Podróże po Europie

Łeba - atrakcje dla dzieci (8 propozycji)

19 lipca 2025

Łeba jest jednym z najlepszych miast nad morzem dla rodzin z dziećmi, które szukają rozrywek innych niż tylko plażowanie i spacery/jazda na rowerze po nadbałtyckich lasach. W naszym głównym przewodniku opisaliśmy największe atrakcje Łeby dla ludzi w każdym wieku (znajdziecie tam również miejsca warte odwiedzenia z Waszymi pociechami), a w tym artykule skupiamy się na atrakcjach dedykowanych dzieciom.

Zależało nam, aby przedstawić Wam jak najwięcej praktycznych aspektów opisywanych atrakcji. Ponieważ ceny biletów należą do dość wysokich, warto wiedzieć, które miejsca będą dla Was najlepsze.

Łeba Park - park rozrywki

Położony na obrzeżach miasta Łeba Park, nazywany potocznie "parkiem dinozaurów", to najpopularniejsza atrakcja dla dzieci w Łebie. Od razu jednak musimy zaznaczyć - nie znajdziecie tu żadnych kolejek górskich ani innych atrakcji z najwyższej półki, dla których warto przyjeżdżać tu z drugiego końca Polski. Nie oznacza to jednak, że nie nie ma sensu tu wpaść. Właściciele przygotowali akurat takie atrakcje, które mogą zająć dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnych na długie godziny.

Łeba Park - park rozrywki
Łeba Park - park rozrywki

Do najciekawszych należą:

  • Zjeżdżalnie pontonowe na sucho - trzy z nich są podobne do siebie, lecz różnią się wysokością, jedna jest w rurze, a inna należy do nieco bardziej ekstremalnych. Ostatnią atrakcją tego typu jest skocznia.
  • Kryty plac zabaw o wymiarach 1200 m2 z różnymi torami wyścigowymi - jeden z nich, który biegne na około, oparty jest na dmuchańcach. Dla najmłodszych przygotowano basen z kulkami.
  • Autodrom (warto wspomnieć, że ciekawszą atrakcję tego typu znajdziecie w centrum Łeby - opisaliśmy nią później).
  • Park trampolin z dodatkowymi dmuchańcami.
Łeba Park - park rozrywki
Łeba Park - park rozrywki
Łeba Park - park rozrywki

Oprócz nich znajdziecie tu między innymi: napędzane siłą mięśni pojazdy Flintstonów (ciężko się nimi porusza), Diabelski Młyn (który w nas nie wzbudził specjalnego zaufania), mini golfa (na nas dołki nie zrobiły wielkiego wrażenia), rowerki wodne, piaskownicę, dodatkowy plac zabaw dla młodszych czy labirynt luster. Jest też dom strachów, ale polecamy Wam zajrzeć tam wcześniej nim wejdziecie do środka z dziećmi - my tak zrobiliśmy i na szczęście nie wzięliśmy ze sobą małego syna, bo mógłby dorobić się sporej traumy!

Same dinozaury stanowią ozdobę - zainstalowano je na terenie całego parku, gdzie możemy je oglądać. Nie ma jednak żadnych atrakcji na nich opartych.

Łeba Park - park rozrywki
Łeba Park - park rozrywki
Łeba Park - park rozrywki

Łeba Park to droga przyjemność. Bilet normalny kosztuje 95 zł, a ulgowy 75 zł. Dzieci do lat 4. wchodzą bezpłatnie. W ramach biletu możemy korzystać ze wszystkiego na miejscu.

Według nas minimalny czas na wizytę to 3-3,5 godziny. My sami, ku naszemu zaskoczeniu, spędziliśmy na miejscu prawie 6 godzin. Jeśli Wasze pociechy lubią tory przeszkód i dmuchańce, a do tego spodobają im się pontony, to ciężko je będzie stąd wyciągnąć. Nasz syn miał podczas wizyty akurat trzy lata i chciał bawić się dalej, choć już ledwo stał na nogach ;-)

W kilku miejscach na terenie parku przygotowano specjalne schowki w szufladach - jeśli są wolne, bierzemy z nich kluczyk i możemy tam zostawić rzeczy przed pontonami lub placem zabaw.

Jedzenie jest drogie, co mało zaskakuje, ale do wyboru są głównie dana typu fast-food. Nie zakupicie tu wielu zdrowych przekąsek ani nie zjecie niesmażonego obiadu domowego. Sugerujemy zabrać ze sobą zapas wody.

Obok wejścia znajduje się darmowy parking. W sezonie kursują też autobusy wahadłowe z centrum.

Łeba Park - park rozrywki
Łeba Park - park rozrywki

Farma Alexa

Ten nietypowy, bo rolniczy park rozrywki znajduje się niestety trochę dalej, bowiem we wsi Charbrowo, przy głównej drodze dojazdowej do Łeby. To stosunkowo nowa atrakcje na turystycznej mapie Pomorza, jednak dość mocno w ostatnim czasie reklamowana.

Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)

Na wstępie warto podkreślić, że wszystkie tutejsze atrakcje napędzane są siłą mięśni (dotyczy to także mini kolejki górskiej czy toru z samochodami). Wyjątkiem jest traktor, którym kierowca wozi dzieci w wagonikach. Generalnie z perspektywy osoby dorosłej brak tu atrakcji z prawdziwym dreszczykiem, dlatego starsze dzieci mogą się po prostu nudzić (dla nich polecamy Łeba Park, gdzie wciągających atrakcji jest zwyczajnie więcej). Młodsze pociechy - zwłaszcza przedszkolne - powinny się tu jednak odnaleźć i mieć sporo frajdy. Najbardziej nudzić się jednak będą dorośli - oprócz wyścigu nie za bardzo jest co tu robić.

Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)

Do najciekawszych atrakcji Farmy Alexa należą:

  • Traktory i pojazdy rolnicze przerobione na zjeżdżalnie, do których można wejść.
  • Przejażdżka traktorem po polu kukurydzy - warto sprawdzić, kiedy bierze w niej udział sam królik Alex (siada on wtedy w pierwszym wagoniku i zabiera są z sobą kilkoro dzieci). Jedna przejażdżka trwa około 3 i pół minuty.
  • Labirynt w kukurydzy z dodatkowymi atrakcjami.
  • Mini kolejka górska, w której... rodzice muszą pedałować, by wagonik podjechał pod górę. Mechanizm ten powoduje jednak, że tworzą się długie kolejki.
  • Rajdowo, czyli wyścigi pojazdami napędzanymi pedałami (trasa jest nierówna, a niektóre pojazdy były w średnim stanie technicznym).
  • Dwa dmuchańce do skakania (bez zjeżdżalni i tory przeszkód), jednak można podskoczyć naprawdę wysoko.
Labirynt kukurydzy - Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)
1. Labirytn kukurydzy (Farma Alexa - Łeba); 2. Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)

Plus inne atrakcje związane z rolnictwem, jak zagrody ze zwierzętami hodowlanymi, sztuczna krowa możliwa do wydojenia, ogródek z warzywami, słoneczniki i nie tylko. Oprócz nich są także m.in.: mini golf piłkami do nogi, różne rozrywki z piłkami czy możliwość złapania królika Alexa do zdjęcia (dla dzieciaków przytulenie go było wielką frajdą). Na terenie parku wywieszono sporo tablic informacyjnych z ciekawostkami.

Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)

Ostatecznie spędziliśmy na miejscu blisko cztery godziny, korzystając z większości atrakcji i gospodarując czas na wypoczynek oraz zjedzenie czegoś. Jednak przedszkolak pod gołym niebem zawsze znajdzie coś do roboty, a czas wtedy leci nieubłaganie ;-)

Podobnie jak w przypadku Łeba Parku, o zjedzeniu tu domowego obiadu lub czegoś zdrowszego jest niezmiernie ciężko (czy nawet jest to mało możliwe). Jak chcecie zjeść coś bez smażenia, zabierzcie własny posiłek. Polecamy ten zaopatrzyć się w zapas wody.

Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)
Farma Alexa (Łeba)

Sea Park

Sea Park, który znajduje się w nieodległym Sarbsku, reklamowany jest jako największe fokarium w Polsce. Oprócz przestrzeni dla morskich zwierząt i pokazów przygotowane kilka atrakcji typowych dla parków rozrywki (m.in. statek piracki w formie huśtawki, karuzela ośmiorniczka czy mini kolejka górska Family Coaster), a także place zabaw, park trampolin, obszary z makietami zwierząt czy dwa galeony.

Z naszego doświadczenia, na miejscu nie za bardzo mają co robić dzieci do 3 lat. Czym starsza pociecha, tym miejsce to oferuje więcej atrakcji. Dla najmłodszych lepsza będzie Farma Aleksa.

Na spokojną wizytę w parku potrzeba zarezerwujcie sobie nawet 4 godziny lub więcej (część osób spędza na miejscu cały dzień). Pamiętajcie, że pokazy fok odbywają się kilka razy dziennie o określonej godzinie (po rozpoczęciu pokazu nie można już do niego dołączyć). Co nie mniej ważne - dostępne są trzy przestrzenie pokazowe:

  • hala widowiskowa z uszatkami kalifornijskimi,
  • foki szare i foki pospolite,
  • uchatki kalifornijskie i kotiki południowoamerykańskie.

Oprócz prawdziwych zwierząt, można też zobaczyć prezentację poświęconą błękitkowi, mówiącemu wielorybowi. Jest to pokaz w formie kinowej, organizowany kilka razy dziennie.

Jeśli chcielibyście zobaczyć wszystkie pokazy, to musicie na miejscu spędzić cały dzień lub odwiedzić Sea Park dwukrotnie.

Dom do góry nogami

Piernikowy dom ustawiony do góry nogami zainteresował nas dlatego, że nigdy nie mieliśmy okazji skorzystać z takiej atrakcji. I musimy przyznać, że był to pierwszy i prawdopodobnie ostatni raz: nasz błędnik zwariował, kręciło nam się w głowie, a do tego łapaliśmy nudności. Myśleliśmy, że to tylko nasze doświadczenie, jednak pytając innych odwiedzających - wielu z nich miała podobne odczucia.

Dom do góry nogami - Łeba
Dom do góry nogami - Łeba

Sam domek ma dwa piętra, jest skośny, a w środku wszystko jest odwrócone- zaczynając od zegarów i mebli, po urządzenia łazienkowe i kuchenne. Z atrakcji mogą skorzystać zarówno dzieci jak i dorośli, ale część najmłodszych szybko chciała się z niego ewakuować. Naszemu synowi jednak nie dość, że się spodobało, to dwa tygodnie po powrocie zapytał "kiedy znów pójdziemy do odwróconego domu" (już się nie możemy doczekać...) Osobiście liczylibyśmy też na większą ilość przedmiotów wewnątrz.

Dom do góry nogami - Łeba
Dom do góry nogami - Łeba
Dom do góry nogami - Łeba

Wnętrze domu jest stosunkowo niewielkie, a wokół niego do zobaczenia jest niewiele, dlatego jest to atrakcja na dosłownie kwadrans lub nawet krócej.

Uwaga! Jeśli mieliście kiedykolwiek choćby najmniejsze problemy z błędnikiem, nie polecamy wchodzić do środka. Reszta da radę i zdobędzie nowe doświadczenie, choć nie dla każdego będzie ono zbyt przyjemne!
Dom do góry nogami - Łeba
Dom do góry nogami - Łeba

Funlandia - dmuchany park rozrywki

W samym centrum Łeby powstała Funlandia, czyli dmuchany park rozrywki. Większa część obiektu znajduje się pod niepozornym namiotem/hangarem, więc jest otwarta nawet w przypadku złej pogody. Dodatkowo, podczas słonecznego dnia, kolejne dmuchańce rozstawiane są na dworze.

Funlandia - dmuchany park rozrywki w Łebie
Funlandia - dmuchany park rozrywki w Łebie

Atrakcje zadaszonej części:

  • Strefa malucha dla dzieci do 3. roku życia.
  • Dmuchańcowy plac zabaw z sześciometrową zjeżdżalnią, tarczą do uderzania piłką czy atrakcją nazwaną "Bitwa Wojowników", gdzie uderzamy w świecące lampki, by zdobywać punkty.
  • Tor przeszkód o długości 50 metrów nazwany szumnie Super Ninja XXL. Jest on na pewno jedną z największych atrakcji Funlandii, jednak w jednym jego momencie, przy wspinaczkach, wiele dzieci nie daje rady - my przechodząc kilkukrotnie tor pomagaliśmy wspiąć się zapłakanym maluchom, które chciały iść dalej, a nie były w stanie pokonać wysokiego podejścia.
Funlandia - dmuchany park rozrywki w Łebie
Funlandia - dmuchany park rozrywki w Łebie

W sumie jako rodzice spodziewaliśmy się więcej, jednak dla dzieci, które lubią dmuchańce, jest to aż nadto. Jeśli jednak wybieracie się do Łeba Parku, to może się okazać, że lepiej spędzić tam więcej czasu i skorzystać z tamtejszych dmuchańców, zamiast kupować kolejny bilet do innej atrakcji.

Funlandia - dmuchany park rozrywki w Łebie
Funlandia - dmuchany park rozrywki w Łebie

Bilety dostępne są na godzinę, dwie lub bez limitu czasowego (VIP). Są dwa rodzaje biletów: ulgowe (1-3) oraz normalne (od 3. roku życia). W przypadku biletów ulgowych opiekun wchodzi za darmo, ale w przypadku biletu normalnego musi zakupić normalną wejściówkę (o ile chce korzystać z atrakcji, w innym przypadku może wejść bezpłatnie i usiąść w kawiarni). My wzięliśmy wersję VIP wiedząc, że nasz syn z takich miejsc nie daje się wyciągnąć zbyt szybko - i faktycznie, nasza wizyta trwała około 4 godzin.

Aby skorzystać z atrakcji, należy mieć na sobie skarpetki antypoślizgowe. Można zakupić je na miejscu lub mieć swoje.

Na miejscu jest też ograniczona ilość schowków, z których możemy skorzystać zostawiając depozyt. W środku działa też kawiarnia.

W okolicy: Niedaleko Funlandii znajduje się Adventure Golf Park - niewielkie pole do mini golfa z interesującymi dołkami.
pole do mini golfa
pole do mini golfa

Labirynt w Łebie

Położony niedaleko centrum Łeby naturalny labirynt na pewno wyróżnia się swoim rozmiarem. Niestety, będąc już w środku niewiele jest do zrobienia czy zobaczenia. Na wejściu dostajemy mapę i ruszamy, by zdobyć cztery cele (podczas naszej wizyty jedna z tabliczek reprezentująca cel była wyrwana), a następnie trafić do centrum labiryntu. Po drodze miniemy dwie wieże widokowe i kilka niezbyt pasujących do nadmorskiego miasteczka quizów (np. o Koziołka Matołka).

Labirynt w Łebie
Labirynt w Łebie
Według nas to świetna atrakcja dla na tyle dużych dzieci, żeby mogły one samodzielnie korzystać z mapy (warto zabrać swój długopis, by zaznaczać przebytą trasę). Młodsze pociechy po pewnym czasie zaczną się nudzić i będą chciały wyjść (co z oczywistych względów nie będzie możliwe). Nasz syn w wieku przedszkolnym znacznie lepiej bawił się w prostszym labiryncie w kukurydzy w Parku Aleksa, gdzie mógł chodzić na skróty dziurami. ;-)
Labirynt w Łebie
Labirynt w Łebie
Labirynt w Łebie

Oprócz labiryntu, na odwiedzających czeka park z popularnymi grami logicznymi i zręcznościowymi w wersji wielkoformatowej. Tutaj mogło być świetnie, ale podczas naszej wizyty wiele gier znajdowało się w kiepskim stanie technicznym (były zaniedbane lub nawet połamane), a do tego niektóre były długo oblegane i nie mieliśmy okazji z nich skorzystać. Szkoda!

Część atrakcji należąca do Labiryntu w Łebie
Część atrakcji należąca do Labiryntu w Łebie

Przejście labiryntu z mapą w ręku zajęło nam około 30 minut. Przy grach zręcznościowych spędziliśmy około godziny. W naszym przypadku więc całość wizyty zamknęła się w 90 minutach. W przypadku dzieci wczesnoszkolnych lub starszych czas wizyty będzie na pewno sporo dłuższy.

Podczas naszej wizyty płatność możliwa była wyłącznie gotówką.

Discovery Park

Discovery Park to wesołe miasteczko działające w centrum miasta, przy ulicy Leśnej prowadzącej do wejścia na plażę nr 20. Składa się ono z dwóch obszarów - przy ulicy Nadmorskiej znajdziemy dwie atrakcje dla najmłodszych: karuzelę oraz pociąg-kolejkę górską. Dopiero dalej czekać na nas będzie więcej atrakcji dla dzieci oraz dorosłych.

Discovery Park - Łeba
Discovery Park - Łeba

Do najciekawszych atrakcji Discovery Park należą:

  • Autodrom, dość spory, gdzie jeśli nie trafimy na tłumy możemy jeździć w mniejszym stresie niż w Łeba Parku.
  • Pływanie kajakiem (a dokładniej indiańską łódką kanu) - atrakcja dostępna już od 3. roku życia.
  • Wakacyjna szkoła nauki jazdy - możliwość jazdy niewielkimi samochodami od 3. roku życia, po specjalnie dostosowanym do tego torze.
  • Wieża swobodnego spadania - tylko dla starszych.
  • Bumber Boats - to kolejna atrakcja dla najmłodszych, którzy mogą pływać w niewielkim łodkach wśród piłeczek.
Discovery Park - Łeba
Discovery Park - Łeba

Dodatkową atrakcją na terenie Discovery Park jest Góralski Ślizg - długa zjeżdżania, na którą kupujemy bilety na 1, 5 lub 10 zjazdów.

Wstęp na teren wesołego miasteczka jest bezpłatny, opłata pobierana jest dopiero za pojedyncze atrakcje, z których chcemy skorzystać. Jest jednak drogo. Całość oparta jest o żetony, które kupujemy w maszynach. Każda atrakcja kosztuje konkretną liczbę żetonów. Żetony możemy nabyć nieco taniej na oficjalnej stronie.

Discovery Park - Łeba
Żetony w Discovery Park - Łeba
Discovery Park - Łeba i żetony

Place zabaw w Łebie

Łeba posiada kilka świetnych placów zabaw, które zainteresują nie tylko najmłodsze dzieci, lecz również te nieco starsze. Do trzech najciekawszych należą:

Łeba - plac zabaw zatopiony wrak
Łeba - plac zabaw zatopiony wrak
  • Plac zabaw zatopiony wrak (Jachtowa 1), którego podstawę stanowi replika przewróconego wraku, oferującego sporo aktywności fizycznych takich jak wejście na bocianie gniazdo.
  • Park im. Misjonarzy Oblatów MN w Łebie z placem zabaw w formie statku. Tuż obok znajdziecie ławki, fontannę i tor przeszkód, którego częścią są tradycyjne kaszubskie łodzie rybackie.
  • Plac zabaw z niewielkim torem typu pumptrack obok (współrzędne: 54.76233716122512, 17.55314456164363) - typowy, i jednocześnie spory plac zabaw, który znajduje się przed wejściem na ścieżkę prowadzącą na plażę przez Czarny Staw.
Łeba - plac zabaw w formie statku
Łeba - plac zabaw w formie statku

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama