Belgia - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: niderlandzki, francuski, niemiecki Numer alarmowy: 112

Do niedawna Belgia kojarzyła się przede wszystkim z czekoladą oraz Brukselą. Od jakiegoś czasu, z powodu tanich lotów oraz niedrogiej komunikacji międzymiastowej, coraz więcej belgijskich miast staje się obranymi celami turystycznymi przez odwiedzających z Polski.

Przed przyjazdem do Belgii warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego kraju i odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Belgii. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

System bankowy w Belgii należy do jednego z bardziej rozwiniętych w Europie. Belgowie na co dzień płacą kartami oraz korzystają z płatności mobilnych i internetowych. W większości miejsc zainstalowane są terminale płatnicze.

Płatność kartą w Belgii

W wielu miejscach w Belgii zapłacimy kartami debetowymi oraz kredytowymi. Dotyczy to w szczególności hoteli, restauracji, dużych sklepów czy najważniejszych atrakcji turystycznych.

Jeśli jednak wybieramy się poza obszar typowo turystyczny lub do mniejszej miejscowości, w niektórych miejscach karty mogą nie być akceptowane. W małych restauracjach lub barach, przed zamówieniem, warto upewnić się, czy na pewno zapłacimy za posiłek kartą.

Czy w Belgii można płacić polską kartą?

W przypadku nowych kart nie powinnismy mieć większych problemów. W Belgii honorowana jest przede wszystkim Visa, chociaż również karty MasterCard powinny być akceptowane.

W niektórych małych sklepach płatności kartami mogą nie być możliwe, albo akceptowane będą jedynie karty debetowe wystawione przez belgijskie banki. Warto sprawdzić loga płatności wywieszone na drzwiach i zapytać sprzedawcy o potwierdzenie możliwości zapłaty zagraniczną kartą.

Jeśli z jakiegoś powodu korzystamy z karty American Express lub Diners Club, możemy mieć problem z płatnością niemal w każdym miejscu.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W większych miastach w Belgii nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Belgii

Generalnie sklepy w Belgii są otwarte od poniedziałku do soboty, maksymalnie do 21:00. Często jednak nawet duże markety zamykają szybciej, np. Lidl w Belgii pracuje do 20:00 w dni powszednie i do 19:00 w sobotę.

Niektóre małe sklepy lub markety mogą być otwarte w niedzielę, dotyczy to w szczególności sklepów blisko głównych atrakcji turystycznych, ale duże supermarkety i centra handlowe będą zamknięte.

Zgodnie z belgijskim prawem każdego roku jest kilka niedziel handlowych, podczas których wszystkie sklepy mogą być otwarte - dotyczy to między innymi dwóch ostatnich niedziel przed świętami. Warto sprawdzić przed przyjazdem, czy nie trafiliśmy akurat na taki dzień.

Napiwki

W Belgii napiwki nie są czymś oczekiwanym lub traktowanym jako obowiązek. Jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi, możemy zaokrąglić płatność do pełnej kwoty lub zostawić małą górkę, np 5% czy 10%.

Kościoły

Kościoły w Belgii w większości są darmowe i ogólnodostępne, z niektórymi wyjątkami - np. zabytkowych kościołów w Brugii.

Belgowie nie są przesadnie religijni, mimo to w kościołach często przebywają wierni, a nie sami turyści. Pomimo, że wiara w Belgii ma charakter bardziej otwarty, powinniśmy zachować się godnie odwiedzając świątynie i nie przeszkadzać modlącym się, ani przebywającym tam wiernym.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja międzymiastowa jest w Belgii na wysokim poziomie. Pociągi nie są drogie, są za to punktualne i czyste.

Komunikacja miejska również należy do zorganizowanych, chociaż w mniejszych miastach może być trudniej o znalezienie dokładnych informacji o przystankach czy godzinach odjazdu w języku angielskim.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Belgii?

Belgia należy do stosunkowo drogich krajów, szczególnie jeśli chodzi o zakwaterowanie oraz ceny w restauracjach - co przedstawiliśmy w artykule Ceny w Belgii. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Podczas odwiedzin Belgii możemy zastosować się do kilku zasad, dzięki którym możemy wydać mniej i zobaczyć więcej.

Korzystajmy z kart turystycznych

Jeśli odwiedzimy największe miasta w Belgii lub miasteczka typowo turystyczne, warto pomyśleć nad zakupem karty turystycznej, która pozwala na darmowe wejścia lub zniżki do najważniejszych atrakcji, a często także umożliwia korzystanie z komunikacji miejskiej.

Koszt karty nie będzie niski, ale kwota zapłacona będzie prawie zawsze niższa niż w przypadku zakupu pojedynczych wejściówek.

Skorzystajmy z lotniska w Charleroi

Nie ważne czy chcemy odwiedzić Antwerpię, Brugię, Brukselę czy Gandawę - warto przylecieć tanimi liniami na lotnisko w Charleroi, i stamtąd z miasta Charleroi udać się do planowanego celu.

Bilety do Charleroi kosztują często zaledwie kilkadziesiąt złotych w jedną stronę za osobę.

Kupmy bilet Rail Pass

Jeśli chcemy odwiedzić więcej miast i nie podróżujemy w pojedynkę, warto kupić karnet Rail Pass, na którym dowolna ilość osób może odbyć 10 podróży. Koszt takiego karnetu to 77,00€, czyli zaledwie 7,70€ za przejazd (międzymiastowy!).

Więcej o karnecie przeczytacie w naszym artykule: Bilet kolejowy Rail Pass w Belgii

Darmowe atrakcje

Wiele wspaniałych rzeczy w Belgii zobaczymy za darmo - piękne ulice Brugii czy Gandawy, wspaniałe historyczne kościoły, historyczne place i piękne parki. Spacerujmy po historycznych częściach miast jak najwięcej i zobaczmy w Belgii wszystko to, co w tym kraju najlepsze.

Jedzmy miejscowe jedzenie

Wszędzie w Belgii zjemy pyszne gofry oraz frytki belgijskie, które są tanie i można je kupić już od 1€ (cena jednego gofra w Brukseli).

Dodatkowo, w Brukseli i północnej części kraju zjemy pyszne mule w dobrej cenie, a wszędzie króluje belgijska czekolada.

Odwiedzajmy Belgię poza sezonem

Jeśli nie przeszkadza nam gorsza pogoda, warto odwiedzić Belgię poza sezonem - szczególnie w przypadku Brugii, która w wakacje jest oblegana i dużo droższa.

Dodatkowo, poza sezonem jest mniej turystów i możemy zwiedzać w spokojniejszej atmosferze.

Nie jedzmy w miejscach turystycznych

W Belgii, blisko najważniejszych atrakcji, nawet podstawowe danie jak frytki może być przesadnie drogie i mniej smaczne niż kawałek dalej. Nie kierujmy się jedynie kolejką, która w miejscach turystycznych jest zawsze długa, ale sprawdźmy wcześniej, gdzie stołują się miejscowi.

Na pewno odradzamy restaurację niedaleko placu Grote Markt w Brukseli i innych głównych placów miejskich.

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej na dłuższe okresy

Pojedyncze bilety są z reguły drogie, bardziej opłacalne są bilety dzienne, tygodniowe lub nawet na więcej dni. Jeśli wiemy, że chcemy skorzystać z komunikacji kilkukrotnie, powinniśmy sprawdzić dokładnie ceny biletów okresowych.

Czy Belgia jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Dotychczas Belgia była uznawana za kraj bardzo bezpieczny dla odwiedzających, niestety ostatnie zamachy zdecydowanie zmieniły ten pogląd. Szczególnie Bruksela wydaje się być mniej bezpieczna niż jeszcze kilka lat temu. Wpływ na to ma również olbrzymia imigracja, niektóre osiedla poza centrum uważane są za niebezpieczne i nawet miejscowi się tam nie zapuszczają.

Powinniśmy zachować ostrożność również w środkach komunikacji publicznej, aby nie dać się okraść kieszonkowcom, i powinniśmy unikać spacerów ciemnymi ulicami poza głównymi szlakami turystycznymi w nocy.

Na co uważać w Belgii

Sprawdzenie okolicy hotelu

Uwaga ta tyczy się głównie Brukseli. Warto wcześniej sprawdzić dzielnicę, w której się zatrzymamy - niektóre mogą być naprawdę niebezpieczne i nie warto ryzykować wieczornych powrotów w nieciekawej okolicy dla zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych.

Nazwy w dwóch językach

Pomimo trzech języków urzędowych, wiele nazw - np stacji metra, ulic czy atrakcji, występuje w dwóch językach, francuskim oraz niderlandzkim. Warto brać to pod uwagę poruszając się po Brukseli, żeby nie przegapić miejsca, do którego się wybieramy.


Reklama