Jak poruszać się nad Jeziorem Garda? Autobusy, rejsy i pociągi [marzec 2019]

Podłużny kształt jeziora sprawia, że objechanie akwenu może być nieco kłopotliwe. Mimo tego, że do dyspozycji mamy dość dużo autobusów i kilka połączeń promowych (oraz pociąg na krótkim odcinku) może okazać się, że do niektórych miejsc nie dotrzemy.

W artykule zebraliśmy wszystkie rodzaje połączeń wraz z informacjami praktycznymi. Podajemy również kilka informacji dla turystów zmotoryzowanych.

!Jezioro Garda
Jezioro Garda

Wybierasz się nad jezioro Garda?

jezioro Garda

Jezioro Garda

- dojazd, atrakcje i informacje praktyczne

jezioro Garda

Miasta nad jeziorem Garda

- praktyczny przewodnik

jezioro Garda

Gdzie spać nad jeziorem Garda?

Wybrane miasta i przykładowe hotele

Autobusy

Podczas naszej włoskiej wycieczki najprawdopodobniej to właśnie z autobusów będziemy korzystać najczęściej. Są stosunkowo tanie i dojedziemy nimi do większości miejsc, które będziemy chcieli zwiedzić. Musimy jednak pamiętać o pewnym występującym tu problemie. Jezioro leży na granicy trzech gmin, w związku z tym działa tu trzech różnych przewoźników. Wprawdzie zasady zakupu biletów są mniej więcej podobne, ale liczba kursów przy granicy gmin może okazać się niższa. Problem ten jest szczególnie widoczny na odcinku Riva del Garda - Gargnano, gdzie jeździ jedynie kilka busów dziennie (dla porównania pomiędzy Malcesine a Rivą mamy do dyspozycji kilkanaście kursów). Jeśli więc planujemy objechać jezioro dookoła, sprawdźmy dokładnie czas odjazdów na tej części trasy (jeżeli mamy zamiar odwiedzić Arco, tym bardziej zwróćmy uwagę na rozkład jazdy).

Mapę najważniejszych połączeń wraz z linkami do rozkładów znajdziemy na stronie organizacji Visit Garda (LINK). Chcąc upewnić się czy rozkłady są aktualne możemy również szukać informacji na stronach przewoźników: ATV VERONA, Trentino Transporti oraz Arriva.

Uwaga! Sprawdzając godzinę wyjazdu zwróćmy uwagę na tytuł rubryki - najczęściej będziemy mieli do czynienia z następującymi skrótami: Gior. (codziennie), Fest. (w dni świąteczne), Fer. (od poniedziałku do soboty) i Scol. (w dni nauki szkolnej). W razie wątpliwości najlepiej poprosić o rozszyfrowanie rozkładu kogoś z miejscowych. Istotne jest również dokładne przeanalizowanie trasy, może się bowiem okazać, że autobus, który w dni powszednie jedzie przez centrum miasta, w weekend porusza się tylko bocznymi drogami (z taką zmianą spotkamy się np. w Desenzano).

Najważniejsze linie:

 • Garda - Riva del Garda
 • Verona - Garda
 • Brescia - Desenzano - Peschiera - Verona
 • Desenzano - Salò - Gardone Riviera - Riva
 • Brescia - Salò - Gargnano

Niektóre z firm uruchamiają specjalne linie turystyczne działające jedynie w sezonie. Łączą one większe miejscowości z zabytkami położonymi nieco dalej od głównych szlaków. Przykłady takich linii to: Salo - Vittoriale degli Italiani lub autobus jeżdżący po półwyspie Sirmione. W tym drugim przypadku cena za bilet jest stała i wynosi 1€ (0,50€ dopłaty u kierowcy). [aktualizacja marzec 2019]

Bilety kupujemy w sklepach Tabacceria, kasach dworcowych lub punktach IT. Rzadko kiedy znajdziemy automat biletowy (wyjątek to chociażby dworzec w Malcesine). Można rzecz jasna nabyć bilet u kierowcy, ale należy pamiętać o koniecznej dopłacie. Na terenie gminy Verona wynosi ona 0,80€, a w busach Arriva 1,30€. W autobusach Trentino Transporti dopłacimy aż 2€! Warto mieć przygotowaną odliczoną sumę (kierowca nie ma obowiązku posiadania drobnych).

Przykładowe ceny:

 • Arco - Riva del Garda - 1€
 • Malcesine - Garda - 2,80€
 • Salo - Brescia - 3,90€
 • Riva del Garda - Limone - 1,90€

 • Godziny odjazdów na rozkładach to tylko teoria. Regularne są spóźnienia, może się też zdarzyć, że autobus odjedzie kilka minut przed czasem. W przypadku niektórych połączeń informacje o ewentualnych opóźnieniach znajdziemy w mapach Google (należy kliknąć w ikonę z przystankiem mając włączony transfer danych).

 • Wsiadamy zawsze pierwszymi drzwiami, a wysiadamy przez środek busa. Większość tutejszych autobusów nie posiada specjalnego miejsca do przewozu bagaży. Wszystkie firmy w swoich regulaminach dokładnie określają wielkość walizki jaką można przewozić. Trentino Transporti zezwala na bezpłatną walizkę do 50x30x25 cm (za większe pakunki należy wykupić bilet). Taki sam bagaż możemy bezpłatnie przewieźć w autobusach Arrivy (prowincja Brescia). ATV VERONA wyznacza limit na 55x40x20 cm (w przeciwnym wypadku nakazuje zakup biletu 2 strefy podmiejskiej). [aktualizacja marzec 2019]

 • Transport rowerów w Trentino Transporti jest zabroniony (chyba, że są to rowery dziecięce lub pojazd jest złożony i umieszczony w torbie ochronnej). Firma ATV Verona wprowadziła specjalna usługę (od czerwca do września) Bus Walk&Bike dzięki, której będziemy mogli przejechać z rowerem w okolice Monte Baldo. Informacje o kursach i przystankach, na których można wsiadać z rowerami znajdziemy tutaj: LINK.

 • Arriva.it jeszcze kilka lat temu umożliwiała przewóz rowerów, o ile w autobusie wolne jest miejsce na wózki dla niepełnosprawnych. Jednak obecne regulaminy nie poruszają kwestii przewozu tych pojazdów, trudno więc powiedzieć czy jest on nadal możliwy.

 • Dzieci podróżują za darmo busami Trentino Transporti do ukończenia 6 roku życia, a do 4 roku życia w pojazdach ATV VERONA. Arriva.it zezwala na darmowy przewóz dzieci do 1 metra wzrostu (dziecko musi jednak siedzieć na kolanach opiekuna).

 • Z racji tego, że część przystanków funkcjonuje "na żądanie" lepiej zawsze pomachać ręką widząc nadjeżdżający autobus. Podobnie w przypadku wysiadania - warto zgłosić to kierowcy naciskając przycisk stop.

 • Praktycznie zawsze po zakupie musimy skasować zakupiony bilet w kasowniku znajdującym się obok kierowcy.

Pociągi

Nad jeziorem mamy jedynie dwie miejscowości posiadające połączenia kolejowe, więc pociągami nie będziemy podróżować zbyt często. Stacje o jakich mowa to: Desenzano del Garda-Sirmione i Peschiera del Garda. Pomiędzy tymi dworcami kursuje kilkadziesiąt pociągów dziennie. Cena za taki przejazd wynosi 2,20€, chyba, że trafimy na szybki pociąg Frecciarossa - wtedy będziemy musieli zapłacić 15€. [aktualizacja marzec 2019] Bilety możemy kupić przez Internet (LINK) lub w specjalnych automatach umieszczonych na dworcach. Pamiętajmy, że przed wejściem do wagonu musimy skasować bilet w kasowniku umieszczonym na terenie dworca (zazwyczaj obok wejścia na perony). Nad Gardą, podobnie jak nad jeziorem Como, operuje regionalny przewoźnik Trenord (mapę ze stacjami, na których zatrzymują się pociągi możemy zobaczyć tutaj.

O ile nad jeziorem pociągiem raczej nie pojeździmy, o tyle dojazd do niektórych miejscowości koleją to prawdopodobnie najszybsza możliwość dotarcia nad Gardę.

Z Bergamo możemy więc dojechać do Brescii i tam przesiąść się w autobus do Salo czy Gargnano. Chwilowo nie ma możliwości bezpośredniego przejechania z Bergamo do Desenzano czy Peschiery (konieczna jest przesiadka w Brescii). Pociągi łączą jednak nadbrzeżne miejscowości z Mediolanem. Najtańsze są połączenia regionalne (oznaczone jako Regionale), znacznie droższe są pociągi Frecciargento (koszt biletów może być nawet trzykrotnie wyższy).

Przykładowe ceny biletów:

 • Mediolan - Desenzano del Garda - od 9,20€
 • Bergamo - Brescia - od 4,80€
 • Verona - Peschiera del Garda - od 3,55€

Promy

Pomiędzy poszczególnymi miasteczkami można się również przemieszczać się drogą wodną. Regularne rejsy po jeziorze wykonuje firma Navigazione Lago di Garda. Niestety trasa jaką pokonują statki ustalona jest w taki sposób, że prom poruszając się np. z południa na północ przepływa z jednego brzegu na drugi wpływając do wszystkich większych portów. Rejsów poza sezonem nie jest zbyt dużo (w marcu z Desenzano statki wypływają 13 razy, ale do Rivy mamy tylko jeden kurs). Chociaż ich liczba latem nieco się zwiększa trudno mówić tu o częstych połączeniach. Niestety nie jest to szybki środek transportu: przepłynięcie z Peschiera del Garda do Riva del Garda trwa prawie pięć godzin! Promy mają jednak swoje atuty: widok z poziomu wody jest zupełnie inny niż z brzegu, a poza tym na pokład możemy zabrać rowery (należy sprawdzić oznaczenia na rozkładach). Najwięcej statków pływa na odcinkach: Desenzano - Garda i Malcesine - Riva del Garda.

Czysto teoretycznie możemy przepłynąć z południowego brzegu do Gardy, następnie przejechać autobusem do Malcesine i tam wsiąść na kolejny prom do Riva del Garda. Nie będzie to jednak szybka ani tania przejażdżka. Statki mogą być jednak ciekawą odmianą jeśli planujemy zatrzymać się w jednym miejscu nieco dłużej. Wyjątkiem jest podróż z Desenzano do Sirmione - rejs promem zajmuje nieco mniej niż jazda autobusem, zatrzymującym się na poszczególnych przystankach. Statki okazują się również niezwykle przydatne jeżeli wszystkie noclegi spędzamy np. Salo czy Malcesine - podróż na drugi brzeg będzie w tym przypadku znacznie łatwiejsza.

UWAGA! Zimą promy nie kursują! Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest połączenie Maderno - Tori działające cały czas. Pływające na tym odcinku okręty mogą przewozić samochody. Ceny przewozu środków transportu prezentują się następująco (kurs w jedną stronę):

 • Rower (razem z właścicielem) - 8€
 • Samochód do 3,5 metrów długości (razem z właścicielem) - 10,70€
 • Samochód do 4,5 metrów długości (razem z właścicielem) - 12,90€
 • Samochód ponad 4,5 metrów długości (razem z właścicielem) - 16€
 • Kamper - 21,30€
 • Każdy pasażer poza kierowcą - 6,50€
 • Dzieci od 4 do 12 lat - 3,6€

Ceny pozostałych kursów uzależnione są od strefy jaką przepływamy. Na każdym rozkładzie mamy specjalną tabelkę, której dwie strony ułożone są z nazw miejscowości. Musimy zatem odnaleźć punkt startu i port docelowy. Cyfra jaką zobaczymy w miejscu przecięcia się kolumny i wiersza to strefa za jaką musimy zapłacić (koszt poszczególnych stref z reguły podany jest obok).

Przykładowe opłaty za najpopularniejsze rejsy:

 • Desenzano del Garda - Sirmione - 3€ (czas rejsu 20 minut)
 • Desenzano del Garda - Bardolino - 9,80€ (czas rejsu 1 godzina i 16 minut)
 • Desenzano del Garda - Riva del Garda - 15,10€ (czas rejsu 5 godzin)
 • Salo - Malcesine - 5€ (czas rejsu 2 godziny)
 • Malcesine - Limone sul Garda - 6,50€ (czas rejsu 20 minut)
 • Riva del Garda - Salo - 12€ (czas rejsu niecałe 3 godziny)
 • Riva del Garda - Malcesine - 9,80€ (czas rejsu godzina)
 • Peschiera del Garda - Lazise - 5€ (czas rejsu pół godziny)

Bilety ulgowe przysługują dzieciom pomiędzy 4 a 12 rokiem życia oraz osobom, które ukończyły 65 rok życia. Dzieci młodsze podróżują za darmo. Bilety kupujemy w specjalnych kasach umieszczonych obok portów. [aktualizacja marzec 2019]

Istnieje również możliwość zakupienia biletu jednodniowego na wybrany odcinek:

 • Od Desenzano do Riva del Garda (całe jezioro) - 34,30€
 • Od Desenzano (lub Peschiery) do Gargnano - 23,40€
 • Od Riva del Garda do Gargnano - 20,50€

Dokładniejsze informacje na temat kursów, godzin czy opłat znajdziemy na oficjalnej stronie firmy promowej: LINK.

Parkingi i przyjazd autem

Dzięki ofertom wynajmu domów czy miejsc na polach namiotowych przez takie firmy jak Casamundo czy Vacansolei wielu turystów decyduje się na przyjazd nad Gardę własnym samochodem. Drogi w tej części Włoch nie są zbyt trudne, choć czasami będziemy musieli pokonywać ostre zakręty. Nieco kłopotów może sprawiać przejazd pomiędzy Riva del Garda, a Gargnano - mamy tu do czynienia z kilkoma tunelami, a jezdnia potrafi się w kilku miejscach rozwidlać w dość zaskakujący sposób. Z całą pewnością będziemy musieli wykazać się sporą cierpliwością podczas podróży przez włoskie miasteczka. Jezdnie są tu wąskie, często słabo oznaczone, a różnice wysokości mogą nieprzyjemnie zaskoczyć (np. zjazd w okolice centrum Limone sul Garda przerazi niejednego kierowcę). Lepiej uważać też na miejscowych, którzy często jeżdżą na pamięć.

Osobna kwestia to parkingi. Nie warto liczyć na znalezienie czegoś sensownego w centrum czy obok portu (chociaż czasem zdarzają się wyjątki). W małych miasteczkach dominują raczej niewielkie strefy parkowania, odsunięte o kilka ulic od centrum (które najczęściej jest zamknięte dla zmotoryzowanych). Czasem możemy spotkać się z darmowym początkiem parkowania (najczęściej jest to maksymalnie pół godziny, chociaż zdarzają się też parkingi gdzie możemy pozostawić auto bez opłaty na dwie godziny).


Reklama