Gdzie spać nad jeziorem Garda? Wybrane miasta i przykładowe hotele

Kształt i położenie jeziora Garda sprawia, że wybór odpowiedniego hotelu nie jest łatwą sprawą. Dotarcie z jednego końca zbiornika na drugi wymaga dość dużo czasu. Przed wyjazdem warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: Co chcemy robić nad jeziorem? Czy przerażają nas tłumy turystów? W jaki sposób dostaniemy się do Włoch i jak zamierzamy podróżować po kraju? W którym miesiącu będziemy nad Gardą?

W szczycie sezonu w wielu tutejszych miastach kłębią się tłumy zwiedzających. Z drugiej strony mamy wtedy dostęp do większej liczby atrakcji niż w marcu czy w listopadzie, kiedy niektóre muzea lub zamki są zamykane. Wprawdzie architektura jest tu mało zróżnicowana, ale inne miejsce spodoba się miłośnikowi średniowiecznych twierdzy, a inne komuś kto chce zabłądzić w plątaninie uliczek małego miasteczka.

Ceny noclegów nad Gardą nie są przesadnie wysokie, ale znalezienie czegoś taniego będzie wymagało odrobiny wysiłku. Rzecz jasna im bardziej popularna miejscowość tym wyższa cena. Nieco zaoszczędzić mogą posiadacze samochodów - im dalej od centrum tym większa szansa na tańszych hotel. Oczywiście należy pamiętać też, że znalezienie parkingu na terenie zabytkowej części danego miasteczka może okazać się niemożliwe lub wyjątkowo kosztowne.

Korzystając z naszych dotychczasowych doświadczeń postanowiliśmy stworzyć krótki przewodnik pod kątem wyboru miejsca noclegowego.

Szukaj wśród wszystkich(!) noclegów nad jeziorem Garda.

Wybierasz się nad jezioro Garda?

jezioro Garda

Jezioro Garda

- dojazd, atrakcje i informacje praktyczne

jezioro Garda

Miasta nad jeziorem Garda

- praktyczny przewodnik

jezioro Garda

Jak poruszać się nad Jeziorem Garda?

Autobusy, rejsy i pociągi

Desenzano del Garda - świetny dojazd i lokalizacja za odpowiednią cen

To urocze miasteczko ma aż nadto atutów aby stać się naszą bazą noclegową nad jeziorem. Łatwo dojechać doń z Bergamo (pociąg z przesiadką), Brescii (autobus) lub z Werony (bezpośredni pociąg i autobus). Mamy tu bodaj największy wybór rejsów i możliwość dostania się do wielu miejsc na zachodnim wybrzeżu. Samo Desenzano posiada bardzo ładną starówkę oraz dobrze zachowany średniowieczny zamek. Bez większych problemów dopłyniemy stąd do Sirmione czy dojedziemy do wpisanej na listę UNESCO Peschiery.

Niestety minusem pobytu w Desenzano del Garda będą tłumy turystów jakie przewijają się przez to miasteczko w sezonie oraz dość wysokie ceny jakie będziemy musieli zapłacić za pokój.

Kompromisowym wyborem może być obiekt South Garda Suites (via Tommaso dal Molin 69) - położony bardzo blisko brzegu jeziora (50 metrów), ale nieco dalej od zabytkowego centrum (ok. 1 kilometr). Pokoje posiadają własne łazienki oraz klimatyzację.

Znajdź inne noclegi w Desenzano del Garda.

Peschiera del Garda - miasto z listy UNESCO i świetny start na wschodnie wybrzeże

Każdy miłośnik architektury militarnej powinien bez chwili zastanowienia odwiedzić Peschierę, a jeszcze lepiej zostać tu na noc. Dawne weneckie fortyfikacje bardzo dobrze wyglądają w promieniach zachodzącego słońca kiedy na ich murach kładą się długie cienie okolicznych drzew. Dodatkowo z Peschiery wyjeżdża sporo autobusów, którymi dotrzemy aż do odległej Malcesine (mamy więc w zasięgu ręki prawie całe wschodnie wybrzeże). Możemy wypłynąć stąd promem lub udać się do pobliskiej Werony czy Brescii (pociągi). Lokalne busy zabiorą nas również do niezwykle ciekawego Sirmione.

Minusem jest niestety natłok turystów, którzy przyjeżdżają tu aby przespacerować się po zabytkowych fortyfikacjach. Za to będziemy mieć większą szansę na znalezienie czegoś tańszego niż w Desenzano del Garda.

Z pewnością dobrym wyborem będzie pokój w Giada Rooms (Via Barbarani 5 Peschiera del Garda). Świetnie położony obiekt (800 metrów do dworca, 600 metrów do centrum, około kilometr do plaży i promenady Lido ai Pioppi) dysponuje pokojami (z łazienkami) za sensowną cenę.

Znajdź inne noclegi w Peschiera del Garda

Malcesine - perełka wschodniego wybrzeża

Trzeba przyznać, że ta niewielka miejscowość ma całkiem sporo plusów. Przede wszystkim w miarę łatwo dostać się tutaj z Werony lub z Peschiery (bezpośrednie autobusy). Po drugie mamy tu do dyspozycji połączenia do Riva del Garda i Nago-Torbole. Po trzecie wreszcie Malcesine posiada ciekawe zabytki i niezwykle popularną kolejkę na Monte Baldo (jeden z najpiękniejszych widoków na jezioro). Zobaczymy tu również średniowieczny zamek (malowniczo położony), ciekawe kościoły i będziemy mogli przespacerować się po klimatycznej starówce. Miłośników literatury zainteresuje fakt, że przez jakiś czas w Malcesine przebywał Johann Wolfgang Goethe.

Tak jak w przypadku innych miasteczek nad Gardą, tak i w Malcesine latem możemy spodziewać się sporego tłoku. Turystów przyciąga zwłaszcza kolejka górska - oczekiwanie na wjazd sięga nawet do półtorej godziny. Ceny również nie są niskie - możemy zdecydować się na Hotel Casa Popi gdzie za rozsądną kwotę otrzymamy pokój z łazienką i możliwością wykupienia śniadania.

Znajdź inne noclegi w Malcesine

Arco - aktywna turystyka i szansa na uniknięcie tłoku

Arco może poszczycić się nieco łagodniejszym klimatem, zabytkową starówką i malowniczym zamkiem położonym na skale ponad miastem. Dojedziemy tu przede wszystkim z Riva del Garda, ale też z niedalekiego Trydentu (można więc połączyć to z wizytą w Alpach lub Dolomitach). Dzięki temu, że miasto aktywnie promuje turystykę pieszą, rowerową czy wspinaczki będziemy mieli szansą na uniknięcie tłoku i ucieczkę od zatłoczonych uliczek prosto w objęcia dzikiej przyrody.

Niestety Arco leży około sześciu kilometrów od Gardy. W zamian za to powinniśmy bez większego problemu znaleźć tu sensowny nocleg.

Dla szukających spokoju świetnym rozwiązaniem będzie pobyt w Al Fiume (Via Mantova 51). Obiekt położony jest w samym środku sadu, posiada pokoje z łazienkami. Pewnym minusem może być jego odległość od centrum (ok. 1,5 kilometra) i od dworca autobusowego (ok. 1 kilometr).

Znajdź inne noclegi w Arco

Nago-Torbole - raj dla windsurferów

Miejscowość zachowała kilka interesujących zabytków w tym kościół parafialny i ruiny zamku Penede. Ciekawostką jest marmit czyli specyficzne zagłębienie skalne - Marmitte dei Giganti. Jednak większość turystów przyjeżdża tu z powodu świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych. Szczególną popularnością cieszy się windsurfing, kiteboarding czy żeglarstwo.

Dobrym wyborem dla poszukujących tego rodzaju rozrywki może okazać się nocleg w Villa Orchidea. Obiekt położony jest blisko brzegu, posiada pokoje z łazienkami oraz śniadaniem wliczonym w cenę.

Znajdź inne noclegi w Nago-Torbole

Zachodni brzeg - szansa na uniknięcie tłoku?

Nieco ograniczona liczba połączeń autobusowych powoduje, że na północno-zachodnią część jeziora nie dociera aż tak wielu turystów jak do Peschiery czy Riva del Garda. Mimo wszystko jednak poszukiwanie spokojnego miejsca nad wodą przypomina trochę loterię. Szansa na znalezienie tu cichego miasteczka jest nieco większa niż gdzieś indziej, ale nadal nie ma pewności, że nie trafimy na tłumy turystów.

Ciekawym wyborem może być część wybrzeża pomiędzy Desenzano a Salo. Linia brzegowa nie jest tu ściśle zabudowana, nie ma popularnych (ale też klimatycznych) miasteczek więc szansa na znalezienie wytchnienia jest nieco większa niż gdzieś indziej. Brak ścisłej zabudowy sprawia, że w Moniga del Garda, Porto di San Felice czy Lido di Manerba łatwiej znaleźć domek campingowy lub pole namiotowe niż hotel z prawdziwego zdarzenia.

Inaczej rzecz ma się z miasteczkami położonymi na północ od Salo. Gargnano, Gardone Riviera, Maderno czy Limone sul Garda to urocze i zabytkowe miejscowości mniej popularne do Riva del Garda czy Desenzano. Problem polega na tym, że są one niezbyt duże dlatego nawet kilkuset turystów w Limone może zająć większość miejsc w przybrzeżnych kafejkach. Jeśli jednak gdzieś nad Gardą szukać spokoju to albo z dala od brzegu albo właśnie tutaj.

Przykład wysoko ocenianego noclegu w Toscolano Maderno to Albergo Giardino (Via Benamati 60) - blisko brzegu, pokoje z łazienkami i sensowne ceny.


Reklama