jest to jeden z najciekawszych pod względem kształtu stadionów sportowych w Europie - choć z daleka wygląda niczym... olbrzymia misa na zupę, to w miarę zbliżania jego fasada staje się coraz bardziej imponującą.

Inne ciekawe miejsca w stolicy Irlandii znajdziecie w naszym przewodniku opisującym atrakcje Dublina.

Widok na stadion Aviva z oddali
Widok na stadion Aviva z oddali

Historia oraz ciekawostki

Inauguracja budowana przez trzy lata stadionu miała miejsce 14 maja 2010 roku. Jego oficjalna pojemność wynosi 51 700 widzów w trakcie rozgrywek sportowych i nawet 65 000 podczas koncertów. Obiekt powstał w miejscu istniejącego wcześniej stadionu Lansdowne Road, a jego obecna nazwa jest wynikiem umowy sponsorskiej.

Na Aviva Stadium swoje mecze rozgrywają reprezentacje narodowe Irlandii w dwóch dyscyplinach sportu: rugby oraz piłce nożnej. Na obiekcie organizowane są również koncerty masowe, mecze towarzyskie, rozgrywki futbolu amerykańskiego, a w 2011 roku rozegrano nawet na nim finał Ligi Europy. Stadion otrzymał największa możliwą liczbę gwiazdek UEFA, dzięki czemu możliwe jest rozegranie na nim dowolnego finału piłkarskich rozgrywek.

Trybuny stadionu Aviva
Trybuny stadionu Aviva

Obiekt jest własnością dwóch związków sportowych - rugby oraz piłkarskiego. Za stadionem znajdują się domy, które zostały wykupione przez pierwszy z nich i mieszczą się tam dziś pomieszczenia wykorzystywane do codziennej pracy.

Podkowa na stadionie narodowym w Dublinie
Podkowa na stadionie narodowym w Dublinie

Kierując się na stadion od strony rzeki Leffey możemy zauważyć ciekawy kontrast - przed stadionem stoją małe, typowo irlandzkie domki jednorodzinne. Właśnie z powodu okolicznej zabudowy trybuny mają kształt podkowy - za jedną z bramek nie ma normalnej trybuny i stworzono tam tylko garstkę krzesełek. Architekci musieli trochę pogłówkować, aby tak wielki obiekt dopasować do zastanych warunków.

Zabudowa stadionu Aviva
Zabudowa stadionu Aviva

Na stadionie przygotowano wiele punktów gastronomicznych, a obsługa chwali się prędkością nalewania piwa - podobno ich rekord to 3 sekundy dla zwykłego piwa, a 7 sekund dla lokalnego Guinness. Co ciekawe - alkohol serwowany jest jedynie podczas meczów rugby.

Trybuny stadionu Aviva
Trybuny stadionu Aviva

Zwiedzanie Aviva Stadium w Dublinie

Uwaga!

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu wycieczki po obiekcie były zawieszone. Informacja o wznowieniu zwiedzania na pewno pojawi się na oficjalnej stronie obiektu

Zwiedzanie obiektu w trakcie wycieczki z przewodnikiem należy do ciekawych doświadczeń, chociaż nie należy do największych atrakcji Dublina. My byliśmy jedynymi odwiedzającymi o naszej godzinie. Dla przykładu dosłownie chwilę wcześniej na stadionie Croke Park był nadkomplet. Dla Irlandczyków piłka nożna nie jest sportem narodowym, chociaż z drugiej strony stadion podczas meczów rugby jest zawsze pełen.

Jeśli jednak lubimy zwiedzać areny sportowe to zdecydowanie warto wpaść na Aviva Stadium, ponieważ obiekt wzniesiono z rozmachem.

Szatnie na Aviva Stadium
Szatnie na Aviva Stadium

Bardzo duży nacisk przy projektowaniu wnętrz stadionu położono na szatnie - przygotowano w nich baseny z zimną i ciepłą wodą oraz specjalne pomieszczenie do rozgrzewki. W sumie powstały aż 4 szatnie - przydaje się to chociażby przy meczach futbolu amerykańskiego (w sporcie tym zawodników jest znacznie więcej), wtedy obrona i atak mają własne szatnie.

Szatnie na stadionie Aviva
Szatnie na stadionie Aviva
Prysznice na stadionie Aviva
Prysznice na stadionie Aviva

Aviva Stadium, podobnie jak każdy nowoczesny obiekt, musi na siebie zarabiać. Część biznesowa, czyli loże i obszar "vipowski", to blisko 1300 potencjalnych miejsc. W Dublinie swoje oddziały ma wiele globalnych korporacji, więc zarządcy stadionu nie mają większego problemu ze sprzedażą tych miejsc.

Loże na stadionie Aviva
Loże na stadionie Aviva

Największe atrakcje zwiedzania stadionu Aviva

  • wizyta w szatni,
  • możliwość wejścia na płytę boiska,
  • spacer po trybunach, w tym możliwe wejścia na samą górę trybun, gdzie znajdziemy świetny widok,
  • ciekawy film opisujący powstanie stadionu dostępny do obejrzenia salce konferencyjnej.
Widok z murawy stadionu Aviva
Widok z murawy stadionu Aviva

Muzeum

Na stadionie nie ma udostępnionego typowego muzeum, lecz w trakcie wycieczki przechodzimy obok nielicznych gablot, w których wystawiono pamiątkowe koszulki (w tym trykot reprezentacji Polski) oraz inne pamiątki.

Koszulki reprezentacji Polski na stadionie Aviva
Koszulki reprezentacji Polski na stadionie Aviva

Do najważniejszych pamiątek należy dyplom otrzymany od Polskiego Związku Piłki Nożnej z gratulacjami za godne zachowanie irlandzkich kibiców podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych w naszym kraju.

Gablota na stadionie Aviva
Gablota na stadionie Aviva

Dni i godziny zwiedzania oraz ceny biletów wstępu

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej w momencie ostatniej aktualizacji naszego tekstu zwiedzanie było zawieszone, ale warto sprawdzać informacje o zmianie tego stanu na oficjalnej stronie Aviva Stadium.

Jak dojechać do stadionu Aviva w Dublinie?

Stadion znajduje się niedaleko centrum, dosłownie kawałek za Wielkim Kanałem, więc spokojnie dojdziemy tam pieszo w około pół godziny. Alternatywnie możemy skorzystać z kolejki podmiejskiej lub autobusu.

Sklep

Przy stadionie odnajdziemy nowoczesny pawilon sklepowy, w którym sprzedawane są gadżety związane z reprezentacją Irlandii w rugby takie jak: koszulki, bluzy, proporczyki i wiele innych. Wybór nie jest tak szeroki jak w przypadku sklepów popularnych klubów piłkarskich, natomiast chcąc kupić coś związanego z irlandzkim rugby nie powinniśmy mieć dużego problemu z wyborem.

Niestety, podczas naszej wizyty nie było pamiątek piłkarskich.

Sklep przy Aviva Stadium
Sklep przy Aviva Stadium

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama