Gdzie spać w Brukseli? Przykładowe hotele, bezpieczeństwo oraz informacje praktyczne

Bruksela dzięki tanim liniom lotniczym stała się w ostatnich latach popularnym kierunkiem na krótki wyjazd. Bardzo tanie bilety na oddalone o około godzinę drogi od Brukseli lotnisko Bruksela-Charleroi zachęcają wielu turystów do lepszego poznania stolicy Belgii.

Bruksela jest miastem specyficznym. Jest to jedno z biznesowych centrów Europy, serce unijnej administracji oraz turystyczne miasto. Jest to też jedna z najbardziej różnorodnych metropolii naszego kontynentu. Już po krótkim spacerze od historycznego centrum na zachód dojdziemy do biednych dzielnic imigranckich, o których świat usłyszał dopiero po atakach terrorystycznych z lat poprzednich.

Dziś śladem po tych tragicznych wydarzeniach są zwiększone kontrole na lotniskach, większa ilość policji oraz wojska z bronią długą na ulicach. Oprócz tego Bruksela żyje tak samo jak żyła wcześniej, jako pędząca metropolia.

Wybierasz się do Brukseli?

Bruksela

Bruksela - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Belgii.

Baza noclegowa

W Brukseli znajdziemy noclegi każdego typu. W mieście działa bardzo dużo hoteli nastawionych na klientów biznesowych, dostępne są też droższe apartamenty czy domy gościnne, ale bez problemu znajdziemy również hostele oferujące pokoje w salach wieloosobowych, i to w samym centrum.

Niestety, w Brukseli jest raczej drogo. Ceny w dobrze ocenianych obiektach i w dobrej lokalizacji często zaczynają się od 70-80€ za noc dla dwóch osób. Ceny na poziomie 50-60€ możemy uznać za dobrą ofertę. Młodsi lub mniej wymagający turyści mogą zatrzymać się w jednym z hosteli w pokoju wieloosobowym w cenie 15-25€ za łóżko.

Warto pamiętać, że nie wszystkie obiekty oferują wysoki standard. Niskie oceny (około 6-6,5 w skali do 10) mogą sugerować, że warunki na miejscu nie będą zbyt dobre.

Dość popularną opcją w Brukseli jest śniadanie wliczone w cenę noclegu. I choć stolica Belgii nie jest aż tak droga, zwłaszcza gdy udamy się do jednego z dyskontów, to zawsze jest to zauważalna oszczędność.

Pełną bazę noclegową w Brukseli można sprawdzić na tej stronie

Na jakie obszary uważać w Brukseli?

Bruksela od wielu lat nie ma najlepszej prasy i uważana jest za niebezpieczną. Biorąc jednak pod uwagę suche statystyki, to stolica Belgii nie wydaje się być bardziej ryzykowna niż inne wielkie europejskie metropolie jak Barcelona, Paryż czy Londyn. Zauważalną różnicą jest to, że niektóre biedniejsze dzielnice zamieszkiwane głównie przez imigrantów znajdują się bliżej centrum, a nie na dalekich obrzeżach miasta.

Spacerując na zachód od historycznego centrum dosłownie w kilkanaście minut dojdziemy do granic dzielnicy Sint-Jans-Molenbeek, która jest raczej negatywnym przykładem integracji. Oczywiście, życie toczy się tu normalnie, działają też muzea, ale wielu turystów może czuć się tam niekomfortowo. Na porządku dziennym są grupki młodych mężczyzn przyglądające się w sposób bezceremonialny przechodzącym zagranicznym turystom. Biorąc pod uwagę komentarze Internautów zdarzają się tam też napady czy kradzieże, ale te mogą przydarzyć się nam nawet w samym centrum miasta.

Niezbyt dobra opinią cieszy się również inna duża dzielnica - Anderlecht - oraz generalnie tereny znajdujące się na zachód i południe (np. niektóre fragmenty dzielnicy Saint-Gilles) od historycznego centrum miasta.

Na pewno nie są to miejsca, których powinniśmy całkowicie unikać i które są niebezpieczne przez 24 godziny na dobę. Lepszym określeniem będzie to, że dzielnice te są mało komfortowe dla turystów. Bez względu na lokalizację noclegu warto dobrze zweryfikować okolicę i możliwy dojazd.

Gdy znajdziemy tani nocleg zawsze sprawdzajmy: odległość od komunikacji, komentarze odnośnie lokalizacji i bezpieczeństwa oraz zdjęcia okolicy z map Google.

Mało przyjemnymi obszarami w Brukseli są też okolice największych dworców: Gare du Nord i Gare du Midi. Jeśli przyjeżdżamy rano lub wieczorem powinniśmy zachowywać się rozsądnie i unikać pustych bocznych uliczek. Czasami złodzieje wypatrują turystów na dworcach i przemieszczają się za nimi do miejsc z mniejszą ilością kamer, po czym wyrywają im kosztowności i uciekają.

Obszar przy Gare du Nord nie jest też polecany turystom z innego powodu. W jego północno-wschodniej okolicy (m.in. przy ulicach Rue d’Aerschot i Rue de Brabant) funkcjonuje brukselska dzielnica czerwonych latarnii. Część pań lekkich obyczajów siedzi za szybą, ale niektóre stoją w uliczkach i okolicznych zakamarkach. Wieczorem miejsce to nie jest polecane do spacerów w małych grupach.

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Brukseli?

Historyczne centrum miasta

Jeśli pozwala nam na to budżet nasze poszukiwania noclegu powinniśmy skierować w stronę historycznego centrum miasta, czyli obszaru w okolicy spaceru od Wielkiego Placu (Grand Place). Niestety, ceny w tym przypadku mogą wahać się pomiędzy 70-90€ za pokój dla dwóch osób za dobę. W przypadku tańszych opcji (70€ i mniej) komfort może nie być zbyt wysoki.

Dobrze ocenianym miejscem noclegowym są apartamenty Brussels Central Flats. Szczególnie w przypadku grupy czteroosobowej ceny potrafią wyglądać czasami obiecująco (np. 110€ za dobę dla 4 osób, czyli około 27€ za osobę), choć wszystko zależy od sezonu i możliwych promocji.

Inną opcją może być Dansaert Hotel, który również położony jest w bardzo dobrej lokalizacji.

Czasami nocleg w dobrej cenie (około 60€) możemy znaleźć w hostelu Brxxl 5 City Centre Hostel, który znajduje się kawałek na południe od historycznego centrum. Jest on trochę oddalony od centralnej części miasta, ale w odległości krótkiego spaceru.

Sprawdź inne noclegi w historycznym centrum

Ixelles

Innym obszarem wartym rozważenia przy poszukiwaniu noclegu jest dzielnica Ixelles, która położona jest na wzniesieniu na południowy wschód od historycznego centrum. Dzielnica znana jest z Pałacu Sprawiedliwości oraz z Alei Luizy (Avenue Louise), czyli popularnej arterii handlowej. Aleja Luizy pełna jest modnych sklepów oraz kawiarni, choć wieczorem niektóre jej fragmenty zamieniają się w niewielką dzielnicę czerwonych latarni. W południowej części dzielnicy mieści się kampus lokalnego uniwersytetu, stąd duża ilość młodzieży w tamtych rejonach.

Ciekawą opcją noclegową w tej okolicy jest hotel apartamentowy Aparthotel Residence Agenda, który oprócz bardzo wysokiego standardu zapewnia również dostęp do kuchni. Tuż obok apartamentu znajdziemy przystanek tramwajowy Defacqz.

Znajdź nocleg na obszarze dzielnicy Ixelles

W północno-zachodniej części dzielnicy znajduje się obszar nazywany Matongé, który od połowy poprzedniego wieku zasiedlali obywatele afrykańskiego Konga. Nie każdemu miejsce to przypadnie do gustu, choć od jakiegoś czasu ma lepszą reputację niż jeszcze dwie dekady temu. Na terenie dzielnicy w ciągu dnia wyróżniają się sklepy i stoiska z produktami afrykańskimi, a wieczorami jest tam dość gwarnie. W przypadku znalezienia noclegu w tej okolicy warto sprawdzić komentarze innych gości.

Na zachód od dzielnicy Ixelles rozciąga się obszar Saint-Gilles, na terenie którego znajduje się jeden z ważniejszych miejskich zabytków - dawna brama Porte de Hal. Część Saint-Gilles możemy śmiało nazwać "polską dzielnicą" i znajdziemy tam m.in. sklepy z polskimi produktami. Trudno nam jednoznacznie określić, czy jest to dobra okolica na nocleg. My sami spacerując tamtejszymi uliczkami nie czuliśmy się tak niekomfortowo jak w przypadku Sint-Jans-Molenbeek, ale wciąż jest to obszar nieturystyczny i warto dobrze zweryfikować sąsiedztwo konkretnego noclegu oraz możliwości dojazdu. Najgorsze wrażenie wywarła na nas najbliższa okolica bramy Porte de Hal i stacji metra o tej samej nazwie, gdzie chyba nie chcielibyśmy wracać po zmroku.

Budżetowe noclegi w Brukseli

W przypadku centrum stolicy Belgii i prywatnych pokoi z łazienką trudno mówić o typowych budżetowych opcjach. Bardzo dobra cena dla dobrze ocenianego obiektu to około 50€ za dobę za pokój dla dwóch osób.

W samym centrum Brukseli znajduje się za to dużo hosteli oferujących łóżko w pokoju wieloosobowym, często z wliczonym śniadaniem. W najlepiej ocenianych obiektach za łóżko zapłacimy w okolicy 15-22€.

Przykładami popularnych hosteli są Hostel Galia oraz Sleep Well Youth Hostel . Oba obiekty oferują również pokoje prywatne z łazienką, i czasami w przypadku promocji mogą one kosztować w okolicy 50€.

Tańsze noclegi znajdziemy poza centrum i na terenie dzielnic, które nie mogą pochwalić się zbyt dobrą reputacją. W takim przypadku zawsze sprawdzajmy komentarze gości odnośnie bezpieczeństwa oraz okolicę na mapach Google.


Reklama