Irlandia Północna - informacje praktyczne

Waluta: Funt brytyjski Język urzędowy: angielski Numer alarmowy: 112

Irlandia Północna nie jest często wybieranym celem wyjazdów turystycznych. Pomimo, że każdy słyszał o Belfaście, wiele osób nie wie nic więcej o tym kraju.

Jeśli lubimy zieleń, wodę i naturę, to właśnie wybrzeże Irlandii może być stworzonym miejscem dla nas. Irlandię Północną można również odwiedzić będąc w Republice Irlandii podczas jedno lub dwudniowej wycieczki. Z Dublina codziennie odjeżdżają specjalne autokary wycieczkowe, ale możemy się także wybrać na własną rękę.

Pomimo, że w Irlandii Północnej jest najtaniej wśród wszystkich krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii, nadal ceny będą dla turystów z Polski wysokie.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Irlandii Północnej. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

System bankowy w Irlandii Północnej jest rozwinięty. W praktycznie każdym sklepie sieciowym zapłacimy za zakupy kartą, często używając popularnego w Polsce PayPass-a.

Płatność kartą w Irlandii Północnej i Belfaście

Płatności kartą są w Irlandii Północnej są akceptowane i bardzo popularne w dużych miastach oraz w miejscach turystycznych. Odwiedzając mniejsze miejscowości warto sprawdzić wcześniej np. możliwość płatności w hotelu lub w restauracji przed zamówieniem posiłku.

Niektóre puby mogą nie przyjmować kart z powodu zbyt dużego ruchu i wprowadzanego przez takie płatności zamieszania, chociaż nie powinno nas to spotkać w obszarze turystycznym i w pubach nastawionych na turystów.

Czy w Irlandii Północnej i Belfaście można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Niemal wszędzie akceptowane sa popularne w Polsce MasterCard oraz Visa.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. Szczególnie w Belfaście ze znalezieniem bankomatu nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów

Sklepy w Irlandii Północnej i Belfaście są otwarte w większości przypadków siedem dni w tygodniu. Zdarza się, że duże sklepy sieciowe otwarte są do 22:00, chociaż w dni powszednie większość sklepów zamyka się koło godziny 19:00. W wielu przypadkach sklepy będą otwarte dłużej w czwartki, z reguły do 21:00.

W niedzielę sklepy będą z reguły otwarte od 13:00 do 18:00, chociaż niektóre małe sklepy mogą być zamknięte lub otwarte krócej.

Napiwki

Napiwki w Irlandii Północnej nie są czymś standardowym, jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi możemy zostawić 10-15% górki, lub zwyczajnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.

Warto mieć na uwadze, że niektóre restauracje doliczają kwotę za serwis (service charge) i warto to sprawdzić po otrzymaniu rachunku.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Większość komunikacji w Irlandii Północnej obsługiwana jest przez autobusy, które są czyste i punktualne. Za bilety zapłacimy w kasie lub w przypadku komunikacji publicznej u kierowcy.

Pomiędzy największymi miastami przejedziemy również pociągiem, który z reguły będzie drogi.

Kościoły oraz świątynie

Większość kościołów w Irlandii Północnej jest darmowych oraz otwartych. Pamiętajmy, że w Irlandii Północnej znajdziemy kościoły zarówno protestanckie, jak i katolickie.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Irlandii Północnej i Belfastu?

Irlandia Północna i Belfast, należą do drogich miejsc, szczególnie w przypadku zakwaterowania oraz cen w restauracjach - co przedstawiliśmy w artykule Ceny w Belfaście i Irlandii Północnej. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Darmowe muzea

Wszystkie publiczne muzea w Irlandii Północnej są darmowe, w każdym mieście. Oprócz nich w Belfaście darmowe jest również zwiedzanie pięknego ratusza.

Wcześniejsze kupowanie biletów oraz wejściówek

W wielu miejscach w Irlandii Północnej kupując bilety online z wyprzedzeniem oszczędzimy małe kwoty rzędu 1-2£. Dużo większe oszczędności są możliwe przy wcześniejszym zakupie biletów pociągowych oraz autobusowych. Ceny biletów zakupionych z wyprzedzeniem mogą być o wiele niższe.

Darmowe atrakcję i natura

Odwiedzając Belfast i Irlandię Północną możemy korzystać z pięknych uroków natury za darmo. Nad Belfastem górują dwa wzgórza, które są idealnym miejscem na piesze wędrówki.

Również wybrzeże Irlandii Północnej jest piękne i warto spędzić tam trochę czasu.

Jeśli odwiedzimy Belfast, możemy poszukać niesamowitych murali - wiele z nich jest politycznych, ale znajdziemy również murale nie nawiązujące do polityki.

Puby i jedzenie

Często w pubach w Irlandii znajdziemy bardzo dobre jedzenie, jak burgery czy dania z grilla, w dużo niższych cenach niż w restauracjach. Warto również poszukać pubów poza turystycznym centrum, ceny tam będą niższe.

Czy Irlandia Północna i Belfast są bezpiecznym krajem dla turysty?

Pomimo, że Irlandia Północną jest najbiedniejszym krajem Wielkiej Brytanii, jest to kraj bezpieczny i zdarzają się tu głównie małe przestępstwa, jak kradzieże kieszonkowe, są to jednak pojedyncze incydenty.

Warto jednak zachować ogólne środki ostrożności, szczególnie wieczorem, nie chodzić samodzielnie po ciemnych uliczkach poza głównymi trasami, ani przesadnie nie afiszować się ilością gotówki w komunikacji miejskiej.

Na co uważać w Irlandii Północnej i Belfaście

Pogoda

Irlandia Północna to wyspa, więc pogoda jest zmienna. Nawet w zimowych miesiącach nie powinny nas spotkać mrozy jak w Polsce, ale przez cały rok może nas przywitać deszcz i porywisty wiatr.

Warto do Irlandii zabrać kurtkę przeciwwiatrową i przeciwdeszczową, nawet w lato.

Płatności wyższymi nominałami

Pomimo, że ceny w Irlandii Północnej są wysokie, sprzedawcy niechętnie patrzą na płatność nominałami 50£. W hotelach nie powinno być to problemem.

Trudna historia

Najnowsza historia Irlandii Północnej nie należała do łatwych, jeszcze nie tak dawno temu w tym mieście wybuchały bomby oraz miały miejsce walki. Do dzisiaj w całym mieście znajdziemy miejsca pamięci i murale poświęcone ofiarom.

Podczas rozmów z Irlandczykami nie powinniśmy stawać za żadną ze stron. Szczególnie warto uważać w pubach, aby niepotrzebnie nie wdać się w sprzeczkę z miejscowymi.


Reklama