Ryga (Łotwa) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne


Chociaż Ryga kojarzy się w Polsce z dość brzydkim powiedzeniem to samo miasto nie ma z nim nic wspólnego. Piękna starówka, akceptowalne ceny i wielowiekowa historia sprawiają, że turysta nie będzie się na Łotwie nudził!


Ryga - kamienice na Starym Mieście

Nie masz jeszcze noclegu w Rydze? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Jak zwiedzać Rygę?

Warto wiedzieć - rys historyczny


Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się nazwa Ryga - być może pochodzi od słowa ringi oznaczającego zakole rzeczne, a może od średniowiecznego terminu riga czyli żyto. I jedna i druga wersja jest prawdopodobna, bo mieszkańcy tych terenów bardzo często trudnili się rolnictwem, a i Dźwina mogła mieć dawniej wiele zakoli. Początki osadnictwa na tych obszarach sięgają II w. n. e., ale ich rozwój wiąże się z działalnością kupców niemieckich, którzy w czasach średniowiecza założyli tu niewielką faktorię. Zwróciła ona uwagę biskupa Alberta, który w 1201 roku przeniósł nad ujście Dźwiny swoją siedzibę. Tę datę przyjmuje się za rok założenia miasta. Stało się ono członkiem Hanzy i szybko rozpoczęło gwałtowny rozwój. Silne wpływy niemieckie, a także obecność zakonu kawalerów mieczowych i krzyżaków, doprowadziły do kilku buntów miejscowej ludności. Dwukrotnie spalono zamek ryski, jednak za każdym razem ludność zmuszana była do uległości. Miasto szybko dostało się w strefę wpływów protestanckich i nie zmieniło tego nawet polskie panowanie (wybudowane wtedy kolegium jezuickie było najstarszą tutejszą uczelnią). Ryga szybko wróciła pod berło szwedzkie, a w XVIII wieku stała się częścią państwa rosyjskich carów. Wiek XIX mimo silnej rusyfikacji był czasem rozwoju gospodarczego miasta. Łotysze odzyskali niepodległość w 1920 roku (przy wsparciu około 30 tysięcy polskich żołnierzy) jednak ich radość z wolności nie trwała długo. W 1940 roku do Rygi wjechały radzieckie czołgi. Następnie doszło do okupacji niemieckiej (zakończonej wymordowaniem większości Żydów) i znowu radzieckiej. Wiązała się ona z olbrzymim napływem ludności z głębi Rosji. Pod koniec radzieckiej okupacji odsetek Łotyszy w Rydze wynosił jedynie 36,5 %! W 1989 roku Ryga wzięła udział w tworzeniu tzw. bałtyckiego łańcucha - dwa miliony ludzi złapało się za ręce, tworząc 600 kilometrowy łańcuch, od Wilna aż po Tallin. W 1991 Ryga stała się stolicą niepodległej Łotwy.

!Ryga- most na Dźwinie
Ryga- most na Dźwinie

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Rygi?

Mimo, że Ryga ma wiele zabytków to są one skupione na niewielkim obszarze. Trzy dni powinny nam wystarczyć na zapoznanie się z atrakcjami stolicy Łotwy. Jeśli jednak chcemy odwiedzić Jurmalę lub wybrać się na wycieczkę w głąb kraju wtedy pobyt trzeba będzie wydłużyć (sprawdź również nasze pomysły na: jednodniowe wycieczki z Rygi).Ryga po łotewsku to Rīga, natomiast po angielsku - Rīga.

Riga Card


Ryga posiada swoją kartę zniżkową pozwalającą na darmowe przejazdy komunikacją miejską lub wstępy do muzeów - Riga Card. Jednak w wielu przypadkach posiadacze karty otrzymują jedynie zniżki w przypadku wstępów do zwiedzanych obiektów (np. punkt widokowy w kościele św. Piotra, Centrum Art Noveau czy Muzeum Motoryzacji).

Koszt karty to:

  • wersja 24-godzinna - 25,00€
  • wersja 48-godzinna - 30,00€
  • wersja 72-godzinna - 35

,00€

Zwiedzanie Rygi

Centrum miasta

Ryska starówka to prawdziwa perełka - została wpisana na listę UNESCO. Mimo zniszczeń z czasów II wojny światowej szybko dźwignięto ją z gruzów i dziś może konkurować swym pięknem z miastami Europy Zachodniej. Wizytówką miasta jest plac Ratuszowy (Rātslaukums) z pomnikiem Rolanda i dwiema zabytkowymi kamienicami Domem Wagi i Domem Bractwa Czarnogłowych. Ten drugi mieścił niegdyś gildię najbogatszych kupców miasta. Jednak przynależność do tego elitarnego zgromadzenia miała jeden warunek - kupiec musiał być wolny czyli… nieżonaty!


!Pomnik Rolanda w Rydze
Pomnik Rolanda w Rydze

Zza średniowiecznego domu wyłania się czarny i ponury budynek. Mieści on Muzeum Okupacji prezentujące historię gehenny narodu łotewskiego. Z ciekawych ryskich kamienic należy wymienić jeszcze secesyjny Dom Kotów, budynki Małej i Wielkiej Gildii (ulica Amatu) oraz słynne średniowieczne kamieniczki nazywane Trzej Bracia (najstarsza z nich została zbudowana w XV wieku) z ulicy Maza Pils.


Ryga może poszczycić się też najwyższą katedrą (plac Katedralny - Doma laukums) w tej części Europy. Zbudowana została w XIII wieku, ale dziś łączy w sobie elementy kilku stylów. Wyróżnia się zbudowanymi w XIX wieku olbrzymimi organami. Od czasów reformacji służy ludności luterańskiej. Rolę katedry katolickiej pełni kościół św. Jakuba (ulica Jēkaba iela 9) - gotycka świątynia zbudowana w XIII wieku. Legenda mówi, że zawieszony na jej wieży dzwon zabrzmi, gdy tylko w pobliżu znajdzie się niewierna żona. Trzecia z ryskich katedr należy do ludności prawosławnej i znajduje się przy bulwarach Wolności (Brīvības bulvāris). Powstała w XIX wieku podczas carskiej okupacji tych obszarów.


Ze znajdujących się w Starym Mieście świątyń wymienić należy jeszcze dwie, które swym rodowodem sięgają średniowiecza. Są to: kościół świętego Piotra (plac Reformacji Reformācijas laukums) z charakterystyczną wysoką wieżą i kościół świętego Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (ulica Jana) z dwiema kamiennymi maskami w murze. Według legendy upamiętniają one dwóch zamurowanych żywcem mnichów. Obok kościoła znajduje się pomnik Muzykantów z Bremy - czterech zwierząt, które w przeciwieństwie do swych bremeńskich odpowiedników przebijają się przez “żelazną kurtynę”.


Na północno-wschodnim krańcu miasta znajduje się zamek ryski. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany zatracił swój średniowieczny charakter. Dziś jest siedzibą prezydenta oraz mieści dwa muzea - Łotewskie Muzeum Historyczne i Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej.


Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Rydze jest Pomnik Wolności - zbudowany w 1935 roku pomnik upamiętniał uzyskanie przez Łotwę niepodległości. Olbrzymią statuę wieńczy figura kobiety wznoszącej ku niebu trzy gwiazdy (Inflanty, Kurladię i Łatgalię).


Zachowały się też fragmenty murów miejskich, Baszta Prochowa i Brama Szwedzka.Hale Targowe i okolice


Na południe od Starego Miasta widzimy jeden z najbardziej nietypowych zabytków Rygi. To Hale Targowe, które pierwotnie mieściły… sterowce. Zbudowano je w łotewskiej Lipawie podczas pierwszej wojny. Stamtąd zeppeliny miały bombardować Petersburg. Po zakończeniu wojny przeniesiono je do Rygi i przebudowano tak aby mogły pomieścić nowoczesne targowisko. Dziś każda z hal ma swoją “specjalizację” (np. w jednej sprzedaje się nabiał, a w innej mięso). Handlarze rozkładają swoje stoiska pomiędzy budynkami. Szacuje się, że przez ten olbrzymi rynek przewija się dziennie prawie 100 tysięcy ludzi!


targ w Rydze

Za halami wznosi się dumny Wieżowiec Akademii Nauki Łotwy przypominający “nasz” Pałac Kultury i Nauki. Ta spuścizna po bytności Łotwy w ZSRR mieści dziś instytuty naukowe, wydawnictwa i inne tego typu placówki. Jednak na samej górze znajduje się płatny punkt widokowy.


Kwartał secesyjny

Szybki rozwój miasta na przełomie XIX/XX wieku zaowocował licznymi budynkami secesyjnymi. Najwięcej powstało ich w okolicy ulicy Alberta (Alberta iela) - obszar ten nazywany jest kwartałem secesyjnym (Art Nouveau Quarter). Powinien wybrać się tutaj każdy miłośnik architektury. Kamienice olśniewają swoimi dekoracjami, a pomysłowość architektów zapiera dech w piersiach. Znajdziemy tutaj również inne style, a niektóre z budynków to prawdziwe perły eklektyzmu. Niedawno otwarto tutaj Muzeum Secesji (Albert st 12). 


Ze względu na liczbę budynków z czasów “pięknej epoki” i ich wysoką wartość artystyczną Rygę włączono do związku miast secesyjnych Réseau Art Nouveau Network (jedyną polską przedstawicielką w tym gronie jest Łódź).!Ryga - architektura secesyjna
Ryga - architektura secesyjna

Po drugiej stronie Dźwiny

Z daleka wzrok przyciąga monumentalny gmach Biblioteki Narodowej Łotwy - oddanej do użytku w 2014 roku. W jej zbiorach znajdują się najcenniejsze dokumenty związane z historią miasta m. in. najstarszy plan Rygi.

Warto zajść też na znajdująca się przy lewym brzegu rzeki wyspę Kipsala, która zachowała niepowtarzalny charakter dzięki drewnianej zabudowie. Z nią związany jest też Janis Lipke, który podczas wojny ocalił życie 56 łotewskich Żydów. Szopa, w której znaleźli oni schronienie została przebudowana na muzeum.


Bezpieczeństwo

Ryga nie jest bardziej niebezpieczna niż każde z dużych polskich miast. Turyści są ostrzegani przed zapuszczaniem się po zmroku na tzw. Moskiewskie Przedmieście (okolice Maskavas iela) jednak na Starym Mieście nie powinna stać się nam krzywda.Jedzenie


Kuchnia łotewska łączy wpływy litewskie i rosyjskie. Z całą pewnością warto spróbować tutejszych pielmieni. Za niewielkie pieniądze dostaniemy je w sieci ryskich barów Pelmeni XL. Warto rozejrzeć się po łotewskich sklepach i zakupić przepyszny jogurt chlebowy albo ciemny łotewski chleb rudzu maize.

Wśród piw dominują łotewskie koncerniaki (Aldaris czy Uzavas) choć coraz częściej pojawiają się piwa regionalne. Charakterystyczna dla Łotwy jest nalewka ziołowa balzams. Zwolennicy napojów alkoholowych z pewnością sięgną po tutejszy kwas chlebowy.


Jak oszczędzić pieniądze w Rydze?


Wprawdzie Ryga nie jest zbyt drogim miastem, ale ceny biletów wstępu potrafią niemile zaskoczyć. Na całe szczęście kilka z nich oferuje darmowe wejścia. I tak np. do Muzeum Okupacji można wejść za dobrowolną opłatą. Muzeum Historii Naturalnej (K.Barona 4) oferuje darmowy wstęp w określonych godzinach. Muzeum Architektury Łotewskiej, a raczej niewielka choć ciekawa wystawa umieszczona w jednej z najstarszych kamienic w Rydze (tzw. Trzej Bracia) też nie pobiera opłat za bilety. Podobnie jest w przypadku Łotewskiego Muzeum Wojny (Smilšu iela 20).


Reklama