Lotnisko Sztokholm-Skavsta (NYO) - dojazd z i do centrum Sztokholmu

Port lotniczy Sztokholm-Skavsta

Lotnisko Sztokholm-Skavsta powinno być dobrze znane tym, którzy szukają tanich połączeń linii lotniczych. Oddalone o ok 100 km od stolicy Szwecji lotnisko może być początkiem wyprawy do tego drogiego dla Polaków kraju.

Niestety zgubne mogą być uciechy, tych którzy ucieszyli się z bardzo taniego lotu, myśląc, że będzie to główny koszt podróży. Skąd takie wnioski? Otóż ceny lotów z Polski na lotnisko Skavsta zaczynają się od 39,00 zł (w niektórych promocjach linii lotniczych można kupić jeszcze taniej!). Z racji swojego położenia, dojazd do centrum Sztokholmu jest jednak stosunkowo drogi (względem cen biletów lotniczych z polskich miast).

Lotnisko Sztokholm-Skavsta obsługuje tanie linie lotnicze. Połączenia z Polski z tym lotniskiem oferuje linia Wizz Air z lotnisk: Gdańsk (GDN), Katowice (KTW), Lublin (LUZ), Poznań (POZ) i Warszawa-Chopin (WAW) i Wrocław (WRO), natomiast Ryanair z lotnisk: Gdańsk (GDN),Warszawa Modlin (WMI) oraz Kraków (KRK).

Najważniejsze dane lotniska Bolonia Marconi:

  • pełna nazwa po angielsku: Stockholm Skavsta Airport (Nyköping Airport)
  • pełna nazwa po szwedzku: Stockholm Skavsta flygplats (Skavsta flygplats)
  • kod IATA - NYO
  • adres: General Schybergs plan 22, 611 92 Nyköping, Szwecja
  • Ilość terminali: 1
  • godziny otwarcia: otwarte 24 godziny.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Sztokholm-Skavsta do centrum Sztokholmu?

Lotnisko w zasadzie skomunikowane jest z centrum Sztokholmu jednym podstawowym środkiem transportu - autobusem lotniskowym, nie oznacza to jednak, że nie możemy się tam dostać w inny sposób, często dużo taniej.

Najtańszy dojazd do centrum Sztokholmu

Jeśli zależy nam na oszczędności i wydaniu jak najmniejszej ilości pieniędzy na przejazd pomiędzy lotniskiem Skavsta a centrum Sztokholmu, to powinniśmy skorzystać z łączonego przejazdu i wcześniejszego zakupu biletu.

Nie będą to jednak duże oszczędności, a przejazd dodatkowo będzie odbywał się z przesiadką, nie bezpośrednio. Oraz, aby naprawdę zaoszczędzić musimy dużo wcześniej dokonać zakupu biletów przez internet.

Autobus miejski + pociąg

Do Sztokholmu możemy dojechać podczas podróży łączonej autobusem miejskim i pociągiem.

Autobusem miejskim (spod terminala) numer 515 dojeżdżamy do miejscowości Nyköping, wysiadamy na stacji Nyköping C (dworzec) i tam wsiadamy w pociąg (SJ Regionaltåg). Podróż ze stacji Nyköping C do Stockholm C, trwa ok 65 min.

Ceny biletów pociągowych zaczynają się od 95 SEK (ok 43 PLN). Jednak zakup biletów blisko terminu podróży może spowodować znaczny wzrost ceny. Warto wcześniej przemyśleć ten środek transportu i zakupić bilety.

Bilet na autobus nr 515 kosztuje 32 SEK (ok 15 PLN).

Na stronie internetowej można zakupić od razu bilet łączony, którego koszt zaczyna się od ok 127 SEK (ok 58 PLN). Uwaga, bilet ten nie podlega zwrotowi ani wymianie.

Więcej informacji, godziny odjazdów oraz rezerwacje on-line dokonać można na oficjalnej stronie przewoźnika - sj.se.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Autobus miejski + autokar

Autobus miejski numer 515 zawiezie nas z lotniska Skavsta do przystanku Nyköping C (Centralstation), cena biletu wynosi 32 SEK (ok 15 PLN). Stąd trzeba przejść ok 850 metrów do Nyköping busstation skąd odjeżdzają autokary do Sztokholmu. Linię obsługuje przewoźnik Swebus. Czas trwania podróży wynosi ok 90 min.

Minimalny koszt (przy dużo wcześniejszej rezerwacji biletów autokarowych) dojazdu do centrum Sztokholmu = autobus nr 515 + autokar (+ rezerwacja) = 32 SEK (ok 15 PLN) + 89 SEK (ok 41 PLN) + 10 SEK (ok 4 PLN) = 131 SEK (ok 60 PLN)

Podany koszt jest najniższą ceną (do której doliczona została jeszcze kwota 10 SEK za rezerwację autokaru).

Więcej informacji, godziny odjazdów oraz rezerwacje on-line dokonać można na oficjalnej stronie przewoźnika - Swebus.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Autobus lotniskowy

Dojazd z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu może być jeszcze prostszy. Wystarczy jeden autobus lotniskowy - Flygbussarna. Autobus kursuje pomiędzy lotniskiem Sztokholm-Skavsta a głównym dworcem autobusowym - Stockholm City Cityterminalen. Czas podróży wynosi ok 80-90 min.

Ceny biletów:

rodzaj biletu cena on-line pełna cena
bilet normalny (od 18. roku życia) 139 SEK (ok 64 PLN) 159 SEK (ok 73 PLN)
bilet normalny - w obie strony (od 18. roku życia) 278 SEK (ok 127 PLN) 285 SEK (ok 130 PLN)
bilet ulgowy (od 8 do 17 lat) 119 SEK (ok 55 PLN) 135 SEK (ok 62 PLN)
bilet ulgowy (od 8 do 17 lat) - w dwie strony 238 SEK (ok 109 PLN) 245 SEK (ok 112 PLN)
dzieci do 7. roku życia bezpłatnie

Gdzie można kupić bilety? Podstawowym miejscem sprzedaży biletów na autobus lotniskowy Flygbussarna jest strona internetowa. Jeśli jednak nie chcieliśmy dokonywać zakupu prze internet, możemy dokonać go na lotnisku, w specjalnym punkcie sprzedaży, w automacie na lotnisku oraz obok przystanku, a także u kierowcy. Najwygodniej mieć jednak bilet już zakupiony wcześniej, aby przed podróżą móc szybciej zająć miejsce w kolejce do autobusu. Bilet można wydrukować, bądź zapisać w specjalnej aplikacji na swoim smartfonie.

Więcej informacji, godziny odjazdów oraz rezerwacje on-line dokonać można na oficjalnej stronie przewoźnika - Flygbussarna.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Poleć ten artykuł


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły ze Sztokholmu

Zobacz nasze inne artykuły ze Szwecji

Komentarze