Słowacja - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: słowacki Numer alarmowy: 112

Słowacja, jako nasz sąsiad, jest często odwiedzana przez turystów z Polski. Od kilku lat, po wprowadzeniu Euro na Słowacji, wyjazdy do tego kraju zdrożały, chociaż nadal ceny są konkurencyjne i wiele osób decyduje się właśnie na ten kierunek.

Większość Polaków wybiera słowackie góry i znajdujące się tam ośrodki turystyczne, chociaż coraz więcej osób decyduje się także odwiedzić Bratysławę, która znajduje się “rzut beretem” od Wiednia.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd na Słowację. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

System bankowy na Słowacji, podobnie jak w całej Unii Europejskie, jest rozwinięty i Słowacy korzystają z kart oraz innych nowinek bankowych, takich jak płatności mobilne.

Płatność kartą na Słowacji i w Bratysławie

W większości sklepów sieciowych, restauracji oraz dużych hotelach bez problemu zapłacimy kartą, zarówno w największych miastach, jak i ośrodkach turystycznych.

Trudniej o płatność kartą może być w małych sklepach, a także w hotelach, hostelach lub kwaterach w mniejszych miejscowościach. Warto przed przyjazdem zapytać się o możliwość płatności kartą. Podobnie w restauracjach i sklepach, warto zapytać przed złożeniem zamówienia.

Czy na Słowacji można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach obsługujących płatności kartami. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto zapytać sprzedawcy - najpierw powinniśmy sprawdzić logotypy przy wejściu, następnie warto zawsze jeszcze upewnić się u sprzedawcy.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W największych miastach jak Bratysława nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Niektóre ze słowackich bankomatów dodatkowo naliczają stałą prowizję podczas wypłacania pieniędzy za pomocą zagranicznych kart. W przypadku bankomatów "Slovenská sporiteľňa" wynosi ona 2,50€ niezależnie od wysokości wypłaty. [aktualizacja październik 2018]

Godziny i dni otwarcia sklepów na Słowacji i w Bratysławie

Na Słowacji duże supermarkety otwarte są siedem dni w tygodniu. W dni powszednie otwarte są z reguły do 21:00 lub 22:00, w weekendy krócej, np. do 18:00.

Małe sklepy są otwarte krócej, w dni powszednie do 18:00 lub 19:00, w soboty często tylko do 12:00, a w niedzielę wiele małych sklepów jest zamkniętych.

Znajomość języka angielskiego

Młodzi Słowacy znają angielski przynajmniej stopniu podstawowym, nie powinniśmy mieć również problemów z obsługa mówiącą po angielsku w hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.

Starsi mieszkańcy czy osoby pracujące w sklepach mogą nie mówić po angielsku, tak samo właściciele pensjonatów czy małych hoteli.

W wielu miejscach (głównie przy granicy z Polską) łatwiej będzie dogadać się w języku polskim. Słowacy znacznie chętniej niż chociażby Czesi używają naszego języka, a przypadki oburzania się gdy zaczniemy rozmową po polski są znacznie rzadsze. Często znajdziemy również tablice informacyjne czy opisy zabytkowych miejsc w języku polskim.

Napiwki

Podobnie jak w Polsce, małe napiwki na Słowacji stały się czymś naturalnym dla osób pracujących w gastronomii. Nie oznacza to jednak, że obsługa będzie od nas oczekiwać pozostawienia napiwku, jest to nasz wybór. W niektórych miejscach serwis doliczany jest do rachunku, chociaż nie jest to norma.

Jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi możemy zostawić 10% lub zaokrąglić płatność do pełnej kwoty.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja międzymiastowa na Słowacji nie należy do najnowocześniejszych, chociaż jest raczej schludna i punktualna, do tego ceny nie powinny nas zrujnować.

Również w komunikacji publicznej często spotkamy wiekowe pojazdy, na szczęście również w rozsądnych cenach.

Podróżując po Słowacji pamiętajmy o tym, że wywieszane na przystankach rozkłady bardzo często są nieaktualne (ma to miejsce nawet w przypadku rozkładów ustalonych kilka miesięcy wcześniej). Zdecydowanie lepiej prezentuje się czeska witryna internetowa IDOS - (obejmująca swoim zasięgiem również Słowację i Polskę). Jest ona również dostępna w formie aplikacji na smartfony: link do aplikacji na telefony z systemem Android.

Program działa bez zarzutu (jeśli założymy konto będziemy mogli kupować bilety na niektóre z połączeń) czasem jednak pozostawia mało czasu na przesiadki. Biorąc pod uwagę częste opóźnienia słowackich pociągów i autobusów lepiej zostawić sobie więcej niż 10 minut na zmianę jednego środka transportu na drugi.

Wybierając miejsce noclegowe warto sprawdzić lokalizację dworca kolejowego i autobusowego. Na terenach górzystych czy w małym miejscowościach te punkty mogą być od siebie oddalone nawet o kilka kilometrów (np. Vychodna).

Osobną kwestia to Tatrzańskie Koleje Elektryczne (Tatranské elektrické železnice, TEŽ). Przewożą one pasażerów między Popradem a modnymi górskimi kurortami (np. Tatrzańska Łomnica czy Szczyrbskie Pleso). Przesiadając się na taką kolejkę pamiętajmy, że jej perony są umieszczone w innych miejscach niż te klasycznej kolei (najczęściej w górnych partiach dworca).
Niektóre z połączeń kolejowych wykonywane są przez czeskiego przewoźnika RegioJet. Biletów na te pociągi nie kupimy w zwykłych kasach! Można to zrobić w specjalnych punktach lub na oficjalnej stronie. Firma w niektórych przypadkach oferuje możliwość podróży w specjalnych wagonach gdzie będziemy mogli oglądać telewizję lub otrzymać posiłek. Wszystko rzecz jasna za odpowiednio wyższa cenę.

Kościoły oraz świątynie

Kościoły na Słowacji są w większości otwarte i darmowe. W kościołach często przebywają wierni, pamiętajmy o godnym zachowaniu i o nie przeszkadzaniu odwiedzającym świątynie w celach religijnych.

Wyjątek stanowią niektóre świątynie pełniące rolę zabytków. Zdarza się to zwłaszcza na obszarach popularnych wśród turystów (np. Spisz). Często punkty, w których kupimy bilety znajdują się poza kościołem (np. budynek kurii w Lewoczy).

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu na Słowację?

Słowacja nie należy do najdroższych krajów do odwiedzin, opisaliśmy ceny różnych produktów i usług w artykule: Ceny na Słowacji i w Bratysławie. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Restauracje

Część słowackich restauracji poza zwyczajnym menu posiada również tzw. "denne menu" czyli zestawy obiadowe serwowane konkretnego dnia. Z reguły są one tańsze od potraw serwowanych codziennie.

Warto odwiedzić też restauracje w mniejszych miejscowościach - z reguły ceny będą znacznie niższe niż w dużych miastach. Nawet kilka kilometrów od granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego czy Słowackiego Raju znajdziemy lokale gdzie duże piwo wypijemy za niewiele więcej niż 1€.

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej okresowe

Jeśli chcemy często korzystać z komunikacji miejskiej, warto pomyśleć o zakupie biletów czasowych, np 24 lub 48 godzinnych.

Darmowe atrakcje

Większość słowackich parków narodowych czy rezerwatów zwiedzimy za darmo. Nie jest to jednak regułą i gdzieniegdzie pojawia się konieczność uiszczenia opłaty za bilet. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w Słowackim Raju.

Uliczne jedzenie

Na Słowacji coraz bardziej popularne staje się uliczne jedzenie sprzedawane z tak zwanych food trucków. Warto rozejrzeć się za miejscami z dużymi kolejkami, często zjemy w nich coś smacznego w bardzo dobrej cenie, dużo niższej niż w restauracji.

Czy Słowacja jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Słowacja jest jednym z bezpieczniejszych krajów Unii Europejskiej. Co oczywiste, powinniśmy zachować ostrożność w nocy i w pustych uliczkach, a także uważać na kieszonkowców.

Jeśli jednak zachowamy zwyczajną ostrożność nie powinno się nam nic złego przydarzyć.

Na co uważać podczas wyjazdu na Słowację?

Poniedziałki

W poniedziałki większość atrakcji jest zamkniętych, warto o tym pamiętać planując weekend.

Okres zimowy

Wiele historycznych atrakcji, jak zamki, zostaje zamkniętych w okresie zimowym, lub dni otwarcia są ograniczone do weekendów. Powinniśmy sprawdzić to przed przyjazdem.

Romowie (Cyganie)

To jedna z największych mniejszości etnicznych na Słowacji (około 2% narodu). Zamieszkują głównie wschodnią część kraju. W większości przypadków są to ludzie podkreślający swoją odmienność i obojętnie nastawieni do turystów. Kradzieże czy napaści należą do rzadkości, ale możemy spotkać się z dość nachalnymi próbami wyżebrania pieniędzy. W takich przypadkach najlepiej nie reagować na zaczepki, a jeśli sytuacja zrobi się nieprzyjemna poprosić o pomoc Słowaków. W żadnym wypadku nie należy zapuszczać się do cygańskich gett, a tym bardziej robić zdjęć przedstawicielom tej mniejszości. Takie zachowanie z całą pewnością zostanie potraktowane jako przejaw agresji.

Godziny wstępów

Przed wybraniem się na wycieczkę warto sprawdzić wcześniej godziny wstępów do danych obiektów. Może się zdarzyć, że dane muzeum ustaliło przerwę w funkcjonowaniu w środku dnia (np. bazylika w Lewoczy czy kościół artykularny w Kieżmarku). Nieco kłopotliwe są też placówki z określonymi godzinami oprowadzania. Słowacy są tu dość zasadniczy i jeśli przyjedziemy za wcześnie będziemy musieli zaczekać.


Reklama