Szwecja - informacje praktyczne

Waluta: Korona szwedzka Język urzędowy: szwedzki Numer alarmowy: 112

Szwecja oraz Sztokholm są coraz częstszym wyborem turystycznym Polaków na krótki wypad, chociaż nadal główną barierą są ceny - Szwecja jest jednym z najdroższych krajów Europy.

Mimo wysokich cen, Sztokholm jest jednym z najciekawszych miast w Europie i warto przynajmniej raz w życiu go odwiedzić.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Szwecji. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

W Szwecji jest bardzo dobrze rozwinięty system bankowy, Szwedzi korzystają z nowoczesnych metod płatności oraz z kart płatniczych, i coraz rzadziej spotyka się Szweda płacącego gotówką.

Polityka rządu ma doprowadzić w przyszłości do całkowitego zniknięcia gotówki, chociaż do tego długa droga.

Płatność kartą w Szwecji i w Sztokholmie

Praktycznie wszędzie w Szwecji zapłacimy kartą płatniczą, bez względu na typ hotelu, restauracji lub sklepu, oraz wielkość miasta.

Pomimo tego, jeśli wybieramy się poza utarty szlak lub do mniejszej miejscowości, warto wcześniej sprawdzić możliwość płatności kartą. Podobnie w małych restauracjach lub barach, przed zamówieniem warto upewnić się, czy na pewno zapłacimy za posiłek kartą.

Czy w Szwecji można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach akceptujących płatności kartami. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Jedyną niedogodnością może być prośba o pokazanie dowodu tożsamości z nazwiskiem takim, jakie jest wpisanie na karcie.

W Szwecji terminale z reguły obsługują karty dwóch popularnych w Polsce wystawców kart, MasterCard oraz Visa.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W całej Szwecji nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Szwecji

Większość dużych sklepów w Szwecji otwartych jest siedem dni w tygodniu. W dni powszednie sklepy otwarte są z reguły do godzin późnych (22:00 lub nawet 23:00), w weekendy krócej. Nie istnieje w Szwecji żadne prawo zabraniające lub ograniczające handel w sobotę lub niedzielę.

Małe sklepy często będą zamknięte w niedzielę.

Napiwki

Napiwki w Szwecji nie są niepisaną zasadą, z reguły napiwek zostawia się po smacznym jedzeniu lub fachowej i miłej obsłudze. W części restauracji serwis jest wliczony do rachunku.

Jeśli już zostawiamy napiwek, wystarczy 10% lub zaokrąglenie do pełnej kwoty.

Kościoły

Kościoły w Szwecji w większości są darmowe i ogólnodostępne, wyjątkiem są niektóre historyczne świątynie, jak katedra w Sztokholmie. Szwedzi nie są bardzo religijnym narodem, chociaż w kościołach często przebywają wierni i na odwiedzających czekają herbata oraz ciasto.

Pomimo, że wiara w Szwecji ma charakter bardziej otwarty, powinniśmy zachować się godnie odwiedzając świątynie i nie przeszkadzać modlącym się oraz przebywającym w kościele wiernym.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja w Szwecji oraz Sztokholmie należy do bardzo nowoczesnych, wygodnych i punktualnych. Bilety kupuje się przed wejściem do metra lub autobusu. Bilety na trasy międzymiastowe możemy zakupić online lub na dworcu.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Szwecji i do Sztokholmu?

Szwecja jest dla turystów z Polski ekstremalnie drogim krajem - co pokazaliśmy w artykule Ceny w Szwecji i w Sztokholmie. Warto podczas wyjazdu zastosować kilka sztuczek, aby trochę zmniejszyć nasze wydatki.

Korzystajmy z kart turystycznych

W największych miastach szwedzkich spotkamy karty turystyczne, które umożliwiają darmowe wejścia lub zniżki do atrakcji oraz często możliwość korzystania z komunikacji miejskiej.

Koszt karty będzie wysoki, ale zdecydowanie niższy niż w przypadku zakupu wejściówek pojedynczo. Przykładem jest karta Stockholm Passs.

Kartę Stockholm Pass można zakupić na oficjalniej stronie STOCKHOLM PASS, , a więcej o karcie możesz przeczytać tutaj: nasza recenzja karty STOCKHOLM PASS.

Natura

Szwecja słynie ze swojej natury, która potrafi być oszałamiająca, i co najważniejsze - jest darmowa. Będąc w Sztokholmie wybierzmy się do parku na jednej z zielonych wysp (np. Djurgarden lub Langholmen), podobnie w innych miejscach kraju.

Darmowy internet

W wielu miejscach dużych miast w Szwecji, chociaż głównie w Sztokholmie, znajdziemy darmowe hotspoty wi-fi - np w okolicy najważniejszych dworców i głównych placów oraz atrakcji turystycznych.

Darmowe atrakcje

Niektóre atrakcje w Sztokholmie są darmowe, np. królewska zbrojownia pod pałacem królewskim czy niektóre muzea. Oprócz tego spacerując po szwedzkich miastach możemy znaleźć wiele pięknych ulic, budynków czy kościołów. W Sztokholmie starówka (Gamla Stan) jest piękna, pozwala na długie spacery i odkrywanie jej tajemnic.

Wcześniejsze kupowanie biletów oraz wejściówek

Wiele atrakcji udostępnia zniżki za wcześniejszy zakup biletów online.

Jeśli kupimy bilet na pociąg lub autobus np. dwa miesiące wcześniej, możemy zapłacić czasem połowę mniej.

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej na dłuższe okresy

Pojedyncze bilety są bardzo drogie, bardziej opłacalne są bilety dzienne, lub tygodniowe lub na więcej dni. Jeśli wiemy, że chcemy skorzystać z komunikacji kilkukrotnie, powinniśmy to sprawdzić.

Czy Szwecja jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Szwecja jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych krajów w Europie dla odwiedzających. Jeśli poruszamy się po centrach miast oraz miejscach turystycznych nic nam nie grozi.

Bardziej niebezpiecznie może być na niektórych przedmieściach oraz w miastach z dużą liczbą imigrantów jak Malmö. Warto w nich zachować ostrożność - szczególnie w nocy oraz poza utartym szlakiem.

Na co uważać w Szwecji i w Sztokholmie?

Zakup alkoholu

W Szwecji nie zakupimy w łatwy sposób alkoholu powyżej 3,5% zawartości. Jedyna możliwość to udanie się do specjalnego sklepu Systembolaget lub do restauracji czy pubu.

Liczba sklepów Systembolaget jest ograniczona, zamykane są o 20:00 i nie są czynne w niedzielę.

Lipiec - miesiąc urlopów

Odwiedzając Szwecję w lipcu warto mieć na uwadze, że to z reguły miesiąc urlopowy dla Szwedów. Wiele małych sklepów, firm usługowych czy restauracji całkowicie zamyka się na prawie cały miesiąc.

Nie powinno to dotknąć miejsc turystycznych, ale jeśli chcemy ruszyć się poza Sztokholm - warto o tym pamiętać.

Pogoda

W Szwecji jest dużo zimniej niż Polsce, często w kwietniu nadal trzeba nosić grubą kurtkę. Zdarza się również tak, że w miesiącach letnich wiele dni lub w najgorszym wypadku tygodniu pada ciągle deszcz - warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową.

Zamknięte atrakcje poza miesiącami letnimi

Wiele atrakcji w Szwecji jest zamkniętych w miesiącach zimowych, niektóre - jak zamki czy rejsy - działają jedynie od maja do września. Warto to dokładnie sprawdzić przed przyjazdem, aby nie okazało się, że oszczędziliśmy na locie i hotelu, ale nie uda nam się skorzystać z planowanych atrakcji.


Reklama