Belfast jest nowoczesną stolicą Irlandii Północnej. Łagodny, przyjazny klimat tego miejsca sprawia, że miasto można odwiedzić właściwie o każdej porze roku. Największą ciekawostką jest fakt, że właśnie w Belfaście powstał słynny statek Titanic.
Ściana dzieląca miasto
Słynny Mur Pokoju w Belfaście dzieli miasto na 2 części - oddzielając protestancką dzielnicę rozciągającą się wzdłuż ulicy Shankill od katolickiej części miasta przy Falls Road.
Ten wysoki na 8 metrów, metalowy obiekt wije się kilometrami i jest bardzo symbolicznym elementem miasta.
Historia Muru Pokoju
Mur został zbudowany przez armię - w 1969 roku. Głównym założeniem powstania muru miała być segregacja i ocalenie protestanckich zwolenników unii z Wielką Brytanią przed inwazją katolickich zwolenników złączenia z Republiką Irlandii.
Bardzo charakterystyczną cechą miasta, która podkreśla wszechobecne podziały są murale, które znajdują się niemal wszędzie. Ich przedmiotem są z reguły hasła lub sceny nawiązujące do The Troubles – dramatycznego konfliktu w Irlandii Północnej o podłożu etniczno-politycznym. Choć konflikt trwał od lat 60. XX wieku, do podpisania porozumienia w 1998 roku, do tej pory w mieście zdarzają się sporadyczne akty przemocy, nawiązujące do zakończonego dawno konfliktu.
Murale w katolickiej części miasta głoszą hasła jedności z Palestyną, Katalonią i Krajem Basków. W części protestanckiej na każdym kroku znajdują się brytyjskie flagi, a murale przedstawiają wizerunki brytyjskiej królowej, otoczonej mężczyznami, wyposażonymi w pistolety maszynowe.
Wiele osób odwiedzających Belfast nie ma świadomości, że tak blisko naszego kraju istnieją jeszcze takie miejsca. Wśród mieszkańców Belfastu wciąż tkwi ogromne poruszenie, żal i frustracja na myśl o wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat.