Irlandia - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: angielski, irlandzki Numer alarmowy: 112

Irlandia kojarzy się przede wszystkim jako zielona wyspa, na której króluje piwo Guinness. Irlandia to również wspaniały kierunek turystyczny, warto odwiedzić nie tylko nowoczesny Dublin, ale również ruszyć poza miasto i zobaczyć irlandzką naturę - imponujące klify czy wybrzeża.

Niestety, Irlandia staje się z roku na rok coraz droższa do odwiedzin. Dotyczy to przede wszystkim Dublina, gdzie ceny hoteli są w tym momencie bardzo wysokie. Warto przed przyjazdem do Irlandii poznać praktyczne informacje o tym kraju.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Irlandii. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

System bankowy w Irlandii jest bardzo dobrze rozwinięty, a Irlandczycy są dobrze nastawieni do wszelkich nowinek technicznych. Na co dzień Irlandczycy płacą kartami oraz korzystają z płatności mobilnych i internetowych.

Płatność kartą w Irlandii i Dublinie

Praktycznie wszędzie w Irlandii zapłacimy za zakupy kartą - w hotelach, restauracjach czy sklepach.

Jeśli jednak wybieramy się poza obszar typowo turystyczny lub do mniejszej miejscowości, w niektórych miejscach karty mogą nie być akceptowane.

W małych restauracjach lub barach, przed zamówieniem, warto upewnić się, czy na pewno zapłacimy za posiłek kartą. Tak samo przed zrobieniem zakupów w sklepie, jeśli nie mamy odpowiedniej ilości gotówki.

Czy w Irlandii można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz tzw. kart wypukłych nie powinnismy mieć większych problemów przy płatnościach. Honorowane są karty MasterCard i Visa.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W większych miastach w Irlandii nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem czynnego bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno również być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Irlandii i Dublinie

W Irlandii nie istnieje żadne prawo ograniczające godziny lub dni otwarcia sklepów. Większość dużych marketów otwarta jest codziennie do 22:00, a niektóre nawet do północy.

Mniejsze sklepy z reguły zamykają o 19:00 Czwartek jest z kolei dniem, gdy wiele sklepów lub atrakcji jest otwartych dłużej, np. sklepy otwarte mogą być do 21:00 lub 22:00, a atrakcję do 19:00 lub 20:00.

Niektóre mniejsze sklepy, szczególnie w mniejszych miastach, mogą nie pracować w niedzielę.

Napiwki

Większość Irlandczyków zostawia małe napiwki w restauracjach. Z reguły wynoszą 5-10% rachunku lub zaokrągla się płatność do pełnej kwoty.

Czasem do rachunku doliczona jest już kwota za serwis (Service charge), warto to sprawdzić.

Napiwków nie zostawia się w pubach ani w miejscach, w których sami odbieramy jedzenie.

Kościoły

Kościoły w Irlandii w większości są darmowe i ogólnodostępne, z niektórymi wyjątkami - jak np. katedra św. Patryka w Dublinie.

Starsi Irlandczycy są bardzo religijni, a w kościołach często przebywają wierni. Odwiedzając kościoły w Irlandii powinniśmy zachować się godnie i nie przeszkadzać modlącym się, ani przebywającym tam wiernym.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja międzymiastowa oraz miejska stoi w Irlandii na wysokim poziomie. W większości przypadków składy są nowe, czyste, a komunikacja jest punktualna.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Irlandii lub Dublina?

Irlandia, a w szczególności Dublin, należą do bardzo drogich miejsc, szczególnie w przypadku zakwaterowania oraz cen w restauracjach - co przedstawiliśmy w artykule Ceny w Dublinie i Irlandii. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Podczas odwiedzin Irlandii możemy zastosować się do kilku zasad, dzięki którym możemy zaoszczędzić i wydać mniej.

Korzystajmy z kart turystycznych

Jeśli odwiedzamy Dublin i chcemy zobaczyć większość najważniejszych atrakcji, warto zakupić kartę Dublin Pass, o której pisaliśmy w artykule Recenzja karty DUBLIN PASS.

Kartę Dublin Pass można zakupić na oficjalniej stronie DUBLIN PASS.

Koszt karty nie będzie niski, ale kwota zapłacona będzie prawie zawsze zdecydowanie niższa niż w przypadku zakupu pojedynczych wejściówek.

Jeśli chcemy zwiedzić Irlandię, skorzystajmy z karty OPW Heritage Card

Jeśli oprócz największych miast chcemy odwiedzić inne miejsca historyczne Irlandii, warto pomyśleć nad zakupem karty OPW Heritage Card

Ogranizacja OPW, czyli Office of Public Works (biuro prac publicznych), zajmuje się utrzymaniem najważniejszych historycznych budynków i monumentów znajdujących się w całej Irlandii (np. Newgrange). Cena karty dla osoby dorosłej to 25€. Karty są ważne rok od pierwszego użycia.

Darmowe atrakcje

Większość zamkniętych atrakcji w Irlandii jest płatnych, często dotyczy to nawet historycznych kościołów. Pomimo tego, Irlandia oferuje wiele pięknych naturalnych widoków jak klify, wzgórza czy wybrzeże, a spacerując po największych miastach możemy zobaczyć wiele pięknych ulic, budynków czy historycznych pozostałości.

Poszukajmy alternatywnych knajp oraz ulicznego jedzenia

W restauracjach w Irlandii i Dublinie z reguły jest drogo. Warto rozejrzeć się za pubami, w których podawane jest jedzenie lub poszukać bardziej alternatywnych miejsc, jak budki z jedzeniem częściowo na powietrzu lub knajpki poza głównym szlakiem.

Dublin jest miastem nowoczesnym i znajdziemy tutaj wiele ciekawych przykładów niedrogiej kuchni, dotyczy to przede wszystkim burgerów czy dań z grilla.

Odwiedzajmy duże miasta poza sezonem

Jeśli zależy nam głównie na zwiedzaniu większych miast, i nie straszna nam chłodniejsza pogoda, możemy odwiedzić Irlandię poza sezonem. Na pewno będzie mniej turystów, a ceny hoteli będą zauważalnie niższe.

Jeśli chcemy natomiast zobaczyć klify lub wybrzeże, poza sezonem może nie sprzyjać nam pogoda - chociaż nie ma tutaj żadnej reguły.

Omijajmy puby w miejscach turystycznych

Pomimo, że Temple Bar jest wart odwiedzenia i powinniśmy się tam wybrać aby zobaczyć słynne puby, to nie warto na dłużej się tam rozsiadać. Jeśli chcemy się tam napić Guinnessa czy innego piwa - raczej przepłacimy.

Warto wybrać się kawałek dalej od centrum i zapłacić niższą cenę, przy wcale nie gorszym klimacie.

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej na dłuższe okresy

Pojedyncze bilety są z reguły drogie, bardziej opłacalne są bilety dzienne, tygodniowe lub nawet na więcej dni. Jeśli wiemy, że chcemy skorzystać z komunikacji kilkukrotnie, powinniśmy sprawdzić dokładnie ceny biletów okresowych.

Czy Irlandia jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Irlandia uznawana jest za bezpieczny kraj, a Irlandczycy słyną ze swojego pozytywnego nastawienia. Niestety, Irlandia to również kraj, w którym wiele osób nadużywa alkoholu, warto więc uważać wieczorami w okolicy dzielnic z pubami.

Pomimo dużego bezpieczeństwa, warto zachowywać ostrożność w zatłoczonych środkach komunikacji publicznej lub w innych miejscach, aby nie paść łupem złodzieja.

Na co uważać w Irlandii i Dublinie

Pogoda

Irlandia to wyspa, więc pogoda jest zmienna. Nawet w zimowych miesiącach nie powinny nas spotkać mrozy jak w Polsce, ale przez cały rok może nas przywitać deszcz i porywisty wiatr.

Warto do Irlandii zabrać kurtkę przeciwwiatrową i przeciwdeszczową.

Płatności wyższymi nominałami

Pomimo, że ceny w Irlandii nie są niskie, w niektórych sklepach możemy mieć problem przy płatności nominałem 100 lub więcej Euro. W hotelach nie powinno być to problemem.

Nastawienie do Anglików

Irlandczycy mają bardzo trudną historię, i niektórzy z nich nie są dobrze nastawieni do Anglików i Anglii. Warto przed przyjazdem poznać podstawowe informację o najnowszej historii Irlandii, aby zrozumieć skąd na przykład brak entuzjazmu miejscowych dla zamku w Dublinie.


Reklama