Podróże po Europie

Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway) - cud natury w Irlandii Północnej

Ostatnia aktualizacja: 17 października 2022

Irlandia Północna posiada tylko jeden obiekt na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO - słynną Groblę Olbrzyma (ang. Giant's Causeway), malowniczą formację skalną, która każdego dnia przyciąga tłumy turystów.

Z naszego artykułu dowiecie się więcej o jej powstaniu, związanym z nią folklorze oraz zwiedzaniu.

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna
Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Grobla Olbrzyma - co to takiego?

Grobla Olbrzyma to położona na irlandzkim wybrzeżu malownicza formacja skalna składająca się z blisko 40 000 bazaltowych kolumn tworzących długi cypel. Kolumny te ułożone są jakby nieskładnie, lecz wyglądają niczym efekt pracy ludzkich rąk. Człowiek jednak nie miał nic wspólnego z ich uformowaniem - formacja powstała w wyniku erupcji wulkanu ponad 60 milionów lat.

Zdecydowana większość kolumn jest w kształcie sześciokąta, nie jest to jednak regułą - znajdziemy tu zarówno skały mniejsze, jak i większe. Najwyższe kolumny osiągają wysokość ponad 12 metrów.

Zwiedzanie Grobli Olbrzyma - Irlandia Północna
Zwiedzanie Grobli Olbrzyma - Irlandia Północna

Grobla została odkryta w 1692 roku przez biskupa Derry, a opisana szerszej publiczności w 1693 roku przez Richarda Bulkeley z uniwersytetu w Dublinie. W XIX wieku miejsce stało się jedną z największych atrakcji Wielkiej Brytanii,, a dziś przyjeżdżają tu turyści z całego świata.

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna
Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Legendarna droga, czyli inne spojrzenie na historię Grobli Olbrzyma

Nie wszyscy jednak są przekonani co do wulkanicznej historii tego miejsca. Według opowieści miejscowych i lokalnego folkloru drogę zbudował tutejszy olbrzym Finn MacCool. Chciał on dostać się do Szkocji, aby walczyć z tamtejszym olbrzymem Benandonnerem, który wyzwał go na pojedynek.

Po dotarciu na miejsce Finn szybko zdał sobie jednak sprawę, że Benandonner jest dużo większy od niego, i zdecydował się szybkim krokiem wrócić do domu. Nie zdążył jednak zburzyć za sobą nowej trasy, więc w ślad za nim podążył Benandonner. I tutaj na ratunek przyszła inteligentna żona Finna imieniem Oonagh, która przebrała męża za niemowlę i włożyła do kołyski.

Zwiedzanie Grobli Olbrzyma - Irlandia Północna
Zwiedzanie Grobli Olbrzyma - Irlandia Północna

Gdy Benandonner dotarł na miejsce i zobaczył przebranego Finna, wystraszył się nie na żarty, wyobrażając sobie, jak wielki musi być ojciec takiego "szkraba". Uciekając w pośpiechu zburzył za sobą drogę, aby nikt nie mógł za nim wyruszyć.

Co według miejscowych uprawdopodobnia tę historię? Po szkockiej stronie, przy Grocie Fingala, również znajduje się podobna, chociaż mniejsza, formacja skalna - czyli pozostałość historycznej drogi...

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna
Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Zwiedzanie Grobli Olbrzyma

Grobla Olbrzyma wraz z okolicznym terenem przekształcona została w ogrodzony park krajobrazowy zarządzany przez organizację National Trust. Trasy piesze są co prawda ogólnodostępne i darmowe, ale parkingi są już płatne.

Visitor Experience

Pierwszy z parkingów znajduje się pod adresem 44 Causeway Road, Bushmills, County Antrim, BT57 8SU i znajduje się przy centrum dla odwiedzających (Visitor Centre). W tym przypadku musimy zakupić oddzielny bilet Visitor Experience dla każdego dorosłego, ale w zamian otrzymujemy możliwość zwiedzenia multimedialnej wystawy stworzonej w budynku oraz wzięcia udziału w wycieczce z przewodnikiem.

Liczba biletów Visitor Experience ograniczona jest liczbą miejsc postojowych, więc w sezonie warto zarezerwować je z wyprzedzeniem.

Alternatywny parking

Od jakiegoś czasu alternatywą jest położony przy drodze parking Causeway Coast Way Car Park, skąd po zostawieniu samochodu możemy wyruszyć pieszo w stronę Grobli Olbrzyma. W tym przypadku opłata za samochód wynosi 10£ i uiszczamy ja w systemie PayByPhone.

Liczba miejsc parkingowych jest jednak ograniczona.

Trasy piesze oraz atrakcje

Na miejscu czeka na nas kilka szlaków pieszych (ich listę znajdziecie tutaj.

Najbardziej popularny jest Niebieski Szlak (Blue Trail) o długości około 1,2 km startujący z centrum dla odwiedzających. Jego przejście zajmie nam około 25 minut, należy on do prostych i prawdopodobnie tylko na niego będziemy mieć czas jeśli przyjechaliśmy tu ze zorganizowaną wycieczką.

Możemy też wybrać się na szlak prowadzący przez klify i oferujący inną perspektywę na całą okolicę, ale w takim wypadku pamiętajmy o odpowiednim obuwiu, gdyż niektóre z tras są nieco bardziej wymagające.

Kamienna tablica pamiątkowa wpisania Grobli Olbrzyma (Irlandia Północna) na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO
Kamienna tablica pamiątkowa wpisania Grobli Olbrzyma (Irlandia Północna) na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO

Godziny otwarcia

Grobla Olbrzyma jako atrakcja przyrodnicza dostępna jest od zmierzchu do świtu. Godziny działania parkingu oraz centrum dla odwiedzających znajdziemy na oficjalnej stronie.

Ceny

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej Grobla Olbrzyma i otaczający ją park krajobrazowy są darmowe. Bilet Visitor Experience wraz z parkingiem kosztuje 13£ dla dorosłych i 6,50£ dla dzieci. Dostępne sa również bilety rodzinne. Opłata za parking Causeway Coast Way Car Park wynosi 10£ za samochód.

Aktualne ceny wejściówek sprawdzimy tutaj.

Jak dojechać do Grobli Olbrzyma z Belfastu i innych miejsc?

Najłatwiejszy jest przyjazd autem, więcej o parkingach napisaliśmy powyżej.

Wiele osób przyjeżdża tu w ramach jednej z wielu jednodniowych wycieczek z Belfastu, podczas których zobaczymy wybrzeże oraz inne ciekawe miejsca w Irlandii Północnej. Koszt takiej wycieczki to około 30-40£, w zależności od programu.

Pamiętajmy, że wybierając wycieczkę nie będziemy mieć na miejscu zbyt wiele czasu.

Jak dojechać do Grobli Olbrzyma komunikacją publiczną?

W przypadku transportu publicznego i rozpoczęcia podróży w Belfaście powinniśmy najpierw skorzystać z pociągu i dojechać do stacji Coleraine. Stamtąd przesiadamy się w autobus linii 172 przewoźnika Ulsterbus Service i wysiadamy na przystanku Giants Causeway The Nook oddalonym kilkaset metrów od Visitor Centre (centrum dla gości).

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna
Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Atrakcje w okolicy - Bushmills oraz Dark Hedges

Przy okazji warto wspomnieć, że Grobla Olbrzyma znajduje się niecałe pięć kilometrów od miasta Bushmills, które słynie z destylarni whiskey. Old Bushmills Distillery jest udostępniana do zwiedzania i na pewno warto tam zawitać, jeśli interesuje nas ta tematyka.

Inną popularną atrakcją jest Dark Hedges, uważana za jedną z najpiękniejszych dróg w Irlandii Północnej. Jej znakiem rozpoznawczym są przechylone drzewa, a swoją popularność zdobyła jako jedna z lokacji serialu Gra o Tron.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama