Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Kopenhadze: bilety, metro, autobusy

27 stycznia 2024

Komunikacja miejska w Kopenhadze charakteryzuje się nowoczesnością, niezawodnością i punktualnością. Jest również łatwa w obsłudze, chociaż podróżowanie poza centrum miasta wymaga zrozumienia systemu podziału na strefy.

Aby ułatwić Wam zwiedzanie, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po komunikacji miejskiej w stolicy Danii. W artykule znajdziecie wszystkie niezbędne informacje dotyczące biletów, zasad funkcjonowania oraz dostępnych środków transportu.

Artykuł ten jest częścią naszego przewodnika po atrakcjach i zwiedzaniu Kopenhagi.

Jak działa komunikacja miejska w Kopenhadze?

Cały transport publiczny w Kopenhadze jest zintegrowany, co oznacza, że we wszystkich środkach transportu obowiązuje wspólny bilet. Zwiedzając stolicę Danii możemy poruszać się: metrem, autobusami, autobusami wodnymi oraz pociągami podmiejskimi S-tog.

System strefowy

System transportu w Kopenhadze oparty jest o strefy. Opłata za przejazd zależy od liczby stref, przez które przejeżdżamy, i uwzględnia również strefę, w której rozpoczynamy podróż. Istotne jest jednak, że minimalny bilet, jaki można nabyć, obejmuje dwie strefy. To z reguły wystarcza, by dotrzeć do większości miejsc popularnych wśród turystów. Centrum miasta oraz sąsiednie dzielnice Frederiksberg, Østerbro, Vesterbro, Christianshavn i wyspa Brygge znajdują się w strefach 1 i 2.

Jednymi z wyjątków są lotnisko oraz oceanarium Den Blå Planet, gdzie dojedziemy metrem i przekroczymy więcej stref. W przypadku metra obowiązuje jednak ograniczenie: maksymalna opłata dotyczy przejazdu przez trzy strefy, nawet jeśli teoretycznie istnieje możliwość przekroczenia czterech stref.

W rzeczywistości system strefowy został wdrożony nie tylko w samym mieście Kopenhaga, ale obejmuje również obszar dwóch regionów: stołecznego i Zelandii, które rozciągają się na czterech wyspach: Zelandii (gdzie znajduje się Kopenhaga), Lolland, Falster i Møn. Łącznie tworzą one 211 stref. Dzięki temu, kiedy podróżujecie poza granice miasta, możecie łatwo sprawdzić koszt przejazdu.

Jak sprawdzić cenę za przejazd i liczbę przekraczanych stref?

Aby wyliczyć liczbę stref i cenę za przejazd, wystarczy skorzystać z oficjalnego plannera podróży na stronie Rejseplanen. Po wybraniu miejsca początkowego i docelowego otrzymamy liste połączeń. Następnie klikamy w Price & Buy, gdzie zobaczymy szczegóły naszego połączenia.

Bilety komunikacji miejskiej w Kopenhadze

Bilety jednorazowe

Bilety jednorazowe uprawniają do pojedynczej podróży z możliwością przesiadek w ramach czasu ważności biletu.

Koszt biletu zależy od ilości przekraczanych stref. Podczas podróży po centrum Kopenhagi i najbliższych okolicznych dzielnicach wystarczy zakup biletu na dwie strefy, co jest minimalną dostępną opcją. Jednak aby dojechać z centrum na na lotnisko lub do oceanarium, potrzebujemy biletu na 3 strefy.

Ceny biletów:

  • Bilet na 2 strefy (ważny 75 minut) - 24,00 kr (14,10 zł).
  • Bilet na 3 strefy (ważny 90 minut) - 30,00 kr (17,63 zł).

Bilety ulgowe

Dzieci do 15 roku życia są upoważnione do zakupu biletu ulgowego w cenie połowy ceny biletu normalnego.

Karta przedpłacona Rejsekort - alternatywny sposób płatności za przejazdy

Alternatywą do zakupu pojedynczych biletów jest korzystanie ze specjalnej karty przedpłaconej Rejsekort. Turyści mogą wyrobić kartę w wersji anonimowej, w cenie 80,00 kr (47,00 zł). Podczas zakupu w automacie lub biurach sprzedaży należy jednak od razu naładować kartę kwotą 70,00 kr (41,13 zł), którą możemy później wydać na podróże. Kartę możemy później doładowywać w kioskach oraz automatach.

Poza godzinami szczytu, korzystając z karty Rejsekort zapłacimy za przejazd około 20% mniej niż w przypadku biletów jednorazowych. Kwota pobierana jest z naszego konta automatycznie - w tym celu musimy "odbić" naszą kartę najpierw podczas rozpoczęcia podróży, a następnie po jej zakończeniu. Pamiętajcie, że swoją kartę powinniście odbijać również podczas każdej przesiadki.

Więcej informacji o karcie znajdziecie na oficjalnej stronie Rejsekort.

Bilety czasowe City Pass

Bilety okresowe City Pass pozwalają na podróżowanie bez ograniczeń w wybranych strefach przez określony czas (od 24 godzin do 5 dni).

W przypadku większości turystów wystarczy zakup biletu Small, który pokrywa najważniejsze strefy w Kopenhadze i umożliwia dojazd na lotnisko.

Ceny popularnych wariantów czasowych w opcji Small:

  • wersja 24-godzinna 90,00 kr (52,88 zł),
  • wersja 48-godzinna 160,00 kr (94,00 zł),
  • wersja 72-godzinna 220,00 kr (129,25 zł).

Kartę CityPass najwygodniej kupić w aplikacji DOT Billetter, ale jest ona też dostępna w wybranych automatach na stacjach.

Karta Copenhagen Card

Czytelnicy, którzy planują aktywnie korzystać z transportu publicznego oraz zwiedzać najważniejsze atrakcje Kopenhagi, powinni zapoznać się z ofertą oficjalnej karty turystycznej Copenhagen Card. Umożliwia ona bezpłatne podróżowanie po całym obszarze regionu stołecznego i oferuje darmowe wejście do wielu ciekawych miejsc. Sami podczas jednego z wyjazdów z niej skorzystaliśmy i byliśmy bardzo zadowoleni. Sugerujemy Wam jednak wcześniej wyliczyć jej opłacalność.

Karta występuje w różnych wariantach czasowych, w tym:

  • 24-godzinnym za 479,00 kr (281,41 zł),
  • 48-godzinnym: 699,00 kr (410,66 zł),
  • 72-godzinnym: 879,00 kr (516,41 zł).

Karta występuje wyłącznie w wersji cyfrowej. Aby nią nabyć, należy zainstalować oficjalną aplikację.

Gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej w Kopenhadze?

Istnieje kilka sposobów nabycia biletów. Do wyboru mamy:

  • Automaty na stacjach metra oraz dworcach kolejowych. Przyjmują one gotówkę oraz popularne karty kredytowe.
  • Sklepy 7-Eleven i oficjalne punktach sprzedaży.
  • Zakup online na tej stronie.
  • Zakup w aplikacji DOT Billetter. W trakcie instalacji podajemy nasz numer telefonu, na który zostanie wysłany kod SMS. W naszym przypadku, po przejściu weryfikacji, od razu ustawiony był język angielski. Po dodaniu danych naszej karty kredytowej możemy kupować bilety.
  • Korzystanie z anonimowej karty Rejsekort i płacenie mniej za podróże.
  • Zakup u kierowcy bezpośrednio w autobusie, płacąc w gotówce. Kierowcy teoretycznie mogą posiadać drobne, ale nie zawsze tak jest. Warto mieć przy sobie odliczoną kwotę.

Komunikacja miejska w Kopenhadze - najważniejsze środki transportu

Metro

Sieć metra składa się z czterech linii (M1, M2, M3, M4) oraz 39 stacji, z czego 25 to stacje podziemne. Większość turystów korzysta z metra przynajmniej dwa razy, ponieważ linia M2 łączy centrum miasta z lotniskiem Kopenhaga-Kastrup.

Linia M3 nosi nazwę Citiringen. Ma ona kształt okrężny i łączy sąsiednie dzielnice, takie jak Vesterbro, Nørrebro i Østerbro, z centrum miasta,

Wskazówka dla rodziców: Wszystkie linie metra w Kopenhadze są autonomiczne i poruszają się bez kierującego. Jeśli podróżujecie z dziećmi, spróbujcie wsiąść do pierwszego składu, aby mogły poczuć się niczym maszynista!

Metro w Kopenhadze funkcjonuje codziennie i przez całą dobę. W ciągu dnia pociągi kursują co 2-4 minuty w godzinach szczytu, a poza nim i w weekendy oczekiwanie nie powinno przekroczyć 6 minut. W nocy kursy są rzadsze i odbywają się co kilkanaście minut.

Wskazówka: Godziny szczytu to najczęściej dwa okienka czasowe w dni powszednie - od 7:00 do 9:00 i od 15:30 do 17:30.

Podróżowanie z rowerem

W przypadku podróżowania metrem z rowerem musimy zakupić dodatkowy bilet rowerowy w cenie 14,00 kr (8,22 zł).

Podróżowanie z rowerem w metrze jest zabronione w godzinach szczytu. W pozostałych środkach transportu możemy podróżować z rowerem bez dodatkowych opłat.

Autobusy

Autobusy są wygodnym środkiem transportu i dowiozą nas w miejsca, gdzie nie dociera metro. Najważniejsze linie, znane jako linie A, kursują przez całą dobę: w godzinach szczytu czas oczekiwania wynosi pomiędzy 3 a 7 minut, a w pozostałych przypadkach około 10 minut.

Wskazówka: Godziny szczytu to najczęściej dwa okienka czasowe w dni powszednie - od 7:00 do 9:00 i od 15:30 do 17:30.

Pozostałe linie, znane jako linie S, kursują co około 5-10 minut w godzinach szczytu i co około 20 minut poza nimi. One jeżdżą od 6:00 do 1:00 w nocy.

Za przejazd autobusem możemy zapłacić gotówką w pojeździe, ale najlepiej mieć odliczoną kwotę. Wygodniejszą alternatywą jest zakup biletu z wyprzedzeniem lub skorzystanie z aplikacji DOT.

S-tog - kolej miejska

Kolejka podmiejska S-tog umożliwia dotarcie do bardziej oddalonych części Kopenhagi. My skorzystaliśmy z jej usług, aby dojechać do miasta Hillerød, gdzie znajduje się przepiękny pałac Frederiksborg.

Stacje kolejki S-tog można rozpoznać po charakterystycznym symbolu: białej literze "S" w czerwonej obramówce.

Autobusy wodne

Ostatnim środkiem transportu dostępnym w Kopenhadze są autobusy wodne, będące zwykłymi statkami kursującymi po kopenhaskim porcie. Można je łatwo rozpoznać po ich żółtym kolorze.

My potraktowaliśmy przejażdżkę autobusem wodnym jako atrakcję turystyczną, aby móc spojrzeć po raz kolejny na miasto od strony wody. Skorzystaliśmy z linii 993, kursującej z Nyhavn do Operaen.

W autobusach wodnych obowiązują zwykłe bilety komunikacji publicznej.

Planner podróży

Aby znaleźć trasę pomiędzy dwoma punktami można skorzystać z jednego z plannerów podróży:

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama