Grobla Olbrzyma (Giant's Causeway) - ostatni ślad po olbrzymach w Irlandii Północnej czy efekt erupcji wulkanu?

Irlandia Północna, pomimo mnogości pięknych i imponujących miejsc stworzonych przez naturę, posiada tylko jeden obiekt na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, słynną Groblę Olbrzyma (ang. Giant's Causeway).

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Ta niesamowita formacja skalna składa się z blisko 40 000 bazaltowych kolumn, ułożonych jakby nieskładnie, lecz wyglądających niczym efekt pracy ludzkich rąk. Człowiek jednak nie miał nic wspólnego z powstaniem tego miejsca, formacja powstała w wyniku erupcji (wybuchu) wulkanu, i ma ponad 60 milionów lat.

Zdecydowana większość kolumn jest w kształcie sześciokąta, nie jest to jednak regułą - znajdziemy tu zarówno skały mniejsze, jak i większe. Najwyższe kolumny mają wysokość ponad 12 metrów.

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Grobla została odkryta w 1692 roku przez biskupa Derry, a opisana szerszej publiczności w 1693 roku przez Richarda Bulkeley z uniwersytetu w Dublinie. W XIX wieku miejsce stało się jedną z największych atrakcji Wielkiej Brytanii, dzisiaj przyjeżdzają odwiedzić ten cud natury turyści z całego świata.

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Legendarna droga, czyli inne spojrzenie na historię Grobli Olbrzyma

Nie wszyscy jednak są przekonani do wulkanicznej historii tego miejsca. Według opowieści miejscowych, drogę zbudował olbrzym, Finn MacCool, który chciał dostać się do Szkocji, aby walczyć z tamtejszym olbrzymem, Benandonnerem.

Po dotarciu na miejsce, Finn zdał sobie sprawę, że Benandonner jest dużo większy od niego, i zdecydował się szybkim krokiem wrócić do domu. Nie zdążył jednak zburzyć za sobą nowej trasy, a w ślad za nim podążył Benandonner. I tutaj na ratunek przyszła inteligentna żona Finna, Oonagh, która przebrała męża za niemowlę i włożyła do kołyski.

Gdy Benandonner dotarł na miejsce i zobaczył przebranego Finna, wystraszył się nie na żarty, wyobrażając sobie, jak wielki musi być ojciec takiego “szkraba”. Uciekając w pośpiechu zburzył za sobą drogę. Co według miejscowych uprawdopodobnia tę historię? Po szkockiej stronie, przy Grocie Fingala, również znajduje się podobna, chociaż mniejsza, formacja skalna - czyli pozostałość historycznej drogi..

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Zwiedzanie Grobli Olbrzyma

Groblę Olbrzyma można zwiedzać samodzielnie lub w ramach jednej z wielu jednodniowych wycieczek z Belfastu, podczas których zobaczymy wybrzeże oraz najciekawsze miejsca. Koszt takiej wycieczki to od 20 do 40 funtów, w zależności od programu.

Z powodu istotności formacji dla Irlandii Północnej, cały okoliczny teren został ogrodzony i zamieniony na park krajobrazowy zarządzany przez organizację National Trust. Po wejściu na teren obiektu możemy albo zejść samodzielnie na dół (zajmie to nam około 20-30 minut), albo skorzystać z autobusu w cenie ok 1£.

!Kamienna tablica pamiątkowa wpisania Grobli Olbrzyma (Irlandia Północna) na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO
Kamienna tablica pamiątkowa wpisania Grobli Olbrzyma (Irlandia Północna) na listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO

Dojazd z Belfastu lub Derry/Londonderry

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny dojazd z Belfastu, powinniśmy najpierw skorzystać z pociągu i dojechać do stacji Coleraine. Stamtąd powinniśmy wsiąść w autobus linii 172 przewoźnika Ulsterbus Service do stacji Giant’s Causeway, Main Rd. Warto pamiętać, że korzystając z transportu publicznego będzie przysługiwać nam zniżka na bilety zakupione w kasie biletowej.

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna

Godziny otwarcia

Styczeń, Listopad, Grudzień - 9:00 do 17:00 Luty, Marzec, Październik - 9:00 do 18:00 Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień - 9:00 do 19:00 Lipiec, Sierpień - 9:00 do 21:00

Ceny

Samo zejście do Grobli Olbrzyma jest darmowe. Jeśli natomiast chcemy wejść również do interaktywnego muzeum, skorzystać z parkingu lub z toalety, będziemy musieli zakupić specjalny bilet.

Cena dla dorosłych to 10,50£, dla dzieci do 17 lat 5,250£, a dla rodziny (2 rodziców plus 3 dzieci do maksimum 17 lat) 26,50£. Zamawiając bilety online na stronie http://giantscausewaytickets.com/ zapłacimy kolejno 9,00£, 4,50£ lub 22,50£.

Przy okazji warto wspomnieć, że Grobla Olbrzyma znajduje się niecałe pięć kilometrów od miasta Bushmills, które słynie z destylarni Whiskey, i samo w sobie jest miejscem często odwiedzanym przez turystów. Przystanek autobusowy Bushmills znajduje się na trasie linii 172 (przystanek poprzedzający Giant’s Causeway, Main Rd.)

Grobla Olbrzyma - Irlandia Północna


Reklama