Szkocja - informacje praktyczne

Waluta: Funt brytyjski Język urzędowy: angielski Numer alarmowy: 112

Szkocja, chociaż wciąż jest mało popularnym miejscem na spędzenie urlopu, dla niemal każdego turysty może okazać się doskonałym wyborem. Wspaniała architektura, przemili ludzie oraz piękno natury - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wybrać na północ Wielkiej Brytanii.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Szkocji. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

Pomimo, że niektórzy Szkoci wciąż używają czeków do codziennych rozliczeń, w praktycznie każdym sklepie sieciowym zapłacimy za zakupy kartą, także używając popularnego w Polsce PayPass-a.

Płatność kartą

Płatności kartą są w Szkocji na porządku dziennym, kartą zapłacimy w sklepach, restauracjach oraz najważniejszych atrakcjach turystycznych.

Niektóre puby mogą nie przyjmować kart z powodu zbyt dużego ruchu i wprowadzanego przez takowe płatności zamieszania, chociaż nie powinno nas to spotkać w obszarze turystycznym.

Czy w Szkocji można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby nie przepłacić na różnice kursowej.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów

Sklepy w największych miastach w Szkocji otwarte są w większości przypadków siedem dni w tygodniu. Zdarza się, że sklepy sieciowe otwarte są do 23:00 lub do północy, chociaż w dni powszednie większość zamyka się o godzinie 22:00. Długo otwarte są najczęściej angielskie sieciówki, Tesco oraz Salisbury. W weekendy krócej otwarte będą małe sklepy oraz dyskonty.

Małe sklepy mogą być również zamknięte w niedzielę, zależy to jedynie od decyzji właściciela. W niektórych miejscach zdarza się także, że sklep jest zamknięty jeden dzień w tygodniu, np. w środę. Nie powinno nas to jednak spotkać w Edynburgu, Glasgow, czy w miejscu typowo turystycznym.

Napiwki

Napiwki w Szkocji nie są czymś standardowym, chociaż jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi możemy zostawić symboliczne 5-10%, lub zwyczajnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.

Warto mieć na uwadze, że niektóre restauracje doliczają kwotę za serwis (service charge) i warto to sprawdzić po otrzymaniu rachunku.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Jeśli skorzystamy z komunikacji miejskiej, pamiętajmy, że do środka transportu wsiadamy przodem i pokazujemy wyraźnie bilet kierowcy. W niektórych miastach, jak w Edynburgu, kupując bilet u kierowcy musimy zapłacić dokładną kwotę, którą wrzucamy do specjalnego pojemnika - kierowcy nie mogą przyjmować gotówki, ani wydawać reszty.

W komunikacji międzymiastowej (w przypadku pociągów) w Szkocji występuje zjawisko Peak oraz Off Peak. Peak, czyli godziny szczytu, wyróżniają się wyższymi cenami. Warto o tym pamiętać kupując bilety. Z reguły okres Off Peak zaczyna się po godzinie 9:00, z przerwą na godziny powrotów z pracy - 16:00 do 18:00.

Jeśli mamy taką możliwość, warto decydować się na podróże autobusami, które są tańsze.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Szkocji?

Darmowe muzea

Wszystkie publiczne muzea w Szkocji są darmowe, jest tak w każdym mieście. Widoczne jest to szczególnie w Glasgow, gdzie kilka muzeów oraz budynków historycznych zostało całkowicie za darmo udostępnionych dla zwiedzających. Niestety dla fanów historii, zamki są niemal zawsze płatne, a ceny biletów wstępu wysokie.

Zakup karty Explorer Pass

Jeśli chcemy zwiedzić większą liczbę miejsc, warto zainteresować się kartą Explorer Pass - która umożliwia darmowe wejście do największych historycznych atrakcji w Szkocji.

Więcej informacji o karcie można znaleźć w naszej recenzji.

Jedzenie w pubach

Restauracje w Szkocji są raczej drogie lub bardzo drogie. Na szczęście, większość typowych pubów serwuje również jedzenie - z reguły będą to burgery czy jedzenie z grilla (drób). Często koszt piwa oraz burgera będzie niższy niż w restauracji serwującej burgery, a jakościowo nie musi być wcale gorszy (a często będzie o wiele lepszy!).

Woda z kranu

Szkoci uważają swoją wodę z kranu za jedną z najlepszych w Europie, i nie jest niczym nadzwyczajnym dla Szkotów picie wody bezpośrednio z kranu.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni i zatrzymujemy się w hotelu, warto zapytać o to pracownika recepcji.

Na co należy uważać w Szkocji?

Gniazdka elektryczne

Jest to jedno z największych zaskoczeń dla odwiedzających Szkocję po raz pierwszy, bez wcześniejszego przygotowania. Podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii, wejścia do kontaktów w Szkocji różnią się od tych polskich. Warto zakupić przejściówkę już w Polsce lub od razu po przylocie na dworcu czy lotnisku, aby po przyjeździe do hotelu móc bez problemu naładować komórkę lub skorzystać z komputera przenośnego.

Pogoda

Najlepszym okresem na odwiedzenie Szkocji jest okres pomiędzy pierwszą połową maja, a drugą połową września. W pozostałych miesiącach pogoda może nas nie rozpuszczać.

Nawet jeśli odwiedzamy Szkocję w lato, weźmy kurtkę przeciwdeszczową - żadnego Szkota nie zdziwią cztery pory roku pojawiające się w ciągu jednego dnia. Pogoda zmienia się często, warto być na to gotowym.

Zdecydowanie najlepszą porą na odwiedziny Szkocji są wakacje, podczas których dni są bardzo długie. Z kolei w zimę bardzo szybko robi się ciemno.

Wiatr

Może to brzmieć dziwnie, ale jeśli wybieramy się na wzgórza, w góry lub nad wodę, możemy trafić na potwornie mocny wiatr, który jest w stanie przewrócić nawet osobę dorosłą. W takim wypadku warto mieć odpowiednią kurtkę z dobrze zapinanym kapturem.

Atrakcje w sezonie zimowym

Niektóre miejsca historyczne, jak ruiny zamków, mogą być zamknięte w okresie zimowym - czyli od listopada do marca. W niektórych atrakcjach z kolei godziny otwarcia są skrócone. Warto dobrze to sprawdzić przed planowanym przyjazdem.

Język angielski - czy na pewno?

Jadąc do Szkocji naszykujmy się na poważny szok! Prawdopodobnie przy pierwszym kontakcie z językiem angielskim może się okazać, że nic nie rozumiemy. Szkoci mają przeróżne akcenty, w zależności od regionu kraju, i początkowo bardzo trudno się w nie dobrze wsłuchać.

Szkockie banknoty

Pomimo, że w Szkocji obowiązuje funt szterling, polskie kantory bardzo źle patrzą na banknoty wydane przez szkockie instytucje i w większości przypadków ich nie wymieniają. Jeśli więc zostanie nam więcej pieniędzy, spróbujmy pójść do banku, i zamienić je na banknoty wydane w Anglii.

Co więcej, nawet wiele sklepów w Anglii nie zaakceptuje tych nominałów, warto więc wziąć to pod uwagę jeśli planujemy je sobie zostawić i wydać w innym kraju Wielkiej Brytanii.

Kościoły oraz świątynie

Większość kościołów w Szkocji jest darmowych, oprócz sporadycznych wyjątków - takich jak kaplica Rosslyn w Edynburgu. Czasem przed wejściem do niektórych historycznych części sugerowana lub wymagana jest donacja.

Czy Szkocja jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Szkocja należy do jednego z najbezpieczniejszych krajów w Europie, ludzie są przyjaźni oraz pomocni, przemoc w miastach zdarza się sporadycznie.

Warto jednak zachować ogólne środki ostrożności, szczególnie wieczorem, nie chodzić samodzielnie po ciemnych uliczkach poza centrami miast, ani przesadnie nie afiszować się ilością gotówki w komunikacji miejskiej.


Reklama