Austria - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: niemiecki Numer alarmowy: 112

Pomimo braku tanich lotów, dzięki stosunkowo niedużej odległości, Austria jest często odwiedzana przez turystów z Polski.

Podczas wyjazdu do Austrii nic, no może poza wysoki cenami, nie powinno nas negatywnie zaskoczyć. Austriacy są zorganizowani, a kraj oferuje wiele atrakcji turystycznych, zarówno w miastach, jak i poza nimi.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Austrii. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

System bankowy w Austrii należy do bardzo nowoczesnych. Austriacy nie są wielkimi orędownikami płatności bezgotówkowych, a jeśli już to korzystają głównie z kart debetowych wystawianych przez austriackie banki lub płatności internetowych i mobilnych.

Płatność kartą w Austrii

W Austrii płatności kartami nie należą do najpopularniejszego sposobu płatności. W szczególności dotyczy to kart kredytowych, których Austriacy starają się unikać.

W dużych sieciach supermarketów, większych hotelach czy restauracjach w miejscach turystycznych z reguły są terminale umożliwiające płatność kartą, natomiast będąc poza największymi miastami i poza szlakiem turystycznym warto wcześniej zapytać o możliwość płatności kartą. Dotyczy to także mniejszych hoteli, nie tylko sklepów czy restauracji.

Czy w Austrii można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach posiadających terminale. Honorowane są karty MasterCard oraz Visa. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto zapytać sprzedawcy - najpierw powinniśmy sprawdzić logotypy przy wejściu, następnie warto upewnić się raz jeszcze u sprzedawcy.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W największych miastach jak Wiedeń czy Salzburg nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Austrii

Prawo w Austrii jest bardzo restrykcyjne. Sklepy mogą być otwarte w dni powszednie od 6:00 do 21:00, chociaż oprócz największych supermarketów większość z nich jest zamykana najpóźniej o 19:00 lub 20:00.

W sobotę sklepy mogą być otwarte maksymalnie do 18:00, chociaż mniejsze sklepy mogą być albo całkowicie zamknięte, albo otwarte do godziny 15:00 lub 16:00.

W niedzielę oraz święta sklepy są zamknięte. Pamiętajmy o tym, jeśli przyjeżdżamy do Austrii np. w sobotę o 20:00.

Napiwki

Napiwki w Austrii przyjęły się jako niepisany standard, brak napiwku może zostać uznany jako brak zadowolenia z usług.

Jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi możemy zostawić typowe 10%, lub zwyczajnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty. Warto jednak sprawdzić rachunek, czy nie został doliczona tak zwana usługa serwisowa.

Poruszanie się po kraju - komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja międzymiastowa w Austrii jest droga, dotyczy to zarówno autobusów, jak i kolei. Na szczęście, jeśli już wydamy pieniądze, w zamian otrzymamy punktualność, czystość oraz wysoki komfort.

Jeśli myślimy o powrocie z Wiednia bezpośrednio do Polski to wcale nie musimy wybierać pomiędzy "tanio" a "wygodnie". Koleje austriackie oferują pulę tanich biletów, które możemy nabyć za pośrednictwem ich strony internetowej - link. W zależności od terminu i tego czy kupujemy bilet z wyprzedzeniem, ceny mogą się od siebie różnić. Jeśli będziemy mieli szczęście to za przejazd z Wiednia do Katowic zapłacimy 22€. Ale uwaga! Na podanego maila otrzymamy jedynie potwierdzenie rezerwacji. Z nim musimy udać się na wiedeński dworzec i tam odszukać automat do sprzedaży biletów. Z linka (o nazwie "Get tickets now"), który wysłano nam na email uzyskamy kod dostępu, który trzeba wprowadzić do automatu. Jeśli wszystko będzie się zgadzało maszyna po chwili wydrukuje nasz bilet i miejscówkę. Według informacji ze strony bilet możemy wydrukować również w kasach dworca. Nie ma możliwości zwrotu zakupionego biletu. Wprawdzie przewoźnik oferuje przejazd do Warszawy (a nawet do Gdyni), choć taniej jest w Katowicach przesiąść się na pociąg PKP.

Einfach-Raus-Ticket

Ciekawą opcją podróżowania po kraju są kolejowe bilety dobowe. Przysługują one grupie podróżnych (od 2 do 5 osób) w soboty, niedziele i święta od początku dnia do godziny 03:00 dnia następnego oraz w dni powszednie od godziny 09:00 do godziny 03:00 dnia następnego. Cena biletu uzależniona jest od liczby podróżujących. Możemy dokupić też wersję umożliwiającą przewóz rowerów Einfach-Raus-Radticket. Bilety kupimy na dworcach, w specjalnych automatach, ale możemy je również zarezerwować przez Internet. Ich koszt prezentuje się następująco:

  • 2 osoby - 34€ (43€ z rowerami)
  • 3 osoby - 38€ (47€ z rowerami)
  • 4 osoby - 42€ (51€ z rowerami)
  • 5 osób - 46€ (55€ z rowerami)

Kościoły oraz świątynie

Kościoły w Austrii są w większości otwarte i darmowe. W kościołach często przebywają wierni, pamiętajmy o godnym zachowaniu i o nie przeszkadzaniu odwiedzającym świątynie w celach religijnych.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Austrii?

Austria należy do bardzo drogich krajów dla turysty - co przedstawiliśmy w artykule Ceny w Austrii. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Warto stosować się do kilku wskazówek, aby zaoszczędzić podczas odwiedzin tego kraju.

Korzystajmy z kart turystycznych

W największych miastach w Austrii znajdziemy karty turystyczne, jak np. Vienna Pass w Wiedniu, które pozwalają na odwiedzenie wielu atrakcji oraz często na korzystanie z komunikacji publicznej za niższą cenę.

(Kartę Vienna Pass można zakupić na oficjalniej stronie VIENNA PASS.)

Oczywiście, ceny kart nie są niskie, jednak w przypadku odwiedzenia większej ilości atrakcji wydatek się zwraca i pozwala na oszczędności.

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej okresowe lub w paczkach

Jeśli wiemy, że będziemy korzystać z komunikacji publicznej wielokrotnie, warto sprawdzić oferty biletów czasowych lub kupowanych po kilka w paczce. Pozwoli to na dużą oszczędność, często koszt 3 przejazdów kosztuje tyle co bilet dobowy. Pamiętajmy również, że często w Austrii bilety kupowane u kierowcy są droższe od tych samych kupowanych w kiosku lub w automacie.

Warto również zaplanować zwiedzanie atrakcje tak, aby móc w danym dniu wszędzie poruszać się piechotą - np. historyczne części Wiednia czy Salzburga są stosunkowo małe.

Darmowe atrakcje

Piękne zabytki, historyczne ulice oraz wspaniała natura - to wszystko Austria oferuje za darmo. Pamiętajmy, żeby przed przyjazdem poszukać ciekawych darmowych atrakcji i najciekawszych miejsc, aby poznać Austrię jak najlepiej się da.

Uliczne jedzenie

W Austrii, podobnie jak w Niemczech, popularne są kiełbasy (wurst) w różnych odmianach, które kupimy już za kilka Euro. W porównaniu do bardzo drogich restauracji, jest to budżetowy sposób na zjedzenie czegoś ciepłego szybko.

Czy Austria jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Austria jest krajem bezpiecznym, warto jednak zachować ostrożność, szczególnie poza szlakiem turystycznym, w nocy oraz w największych miastach.

Warto uważać na swoje rzeczy w komunikacji miejskiej oraz w zatłoczonych centrach handlowych i ulicach.

Podobnie jak w innych krajach Europy zachodniej możliwe są zamachy terrorystyczne, chociaż dotychczas na szczęście omijały tej kraj.


Reklama