Łuki triumfalne w Europie

Pojęcie łuk triumfalny kojarzone jest głównie z Paryżem i słynnym łukiem triumfalnym znajdującym się na krańcu Champs-Elysees. Warto jednak pamiętać, że łuki triumfalne zaczęły powstawać już w starożytnym Rzymie i to w tamtych czasach budowano ich najwięcej.

Łuki triumfalne najczęściej wznoszone były z powodu ważnych wydarzeń historycznych, jako oddanie hołdu zwycięskim dowódcom bitew lub jako pomnik dla zmarłych ważnych osobistości tamtych czasów. Nie każdy projekt był imponujący, niektóre budowane były prowizorycznie i nie przetrwały próby czasu.

Niektóre z budowli przetrwały natomiast kilkaset lat i inspirowały władców w późniejszych epokach, dzięki czemu dziś w różnych państwach Europy możemy spotkać łuki triumfalne inspirowane tymi rzymskimi.

Przedstawiamy najciekawsze łuki triumfalne w Europie, które udało nam się zobaczyć w trakcie naszych podróży. Lista będzie sukcesywnie rozszerzana razem z naszymi wyjazdami.

Łuk triumfalny w Brukseli - Arcade du Cinquantenaire

Arcade du Cinquantenaire (Arcades du Cinquantenaire) to łuk triumfalny w Brukseli znajdujący sie w parku Parc du Cinquantenaire (Park Pięćdziesięciolecia). Łuk poświęcony jest belgijskiej niepodległości.

Budowla zwieńczona jest kwadrygą z brązu, gdzie woźnicą jest kobieta. Monument ma kształt potrójnego łuku.

!Łuk triumfalny w Brukseli
Łuk triumfalny w Brukseli

Łuk triumfalny w Lizbonie - Arco da Rua Augusta

Arco da Rua Augusta to kamienny łuk triumfalny wybudowany w Lizbonie, upamiętnia on odbudowę miasta po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Stoi na Placu Handlowym - Praça do Comércio powszechnie znanym jako Plac Pałacowy - Terreiro do Paço (przed trzęsieniem znajdował się tu Pałac Riberia).

Obiekt skonstruowany został z sześciu kolumn, po 11 metrów wysokości każda. Początkowy według projektu miała powstać dzwonnica, jednak plany przekształcono w 1873 roku roku w konstrukcję łuku.

Wysokość gzymsu budowli to 30 metrów. Góra jest zdobiona rzeźbą kobiety, która przedstawia Chwałę i mierzy 7 metrów wysokości. Po bokach jest Męstwo (jako amazonka) i Umysł (jako posąg Jowisza).

!Łuk triumfalny w Lizbonie
Łuk triumfalny w Lizbonie

Łuk triumfalny w Londynie - Wellington Arch

Wellington Arch to łuk triumfalny w Londynie, który jest znany także jako Constitution Arch oraz Green Park Arch. Znajduje się w centralnym Londynie, miał stanowić oficjalną bramę wjazdową do Constitution Hill oraz tym samym do tej części miasta od strony zachodniej. Wraz z Marble Arch miał upamiętniać zwycięstwa brytyjskich wojsk podczas wojen napoleońskich.

Łuk budowany był w latach 1826-1830, w tym czasie remontowany był Buckingham Palace (co było kosztownym zabiegiem), przez co zrezygnowano z niektórych zewnętrznych ornamentów.

Obecnie monument znajduje się w innej niż pierwotna lokalizacja, początkowo był postawiony dokładnie naprzeciw Apsley House. W latach 1882-1883 przesunięto go bliżej miejsca, w którym znajduje się dzisiaj, powodem było poszerzanie dróg.

!Łuk triumfalny w Londynie - Wellington Arch
Łuk triumfalny w Londynie - Wellington Arch

Łuk triumfalny w Mediolanie - Arco della Pace

Arco della Pace - Łuk Triumfalny w Mediolanie, to wolno stojący monument z XIX wieku, który wyznacza bramę miejską miasta - Porta Sempione.

Można się spotkać także z nazwą "Łuk Pokoju". Obiekt wzorowany jest na paryskim Łuku Triumfalnym. Jego budowę zlecił sam Bonaparte. Jego wysokość wynosi to blisko 25 metrów.

!Łuk triumfalny w Mediolanie
Łuk triumfalny w Mediolanie

Łuk triumfalny w Paryżu - Arc de triomphe de l'Étoile

Łuk Triumfalny w Paryżu (Arc de triomphe / Arc de triomphe de l'Étoile) to pomnik znajdujący się na Placu Charles’a de Gaulle’a - Place Charles-de-Gaule (wcześnije znanego jako Plac Gwiazdy - Place de l'Étoile, który zdobi Pola Elizejskie.

Został wybudowany, aby uczcić poległych w walce za Francję podczas wojen napoleońskich i rewolucji francuskiej. Napoleon zlecił budowę tego obiektu w 1806 roku, prace zakończono w 1836 roku.

Wysokość łuku to 51 metrów. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, na która dostać się można pokonując 284 stopnie.

!Łuk triumfalny w Paryżu
Łuk triumfalny w Paryżu

Łuk triumfalny w Paryżu - Arc de Triomphe du Carrousel

Arc de Triomphe du Carrousel jest to mniej popularny łuk triumfalny w Paryżu. Znajduje się w pobliżu Luwru, na Place du Carrousel.

Zbudowany został w latach 1806-1808, na zlecenie cesarza Napoleona. Projektanci (Charles Percier i Pierre Fontaine) wzorowali się na łuku Konstantyna w Rzymie.

Monument ten upamiętnia wojskowe i dyplomatyczne zwycięstwa Napoleona, takie jak bitwa pod Austerlitz czy pokój w Preszburgu.

Ciekawostką jest, że na szczycie łuku kiedyś znajdowały się słynne cztery konie z Bazyliki św. Marka z Wenecji, jednak zwrócono je do Wenecji w 1815 roku, a na ich miejscu znajduje się kwadryga (projektu François Bosio), a po jej obu stronach stoją rzeźby zwycięstwa.

!Łuk triumfalny w Paryżu - Arc de Triomphe du Carrousel
Łuk triumfalny w Paryżu - Arc de Triomphe du Carrousel


To oczywiście nie wszystkie zachowane łuki triumfalne. W przyszłości do tego spisu będę trafiały kolejne pozycje.


Reklama