Bruksela - zwiedzanie i informacje praktyczne

Zwiedzanie Brukseli

Bruksela, miasto znane przez każdego mieszkańca Europy jako siedziba instytucji unijnych (dzielnica europejska w Brukseli) oraz stolica Belgii, to przede wszystkim miasto warte odwiedzenia w celach turystycznych. W Brukseli znajdziemy wiele niesamowitych budynków oraz miejsc (aż trzy z nich zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO), szeroką ofertę kulturalną, dużo zieleni oraz sympatyczny klimat.

Jeśli chcecie zaplanować budżet na wyjazd do Brukseli, zapraszamy do naszego artykułu: Ceny w Brukseli lub bardziej ogólnego Ceny w Belgii.

Wybierasz się do Brukseli?

Bruksela

Gdzie spać w Brukseli? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Brukseli. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Belgii.

Jak zwiedzić Brukselę?

Historyczna część Brukseli nie jest olbrzymia, jeśli mamy odpowiednią ilość czasu, warto zwiedzać ją piechotą, dzięki czemu uda nam się odnaleźć wiele perełek i ciekawych miejsc, które można opuścić przemieszczając się pomiędzy atrakcjami metrem.

Jaką najlepiej trasę obrać? Jeśli mamy dużo sił, możemy zacząć przy majestatycznym Pałacu Sprawiedliwości (który ostatnie lata jest w remoncie, chociaż można wejść do środka). Tuż obok pałacu znajdziemy punkt widokowy, z którego bardzo dobrze widać topografię miasta.

Następnie spacerkiem w dół dochodzimy do kościoła Notre-Dame du Sablon, po drodze powinniśmy minąć przynajmniej jeden mały, niesamowicie klimatyczny, skwerek. Obok Notre-Dame du Sablon znajdziemy piękny ogród Petit Sablon, w którym oprócz niesamowitej fontanny obejrzymy wiele rzeźb znanych postaci.

Następnie powinniśmy udać się w kierunku Pałacu Królewskiego oraz znajdującego się obok parku. Pałac Królewski oraz znajdujące się obok wykopaliska historycznego pałacu można zwiedzać, należy jednak wcześniej sprawdzić godziny otwarcia oraz warunki rezerwacji.

Następnie warto wrócić się do placu królewskiego, i zejść w dół w kierunku centrum miasta, i przejść ogrodem Mont des Arts.

!Katedra świętego Michała i świętej Guduli w Brukseli
Katedra świętego Michała i świętej Guduli w Brukseli

Kolejnym krokiem może być Katedra świętego Michała i świętej Guduli, do której dojdziemy kierując się w prawo. Po katedrze możemy już udać się w kierunku głównego placu miasta, La Grand-Place (Wielki Plac) , który został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

!Rynek w Brukseli - Grand Place
Rynek w Brukseli - Grand Place

Przy placu znajdziemy między innymi wspaniały i możliwy do odwiedzenia ratusz miejski. Będąc na miejscu możemy już dowolnie odbijać w sąsiednie uliczki, aby znaleźć między innymi słynną i obleganą figurkę Manneken Pis, czyli małego i sikającego chłopca.

Komiksowe miasto

Dla Belgów komiksy są jedną z ważniejszych gałęzi kultury i sztuki. W żadnym innym kraju nie ma tylu twórców komiksów niż w Belgii w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Odwiedzając Brukselę będziemy mieć okazję zobaczyć wiele popularnych postaci, w tym Asteriksa i Obeliksa, czy Tin Tina, jako olbrzymie murale na ścianach. Musielibyśmy mieć olbrzymiego pecha, aby nie zobaczyć chociaż kilku z nich podczas pobytu w stolicy Belgii.

!Asterix i Obelix czyli street art w Brukseli
Asterix i Obelix czyli street art w Brukseli

Więcej o tym fenomenie dowiecie się w naszym artykule: Komiksowe murale w Brukseli.

Europa w miniaturze?

Jeśli mamy więcej czasu, warto ruszyć się kawałek poza centrum, aby odwiedzić słynną strukturę Atomium (na którą można wejść) oraz Mini Europa Park, czyli opisywany przez nas park miniatur w Brukseli.

Brukselska secesja - lista UNESCO

Ten jeden z najbardziej charakterystycznych i jednocześnie kontrowersyjnych stylów w sztuce odcisnął swe piętno również na stolicy Belgii. Szybko rozwijające się, przemysłowe miasto łatwo zaadaptowało nowinki architektoniczne. Twarzą belgijskiej secesji był Victor Horta - architekt, który z powodzeniem projektował budowle dla prywatnych właścicieli jak i podejmował się wykonania projektów publicznych. Zainspirowany wiedeńską wystawą secesjonistów wprowadzał do swych dzieł ich pomysły przystosowując je do surowych ścian brukselskich kamienic.

Niestety wiele z tych budowli wyburzono w kolejnych dziesięcioleciach i do naszych czasów przetrwało ich jedynie kilka.

Na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano cztery z nich: Hôtel Tassel (Rue Paul Emile Janson 6), Hôtel Solvay (Avenue Louise 224), Hôtel van Eetvelde (Avenue Palmerston 4) oraz dom i atelier Mistrza (Rue Américaine 25).

W tym ostatnim działa Horta Museum (otwarte od wtorku do niedzieli od 14:00 do 17:30, bilet normalny 10€, ulgowy 5€). Inny znany budynek projektu Horty to Sklepy Waucquez (rue des Sables/Zandstraat 20) w których mieści się dziś Brukselskie Muzeum Komiksu. [aktualizacja 2017]

Ale Victor Horta to nie jedyny z secesyjnych twórców działających w Brukseli. Niezwykle interesującymi postaciami było artystyczne małżeństwo Paula Cauchie i Caroline "Line" Voet. Poznali się i zakochali na studiach. Wkrótce potem postanowili wznieść własną kamienicę, która byłaby wyrazem ich miłości. Fasadę przyozdobili antycznymi postaciami poniżej których namalowano muzę Klio z napisem "Par Nous - Pour Nous" czyli "Od nas dla nas". Obecnie w budynku znajduje się niewielka galeria i sklep z pamiątkami związanymi z tymi nietuzinkowymi artystami. Kamienica stoi przy Rue des Francs 5 w bezpośredniej okolicy Cinquantenaire.

Co warto jeszcze zobaczyć?

Jeśli mamy więcej czasu, Bruksela oferuje dużo więcej atrakcji, godnymi odnotowania są między innymi muzeum instrumentów muzycznych, muzeum samochodów AutoWorld czy Train World, czyli muzeum kolei.

Mało? Znajdziemy tu również muzea sztuki oraz niesamowite muzeum historii naturalnej, którym zachwycą się zarówno dzieci, jak i dorośli. W środku znajdziemy wiele olbrzymich szkieletów oraz masę informacji praktycznych.

Owoce morza

Restauracje w Brukseli są bardzo drogie, z wyjątkiem tych serwujących owoce morza, a przede wszystkim mule. Miejsc, gdzie tanio zjemy dobre mule wraz z kieliszkiem wina i pyszną bagietką jest bardzo dużo, chociaż ich zagłębie jest w okolicy galerii św. Huberta. Wystarczy wejść do środka i środkowym wyjściem wejść w wąskie uliczki, gdzie znajdziemy się w jakby innym świecie, pełnym głośnych nawoływań i kolorowych restauracji. Warto się tam targować, jest to ogólnie przyjęte przez tamtejszych restauratorów oraz kelnerów.

Spacerując po Brukseli raz po raz napotkamy również samochody sprzedające pyszne gofry belgijskie oraz wiele miejsc sprzedających frytki belgijskie - warto dać im szansę, nie powinniśmy czuć się zawiedzeni.

Wieczorna Bruksela

Bruksela jest piękna wieczorem, szczególnie La Grand-Place i okoliczne uliczki. Warto jednak wieczorem chodzić głównie po dobrze oświetlonych uliczkach oraz pełnych ludzi.

Bezpieczeństwo

Pomimo niedawnych zamachów, Bruksela powinna wciąż być uznawana (w swojej części turystycznej) za miasto bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że Bruksela to nie tylko piękna architektura, bogate dzielnice i siedziby władz europejskich, a bardzo duża imigracja i rozwarstwienie, w tym dzielnice zamieszkałe w większości przez nie zawsze pokojowo nastawionych przybyszy. Niestety, część tych dzielnic znajduje się bardzo blisko centrum, warto pilnować się i nie wypuszczać się za daleko od części turystycznych.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Brukseli

Zobacz nasze inne artykuły z Belgii