Ceny w Ejlacie (2019) - praktyczne zestawienie dla turystów

Leżący nad Morzem Czerwonym Ejlat dzięki ofercie tanich linii lotniczych staje się ostatnio popularnym kierunkiem wyjazdowym wśród polskich turystów. Część przyjezdnych na miejscu doznaje jednak niemałego szoku, ponieważ ceny w restauracjach czy wejściówki do niektórych atrakcji potrafią być naprawdę wysokie.

Sam Ejlat posiada specjalny status "tax-free", czyli do cen bazowych nie jest doliczany podatek VAT. Nie warto jednak nazbyt cieszyć się z tego faktu, ponieważ to wysunięte najdalej na południe izraelskie miasto uchodzi jednocześnie za najdroższe w kraju, więc oszczędność na podatku VAT często zostaną wyrównane przez wyższe ceny.

Niższe ceny możemy zauważyć przy kilku kategoriach produktów czy miejsc:

 • paliwo, które ma ustaloną przez rząd cenę maksymalną (w Ejlacie zawsze będzie taniej niż w pozostałych miastach),
 • artykuły spożywcze, których ceny maksymalne są regulowane przez rząd,
 • lokale sieciowe i sieci supermarketów, które mają stałą politykę cenową w całym kraju,
 • bilety na pojedynczy czy dzienny przejazd autobusem miejskim.

W pozostałych przypadkach musimy się liczyć z cenami takimi jak w reszcie kraju lub wyższymi.

Kurs nowego szekla izraelskiego oscyluje blisko wartości złotego, więc dla ułatwienia obliczeń można założyć, że 1 NIS to 1 PLN.

Ceny artykułów spożywczych

Wybierając się do Ejlatu warto wiedzieć, że zakupy w małych sklepach powinniśmy robić w ostateczności. Niczym niespotykanym w małych sklepikach są ceny takie jak np.: 8 NIS za dwulitrową wodę czy 13 NIS za loda magnum.

Chcąc zrobić większe zakupy najlepiej udać się do jednego z supermarketów marki Shufersal (można spotkać się też z nazwą Supersal). Niestety, położone są one dalej od centrum. Duży supermarket Shufersal Deal (adres: Ha-Satat St 15) z szeroką ofertą tańszych produktów zlokalizowany jest daleko na północ, tuż przy samej granicy miasta. Drugi ze sklepów (Supersal, adres: Sderot Yerushalayim HaShlema 50) znajduje się teoretycznie bliżej, ale idąc od turystycznego centrum trzeba wdrapać się trochę pod górę. Bez względu na wybór sklepu potrzebujemy trochę czasu, żeby dostać się na miejsce.

Przykładowe ceny ze sklepu Supersal:

Produkt Cena w NIS
Cebula (na wagę) - 1 kg około 5,90 NIS
Pomidory (na wagę) - 1 kg od około 5,90 NIS
Banany (na wagę) - 1 kg około 5,90 NIS
Nutella - 350 gram 11,90 NIS
Nutella - 750 gram 21,20 NIS
Krem kanapkowy czekoladowo-orzechowy (marka własna) - 350 gram 8,30 NIS
Czekolada Milka, różne rodzaje - 100 gram 5,90 NIS
Czekolada (marka własna), różne rodzaje - 100 gram około 4,20 NIS
Kinder Bueno, zestaw 3 (3 x 43 gram) 8,40 NIS
Pringles - duże opakowanie, różne rodzaje 7,60 - 13,50 NIS
Olej 1 Litr (marka własna) od 6,40 NIS
Sól - 1 kg 3,80 NIS
Cukier biały - 1 kg 3,80 NIS
Makaron Barilla, różne rodzaje, opakowanie - 500 gram od około 5,90 NIS
Lurpak Mix, opakowanie - 250 gram 14,40 NIS
Coca-Cola 1 Litr 5,10 NIS
Coca-Cola Zero 1 Litr 5,70 NIS
Piwo Eagle, butelka 500 ml 4,90 NIS
Piwo Guinness, puszka 440 ml 13,40 NIS
Nesher Malt (izraelskie piwo bezalkoholowe) - butelka 500 ml 3,80 NIS
Coca-Cola puszka 330 ml 4,20 NIS
Mleko - 1 Litr od około 4,60 NIS
Jogurt Fantazja, Danone, różne rodzaje około 3,90 NIS
Woda niegazowana 1 Litr około 2,80 NIS
Zgrzewka wody niegazowanej 6x1,5 Litra około 9 NIS

Odwiedzając Izrael warto pamiętać, że dla części produktów spożywczych rząd ustala maksymalne ceny. Dotyczy to m.in. jajek pakowanych po 12 sztuk, bochenków chleba (750 gr) czy masła. Dokładną listę takich produktów znajdziemy na oficjalnej stronie Ministerstwa Gospodarki.

Ceny komunikacji publicznej

Za pojedynczy przejazd autobusem miejskim zapłacimy 4,20 NIS (płatność u kierowcy). Jeśli chcielibyśmy kupować bilety dziennie za 6,70 NIS musimy wyrobić specjalną kartę Rav-Kav, która obowiązuje w całym Izraelu.

Kartę wyrobimy w punkcie obsługi firmy Egged na głównym dworcu autobusowym. Uwaga! Punkt obsługi nie znajduje się w głównym budynku, a w arkadzie/korytarzu przylegającym do dworca. Godziny działania punktu znajdziemy na tej stronie .

Do wyrobienia karty (darmowej) potrzebny będzie paszport. Na miejscu możemy też zapytać o kartę anonimową, która kosztuje 5 NIS.

Ceny atrakcji

W samym Ejlacie nie ma zbyt wielu typowych atrakcji turystycznych znanych z większych metropolii. W mieście funkcjonuje zaledwie jedno niewielkie muzeum miejskie, a wszystkie pozostałe atrakcje są ściśle związane z dostępem do morza.

Nazwa atrakcji Cena
Muzeum miejskie (ang. Eilat City Museum) 10 NIS
Rafa Delfinów (ang.) 69 NIS
Plaża Rafy Koralowej (ang.) 35 NIS
Obserwatorium (ang.) - pakiet podstawowy 99 NIS
Obserwatorium (ang.) + "Oceanarium" (film) 109 NIS
SNUBA/SCUBA - nurkowanie dla początkujących na północnej plaży około 200-220 NIS
Park Ornitologiczny (ang. Eilat Ornithological Park) darmowe
Czerwony kanion (za miastem) darmowy
Timna Park (za miastem) 49 NIS

Ceny paliwa w Ejlacie

W całym Izraelu obowiązują maksymalne ceny paliwa, które ustalane są raz w miesiącu na podstawie sytuacji na europejskim rynku paliw. Większość stacji utrzymuje cenę maksymalną, choć niektóre potrafią ją trochę obniżyć.

W grudniu 2018 maksymalna cena litra paliwa w Ejlacie na stacjach samoobsługowych kształtowała się na poziomie 5,13 NIS. W przypadku stacji z obsługą należy doliczyć 0,18 NIS dodatkowej opłaty.

Ceny alkoholu

Chcąc napić się piwa na mieście musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 20-25 NIS za zwykły lokalny wyrób koncernowy. Piwa rzemieślnicze lub piwa importowane potrafią w lokalu kosztować powyżej 30 NIS.

Troszkę lepiej sytuacja wygląda w sklepach, ale wciąż alkohol w Izraelu należy do drogich produktów.

Przykładowe ceny alkoholu ze sklepu Supersal:

 • Piwo Eagle, butelka 500 ml - 4,90 NIS
 • Piwo Guinness, puszka 440 ml - 13,40 NIS
 • Piwo Carlsberg, butelka 500 ml - 7,10 NIS
 • Wódka Absolut 700 ml - około 60 NIS
 • Wódka KHORTYTSA PLATINUM 700 ml - około 51 NIS

Ceny ulicznego jedzenia oraz dań na szybko

Szukając czegoś do zjedzenia na szybko i w niższej cenie najlepiej oddalić się od Dzielnicy Hotelowej i obszaru leżącego bezpośrednio przy morzu. Oprócz lokalu McDonalds działającego w jednym z centrów handlowych trudno tam o budżetowy posiłek.

Przykładowe ceny z McDOnalds:

 • Kanapki:
  • Big Mac - 16 NIS
  • McRoyal - 27 NIS
  • Podwójny McRoyal - 33 NIS
  • MyMac Hamburger - 32 NIS
 • Zestawy z kanapkami:
  • Zestaw MyMac hamburger Meal - 54 NIS
 • Sałatki - 16 - 32 NIS
 • Frytki - 9 / 13 / 15 / 17 NIS
 • Napój (np. Coca-Cola) - 6 / 9 / 11/ 13 NIS
 • Zestaw Happy Meal - 26 NIS

Naszym zdaniem najlepiej skierować się na ulicę Sderot HaTmarim (na północ od dworca autobusowego), która jest małym zagłębiem gastronomicznym z niewielkimi knajpkami i bistrami serwującymi lokalne dania na szybko.

Najpopularniejszym daniem na szybko jest szawarma, która przypomina w sposobie przygotowania znanego w Polsce kebaba. W Izraelu nie spotkaliśmy się jednak z gotową mieszanką - zawsze na górę rusztu dokładane by całe fragmenty mięsa. Szawarma może być podawana na talerzu, ale również w bułce (pita). Danie w bułce kosztuje około 20-25 NIS.

Innym popularnym daniem na szybko jest falafel, czyli smażone kulki z ciecierzycy. Za to danie w bułce pita zapłacimy około 12-20 NIS.

Ceny w restauracjach

Wybierając się do restauracji w Ejlacie powinniśmy liczyć się z wydatkiem od 40 do nawet ponad 100 NIS. Najtańsze będą wspomniane wcześniej szawarma lub falafel, podane na talerzu z dodatkiem surówek oraz pasty tahini i pity. W takim przypadku zapłacimy około 40-50 NIS.

Za bardziej rozbudowane dania lub ryby i owoce morza zapłacimy bliżej 60-100 NIS.

Koszt zakwaterowania

Dużym obciążeniem budżetu podczas wizyty w Ejlacie są noclegi. Nocleg dla dwóch osób z prywatną łazienką to koszt przynajmniej 200-230 NIS, i to w przypadku niewielkich pensjonatów dalej od turystycznego centrum. Troszkę taniej mogą wyjść noclegi ze współdzieloną łazienką, ale nie będą to ceny dużo niższe niż 200 NIS - zwłaszcza w sezonie. Najbardziej opłacalny może być wyjazd większą grupą i wynajęcie apartamentu.

Sami zatrzymaliśmy się w pensjonacie NAZWA. Jest to przerobiony dom, w którym właściciel oferuje schludne pokoje z dostępem do lodówki. Pensjonat jest położony kawałek od turystycznego centrum i na wzgórzu. Główny dworzec autobusowy oddalony jest spacerem o trochę ponad 10 minut. W środku nie ma luksusów, ale stosunek ceny do jakości jest naszym zdaniem dobry.

Sprawdź inne noclegi w Ejlacie


Reklama