Jednodniowe wycieczki z Rygi

Co jeśli obejrzymy ryskie muzea, zachwycimy się kwartałem secesyjnym, przejdziemy po starówce podziwiając zabytki i zrobimy zakupy w Halach Targowych, a mamy jeszcze kilka dni wolnego? Nic straconego, stolica Łotwy może stać się świetną bazą wypadową do krótkich, i nieco dłuższych, wycieczek krajoznawczych.Wybierasz się do Rygi?

Ryga

Ryga - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Łotwy. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą Ci zaplanować wyjazd.


Nie masz jeszcze noclegu w Rydze? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Gdzie poza miasto wybrać się podczas pobytu w Rydze?

Jurmała


Jeśli z jakiś przyczyn obawiacie się zapuszczać w łotewski interior, a chcielibyście zakosztować czegoś innego niż Ryga to Jurmała jest dla Was! Piękne plaże, szum bałtyckich fal i zabudowa, która pochodzi z XIX i początku XX wieku. Jednym słowem kurort z klimatem!

Jurmała - pomysł na jednodniową wycieczkę z Rygi

Dostać się można tutaj pociągiem z Rygi. Potem kilka kroków na północ i trafiamy do historycznej części miejscowości lub nad bałtycką plażę. Przez wiele lat Jurmała była niewielką niczym nie wyróżniającą się osadą. Dopiero w XIX wieku zaczęli tu ściągać kuracjusze (często rosyjscy oficerowie) co doprowadziło do szybkiego rozwoju miasteczka. I właśnie z tego okresu (a także z lat następnych) pochodzi wiele z drewnianych letniskowych zabudowań.Jurmała - pomysł na jednodniową wycieczkę z Rygi

Salaspils


Jeżeli bardziej niż bałtyckie plaże interesuje Was historia to warto wybrać się do Salaspils. Inna nazwa tej miejscowości to… Kircholm. To właśnie tutaj w 1605 roku polska husaria rozbiła trzykrotnie liczniejsze siły szwedzkie. Słynną bitwę upamiętniają trzy miejsca: dwa głazy z tablicami (jeden w centrum przy drodze z Rygi, drugi za parkingiem i restauracją Hesburger) oraz ruiny kościoła w okolicach Dźwiny gdzie do końca broniła się szwedzka piechota.

Łotwa - Salaspils - pomysł na jednodniową wycieczkę z Rygi


Innym wartym zwiedzenia miejscem jest dawny obóz koncentracyjny Salaspils. Z rąk niemieckich okupantów poniosło tam śmierć 2000 osób. Dziś ich ofiarę upamiętniają monumentalne betonowe posągi i pomnik w środku którego wbudowano mechanizm wydający dźwięk bijącego serca.

Kricholm - pomysł na jednodniową wycieczkę z Rygi

Salaspils znaczy „zamek na wyspie”, ale zamku w tej miejscowości nie ma. Budowa przez Sowietów elektrowni sprawiła, że zalano całą zabytkową część miasta.


Do miejscowości dostaniemy się autobusem z Rygi.

Salaspils - pomysł na jednodniową wycieczkę z Rygi

Bauska

Ta stara miejscowość szczyci się malowniczo położonym zamkiem. Pierwszą fortecę wznieśli tutaj kawalerowie mieczowi, później za swoją siedzibę obrali go książęta Kurlandii. W następstwie wojen polsko-szwedzkich twierdza przechodziła z rąk do rąk, by ostatecznie zostać przy Rzeczypospolitej. Jednak już w czasie kolejnej wojny północnej wysadzono ją w powietrze.


Bauska - pomysł na jednodniową wycieczkę z Rygi

Dziś zamek składa się z dwóch części – starszej w stanie trwałej ruiny i młodszej czyli odbudowanego w XX wieku pałacu książąt kurlandzkich. Mieści się tam niewielkie muzeum historyczne. Nawet jeśli sam zabytek nas nie zachwyci to pamiętajmy, że Bauska leży na terenie parku krajobrazowego rozciągającego się wzdłuż rzeki Lelupy.


W Bausce znajduje się browar, który od 80. produkuje popularne na Łotwie piwo i kwas chlebowy.Rundale


Rundale to wprawdzie tylko jeden zabytek, ale za to jaki! Bajkowy pałac, który stoi pośród łotewskich pól zachwyca wielu turystów. Rezydencję zbudował Ernest Jan Biron, który robił błyskotliwą karierę na carskim dworze. I chociaż w pewnym momencie utracił wpływy i został nawet skazany na śmierć, to w końcu zdołał odzyskać utracone ziemie i tytuł księcia Kurlandii. Jego pałac w Rundale przetrwał do dziś. Zbudowana w stylu rokokowym przez Bartolomea Rastrellego rezydencja jest jednym z najpiękniejszych tego typu zabytków na Łotwie. Chociaż wnętrza pałacowe wykorzystywane są do podejmowanie dyplomatów, to ich część została zaadaptowana na muzeum.

Rundale - pomysł na jednodniową wycieczkę z Rygi

Dostać się do pałacu nie jest tak łatwo. Należy z Rygi pojechać do Bauski, a na tamtejszym dworcu pytać o autobus do Pilsrundāle (uwaga lepiej być w Bausce w miarę wcześnie, bo autobusów nie ma zbyt wiele).Park Narodowy "Gauja"


Najstarszy łotewski park narodowy stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych turystycznych atrakcji Łotwy. Zróżnicowany krajobraz, liczne trasy turystyczne (piesze, kajakowe, narciarskie), loty balonem i zamki w Kirmuldzie, Siguldzie i Turaidzie sprawiają, że jest to prawdziwe łotewskie „must see”.


Reklama