Podróże po Europie

Gibraltar - zwiedzanie, atrakcje, dojazd

Ostatnia aktualizacja: 9 sierpnia 2023

Gibraltar to niewątpliwie jedno z najbardziej unikalnych miejsc na turystycznej mapie Europy. Fascynuje on już samym swoim położeniem, bowiem zlokalizowany jest na jednym z krańców Cieśniny Gibraltarskiej, która łączy Morze Śródziemne z Oceanem Atlantycki i oddziela Afrykę od Europy.

W naszym przewodniku odkryjesz najciekawsze atrakcje na Gibraltarze, a także uzyskasz wskazówki, jak skutecznie zaplanować zwiedzanie i bezproblemowo dotrzeć na miejsce. Zaczniemy jednak od krótkiego wprowadzenia do historii Gibraltaru oraz zaprezentowania ciekawych faktów na jego temat.

Skała Gibraltarska - największy z symboli Gibraltaru
Skała Gibraltarska - największy z symboli Gibraltaru

Gibraltar - ciekawostki i fakty

  • Gibraltar zajmuje powierzchnię zaledwie 6,7 kilometra kwadratowego i jest zamieszkały przez około 33 000 osób, co przekłada się na około 5000 mieszkańców na każdy kilometr kwadratowy. Na Gibraltarze pracuje także wielu Hiszpanów. Szacuje się, że codziennie do pracy przyjeżdża ich ponad 10 000.
  • Największym symbolem Gibraltaru jest Skała Gibraltarska (The Rock of Gibraltar), która wznosi się na wysokość 426 m i jest zamieszkana przez ponad 300 dziko żyjących makaków berberyjskich.
  • Chociaż Gibraltar od początku XVIII wieku jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii, posiada własny rząd i parlament.
  • Walutą Gibraltaru jest funt gibraltarski, ale płatności możemy dokonywać również funtem szterlingiem.

Gibraltar i jego historia w pigułce

Gibraltar, strzegący wejścia do Morza Śródziemnego z Atlantyku, przez wieki zajmował kluczową pozycję na geopolitycznej mapie świata. W starożytności uważany był za jeden ze Słupów Herkulesa, mitycznych punktów wyznaczających granice znanego wówczas świata (drugi z nich znajdował się na wzgórzu po stronie afrykańskiej). Co ciekawe, na słynnej Skale Gibraltarskiej odkryto ślady po Neandertalczykach, którzy zamieszkiwali to miejsce kilkadziesiąt tysięcy lat temu, co dodatkowo podkreśla historyczne i kulturowe bogactwo tego regionu.

To właśnie na Gibraltarze w 711 roku wylądowały wojska arabskie, które pod dowództwem wodza Tarika ibn Zijada rozpoczęły podbój Półwyspu Iberyjskiego. Sama nazwa Gibraltar wywodzi się od arabskiego Jabal Ṭāriq, co możemy przetłumaczyć jako Góra Tarika. Gibraltar znajdował się pod panowaniem arabskim aż do 1462 roku, kiedy to wojska chrześcijańskie zdobyły miasto. W 1501 roku zostało ono włączone do Królestwa Hiszpanii.

Zamek Maurów na Gibraltarze - wnętrze
Zamek Maurów na Gibraltarze - wnętrze

W 1704 roku, podczas wojny o sukcesję hiszpańską, Brytyjczycy podjęli decyzję o inwazji na Gibraltar. Oblężenie rozpoczęło się 1 sierpnia i trwało zaledwie cztery dni, po czym Hiszpanie, nie wytrzymując naporu atakujących, wycofali się ze swoich pozycji. W 1713 roku, na mocy postanowień traktatu utrechckiego, Gibraltar został formalnie uznany za kolonię brytyjską.

Przez następne stulecie Hiszpanie kilkukrotnie podejmowali próby odzyskania swojego terytorium. Najbardziej znaną z nich jest tzw. Wielkie Oblężenie (The Great Siege), trwające od 1779 do 1783 roku. Hiszpanie atakowali zarówno z lądu, jak i z morza. W trakcie oblężenia Brytyjczycy wydrążyli tunele, z których prowadzono ostrzał artyleryjski. Pomimo znacznej, czasem nawet dziesięciokrotnej przewagi sił hiszpańskich oraz problemów z zaopatrzeniem, obrońcy nie poddali bronionego terytorium, co świadczyło o ich determinacji i odwadze.

Jaskinia św. Michała na Gibraltarze - St Michael's Cave
Jaskinia św. Michała na Gibraltarze - St Michael's Cave

W 1805 roku Gibraltar służył jako strategiczna baza dla brytyjskiej floty podczas słynnej Bitwy o Trafalgar. W tych heroicznych walkach poległ admirał Nelson, którego ciało początkowo przewieziono na Gibraltar, a dopiero później przetransportowano do Wielkiej Brytanii. Inni żołnierze, którzy zginęli w trakcie bitwy, spoczęli na cmentarzu położonym niemal w samym sercu miasta.

Podczas II wojny światowej, górująca nad miastem Skała Gibraltarska odgrywała kluczową rolę jako strategiczny punkt sił alianckich. Wewnątrz skały wydrążono kolejne kilometry tuneli, które skrywały centra dowodzenia, co świadczy o jej niezwykłym znaczeniu w systemie obronnym tego okresu.

Hiszpanie wielokrotnie, lecz bezskutecznie próbowali odzyskać kontrolę nad spornym obszarem. Po decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, strona hiszpańska nasiliła naciski, zmierzające do zmiany statusu Gibraltaru. Mieszkańcy w referendum sprzed ponad 10 lat wyrazili jednak zdecydowany sprzeciw wobec planów zmiany statusu swojej ojczyzny.

Gibraltar, czyli Wielka Brytania w miniaturze

Zwiedzając Gibraltar, łatwo poczuć się jak w średniej wielkości, nadmorskim miasteczku w Anglii. Charakterystyczny akcent, typowe dla Wysp Brytyjskich puby i knajpki serwujące popularne danie "fish&chips", piętrowe autobusy, czerwone budki telefoniczne oraz sklepy z angielskimi nazwami i produktami - naprawdę aż trudno uwierzyć, że ten mały skrawek lądu zachował się w takim kształcie.

Gibraltar jest również miejscem, gdzie od wieków współistnieją różne kultury. Na jego niewielkim obszarze można znaleźć zarówno kościoły różnych wyznań, takie jak anglikański i katolicki, jak również meczet i synagogę.

Angielskie budki telefoniczne - Gibraltar
Angielskie budki telefoniczne - Gibraltar

Jak zwiedzać Gibraltar?

Z perspektywy turysty największą atrakcją Gibraltaru jest słynna Skała. To właśnie na niej spędzimy większość czasu. Poruszać się po niej możemy na trzy sposoby: pieszo, kolejką linową lub taksówkami/busikami turystycznymi.

Reszta Gibraltaru zajmuje na tyle niewielki obszar, że przy odpowiedniej ilości czasu można ją swobodnie zwiedzać na piechotę. Pamiętajcie jednak, że aby dostać się ze starego miasta na kraniec półwyspu, na Europa Point, trzeba pokonać blisko cztery kilometry trasą, która nie obfituje w ciekawie turystyczne miejsca. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z komunikacji publicznej, o której więcej informacji znajdziecie w dalszej części naszego przewodnika.

Skała Gibraltarska
Skała Gibraltarska

Czy z Gibraltaru widać Afrykę?

Niech odpowiedzią na to często zadawane pytanie będzie poniższe zdjęcie ;)

Widok na Afrykę z punktu przy Baterii O'Hary

Jak dostać się na Gibraltar? Przejście graniczne i kontrola paszportowa

Gibraltar graniczy z hiszpańskim miastem La Línea de la Concepción, zwanym w skrócie La Línea. Granicę można przekroczyć na piechotę lub samochodem. Przejście piesze jest zupełnie bezproblemowe. Czasem wystarczy jedynie podnieść dowód osobisty przechodząc obok okienka, i po prostu przejść.

Trudniej może być z przejazdem samochodem, zwłaszcza w dni robocze w godzinach szczytu (7:00–10:00 i 15:00–18:00), kiedy wielu Hiszpanów jedzie do pracy lub z niej wraca. Niektórzy turyści o tej porze czekali w kolejce ponad godzinę, a zdarzały się również przypadki kilkugodzinnego oczekiwania.

Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem niż wjazd na Gibraltar jest pozostawienie naszego samochodu po stronie hiszpańskiej i poruszanie się po Gibraltarze pieszo lub z pomocą transportu publicznego. Łatwiej wtedy o parking i nie musimy martwić się o korki. Więcej wskazówek praktycznych umieściliśmy w ostatniej sekcji naszego przewodnika.

Przejście graniczne jest otwarte przez całą dobę. Po przejściu kontroli możemy udać się do miasta główną drogą, która biegnie środkiem pasa startowego gibraltarskiego lotniska. Jeśli w danym momencie samolot ląduje lub startuje, droga jest blokowana na kilkanaście minut, podobnie jak ma to miejsce na przejściach kolejowych.

Po przekroczeniu granicy pieszo, można kontynuować drogę do centrum miasta spacerem lub skorzystać z autobusu miejskiego.

Czy do przekroczenia granicy Gibraltaru potrzebny jest paszport?

Gibraltar, podobnie jak Wielka Brytania, nie należy do Unii Europejskiej. Skutkuje to tym, że podczas przejścia przez granicę podlegamy kontroli paszportowej. Obywatele Polski mają możliwość przekroczenia granicy, prezentując dowód osobisty lub paszport.

Gibraltar - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć na Gibraltarze?

Skała Gibraltarska - małpy gibraltarskie oraz inne atrakcje

Jak już wspomnieliśmy, bezdyskusyjnie największą atrakcją Gibraltaru jest słynna Skała Gibraltarska, wewnątrz której rozciąga się ponad 50 km tuneli, wydrążonych zarówno w celach wojskowych, jak i komunikacyjnych. Na terenie Skały utworzono rezerwat przyrody (Gibraltar Nature Reserve), który zajmuje niemal 40% powierzchni Gibraltaru.

Oprócz zapierających dech widoków i słynnych makaków – dziko żyjących małpek – Skała Gibraltarska oferuje także kilka innych ciekawych atrakcji, takich jak:

  • Skywalk - punkt widokowy ze szklaną posadzką,
  • wiszący most Windsor Bridge,
  • tunele wydrążone podczas Wielkiego Oblężenia i II wojny światowej,
  • jaskinię św. Michała, wykorzystywaną dziś jako sala koncertowa,
  • niewielkie ruiny zamku Maurów,
  • baterię O’Hary.

I oczywiście niezapomniane panoramy okolicy. Na spokojne zwiedzenie wszystkiego możemy potrzebować nawet połowy dnia.

Na Skałę Gibraltarską można dostać się na różne sposoby:

  • Pieszo (wejście przy ruinach zamku Maurów oraz Bramie Żydowskiej) - jest to najbardziej satysfakcjonujący sposób zwiedzania, ale uprzedzamy - w ciepłych miesiącach wymaga dobrej kondycji fizycznej. Szlak na górę zawija się i ciągnie się przez kilka kilometrów. Sami poruszaliśmy się pieszo, dążąc do zobaczenia wszystkich atrakcji rozsianych po całej Skale, i musimy przyznać, że było to dość męczące!
  • Kolejką linową Cable Car - to najwygodniejszy sposób, ale w sezonie warto się liczyć z kolejkami do kas. Do dolnej stacji kolejki linowej można dojechać autobusem spod granicy.
  • Busikiem turystycznym - tej opcji nie wypróbowaliśmy sami, ale widzieliśmy liczne busy z turystami w drodze na szczyt.

Wjazd na Skałę Gibraltarską samochodem ograniczony jest wyłącznie do mieszkańców.

Podczas spaceru po Skale Gibraltarskiej - widok na kolejkę linową
Podczas spaceru po Skale Gibraltarskiej - widok na kolejkę linową

Nature Reserve Pass - ile kosztuje zwiedzanie Gibraltaru?

Warto mieć na uwadze, że Skała Gibraltarska jest rezerwatem przyrody, więc aby na nią wejść, konieczne jest zakupienie specjalnego biletu o nazwie Nature Reserve Pass. W przypadku wejścia pieszego, bilet można nabyć w kasach znajdujących się przy obu wejściach: zamku Maurów oraz Bramie Żydowskiej.

Cena biletu dla dorosłych wynosi 18£, a dla dzieci 5-11 12£. Najmłodsi, poniżej 5. roku życia, mogą wejść za darmo. Jeśli zdecydujecie się na bilet łączony na kolejkę linową i do rezerwatu przyrody, cena dla dorosłych to 37£, a dla dzieci 21£. Dostępne są również tańsze bilety wyłącznie na kolejkę linową, ale w ich przypadku nie możemy ruszyć się poza okolicę stacji.

Wejściówkę można nabyć online, w punkcie Gibraltarinfo po hiszpańskiej stronie granicy lub w kasach. Zakupienie wejściówki online lub po stronie hiszpańskiej uprawnia do skorzystania z darmowego autobusu wahadłowego, który dowiezie nas do stacji kolejki linowej.

Nie zapomnijcie jednak sprawdzić warunków zakupu. W chwili ostatniej aktualizacji naszego przewodnika, rezerwacje opłacone online lub w punkcie Gibraltarinfo należało wymieniać na fizyczne bilety w kasach kolejki linowej. Na szczęście osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji, miały priorytet, co znacznie przyspieszyło cały proces.

Nie przegap Skale Gibraltarskiej poświęciliśmy oddzielny przewodnik, z którego dowiecie się więcej o atrakcjach, małpkach oraz zwiedzaniu. Znajdziecie go tutaj: Skała Gibraltarska - zwiedzanie oraz informacje praktyczne.
Młode magoty gibraltarskie
Młode magoty gibraltarskie

Magoty gibraltarskie, gibraltarskie małpki

Najbardziej rozpoznawalnymi mieszkańcami Skały Gibraltarskiej, a także całego Gibraltaru, są magoty gibraltarskie, bezogonowe małpy z gatunku makaków berberyjskich. Na górze żyje ponad 300 tych zwierząt, i są one jedynymi dziko żyjącymi małpami w Europie.

Obserwując je z bliska, można odnieść wrażenie, że ich ulubioną rozrywką jest wskakiwanie na plecy przerażonych turystów. A już całkiem poważnie, nie do końca wiadomo w jaki sposób trafiły na Gibraltar. Według jednej popularnej z hipotez miały one uciec z transportu z Afryki. Jedno jest pewne: niezależnie od okoliczności, mieszkańcy nie pozwolą im wyginąć. Według legendy, Gibraltar pozostanie brytyjski, dopóki słynne małpy będą zamieszkiwać Skałę. Nawet podczas II wojny światowej, legenda ta była traktowana wyjątkowo poważnie, a małpy znajdowały się pod specjalną ochroną.

Uwaga! Pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać małp. Po pierwsze, jest to wykroczenie, za które grozi kara sięgająca kilku tysięcy funtów. Co jednak ważniejsze, dokarmianie małp wcale im nie służy. Wręcz przeciwnie, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zatrucie, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia.

Gdzie zobaczymy małpy gibraltarskie?

Magoty zwykle spotkać można tam, gdzie zbiera się najwięcej ludzi – przy stacjach kolejki linowej, w ich najbliższym sąsiedztwie oraz przy parkingach dla busów. Jeśli kolejka linowa zatrzymuje się na środkowej stacji, wiele małp będzie siedziało w specjalnym zakątku zwanym Apes Den. Natomiast jeśli środkowa stacja jest zamknięta, największe skupisko tych zwierząt odnajdziemy przy górnej stacji.

Gibraltar - zakątek Apes Den
Gibraltar - zakątek Apes Den

Casemates Square - centralny plac w mieście

Najważniejszym placem w mieście jest Plac Kazamatów (Casemates Square). Otoczony licznymi knajpkami i sklepami, staje się wieczornym centrum życia towarzyskiego, gdzie przy ustawianych na nim stolikach zbierają się mieszkańcy. Wejść na plac można przez bramę o nazwie Landport, która w przeszłości była jedynym lądowym dostępem do otoczonego murami miasta.

Gibraltar - brama Landport
Gibraltar - brama Landport

Jeśli macie zamiar odpocząć i napić się pinty piwa, warto zajrzeć do pubu The Lord Nelson. Słynie on z klimatycznego wystroju, nawiązującego do statku HMS Victory, który był okrętem flagowym w trakcie Bitwy o Trafalgar. Pub mieści się w budynku dawnych brytyjskich koszar wojskowych, stąd też wywodzi się nazwa placu. Oprócz piwa, można tu skosztować potraw typowej brytyjskiej kuchni.

Main Street - główny deptak Gibraltaru

Od Placu Kazamatów, na południe, rozciąga się główna arteria miasta - Main Street. Ta niemal kilometrowa ulica miała swoje korzenie już w XVI wieku, kiedy to była znana Hiszpanom jako Calle Real. Niestety, większość jej historycznej zabudowy została zniszczona przez siły hiszpańskie w trakcie Wielkiego Oblężenia. Dzisiaj wzdłuż ulicy usytuowane są kolorowe budynki, w których ulokowane są sklepy, puby i restauracje.

Main Street - Gibraltar
Main Street - Gibraltar

Wśród zabytków godnych uwagi przy Main Street, warto wymienić:

  • The Convent - oficjalna siedziba gubernatora Gibraltaru, pełniąca tę funkcję od 1728 roku. Budynek został zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku jako klasztor Zakonu Franciszkanów. Niestety, nie jest dostępny dla zwiedzających.
  • King’s Chapel - królewska kaplica, która w przeszłości była również częścią klasztoru Franciszkanów. Był to pierwszy kościół zbudowany na terenie Gibraltaru.
  • Cathedral of Saint Mary the Crowned (Katedra Świętej Marii Ukoronowanej) - katolicka świątynia pochodząca z drugiej połowy XV wieku. Budowla została poważnie zniszczona podczas Wielkiego Oblężenia, a podczas odbudowy częściowo zmieniono jej położenie. Wewnątrz katedry przechowywano trumnę generała Władysława Sikorskiego po jego tragicznej śmierci.
  • Cathedral of the Holy Trinity (Katedra Trójcy Świętej) - główna anglikańska świątynia na Gibraltarze. Choć powstała dopiero w 1838 roku, jej fasada pięknie nawiązuje do mauretańskiego dziedzictwa regionu.
The Convent - oficjalna siedziba gubernatora Gibraltaru
The Convent - oficjalna siedziba gubernatora Gibraltaru

Cmentarz Trafalgarski

Na końcu Main Street usytuowany jest Cmentarz Trafalgarski (Trafalgar Cemetery). Jest to miejsce spoczynku tych, którzy polegli w słynnej Bitwie o Trafalgar, która miała miejsce 21 października 1805 roku. Sam cmentarz jednak został założony kilka lat wcześniej, co potwierdzają nagrobki datowane na 1798 rok. Cmentarz jest zadbany, lecz znajduje się przy ruchliwej ulicy.

Każdego roku, 21 października, na cmentarzu odbywają się uroczystości upamiętniające bitwę. Dzień ten jest znany jako Trafalgar Day. W trakcie ceremonii dowódca floty odczytuje fragment artykułu poświęconego bitwie, zamieszczonego w gazecie Gibraltar Chronicle.

Muzeum Gibraltaru

Najważniejszą instytucją kulturalną Gibraltaru jest Muzeum Gibraltarskie (Gibraltar Museum, adres: 18-20 Bomb House Lane). W muzeum można zgłębić historię tego wyjątkowego miejsca, od czasów antycznych aż po współczesność, oraz poznać geografię i przyrodę półwyspu.

Muzeum szczyci się wieloma unikatowymi eksponatami, w tym m.in. rekonstrukcją postaci neandertalskiej kobiety i dziecka, stworzoną na podstawie czaszek znalezionych w jaskiniach Skały Gibraltarskiej, oraz ośmiometrowym modelem Gibraltaru. W środku znajdują się też takie ciekawostki jak kareta czy egipska mumia.

Muzeum to powstało na terenie historycznych budynków z XIII i XIV wieku. W piwnicach pod placówką można zwiedzić arabskie łaźnie, które są uważane za jedne z najlepiej zachowanych na całym Półwyspie Iberyjskim. Po zdobyciu Gibraltaru przez Brytyjczyków, kompleks łaźni był wykorzystywany jako stajnie.

Europa Point - pomnik generała Sikorskiego

Najbardziej wysunięta na południe część Gibraltaru znana jest pod nazwą Europa Point. Jest to jeden z najdalej wysuniętych na południe punktów naszego kontynentu. Niektórzy błędnie określają go mianem najdalej wysuniętego punktu kontynentalnej Europy, jednak hiszpański Punta de Tarifa znajduje się jeszcze dalej.

Polmik polskiego generała Władysława Sikorskiego - Europa Point - Gibraltar
Polmik polskiego generała Władysława Sikorskiego - Europa Point - Gibraltar

Wielu Polaków odwiedza Europa Point, by zobaczyć odsłonięty w 2013 roku pomnik poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu. Polski dowódca zginął na Gibraltarze 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej. Pomnik ma kształt koła, w środku którego umieszczono śmigło otoczone tablicami pamiątkowymi z inskrypcjami w języku polskim i angielskim.

Latarnia marska - Europa Point - Gibraltar
Latarnia marska - Europa Point - Gibraltar

Inne ważne punkty Europa Point:

  • Latarnia Morska - jedyna latarnia morska poza Wielką Brytanią, zarządzana przez organizację Trinity House, dbającą o brytyjskie dziedzictwo morskie. Konstrukcja wznosi się na wysokość niemal 50 metrów i ma zasięg światła dochodzący do blisko 40 kilometrów.
  • Świątynia Naszej Pani Europy (Shrine of Our Lady of Europe) - świątynia zbudowana w 1462 roku na miejscu dawnego meczetu. Wewnątrz znajduje się również małe muzeum.
  • Meczet - najnowszą konstrukcją na obszarze Europa Point jest meczet, wybudowany w 1997 roku z funduszy Króla Arabii Saudyjskiej. Istnieje możliwość zwiedzenia wnętrza.
Meczet przy Europa Point na Gibraltarze
Meczet przy Europa Point na Gibraltarze

Jak dostać się do Europa Point?

Do Europa Point można dojechać autobusem linii 2 lub udać się tam pieszo, choć wtedy należy przygotować się na dłuższy, niemal czterokilometrowy spacer.

Mury i bastiony

W przeszłości miasto Gibraltar było w całości otoczone murami i bastionami, i to dzięki tym fortyfikacjom nigdy nie zostało odbite z rąk Brytyjczyków. Choć dzisiaj miasto rozbudowało się aż do samej linii wody, wciąż można zobaczyć dobrze zachowaną linię oryginalnych fortyfikacji, rozciągającą się wzdłuż ulicy Line Wall Road.

Podczas spaceru wzdłuż murów można zauważyć także armaty oraz Pomnik Wojny Amerykańskiej (American War Memorial), który upamiętnia wspólną walkę Amerykanów i Brytyjczyków podczas II wojny światowej. Największy z bastionów przy Line Wall Road, zwany King’s Bastion, został przekształcony w centrum rozrywkowe. Niedawno, na zewnątrz murów, powstał przyjemny Commonwealth Park - idealne miejsce na krótki odpoczynek od zgiełku miasta.

Ogród botaniczny Alameda i zoo

Nieopodal Main Street rozciąga się gibraltarski ogród botaniczny o nazwie Alameda, założony w 1816 roku przez gubernatora George’a Dona, który chciał stworzyć miejsce wypoczynku dla żołnierzy.

W obrębie ogrodu botanicznego mieści się Alameda Wildlife Conservation Park - ogród zoologiczny, który stał się schronieniem dla dzikich zwierząt niezdolnych do powrotu na wolność. Wiele z nich zostało przejętych przez gibraltarską straż graniczną. Goście ogrodu mogą spotkać tu różnorodne gatunki, takie jak małpy (m.in lemury, makaki), żółwie, nietoperze, ptaki oraz jaszczurki.

Wejście na teren ogrodu jest płatne.

Plaże Gibraltaru

Wschodnia część Gibraltaru stanowi zupełne przeciwieństwo jego gęsto zabudowanej strony zachodniej. Ta część charakteryzuje się piaszczystymi plażami, takimi jak Catalan Bay, Eastern Beach oraz Sandy Bay, oraz znacznie skromniejszą zabudową.

Podczas sezonu plaże te bywają zatłoczone, ale poza nim często świecą pustkami. Dojedziemy do nich skręcając w lewo w Devil's Tower Rd zaraz po minięciu lotniska. Przy plażach znajdują się darmowe parkingi. Na miejsce dotrzemy też autobusem.

Jednym z interesujących miejsc jest osada przy Zatoce Katalońskiej (Catalan Bay). Nazwa tej zatoki pochodzi od Katalończyków, którzy ukrywali się tam podczas ataku Napoleona na Hiszpanię. Sama osada została założona przez genueńskich rybaków w XVIII wieku, o czym przypominają kolorowe fasady budynków. Obecnie można tu znaleźć liczne bary i restauracje.

Widok na plaże na Gibraltarze
Widok na plaże na Gibraltarze

Atrakcje Gibraltaru poza utartym szlakiem

Na terenie Gibraltaru odnajdziemy jeszcze kilka atrakcji, które mogą zainteresować odwiedzających.

  • Kotwicowisko Nelsona i Stutonowe działo (Nelson’s Anchorage - 100 Ton Gun) (adres: Rosia Road) - wiktoriańska armata z XIX wieku, jedna z dwóch na świecie (drugi egzemplarz znajduje się na Malcie). Znajduje się ono przy tzw. Kotwicowisku Nelsona, miejscu, gdzie zacumował HMS Victory po Bitwie pod Trafalgarem i skąd zabrano ciało poległego admirała.
  • Galeria Narodowa im. Mario Finlaysona (Mario Finlayson National Art Gallery) - galeria prezentująca prace artystów z Gibraltaru. Wejście do galerii jest bezpłatne.
  • Oglądanie delfinów - podczas wizyty na Gibraltarze można wybrać się na rejs, podczas którego mamy szansę zobaczyć delfiny w ich naturalnym środowisku. Rejsy takie organizuje firma Dolphin Adventure.Jeśli nie uda się zobaczyć delfinów podczas pierwszego rejsu, istnieje możliwość powtórzenia wyprawy bez dodatkowych opłat.

Transport publiczny na Gibraltarze

Transport publiczny w Gibraltarze obsługują autobusy dwóch przewoźników: państwowego Gibraltar Bus Company oraz prywatnego Citibus. Autobusy te kursują po terenie całego półwyspu, z wyjątkiem Skały Gibraltarskiej.

Bilety można nabyć bezpośrednio u kierowcy. Możliwa jest płatność zarówno w funtach, jak i w euro. Dla osób planujących częstsze podróże warto rozważyć zakup biletu dziennego Hopper Ticket, w cenie 6,60£, który od jakiegoś czasu jest honorowany u obu przewoźników.

Najbardziej istotne dla turystów linie autobusowe to:

  • linie 5 i 10, które rozpoczynają trasę na przystanku przy granicy,
  • linia numer 2, odjeżdżająca z przystanku Market Place i kierująca się aż pod Europa Point.

Gibraltar - gdzie spać?

Ceny noclegów na Gibraltarze, zwłaszcza w szczycie sezonu wakacyjnego, mogą być dość wygórowane. Dla tych, którzy planują pozostać na więcej niż jeden dzień i zależy im na oszczędnościach, warto rozważyć opcje noclegowe po stronie hiszpańskiej. Miejscowości takie jak sąsiednia La Línea de la Concepción mogą oferować bardziej przystępne ceny, zachowując przy tym dogodne połączenie z Gibraltarem.

Gibraltar - wskazówki i informacje praktyczne

Gibraltar parkowanie - gdzie zaparkować samochód?

Większość turystów wybiera opcję pozostawienia samochodu na parkingu po stronie hiszpańskiego miasta La Línea de la Concepción i rusza w stronę granicy pieszo. W mieście tym dostępne sa darmowe miejsca parkingowe, ale powinniśmy wcześniej zapoznać się z oznaczeniami. Istnieje jednak możliwość wjazdu samochodem na teren Gibraltaru, który nie jest specjalnie ograniczony czy utrudniony.

Jednakże taka opcja może mieć swoje minusy. Jednym z nich jest stosunkowo niewielka liczba miejsc parkingowych, zwłaszcza w dni robocze oraz w sezonie turystycznym. W weekendy oraz poza sezonem problem ten jest mniej odczuwalny, a znalezienie wolnego miejsca znacznie łatwiejsze. Ważne jest jednak, aby pamiętać o parkowaniu wyłącznie w wyznaczonych miejscach, gdyż niektóre z parkingów są zarezerwowane wyłącznie dla mieszkańców.

Drugim wyzwaniem może być czas oczekiwania na przejściu granicznym, zwłaszcza w tygodniu w godzinach szczytu, kiedy to korek może sięgać ponad godziny.

Co więcej, na Gibraltarze obowiązuje ruch prawostronny. Ulice są często wąskie, a kierowcy muszą wykazywać się ostrożnością, zwłaszcza przy narożnikach, gdzie niespodziewanie może pojawić się skuter. W większości miejsc obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Gibraltaru?

Przy odpowiednim planowaniu i wcześniejszym przyjeździe możliwe jest zwiedzenie najważniejszych atrakcji Gibraltaru w ciągu jednego dnia. Jednak warto mieć na uwadze, że Gibraltar to nie tylko słynna Skała, a także kilka interesujących miejsc w samym mieście i innych zakątkach. Jeżeli zamierzamy poruszać się wyłącznie pieszo, może zabraknąć nam czasu na odwiedzenie niektórych atrakcji, takich jak Muzeum Gibraltaru czy Europa Point.

Dla tych, którzy chcieliby spędzić czas na plaży, nie spieszyć się oraz cieszyć się miejscową kuchnią, rozważenie dwudniowej wizyty może być ciekawym pomysłem.

Kiedy najlepiej odwiedzić Gibraltar?

Najbardziej dogodnymi okresami na odwiedziny Gibraltaru są późna wiosna i wczesna jesień. W tych porach roku pogoda jest zazwyczaj przyjemna, bez ekstremalnych upałów, a ryzyko deszczu lub silnego wiatru jest mniejsze. Lato może być mniej komfortowe, jeśli chcielibyśmy pieszo eksplorować Skałę, ponieważ temperatury dochodzą wtedy do 40 stopni.

Zima na Gibraltarze jest zwykle łagodna, jednakże zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia opadów i silniejszego wiatru. W takich warunkach kolejka linowa może nie kursować, co warto mieć na uwadze podczas planowania podróży.

Waluta na Gibraltarze

Na Gibraltarze obowiązującą walutą jest funt gibraltarski (£, GIP), emitowany przez rząd Gibraltaru. Jego wartość jest sztywno związana z kursem funta brytyjskiego. Co ciekawe, podczas pobytu na Gibraltarze możemy płacić funtami brytyjskimi, ale ta opcja nie działa w drugą stronę.

Wiele miejsc na Gibraltarze akceptuje również euro, chociaż kurs wymiany może być różny i zależy od sprzedawcy. Czasem może to być dla nas mniej korzystne, choć na naszą korzyść przemawia ostatni spadek wartości funta. W niektórych miejscach ceny nie zostały zaktualizowane, więc warto się temu przyjrzeć. Płatność kartą kredytową lub debetową nie stanowi problemu, a euro możemy bez trudu wymienić w banku czy kantorze.

Wskazówka praktyczna

Warto pamiętać, że jeśli wymienimy na miejscu euro lub złotówki na funty gibraltarskie i otrzymamy banknoty lub monety wyemitowane na Gibraltarze, nie będziemy mogli nimi płacić w Wielkiej Brytanii. Co więcej, w Polsce trudno znaleźć kantor, który wymieni nam je z powrotem na złotówki.

Co jeszcze warto wiedzieć wybierając się na Gibraltar?

  • Punkty informacji turystycznej: Pierwszy punkt informacji turystycznej znajdziemy zaraz po przejściu przez kontrolę graniczną. To niewielkie stanowisko, gdzie można uzyskać mapę oraz podstawowe informacje od personelu. Główny punkt informacyjny ulokowany jest w sercu miasta, przy ratuszu, pod adresem 13 John Mackintosh Square, Gibraltar GX11 1AA.
  • Język urzędowy: Angielski jest oficjalnym językiem urzędowym Gibraltaru, a miejscowi mówią z charakterystycznym akcentem, który będzie znajomy każdemu, kto choć raz odwiedził Wielką Brytanię. Niemal wszyscy mieszkańcy swobodnie porozumiewają się również po hiszpańsku.
  • Gniazdka: Na Gibraltarze występują gniazdka o napięciu 220/240 V z trzema wtyczkami, identyczne jak w Wielkiej Brytanii. Jeśli planujemy nocleg, warto zabrać ze sobą odpowiedni adapter.
  • Co możemy zakupić na Gibraltarze? Robiąc zakupy na Gibraltarze, należy pamiętać o limitach dotyczących niektórych przewożonych produktów. Przykładowo, przewieźć można jedynie 4 litry wina lub 1 litr alkoholu o zawartości powyżej 22%. W przypadku planowania większych zakupów, zalecamy sprawdzenie aktualnych limitów przed przyjazdem.
  • Taksówki Znalezienie taksówki na Gibraltarze nie powinno stanowić problemu. Część z nich działa na podstawie taksometru, inne oferują stałe ceny za określone trasy turystyczne.
  • Bezpieczeństwo: Gibraltar jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Wielu turystów wraca na noc na stronę hiszpańską. W takim przypadku zaleca się rozsądne zachowanie i unikanie ciemnych czy opustoszałych uliczek w La Línea de la Concepción, gdzie w przeszłości zdarzały się napady na turystów i mieszkańców Gibraltaru.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama