Ratusze w Europie

Ratusz to od wieków jeden z najważniejszych obiektów w mieście, kiedyś był prawdziwym centrum każdego z miast, ważniejsze od niego mogły być jedynie centra religijne oraz królewskie. Podróżując po europejskich krajach niemal wszędzie można zobaczyć imponujące budynki ratuszy miejskich, które zachwycają swoją architekturą i niejednokrotnie licznymi detalami.

Podczas naszych podróży zaczynamy od sprawdzenia, czy w miejscu docelowym zachował się oryginalny ratusz miejski.

Często budynki można zwiedzać także od środka. Niektóre z nich posiadają piękne dziedzińce, inne można obejść z każdej strony, a jeszcze inne przylegają do innych budowli i można je oglądać głównie od przodu.

Z każdym ratuszem wiąże się inna interesująca historia, każdy powstał w innym okresie historii oraz wiążą się z nim różne zdarzenia.

Ratusz w Antwerpii - Stadhuis van Antwerpen

Ratusz w Antwerpii czyli Stadhuis van Antwerpen to renesansowy budynek, znajdujący się na Rynku w Antwerpii. Jego budowa trwała 5 lat, pomiędzy rokiem 1561., a 1565. Otwarcie Ratusza nastąpiło w 1965 roku, 27. lutego.

Uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków okresu renesansu w Królestwie Niderlandów, został wpisany na Listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Początkowe plany zakładały budowę Ratusza w okolicy 1540. roku, kiedy to miał powstać reprezentując styl gotycki.

Budynek, jak wiele innych zabytkowych obiektów przechodził także przez odbudowy i przebudowy. W 1576 roku, został podpalony, a odnowiono go dopiero w 1579 roku. Natomiast XIX wiek przyniósł zmiany wewnątrz budowli.

Ten XVI-wieczny budynek ze wspaniałą, zwieńczoną orłem wieżą jest ozdobą zarówno Rynku, jak i całego miasta.

!Ratusz w Antwerpii
Ratusz w Antwerpii

Ratusz w Brugii - Stadhuis van Brugge

Stadhuis van Brugge to Ratusz w Brugii, który jest jednym z najstarszych w Belgii. Znajduje się on na znanym Placu Burg (określany także jako Plac Wolności), przy samej Bazylice Świętej Krwi.

Budynek jest przykładem XIV-wiecznej architektury gotyckiej. Obiekt na tyle podobał się innym architektom, że inspirowano się nim podczas projektów w innych belgijskich miastach, m.in. w Gandawie i w Brukseli.

Posągi znajdujące się na fasadzie budynku wiele przeszły i były nie raz odnawiana. Przez kilkanaście lat nawet nie zdobiły one ratusza z powodu swojego złego stanu.

!Ratusz w Brugii
Ratusz w Brugii

Ratusz w Brukseli - Stadhuis van Brussel

Stadhuis van Brussel (z francuskiego Hôtel de Ville de Bruxelles) czyli Ratusz w Brukseli, to budynek znajdujący się na Wielkim Placu (Grand Place), Grote Markt van Brussel. Wybudowany został w XV wieku, w latach 1402-1452, jednak dzisiaj nie jest to jego oryginalna konstrukcja. Budowla została zniszczona i odbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku.

Obiekt wyróżnia strzelista wieża o wysokości 96 metrów, w której znajduje się dzwonnica. To właśnie dzwonnica i wschodnie skrzydło są najstarszymi elementami tego ratusza. Budynek w stylu architektonicznym reprezentuje gotyk.

!Ratusz w Brukseli
Ratusz w Brukseli

Ratusz w Delft - Stadhuis van Delft

Stadhuis van Delft czyli Ratusz w Delft to budynek, który powstał w 1620 roku, po pożarze z roku 1618, kiedy spłonął. Jednak jego historia sięga już 1200 roku, kiedy to powstała pierwsza konstrukcja ratusza. Później w 1400 roku został odrestaurowany i przebudowany, nawet przetrwał wielki pożar w 1536 roku.

W 1629 roku zajmował się jego przebudową Hendrick de Keyser, w kolejnych latach był dalej modyfikowany i przebudowywany, aż ponownie w XX wieku powrócił do stanu, w którym go zostawił architekt Hendrick de Keyser.

Ratusz znajduje się na Placu Rynkowym - Groote Markt, naprzeciwko Nowego Kościoła (Nieuwe Kerk).

!Ratusz w Delft
Ratusz w Delft

Ratusz w Kownie - Kauno rotušė

Kauno rotušė czyli Ratusz w Kownie, przez mieszkańców nazywany jest "białym łabędziem", znajduje się na Starym Mieście, na Placu Ratuszowym.

Jego początki sięgają XVI wieku, w XVIII wieku został przebudowany, a w XIX znajdowała się w nim cerkiew prawosławna. Następnie przekształcono go w carską rezydencję. Jego bujna i historia doświadczyła także działającego tam przez krótki okres czasu teatru.

Dzisiaj znajduje się tu muzeum ceramiki, a wnętrza możemy bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem zapisując się wcześniej na daną godzinę. W środku zobaczymy m.in. piwnice oraz więzienie i pokój burmistrza.

!Ratusz w Kownie
Ratusz w Kownie

Ratusz w Paryżu - Hôtel de ville de Paris

Hôtel de ville de Paris czyli Ratusz w Paryżu jest siedzibą rady miejskiej, a ponadto pełni funkcje reprezentacyjne, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości. Położony jest przy placu de l'Hôtel de Ville.

Ratusz powstał w XVII wieku, w wieku XIX został odbudowany po wcześniejszym podpaleniu i rozbudowany. Fasada budynku jest bogato zdobiona i widoczne są na niej różne ciekawe ornamenty, wieżyczki, kolumny oraz rzeźby paryskich postaci. Wzrok przyciąga zegar, który znajduje się nad głównym wejściem, a po jego bokach rzeźby, które są alegorią sztuki.

!Ratusz w Paryżu
Ratusz w Paryżu

Ratusz w Porto

Câmara Municipal do Porto czyli Ratusz w Porto to jeden z młodszych europejskich ratuszy, ponieważ został wybudowanych w 1920 roku i jest jednym z największych na tym kontynencie wraz ze swoją 70-metrową wieżą z granitu i okazałym zegarem.

Budynek ze względu na swoje położenie w centrum miasta służy często także jako punkt orientacyjny dla turystów.

!Ratusz w Porto
Ratusz w Porto

Ratusz w Pradze - Staroměstská radnice

Staroměstská radnice czyli Ratusz staromiejski w Pradze to dawna siedziba władz miejskich miasta. Obiekt ten znajduje się na Rynku Staromiejskim.

Budynek swoją historię rozpoczął w XIV wieku, kiedy to w 1338 roku rajcy miejscy Starego Miasta zajęli narożną kamienicę, która dzisiaj jest elementem budowli ratuszowej. Następnym krokiem było rozpoczęcie budowy wieży. Do następnych etapów rozbudowy należało m.in. umieszczenie zegara na wieży (1402 r.), który dzisiaj już nie widnieje w tym miejscu. Na miejscu starego zegara (od 1409 r.) znajduje się znany praski zegar astronomiczny. W 1548 roku do Ratusza została przyłączona kolejna kamienica. Koniec wieku XVIII był kolejnym etapem przebudowy budowli. Dostawiona w latach 30. i 40. XIX wieku cześć - północne skrzydło uległo zniszczeniu podczas roku 1945.

!Ratusz staromiejski w Pradze
Ratusz staromiejski w Pradze

Ratusz w Rotterdamie - Stadhuis van Rotterdam

Stadhuis van Rotterdam czyli Ratusz w Rotterdamie został wybudowany w latach 1914-1920 i jest jednym z nielicznych budynków w centrum miasta, które przetrwały bombardowania w 1940 roku.

Historia tego miejsca sięga aż XIV wieku, gdzie stał wcześniej budynek służący kupcom i mieszkańcom miasta. W latach późniejszych uznano go za zbyt mały, wcześniejszą konstrukcję zburzono i powstawała nowa.

Rok 1997 był ważny dla tego obiektu, ponieważ wtedy został uznany za zabytek narodowy. Budynek przez lata wyglądał trochę jak zaniedbany, wszystko za sprawą materiałów z których została wykonana porowata elewacja. Jednak w 2000 roku zadbano o niego i za pomocą nowoczesnych technik przywrócono mu świetny wygląd.

Do Ratusza można bez problemu wejść i obejrzeć główny hol, następnie warto udać się na dziedziniec, wokół którego został pobudowany Ratusz. Dziedziniec jest równie piękny, znajduje się na nim małą fontanna, rzeźby i dużo zieleni.

W Ratuszu znajduje się dzwonnica, której wysokość wynosi 71 metrów. Na szczycie wieży znajduje się posąg złotego anioła pokoju, rzeźbiarza Johan'a Keller'a.

!Ratusz w Rotterdamie
Ratusz w Rotterdamie

Ratusz w Sandomierzu

Ratusz w Sandomierzu jest budowlą prostą i bardzo wyrazistą. Pierwsze spojrzenie w jego kierunku skrada ośmioboczna wieża koloru białego. Sam budynek jest wykonany z czerwonej cegły i nie został na szczęście pokryty żadną dodatkową elewacją.

Budowla miała swoje początki już w XIV wieku. Na najstarszej części ratusza - południowej ścianie, znajduje się zegar słoneczny. Przy ratuszy znajduje się wejście do podziemnej trasy pod miastem.

Dzisiaj ratusz uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju.

!Ratusz w Sandomierzu
Ratusz w Sandomierzu

Ratusz Wiedniu - Wiener Rathaus

Ratusz w Wiedniu czyli Wiener Rathaus to siedziba burmistrza i Rady Miejskiej, która mieści się w przepięknym neogotyckim budynku. Oprócz tego budynek jest siedzibą kraju związkowego Austrii.

Jego projektantem był Friedrich von Schmidt.

!Ratusz w Wiedniu
Ratusz w Wiedniu

Ratusz we Wrocławiu

Stary Ratusz we Wrocławiu to bezcenny zabytek architektury gotyckiej, stojący pośrodku wrocławskiego Rynku.

Powstawał przez 250 lat, w okresie od XIII wieku do pierwszej połowy XVI wieku. Jego przednia elewacja jest rozpoznawalna w całym kraju. Budynek przylega do zabudowy, dlatego widoczne są tylko trzy jego elewacje, a każda z nich różni się od pozostałych nie tylko detalami. Wspomniane zewnętrzne ściany odróżniają się od siebie przede wszystkim dlatego, iż powstawały w różnych okresach.

!Stary Ratusz we Wrocławiu
Stary Ratusz we Wrocławiu


Czy Wy plany swoich podróży rozpoczynacie od znalezienia informacji o ratuszu miejskim? A może macie jakieś swoje ulubione, których jeszcze nie udało nam się zobaczyć lub nie umieściliśmy na naszej liście?


Reklama