Dania - informacje praktyczne

  • Waluta: Korona duńska
  • Język urzędowy: duński
  • Numer alarmowy: 112

Pomimo stosunkowo bliskiej odległości z Polski, Dania oraz Kopenhaga nie należą do najbardziej popularnych kierunków podróży wśród polskich turystów. Wpływ na to na pewno mają wysokie ceny oraz brak rozwiniętej siatki tanich lotów.

Mimo to, Dania oferuje wiele ciekawych atrakcji - od zamków aż po parki rozrywki i niesamowite białe klify. Przed przyjazdem do tego kraju warto jednak odpowiednio się przygotować.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Danii. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

W Danii funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięty system bankowy. Duńczycy codziennie korzystają z nowoczesnych metod płatności (takich jak płatności mobilne) oraz z kart płatniczych, i coraz rzadziej spotyka się Duńczyka płacącego gotówką.

Polityka rządu Danii ma na celu doprowadzenie w niedługiej perspektywie do całkowitego zniknięcia gotówki, chociaż nie nastąpi to szybko.

Płatność kartą w Danii i w Kopenhadze

Praktycznie wszędzie w Danii zapłacimy kartą płatniczą, bez względu na wielkość miasta czy typ obiektu (hotel, sklep, restauracji).

Pomimo tego, jeśli wybieramy się poza utarty szlak lub do mniejszej miejscowości warto wcześniej sprawdzić możliwość płatności kartą. Podobnie w małych restauracjach lub barach, przed zamówieniem warto upewnić się, czy na pewno zapłacimy za posiłek kartą. Pomimo odchodzenia od płatności gotówkowych niektórzy właściciele mogą mieć własne spojrzenie na tę sprawę.

Czy w Danii można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w większych sklepach, hotelach czy restauracjach. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić w porównaniu do wymiany w kantorze.

W niektórych małych sklepach płatności kartami kredytowymi mogą nie być możliwe. Dodatkowo, w Danii występują karty debetowe Dankort, i niektóre sklepy mogą akceptować tylko je lub zwykłe karty debetowe wystawione przez duńskie banki. Spowodowane jest to wysokimi kosztami transakcji dla kart wypukłych oraz kredytowych.

W Danii terminale z reguły obsługują karty dwóch popularnych w Polsce wystawców, MasterCard oraz Visa.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W całej Danii nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Danii

Większość dużych sklepów w Danii otwartych jest siedem dni w tygodniu. W dni powszednie sklepy otwarte są z reguły do 19:00 lub 20:00, w weekendy krócej - najczęściej do 16:00. Od 2012 roku nie istnieje w Danii żadne prawo zabraniające lub ograniczające handel w sobotę lub niedzielę.

Małe sklepy często są często zamknięte w niedzielę lub poniedziałek.

Napiwki

W Danii napiwki nie są często spotykane. W większości przypadków opłata za serwis (wlicza się w nią napiwek) zostanie doliczona do rachunku.

Zarobki w Danii są wysokie i kelner zarabia odpowiednio wysoką pensję.

Jeśli jednak będziemy bardzo zadowoleni z usługi, możemy zaokrąglić płatność do pełnej sumy lub zostawić 10% więcej.

Kościoły

Kościoły w Danii w większości są darmowe i ogólnodostępne, wyjątkiem są niektóre historyczne świątynie - dobrym przykładem jest katedra w Roskilde, gdzie pochowano wielu władców tego kraju.

Duńczycy nie są uważani za przesadnie religijny naród, mimo to w kościołach często przebywają wierni i na odwiedzających czekają herbata oraz mały poczęstunek.

Pomimo, że wiara w Danii ma charakter bardziej otwarty, powinniśmy zachować się godnie odwiedzając świątynie i nie przeszkadzać modlącym się, ani przebywającym tam wiernym.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja w Danii oraz Kopenhadze jest nowoczesna, punktualna i.. ekstremalnie droga. Bilety kupuje się przed wejściem do metra lub autobusu w sklepie na stacji. Bilety na trasy międzymiastowe możemy zakupić online lub na dworcu, a także w sklepach przy metrze w Kopenhadze.

Warto kupować bilety online z wyprzedzeniem, co pozwoli na chociaż częściowe oszczędności.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Danii i Kopenhagi?

Cała Dania jest dla turystów z Polski bardzo drogim krajem - co zaprezentowaliśmy w artykule Ceny w Danii i w Kopenhadze. We wspomnianym artykule przedstawiliśmy ceny oraz opisaliśmy najtańsze sieci sklepów w Danii.

Podczas wyjazdu powinniśmy zrobić wszystko, aby zminimalizować nasze wydatki.

Korzystajmy z kart turystycznych

Jeśli odwiedzimy Kopenhagę lub inne większe miasto, warto pomyśleć nad zakupem karty turystycznej, która pozwala na darmowe wejścia lub zniżki do najważniejszych atrakcji, a często również umożliwi korzystanie z komunikacji miejskiej.

Koszt karty będzie wysoki, ale zdecydowanie niższy niż w przypadku zakupu pojedynczych wejściówek. Karta Copenhagen Card oprócz atrakcji w samym mieście pozwala również na odwiedzenie okolicznych zamków. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, sprawdźcie naszą recenzje karty Copenhagen Card.

Woda z kranu

Chociaż może to budzić zdziwienie, większość mieszkańców Danii pije wodę prosto z kranu, która jest uważana za jedną z najczystszych na świecie. Według Duńczyków jest czystsza i zdrowsza od niemal każdej wody butelkowanej.

Pamiętajmy również, że wiele restauracji sprzedaje wodę z kranu jako zwykłą wodę pitną.

Piwo pod chmurką

W Danii w pełni legalne jest picie alkoholu pod chmurką. Jeśli chcemy napić się wieczorem piwa, możemy zakupić je w sklepie i wypić w parku lub nad wodą.

Jest to ciekawa alternatywa dla zapłaty blisko 30-40 złotych za jedno piwo w restauracji lub pubie.

Darmowe atrakcje

Niektóre atrakcje w Danii i Kopenhadze są darmowe, w tym wspaniałe Muzeum Narodowe w Kopenhadze - w którym można spędzić cały dzień i wyjść nienasyconym. Także niemal wszystkie parki są darmowe, często znajdziemy w nich ciekawą roślinność, a także piękne rzeźby i budynki.

Również sama Kopenhaga oraz niektóre z miast oferują ciekawą architekturę i klimatyczne uliczki, po których możemy spacerować i odkrywać uroki tego pięknego kraju.

Wcześniejsze kupowanie biletów komunikacji miejskiej w systemie DSB Orange

Pociągi w Danii są ekstremalnie drogie. Na szczęście, utworzono specjalny program DSB Orange, w którym możemy kupić bilety z wyprzedzeniem z dużą zniżką. Bilety te można kupować jedynie online, na konkretną datę oraz godzinę, i niestety nie można ich zwrócić.

Wcześniejszy zakup biletów

Warto również wcześniej kupować bilety na autobusy oferujące przejazdy międzymiastowe, najlepiej przynajmniej miesiąc wcześniej. Także niektóre atrakcję oferują zniżki za zakup biletu online, warto sprawdzić ich strony przed przyjazdem.

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej na dłuższe okresy

Pojedyncze bilety są bardzo drogie (pojedynczy bilet komunikacji miejskiej w Kopenhadze jest jednym z najdroższych na świecie), bardziej opłacalne są bilety dzienne, lub tygodniowe lub na więcej dni. Jeśli wiemy, że chcemy skorzystać z komunikacji kilkukrotnie, powinniśmy to sprawdzić.

Czy Dania jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Dania jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie. W dużych miastach i miejscach turystycznych powinnismy czuć się całkowicie bezpiecznie i bezstresowo.

Duńczycy również uważani są za najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Na co uważać w Danii i w Kopenhadze?

Zachowanie w kolejkach

W Danii przyjęło się, że nikt nie stara się ominąć ani oszukać kolejki. Próba jej ominięcia lub wepchnięcia się będzie bardzo źle przyjęta. Oczywiście, miejscowi mają swoje sposoby na omijanie kolejek w sposób grzeczny, my jako turyści powinniśmy się jednak dostosować do panujących zwyczajów.

Pogoda

Wyjeżdżając do Danii powinnismy mieć na uwadze, że będzie zimniej niż w Polsce i wiatr oraz deszcz są czymś naturalnym. Bez względu na porę roku powinniśmy odpowiednio się przygotować, w zimę zabierzmy ciepłą kurtkę, w pozostałych miesiącach przynajmniej dobrą kurtkę przeciwdeszczową.


Reklama