Il Porcellino - dzik z Florencji

Wybieracie się do Florencji? Jeśli spodoba Wam się stolica Toskanii i będziecie chcieli do niej wrócić, to obowiązkowo znajdźcie i potrzyjcie ryjek słynnego dzika.

Dzik z Florencji - Il Porcellino

Czy znacie dzika z Florencji?

!Il Porcellino - rzeźba dzika we Florencji
Il Porcellino - rzeźba dzika we Florencji

Jest to najbardziej znany zwierzak w mieście. Twórcą tej rzeźby z brązu jest Pietro Tacca, który stworzył kopię antycznej marmurowej rzeźby.

Legenda o rzeźbie dzika z Florencji

Ryjek tego dzika uległ wytarciu aż do połysku. Przyczynili się do tego turyści odwiedzający Florencję. Zgodnie z legendą, kto potrze ryjek dzika obowiązkowo wróci do tego pięknego miasta. I jak tu się powstrzymać? Potarliśmy i my, jak miliony naszych poprzedników! :)

Gdzie jest dzik

Tej ciekawej i dosyć popularnej wśród turystów rzeźby należy szukać przy tagu - Loggia del Mercato Nuovo (potocznie nazywany również Mercato del Porcellino). Obecne dzik znajduje się w nieco innym miejscu, niż miało to miejsce na początku. Wcześniej rzeźba stała przy dłuższym boku targu, a przestawiono ją, ponieważ kolidowała licznie pochodzącym tamtędy ludziom.

Loggia del Nuovo niegdyś była jednym z tradycyjnych miejsc przeznaczonych do handlu. Warto wspomnieć, że chętnie spotykali się tam finansiści. Sama lodżia znana jest również jako Nowy Targ, a potocznie bywa kojarzona również pod nazwą Il Porcellino. Słomiany Targ jest jeszcze jedną potoczną nazwą tego miejsca.


Reklama