Bagaż podręczny w tanich liniach lotniczych

W dzisiejszych czasach, kiedy to podróżowanie po Europie stało się jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich największe podziękowania należy kierować do linii lotniczych, za szeroko rozwinięte siatki połączeń pomiędzy ogromna liczbą europejskich lotnisk. Możliwość przemieszczania się w szybki i łatwy sposób zachęca nas do coraz częstszych podróży. Jeśli jednak chcemy podróżować często, niejednokrotnie korzystamy z ofert tzw. tanich linii lotniczych. To właśnie budżetowe linie wiodą prym w strefie coraz większej ilości podróży.

Jeśli podróżowaliśmy chociaż raz samolotem regularnych i tanich linii lotniczych, zapewne wiemy jakie najważniejsze różnice dzielą tych przewoźników. Główną i najważniejszą dla podróżujących jest bagaż.

Podróżując standardowymi liniami lotniczymi przeważnie ten temat nie będzie stanowił dla nas żadnego problemu, jeśli jednak lot odbywamy korzystając z usług tanich linii, to bagaż niejednokrotnie może spędzać nam sen z powiek.

Wystarczy jednak dobrze poznać zasady panujące w różnych liniach i temat bagażu okaże się zrozumiały i nie przysporzy nam żadnych zmartwień, kłopotów czy nieplanowanych dodatkowych wydatków.

Tutaj pamiętajmy, że tanie linie oferują nam często bardzo tanie bilety do różnych destynacji, często też decydujemy się na korzystanie z takich linii, żeby dotrzeć do miejsca, do którego nie ma bezpośredniego połączenia (z interesującego nas miejsca wylotu), tutaj szczególnie warto zadbać o to czy aby na pewno dodatkowy bagaż nie "podbije" nam ceny biletów (i nie zapłacimy więcej lub porównywalnie co za bilet w liniach regularnych).

Różne zasady

Każda z tanich linii lotniczych w swoim regulaminie i zasadach dotyczących przewozu bagażu wpisane ma inne dane i wytyczne. W jednych liniach możemy zabrać ze sobą bezpłatnie wyłącznie jedną sztukę bagażu podręcznego, w innych mogą to być dwa małe bagaże. Jeden przewoźnik daje możliwość przewozu dodatkowej sztuki bagażu podręcznego przy wykupieniu innej taryfy biletowej, u innego istnieje możliwość dopłacenia do "większego" bagażu podręcznego. Żeby móc się cieszyć wyjazdem, najlepiej jeszcze przed zakupem biletów zapoznać się z obowiązującymi u przewoźnika zasadami.

Pamiętajmy, że najistotniejszą rolę w bagażu podręcznym gra jego rozmiar, na pokładzie samolotów jest ograniczona ilość miejsca, zarówno w lukach nad głowami pasażerów, jak i pod siedzeniami, dlatego każda z linii określa odpowiednie dla swoich samolotów rozmiary, w których powinien się mieścić nasz bagaż. Na lotniskach oraz przy właściwych dla nas bramkach powinny stać metalowe "stelaże", które pełnią funkcję koszty do sprawdzania wielkości bagażu.

Bagaż podręczny w Ryanair

Linia lotnicza Ryanair ma proste zasady dotyczące bagażu podręcznego, każdy z pasażerów może wnieść bezpłatnie na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego oraz dodatkowo jedną małą torebkę. Trzeba tutaj zaznaczyć, że główny bagaż podręczny powinien się zmieścić się w schowku nad siedzeniem, natomiast dodatkowa torebka powinna zostać ulokowana pod siedzeniem pasażera pasażera przed nami. Oczywiście tutaj występują wyjątki, takie jak siedzenia w miejscu wyjść awaryjnych czy pierwszy rząd.

Jeśli podróżujemy z niemowlakiem (w wieku poniżej 24 miesięcy, który podróż odbywa na kolanach osoby dorosłej), pamiętajmy że dla takiego dziecka nie przysługuje bezpłatny bagaż, jednak osoba towarzysząca dziecku może wnieść na pokład torbę z rzeczami malucha o wadze nieprzekraczającej 5 kg.

Uwaga:

W samolotach linii Ryanair, podróżujący muszą liczyć się z tym, że ich bagaż podręczny mimo, iż mieści się w podanych przez przewoźnika rozmiarach, może zostać skierowany przez obsługę do luki bagażowej, razem z bagażami rejestrowanymi. Dzieje się tak ze względu na niewielką ilość miejsca w kabinie samolotu, gdzie schowki nad siedzeniami pasażerów są w stanie pomieścić tylko 90 dużych bagaży podręcznych. Pozostałe bagaże zostają oznaczone i nieodpłatnie umieszczone w luku.

Waga i rozmiar bagażu podręcznego w Ryanair

Bezpłatny bagaż podręczny w liniach Ryanair nie powinien przekroczyć wagi 10 kg oraz następujących rozmiarów: 55 x 40 x 20 cm - główny bagaż podręczny oraz 35 x 20 x 20 cm - dodatkowa torebka.

!Stelaż / koszt do sprawdzania rozmiaru bagażu podręcznego Ryanair
Stelaż / koszt do sprawdzania rozmiaru bagażu podręcznego Ryanair

Dodatkowe opłaty związane z bagażem podręcznym - Ryanair

Jeśli zapakujemy swoje rzeczy w zbyt dużą torbę / plecak / walizkę może spotkać nas niemiła niespodzianka, bowiem każdy dodatkowy i byt duży bagaż podręczny może zostać niezaakceptowany, co skutkuje po pierwsze umieszczeniem go w luku bagażowym, a po drugie nałożeniem na pasażera dodatkowej opłaty w wysokości 50€ / 50£ za sztukę (+podatek VAT na trasach krajowych).

Aby uniknąć takich sytuacji należy wcześniej dokładnie zmierzyć bagaż, a na lotnisku skorzystać jeszcze z możliwości sprawdzenia bagażu w specjalnych koszach do pomiaru bagażu.

Bagaż podręczny w Wizz Air

Linia Wizz Air oferuje nam trzy taryfy biletowe: Basic, Wizz Go oraz Wizz Plus. Podczas omówienia tematu bagażu przydatne mogą okazać się również pojęcia dotyczące ofert "abonamentowych" tej linii, np. Wizz Air Discount Club czy Privilege Pass.

Najbardziej interesującą dla nas będzie taryfa Basic - najbardziej standardowa taryfa biletowa, od której zaczynamy zakup biletów. W tej taryfie linie pozwalają nam na zabranie wyłącznie jednej sztuki bagażu podręcznego jest on określany jako mały bagaż podręczny. W tym przypadku np. aparat czy laptop musi być spakowany do plecaka / torby / walizki.

Wykupując bilet w taryfie Wizz Go możemy zabrać ze sobą duży bagaż podręczny, jednak podobnie jak w przypadku taryfy Basic nie możemy zabrać ze sobą niespakowanych dodatkowych przedmiotów. Warto wiedzieć, że taryfa Wizz Go posiada bagaż rejestrowany.

Inną i najdroższą taryfą jest Wizz Plus, w której możemy mieć ze sobą duży bagaż podręczny oraz dodatkowy mały przedmiot osobisty. Taryfa ta oprócz różnicy w cenie i w wielkości oraz ilości bagażu podręcznego daje nam jeszcze inne profity (jak np. zwiększony bagaż rejestrowany rejestrowany czy pierwszeństwo wejścia na pokład).

Uwaga przed wyborem taryfy biletowej w liniach Wizz Air warto się wcześniej zastanowią z jakim bagażem będziemy chcieli lecieć. Np. zakupując bilet z taryfy Wizz Go (na podróż do Brukseli) może okazać się nieco tańszy jeśli chcemy polecieć nie tylko z bagażem podręcznym. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem będzie to regułą. Warto więc przed dokonaniem zakupu sprawdzić dwie a nawet trzy opcje (jeśli interesuje nasz taryfa Wizz Plus).

Waga i rozmiar bagażu podręcznego w Wizz Air

W przypadku omawiania lotów z bagażem podręcznym lub z jego powiększoną wersją czy innymi typami i rozmiarami warto wspomnieć o członkostwie Wizz Discount Club, które również upoważnia do korzystania ze zniżek i rabatów na poszczególne dodatkowe usługi (np. zamiana małego bagażu podręcznego na duży bagaż podręczny w przypadku taryfy Basic lub zakup zwiększenie wagi bagażu rejestrowanego w taryfie Wizz Go).

  • mały bagaż podręczny
  • dodatkowy mały bagaż podręczny
  • duży bagaż podręczny
typ bagażu waga rozmiar
mały bagaż podręczny - 42 x 32 x 25 cm
duży bagaż podręczny max 15 kg 56 x 45 x 25 cm
dodatkowy przedmiot osobisty (taryfa Wizz Plus lub usługa pierwszeństwa wejścia na pokład - 40 x 30 x 18 cm

!Stelaż / kosz do sprawdzania rozmiaru bagażu podręcznego Wizz Air
Stelaż / kosz do sprawdzania rozmiaru bagażu podręcznego Wizz Air

Dodatkowe opłaty związane z bagażem podręcznym - Wizz Air

Opłaty za bagaż podawane są za 1 osobę oraz za 1 lot (jeśli lecimy w dwie strony lub przesiadamy się i kontynuujemy podróż dalej, to powinniśmy odpowiednio przemnożyć podaną cenę).

Ceny w przypadku linii lotniczych uzależnione są również od sposobu i miejsca dokonywania odprawy, zakupu biletów oraz dopłat za bagaż.

Na stronie linii podane są przedziały cenowe w EURO (za duży bagaż podręczny przez stronę linii oraz przez telecentrum 10-20€, na lotnisku 35€), jednak udostępniono również specjalny kalkulator, umożliwiający sprawdzenie dokładnej ceny na podanej trasie w danym terminie - kalkulator opłaty za bagaż Wizz Air. Różnice widoczne są szczególnie w przypadku zakupu na lotnisku oraz w przypadku różnych sezonów (szczególnie dotyczy to bagażu rejestrowanego).

Mały bagaż podręczny zabieramy ze sobą zawsze bezpłatnie, dodatkowe opłaty dotyczą dużego bagażu podręcznego oraz rejestrowanego.

Według kalkulatora duży bagaż podręczny zakupimy już od 45 zł - podczas dokonywania rezerwacji, w przypadku podejmowania decyzji już po dokonaniu rezerwacji zapłacimy za niego od 63 zł, a na lotnisku 156 zł.

Przykłady:

  • trasa - Warszawa Chopin - Paryż Beauvais - 45 zł / 54 zł / 156 zł
  • trasa Warszawa Chopin - Bruksela Charleroi - 63 zł / 72 zł / 156 zł
  • trasa Warszawa Chopin - Lizbona - poza sezonem - 63 zł / 72 zł / 156 zł
  • trasa Warszawa Chopin - Lizbona - w sezonie - 80 zł / 89 zł / 156 zł

Należy mieć na uwadze, iż na różnych lotniskach obowiązują różna zasady za opłaty za bagaż i nadbagaż. Na niektórych zapłacimy wyłącznie kartą kredytową lub debetową.

Bagaż podręczny w EasyJet

W liniach EasyJet jest podobnie jak w przypadku przewoźnika Ryanair, podróżujący mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu wyłącznie jedną sztukę bagażu podręcznego.

Małą dodatkową sztukę bagażu podręcznego mogą ze sobą zabrać tylko pasażerowie posiadający kartę easyJet Plus lub podróżujący z dzieckiem do 2. roku życia (podróżującym na kolanach osoby dorosłej), lub korzystający z taryfy typu FLEXI.

EasyJet podobnie jak Ryanair zastrzega sobie możliwość umieszczania bagaży podręcznych w luku bagażowym, ze względu na ograniczona liczbę miejsca w schowkach kabiny samolotu.

Waga i rozmiar bagażu podręcznego w EasyJet

Bagaż podręczny w linii EasyJet nie powinien przekraczać podanych rozmiarów: 56 x 45 x 25 cm, w celu upewnienia się czy nasz bagaż nie jest za duży pracownicy mogą poprosić nas o umieszczenie go w specjalnym stelażu do mierzenia wielkości bagaży.

Dodatkowe opłaty związane z bagażem podręcznym - EasyJet

Jeśli nasz bagaż podręczny przekroczył wymiary podane przez linię lotniczą, jesteśmy wówczas zmuszeni do nadania bagażu jako rejestrowany, w tym przypadku na lotnisku zapłacimy za taką usługę ok 225 zł (cena obowiązuje przy bramce wejścia na pokład) lub ok 200 zł (cena obowiązująca przy stanowisku nadawania bagażu). Pamiętajmy też że podane ceny w polskiej walucie mogą się różnić od cen w innych walutach - mimo przeliczeń kursowych, linie podają same określone wartości. W przypadku funtów brytyjskich będą to odpowiednio kwoty: 45£ i 35£ (GBP).

Bagaż podręczny w Norwegian

Linie Norwegian nie wyróżniają się szczególnie w temacie bagażu podręcznego. Podobnie jak w przypadku linii Wizz Air bagaż, a w zasadzie jego waga zależy od taryfy biletowej.

Na pokład samolotu każdy może wnieść jedną sztukę bagażu podręcznego oraz dodatkowo jeden niewielki przedmiot osobisty, którym może być przykładowo mała torebka, komputer czy torba na laptopa.

Podróżujący z dziećmi poniżej 2. roku życia powinni zapamiętać, że dla niemowląt nie można zabrać osobnego bagażu podręcznego, wyłącznie: "niewielką ilość jedzenia dla dzieci i mleka/mleka modyfikowanego na czas lotu".

Waga i rozmiar bagażu podręcznego w Norwegian

We wszystkich przypadkach (różne taryfy biletowe) na pokład samolotów linii Norwegian możemy zabrać bagaż podręczny nie przekraczający wymiarów: 55 x 40 x 23 cm, jednak waga naszych bagaży może się różnić w zależności od taryfy.

  • Taryfy LowFare, LowFare+ i Premium - 10 kg
  • Taryfy Flex, PremiumFlex - 15 kg

Uwaga: wyjątek stanowią rejsy do Dubaju, podczas których obowiązuje ograniczenie wagowe do 8 kg bagażu podręcznego.

Dodatkowy przedmiot do użytku osobistego może mieć wymiary nieprzekraczające: 25 x 33 x 20 cm.

Uwaga: Waga bagażu podręcznego jest określona jako górna granica wagi bagażu podręcznego łącznie z wagą mniejszego dodatkowego przedmiotu osobistego.

Dodatkowe opłaty związane z bagażem podręcznym - Norwegian

Jeśli nasz bagaż przekracza podane wymiary i / lub wagę możemy zostać zmuszeni do tego, aby zamienić go na bagaż rejestrowany, co na lotnisku kosztować nas będzie od 50 do 100€.

Bagaż podręczny w AirBerlin

Linia AirBerlin pozwala każdemu z pasażerów na zabranie jednej sztuki bagażu podręcznego, pasażerowie posiadający bilety w taryfie FlyFlex lub w klasie biznes, jak również z kartami topbonus gold oraz platinum, mogą zabrać drugą sztukę bagażu podręcznego.

Waga i rozmiar bagażu podręcznego w AirBerlin

Bagaż podręczny a liniach AirBerlin nie może może przekraczać następujących wymiarów: 55 x 40 x 23 cm oraz nie może ważyć więcej niż 8kg.

Istnieje również możliwość zabrania na pokład mniejszego przedmiotu osobistego, np. torebki, torby na laptopa (maks. 40 cm x 30 cm x 10 cm; 2 kg).

Dodatkowe opłaty związane z bagażem podręcznym -

Linia AirBerlin oferuje dosyć oryginalną rzecz, mianowicie na pokład za dodatkową opłatą możemy zabrać drugą sztukę bagażu podręcznego (takie same rozmiary: 55 x 40 x 23 cm). Jeśli jednak bardzo zależny nam właśnie na drugiej sztuce bagażu podręcznego, ponieważ nie chcemy go nadawać jako bagaż rejestrowany, to powinniśmy się śpieszyć. Możliwość zabrania drugiej sztuki bagażu podręcznego zarezerwowana jest wyłącznie dla 5-ciu osób (na trasie "krótkiej" lub "średniej"), z racji ograniczonej ilości miejsca w kabinie samolotu. Pamiętajmy również, że ta dodatkowa sztuka powinna być umieszczona pod siedzeniem.

Czy rozmiar bagażu podręcznego jest sprawdzany?

Doświadczenie każdemu zapewne podpowiada coś innego. Na jednym lotnisku możemy spotkać się z różnym zachowaniem i rozmaitymi sytuacjami. Pamiętać jednak należy, że to czy nasz bagaż mieści się w podanych przez linię lotniczą wymiarach wpływać będzie na komfort naszej podróży. Jeśli nie chcemy się stresować, gdy nie jesteśmy pewni czy bagaż przejdzie podczas kontroli wymiarów, powinniśmy wcześniej go zmierzyć a na lotnisku jeszcze dodatkowo sprawdzić w metalowych stelażach.

W przypadku, gdy podróżujemy z walizką, wykonaną ze sztywnych materiałów nie będziemy mogli w przypadku przekroczenia dozwolonych wymiarów w żaden sposób wpłynąć już na rozmiar naszego bagażu. W takich sytuacjach zbawienne okazują się plecaki, torby lub inne "miękkie" bagaże. Plecak, który nie jest sztywny zawsze w razie potrzeby można spróbować jakoś ugiąć lub zmniejszyć jego rozmiary np. dodatkowymi ściągaczami czy paskami.

Jeśli chodzi już o samą kontrolę rozmiarów, to bywa to naprawdę różnie. Np. kilkukrotnie spotykaliśmy się ze sprawdzaniem na lotniskach londyńskich. Bywa, że obsługa już podczas ustawiania się kolejki do przejścia przez bramki podchodzi do pasażerów oglądając bagaże i "wyłapując" większe sztuki do mierzenia.

Podać tutaj również należy przykład linii Ryanair, gdzie gwarantowana ilość miejsc na bagaże podręczne na pokładzie samolotu jest stosunkowo mała jak na ilość pasażerów. Obsługa jeszcze przed rozpoczęciem odprawy podchodzi do pasażerów szukając walizek i większych bagaży podręcznych, który zostanie skierowany do luku bagażowego. Szczególnie w tym momencie, mogą zostać sprawdzane rozmiary naszych bagaży.


Reklama