Punkty widokowe Florencji

Florencja, stolica słonecznej Toskanii, którą kojarzymy przede wszystkim z okrągłej kopuły górującej nad miastem. Nie każdy jednak wie (oczywiście dopóki nie odwiedzi tego włoskiego miasta), że katedra nie jest dobrze widoczna z poziomu chodnika! Można ją obchodzić z każdej strony - ciężko jest jednak objąć zadowalająco duży kawałek wzrokiem.

Na szczęście Florencja oferuje wiele punktów widokowych z których możemy w pełni obejrzeć katedrę oraz kopułę - przy okazji podziwiając pozostałe piękne budowle i elementy.

Najlepsze punkty widokowe we Florencji

  • kopuła Katedry - Dome
  • wieża Katedry
  • wieża w Pałacu Vecchio / Palazzo Vecchio
  • widok z ogrodu Boboli / Giardino di Boboli
  • widok fortu obronnego - Forte di Belvedere

Kopuła Katedry - Dome

Pierwszym punktem widokowym, który odwiedziliśmy we Florencji była kopuła Katedry Duomo i jest to chyba najczęstszy wybór wśród turystów. Wejście na kopułę nie należy do najprostszych, schody są często nierówne i bardzo strome, także "sufit" momentami znajduje się tuż nad naszymi głowami, trzeba bardzo uważać na głowę i podczas "wspinaczki" mocno się schylać.

Kolejnym utrudnieniem jest jedna trasa dla schodzących i wchodzących, co w praktyce oznacza to, że często się mijamy, tworzą się "korki" i jest dosyć ciasno. Po odwiedzeniu kilkunastu wież i wysokich punktów widokowych możemy uczciwie stwierdzić, iż wejście na kopułę Katedry jest jedną z cięższych tras i lepiej iść na nią wypoczętym.

Na zachętę dodamy, że warto się tam wybrać, ponieważ oprócz widoków na zewnątrz, możemy od wewnątrz obejrzeć z bliższej perspektywy wewnętrzną kopułę.

Godziny otwarcia Dome: 08:30 - 18:20

!Widoki z kopuły w Katedrze we Florencji
Widoki z kopuły w Katedrze we Florencji

Jeden z mniej wygodnych odcinków, to tam wejście najczęściej się korkuje:

!Podczas wejścia na kopułę Katedry we Florencji
Podczas wejścia na kopułę Katedry we Florencji

!Wieża Katedry we Florencji widziana z kopuły tej Katedry
Wieża Katedry we Florencji widziana z kopuły tej Katedry

!Widok z kopuły Katedry we Florencji od środka
Widok z kopuły Katedry we Florencji od środka

Cena wejścia na kopułę zawiera się w bilecie Il Grande Museo del Duomo (15,00 Euro), który jest darmowy z kartą Firenze Card

Wieża Katedry

Wieża Katedry to doskonałe miejsce do obejrzenia kopuły oraz miasta w stronę dworca. Wejście na wieżę nie jest trudne tak jak w przypadku wejścia na taras kopuły i każdy powinien sobie poradzić bez problemu, jeśli dostosuje tempo wchodzenia.

U góry znajdziemy się na tarasie, który jest zabezpieczony siatką, jednak nie jest ona drobna, dzięki czemu spokojnie możemy oglądać interesujące widoki dookoła.

Cena i godziny otwarcia: * wieża (podobnie jak kopuła) wliczona jest w cenę biletu łączonego Il Grande Museo del Duomo, którego regularna cena wynosi 15,00 Euro. * od 08:15 do 18:30 - codziennie. Najlepiej pójść rano, w okolicach południa tworzą się ogromne kolejki.

!Taras na wieży Katedry we Florencji
Taras na wieży Katedry we Florencji

!Widok na kopułę Katedry we Florencji z wieży tej Katedry
Widok na kopułę Katedry we Florencji z wieży tej Katedry

!Widoki z wieży Katedry we Florencji na pałac Vecchio oraz wzgórza za miastem
Widoki z wieży Katedry we Florencji na pałac Vecchio oraz wzgórza za miastem

Wieża w dawnym Ratuszu - Pałac Vecchio / Palazzo Vecchio

Pałać Vecchio sam w sobie jest jedną z największych atrakcji Florencji, jednak wisienką na torcie jest wieża - składająca się z poziomów, i z każdego możemy z troszkę innej perspektywy spojrzeć na miasto oraz plac otaczający pałac (Piazza della Signoria).

Wejście na wieżę nie jest bardzo trudne, schody są wysokie - ale proste i można bez przeszkód po drodze odpoczywać. Z tego punktu widokowego widać całą Katedrę, a także piękne wzgórza otaczające miasto.

!Widok z wieży Pałacu Vecchio na Katedrę we Florencji
Widok z wieży Pałacu Vecchio na Katedrę we Florencji

!Widoki z wieży Pałacu Vecchio na wzgórza otaczające Florencję
Widoki z wieży Pałacu Vecchio na wzgórza otaczające Florencję

Cena: Cena wieży jest uzależniona od tego czy kupujemy bilet łączny z muzeum czy na sam punkt widokowy.

wieża Pałac Vecchio + wieża
10,00 Euro - bilet normalny 14,00 Euro - bilet normalny
8,00 Euro - ulgowy 12,00 Euro - ulgowy

Z kartą Firenze Card wstęp bezpłatny. Nie musimy czekać w kolejce, wystarczy udać się po schodach w stronę wejścia do wieży. Uwaga: Bilet wstępu do samego Pałacu to również 10,00 Euro, a ulgowy 8,00 Euro, więc bilet łączony lepiej się opłaca.

!Widok z wieży Pałacu Vecchio we Florencji
Widok z wieży Pałacu Vecchio we Florencji

Godziny otwarcia:

1.04. - 30.09 1.10. - 31.03.
09:00 - 21:00, ostatnie wejście 20:30 10:00 - 17:00, ostatnie wejście 16:30
w czwartki do 14:00, ostatnie wejście 13:30 w czwartki do 14:00, ostatnie wejście 13:30

Uwaga: Wejście na wieżę uzależnione jest od warunków pogodowych, jeśli pada deszcz i nie jesteśmy pewni czy wieża jest otwarta a mieliśmy już wcześniej kupiony bilet bądź mamy kartę Firenze Card, to możemy przy kasie w Pałacu się zapytać o to czy wieża jest w tej chwili dostępna dla odwiedzających.

Inne informacje: * wysokość wieży to aż 94 metry. * budowa pałacu rozpoczęła się w 1299 r., a wieża została ukończona w roku 1310.

Widok z ogrodu Boboli / Giardino di Boboli

Ogród / ogrody Boboli to największy we Florencji zielony obszar, którego powierzchnia to blisko 11 hektarów. Znajdują się za Palazzo Pitti i rozciągają się aż do Forte Belvedere. Jest to ogród w stylu francuskim, znajdują się w nim liczne fontanny i rzeźby - warto udać się tam w dalszej części dnia, aby móc usiąść i wypocząć.

!Widok na Palazzo Pitti z ogrodów Boboli
Widok na Palazzo Pitti z ogrodów Boboli

Rzut oka na charakterystyczną toskańską zabudowę wzgórz

!Widok z ogrodów Boboli we Florencji
Widok z ogrodów Boboli we Florencji

Godziny otwarcia ogrodów:

listopad - luty marzec kwiecień, maj, wrzesień, październik październik - kiedy kończy się czas letni czerwiec - sierpień
08:15 - 16:30 08:15 - 17:30 08:15 - 18:30 08:15 - 17:30 08:15 - 19:30

Uwagi: * ostatnie wejście jest godzinę przed zamknięciem; * zamknięte w pierwszy i ostatni poniedziałek każdego miesiąca; * zamknięte w Nowy Rok, 1. maja i w Boże Narodzenie.

Cena:

Ogrody bilet łączony - cały kompleks muzealny Palazzo Pitti
7,00 Euro - bilet normalny 11,50 Euro
3,50 Euro - bilet ulgowy 5,75 Euro

wejście z Firenze Card jest darmowe, jednak najpierw trzeba odebrać odpowiedni, darmowy bilet w kasie kompleksu pałacowego.

Forte di Belvedere

Forte di Belverede jest to ogromna forteca, która wznosi się na wzgórzu u szczytu ogrodów Boboli. Dojść tam możemy właśnie przez Ogrody Boboli, bądź stromą brukowaną ulicą od drugiej strony - Costa San Giorgio, która pnie się na wschód w górę od Ponte Vecchio.

Wały obronne zapewniają przepiękne widoki. Z jednej strony możemy obejrzeć z daleka całe miasto, doskonale widoczna jest Katedra. Natomiast z drugiej strony , od południa zobaczymy wiejskie krajobrazy (typowe dla obszaru Toskanii).

Teren, na którym znajduje się forteca jest udostępniony do zwiedzania i jest on darmowy. Z tego powodu jest tam zawsze trochę osób, jednak najbardziej frustrująca jest ochrona - żywcem wyjęta z trybuny ultras miejscowego klubu piłkarskiego ;)

Przy okazji - możliwe jest wejście do środka fortecy, jednak nie znajdziemy tam nic ciekawego.

!Widok na miasto - z Forte di Belvedere
Widok na miasto - z Forte di Belvedere

!Katedra we Florencji zasłonięta przez wieżę pałacu Vecchio - widok z Forte di Belvedere
Katedra we Florencji zasłonięta przez wieżę pałacu Vecchio - widok z Forte di Belvedere

Poleć ten artykuł


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Florencji

Zobacz inne punkty widokowe w Europie

Komentarze