Podróże po Europie

Positano: atrakcje, dojazd, zabytki. Jak dojechać i co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2024

Positano to niewielkie nadmorskie miasteczko, które dzięki swojej kaskadowej zabudowie zostało wizytówką malowniczego Wybrzeża Amalfitańskiego.

Mimo że współczesne Positano ma charakter czysto turystyczny, i samo w sobie nie oferuje zbyt wielu atrakcji, to rokrocznie przyciąga tłumy turystów.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Jak zwiedzać Positano i co na nas czeka na miejscu?

W centrum Positano, podobnie jak w pozostałych miasteczkach wybrzeża, dozwolony jest wyłącznie ruch pieszy. Główna droga SS 163 okrąża historyczne centrum od góry.

Wprost przez środek miasta prowadzi dość szeroka uliczka Piazza dei Mulini, która doprowadzi nas z wyższych obszarów wprost na plażę.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

A czego właściwie możemy spodziewać się po wizycie w Positano? Na pewno pięknej panoramy, wąskich uliczek, ale przede wszystkim tłumów turystów oraz restauracji i sklepów nastawionych na przyciągnięcie ich uwagi. W szczycie sezonu, w ciągu dnia, miasteczko jest wręcz oblegane i trudno odnaleźć przyjemność w jego odkrywaniu. Zdecydowanie lepiej jest bliżej wieczora lub wcześnie rano, gdy nie ma już (lub jeszcze) tłumów przyjezdnych.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Naszą uwagę pośród sklepów przykuwały te sprzedające wyroby z majoliki. Część z nich posiadała nie tylko piękne produkty, ale też fantastycznie zaprojektowane fasady oraz wystawy.

W mieście działa wiele restauracji. Ceny należą w nich do wysokich, ale jeśli znajdziemy miejscówkę z tarasem, widoki mogą zrekompensować nam duży wydatek.

W Positano nie znajdziemy za to wielu zabytków, a zaledwie dwa z nich możemy zwiedzić - pozostałe są w rękach prywatnych lub zostały zamienione na hotele czy restauracje.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Co warto zobaczyć i zrobić w Positano - największe atrakcje miasteczka

Podziwianie panoramy Positano

Nie będzie większą przesadą stwierdzenie, że panorama Positano - z pnącą się w górę kaskadą wielobarwnych budynków oraz z dziesiątkami zacumowanych łódek i stateczków nieopodal brzegu - stanowi atrakcję samą w sobie.

Positano - widok z okolic przystanku
Positano - widok z okolic przystanku

Według nas jedne z najlepszych widoków odnajdziemy m.in.:

  • Na wschodnim, pnącym się w górę od przystanku autobusowego Sponda, odcinku drogi Via G. Marconi.
  • Na ostatnim etapie wędrówki ścieżką nazywaną Sentiero Degli Dei (Ścieżka Bogów), choć tutaj zobaczymy zabudowę miasta ze znacznej odległości.
  • Ze wschodniej części głównej plaży miejskiej Spiaggia Grande.
  • Od strony wody - przybywając na miejsce statkiem lub łódką.

Zdjęcia:

WIdok na Positano z końcówki Ścieżki Bogów we Włoszech
Ścieżka Bogów - zejście do Positano

ZDJĘCIA: 1. Widok na Positano z końcówki trasy o nazwie Ścieżka Bogów; 2. Ścieżka Bogów - fragment zejścia do Positano

Ścieżka Bogów - Widok na Positano
Ścieżka Bogów - Widok na Positano

ZDJĘCIA: Ścieżka Bogów - widok na Positano

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Najważniejszym zabytkiem Positano jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. (wł. Chiesa di Santa Maria Assunta). Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest widoczna już z oddali, ozdobiona wielokolorowymi płytkami z majoliki kopuła.

Współczesny wygląd świątyni jest efektem przebudowy z końca XVIII wieku. Wcześniej w tym miejscu stała XI-wieczna kaplica, która należała do opactwa benedyktynów.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Positano
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Positano

Największym skarbem kościoła jest umieszczona nad głównym ołtarzem bizantyjska ikona czarnej Madonny z dzieciątkiem. Sposób w jaki znalazła się ona w miasteczku owiany jest legendą.

Według tradycji została ona skradziona na terenie Bizancjum przez piratów. Ci niedługo później przewozili ją wzdłuż włoskiego wybrzeża, aż w pewnym momencie, na wysokości Positano, zaskoczył ich potężny sztorm, przez który nie byli w stanie płynąć dalej.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Positano
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Positano

Ku przerażeniu załogi zaczęli oni słyszeć głoś, jak im się wydawało wydobywający się z ikony, rozkazujący odstawienie jej na ląd. I tutaj pojawiają się najczęściej dwie wersje tej historii - w jednej zacumowali oni do brzegu i przekazali ją miejscowym, a w drugiej po prostu wyrzucili ikonę za burtę, po czym została ona wyrzucona na brzeg. W obu przypadkach efekt był jednak ten sam: niebo się rozjaśniło, a piraci mogli w spokoju odpłynąć.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Positano
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Positano

Ikoną zaopiekowali się mieszkańcy. Wznieśli dla niej kaplicę, i po wsze czasy została ona symbolem ich małej ojczyzny.

Inna z hipotez na temat pojawienia się ikony jest mniej tajemnicza i zakłada, że przywieźli ją sami benedyktyni około XII wieku.

Podczas zwiedzania świątyni warto zwrócić również uwagę na kilka innych dzieł sztuki, w tym: na szopkę w kaplicy św. Mikołaja z Bari, malowidło autorstwa Fabrizio Santafede z końca XVI wieku (na prawo od głównego ołtarza) czy srebrny relikwiarz w formie popiersia.
Spacer po Positano
Spacer po Positano

Dzwonnica ze śladem po średniowiecznej kaplicy

Niezależna dzwonnica stanęła na placu naprzeciwko kościoła. Jej obecny wygląd jest efektem przebudowy z początków XVIII wieku, ale jeśli skierujemy wzrok ponad główne drzwi, to zobaczymy średniowieczną płaskorzeźbę.

Przedstawia ona potwora morskiego (skrzyżowanie torsu wilkołaka z rybim ogonem), lisa oraz siedem ryb. Prawdopodobnie relief ten znajdował się wcześniej w średniowiecznej kaplicy, zastąpionej przez barokowy kościół.

Dzwonnica - Positano
Dzwonnica - Positano

Plac Flavio Gioia

Plac rozciągający się przed świątynią nazywany jest placem Flavio Gioia (wł. Piazza Flavio Gioia). Gioia był marynarzem żyjącym w XIII lub XIV wieku, uważanym dziś przez mieszkańców regionu za wynalazcę kompasu. Według autochtonów jego miejscem urodzenia było Positano, choć to samo twierdzą Amalfitańczycy, Neapolitańczycy, a nawet mieszkańcy miasteczka Gioio w Apulii.

Museo Archeologico Romano z pozostałościami willi z czasów rzymskich

Bezpośrednio pod kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajdują się pozostałości po rzymskiej willi, która w trakcie erupcji Wezuwiusza została przykryta warstwą popiołu wulkanicznego. Od kilku lat odkryty fragment kompleksu udostępniony jest dla zwiedzających.

Informacje praktyczne

Obecnie ruiny możemy odwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem - grupy sa małe, bo liczą około 10 osób.

Największym skarbem stanowiska archeologicznego jest dobrze zachowane malowidło ścienne stworzone w stylu pompejańskim czwartym. W trakcie wycieczki turyści przechodzą też przez średniowieczne krypty.

Aktualne godziny otwarcia oraz ceny można sprawdzić na oficjalnej stronie. Wejście znajduje się nieopodal dzwonnicy. Bilety można zakupić online na oficjalnej stronie.

Pałac Murat - perła neapolitańskiego baroku

Jednym z najwspanialszych śladów po złotym okresie w historii Positano jest pałac Murat (wł. Palazzo Murat). Wzniesiono go w XVIII wieku w stylu neapolitańskiego baroku. Rezydencja swoją nazwę otrzymała na cześć Joachima Murata, króla Neapolu w latach 1808-1815, który wykorzystywał ją jako swoją letnią rezydencję.

Obecnie w pałacu działa ekskluzywny hotel z basenem i restauracją. Warto jednak rzucić okiem na dziedziniec i spojrzeć na dobrze zachowane detale architektoniczne.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Ścieżka Via Positanesi D’America

Niezwykle urokliwa ścieżka piesza Via Positanesi D’America łączy ze sobą dwie miejskie plaże. Wytyczono ją na krawędzi klifu, a spacer wzdłuż morza pozwala na chwilowe oderwanie się od gęstej zabudowy miasteczka. Niektóre z jej odcinków zapewniają przyjemny cień pod konarami drzew.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Podczas spaceru miniemy jedną ze średniowiecznych wież obronnych, Torre Trasita, we wnętrzu której urządzono apartamenty do wynajęcia.

Długość trasy to około 500 metrów.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Ścieżka Bogów (Sentiero degli Dei)

Przejście słynnej Ścieżki Bogów powinno być punktem obowiązkowym dla każdego miłośnika aktywności fizycznej. Jest to najpopularniejszy szlak na całym wybrzeżu, łączący położone w górach miasteczko Bomerano z osadą Nocelle, leżącą w okolicy Positano.

Widok na Positano z końcowego fragmentu Ścieżki Bogów
Widok na Positano z końcowego fragmentu Ścieżki Bogów

Informacje praktyczne

Warto tak zaplanować nasz dzień, aby z samego rana pojawić się w Bomerano (możemy dojechać tam autobusem przewoźnika SITA SUD - kursy odbywają się m.in. z Amalfi) i wyruszyć przed tłumami oraz największym słońcem.

Szlak ma blisko 6 km - na jego przejście warto zaplanować sobie przynajmniej 2,5 godziny, aby mieć też czas na odpoczynek i podziwianie widoków.

Trasa kończy się w Nocelle, skąd możemy ruszyć pieszo do Positano - do pokonania będziemy mieć około 1500 schodów. Alternatywą jest skorzystanie z autobusu obsługiwanego przez firmę Mobility Amalfi Coast Bus. Ich rozkład można znaleźć na ich stronie facebook.

Tu znajdziecie naszą relację z pokonania szlaku: Sentiero degli Dei (Ścieżka Bogów): jak pokonać słynny szlak?

Trekking do Montepertuso (i dalej w górę)

Wartym rozważenia pomysłem dla aktywnych czytelników jest spacer do leżącego powyżej Positano Montepertuso. Montepertuso oznacza mniej więcej "przebitą skałę", czym nawiązano do formacji skalnej z naturalnym otworem, która góruje nad tym miasteczkiem.

Trasa pnie się cały czas pod górę i potrafi być wymagająca. Na miejsce powinniśmy dojść w około 75-90 minut.

Po dotarciu do celu możemy zawrócić lub ruszyć dalej w kierunku miasteczka Santa Maria del Castello, położonego na wysokości ponad 600 m n.p.m. Na dojście z Montepertuso do Santa Maria del Castello powinniśmy zaplanować przynajmniej dwie godziny w jedną stronę.

Przed ruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w mapę lub aplikację z wyznaczonymi szlakami pieszymi.

Spacer po Positano - widok z okolic przystanku
Spacer po Positano - widok z okolic przystanku

Plaże

Positano nie jest raczej rajem dla fanów plażowania. Miasteczko posiada dwie plaże: większą Spiaggia Grande, która rozciąga się u jego stóp, oraz leżącą kawałek na uboczu i bardziej kamienistą Fornillo Spiaggia. Nie powinniśmy jednak zakładać, że ta druga będzie mniej zatłoczona - obie są często pełne ludzi.

Najlepsze fragmenty obu plaż szczelnie wypełnione zostały płatnymi leżakami oraz parasolami. Darmowe są jedynie skrajne obszary. Nie powinno nam to jednak przeszkodzić we wskoczeniu do wody i ochłodzeniu się w ciepły dzień.

Istnieje jeszcze trzecia plaża, nazywana Laurito, która oddalona jest znaczny kawałek od centrum miasteczka. Znajdziecie ją poniżej hotelu San Pietro. Prowadzą do niej schody, które zaczynają się przy głównej drodze. Plaża jest niewielka i posiada część darmową oraz płatną.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Jak dojechać do Positano?

Do Positano możemy dostać się na kilka sposobów. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze opcje.

Dojazd z Neapolu: kolejka do Sorrento, następnie autobus do Positano

Jeśli startujemy ze stolicy Kampanii to czeka nas podróż z przesiadką w Sorrento, do którego dojedziemy kolejką Circumvesuviana. Więcej o tym etapie podróży napisaliśmy na końcu naszego artykułu: Sorrento: atrakcje, plaże, zabytki. Co warto zwiedzić i zobaczyć?

Po dotarciu do Sorrento przesiadamy się w autobus firmy SITA. Bilet możemy zakupić w barze na dworcu lub na stanowisku przy miejscu odjazdu (tylko w sezonie letnim). Biletów nie kupimy bezpośrednio u kierowcy.

Wskazówka: W sezonie turystycznym lepiej nie przybywać na miejsce na kilka minut przed godziną odjazdu autobusu, ponieważ może zabraknąć dla nas miejsc.

W samym Positano są dwa przystanki: Chiesa Nuova oraz Sponda. Najlepiej wysiąść na tym drugim, który znajduje się kawałek spacerem od historycznego centrum. Chiesa Nuova leży wyżej i dojście na miejsce zajmie nam więcej czasu.

Niedaleko przystanku autobusowego Sponda stoi jedna z historycznych wież obronnych, Torre Sponda, która została przerobiona na hotel.

Wskazówka Ponieważ Positano znajduje się na środku trasy, czasami autobusy jadące od strony Amalfi w stronę Sorrento potrafią być zapchane. Sugerujemy Wam przyjść chwilę przed odjazdem i ustawić się w kolejce, żeby w przypadku małej liczby wolnych miejsc zmieścić się do środka.

Rejsy z Sorrento lub Salerno

Przyjemnym sposobem na dotarcie do Positano jest podróż statkiem. Możemy wyruszyć z Sorrento (rejs trwa około 50 minut) lub z leżącego po przeciwnej stronie wybrzeża Salerno (około 75 minut). Obie trasy obsługiwane są wyłącznie w sezonie turystycznym, od kwietnia do października.

Statki cumują w porcie przy plaży Spiaggia Grande.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Dojazd własnym samochodem

Positano znajduje się przy głównej drodze SS 163 Amalfitana. Problemem nie jest więc sam dojazd, a znalezienie miejsca postojowego. Parkingi przy miasteczku należą do drogich - ceny na parkingach w najbliższej odległości od starówki wahają się pomiędzy 8 a 10€ za godzinę.

Alternatywą jest zaparkowanie auta przy głównej drodze, ale w sezonie turystycznym sznur samochodów na poboczu potrafi ciągnąć się nawet kilometry od centrum miasteczka.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Miasto założone przez Posejdona, w sąsiedztwie którego mieszkały syreny

Choć najstarsze odkrycia archeologiczne na terenie Positano pochodzą z I wieku p.n.e., już z czasów rzymskich, to z miasteczkiem związane są dwie legendy wywodzące się wprost z mitologii greckiej. Nie ma w tym sprzeczności, gdyż greccy kolonizatorzy zakładali swoje miasta na terenie Kampanii na długo przed Rzymianami.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Pierwsza opowiada o założeniu miasta. Jego fundatorem miał być nie kto inny jak bóg mórz Posejdon, który chciał w ten sposób uczcić jedną ze swoich ukochanych - nimfę o imieniu Pasitea. Jedna z hipotez zakłada, że faktycznie około VI-V wieku p.n.e. istniała w tym miejscu osada, którą pochodzący z Grecji żeglarze wykorzystywali jako przystanek i miejsce odpoczynku.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Drugi mit związany jest z nieodległym archipelagiem nazywanym Wyspami Syrenimi (wł. Le Sirenuse), na który składają się trzy główne wyspy: Gallo LungoLa Castelluccia i La Rotonda. W greckiej mitologii były one zamieszkane przez trzy syreny, które Odyseusz spotkał podczas swojej podróży.

Obecnie na największej z wysp - Gallo Lungo - znajduje się prywatna rezydencja wraz z lądowiskiem.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Historia: od rzymskiej willi do współczesnego kurortu turystycznego

Na przełomie II i I wieku p.n.e. wybrzeże Półwyspu Sorrentyńskiego zaczęło wypełniać się willami należącymi do rzymskiej arystokracji. Jedna z rezydencji istniała też na terenie współczesnego Positano, nieopodal plaży, tam gdzie stoi dziś kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (wł. Chiesa di Santa Maria Assunta). Jej kres przypadł na 79 rok - po wybuchu Wezuwiusza przysypał i zakrył ją popiół wulkaniczny.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

We wczesnym średniowieczu Positano było jednym z portów potężnej Republiki Amalfi. Niewiele jednak wiadomo o tym okresie. Według jednej z hipotez założycielami pierwotnej osady byli uciekinierzy z Paestum (antyczna Posejdonia), którzy w X wieku porzucili swoje domostwa i wyruszyli w poszukiwali bezpiecznego schronienia przed Saracenami. Najstarsze źródła pisane datowane są na to samo stulecie i wspominają o opactwie benedyktyńskim, wokół którego prawdopodobnie rozwinęło się miasto. q

Spacer po Positano
Spacer po Positano

Podbój Normanów w XI wieku doprowadził do upadku Republiki Amalfi. Kolejne stulecia sprowadziły na mieszkańców wiele zagrożeń - jednym z nich byli plądrujący całe wybrzeże piraci. Aż do XV wieku wzmacniano fortyfikacje oraz wznoszono wieże obronne, z których kilka przetrwało do naszych czasów - dziś możemy w nich przenocować.

Spacer po Positano
Spacer po Positano

W XVI wieku rozpoczął się trwający przez ponad dwa stulecia złoty okres w historii Positano, które zostało ważnym portem i ośrodkiem handlu z państwami Bliskiego Wschodu. Kolejni mieszkańcy dorabiali się olbrzymich fortun - większość na kupiectwie, choć dobre życie wiedli też armatorzy. Przez cały XVIII wiek wznosili oni reprezentacyjne barokowe rezydencje, które dziś są świadectwem tamtych czasów.

Wraz ze zjednoczeniem Włoch rola Positano została zdegradowana - z prężnego portu do miasteczka rybackiego. Po zakończeniu II wojny światowej zyskało ono jednak nowe życie - turystycznego kurortu odwiedzanego przez tłumy turystów z całego świata.

Spacer po Positano
Spacer po Positano
Spacer po Positano
Spacer po Positano
Spacer po Positano
Spacer po Positano

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama