Podróże po Europie

Malaga - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Costa del Sol.

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2024

Nadmorska Malaga jest jedną z największych metropolii Hiszpanii i, zaraz po Sewilli, drugim co do wielkości miastem w Andaluzji. Jej historia sięga VIII wieku p.n.e., jednak po tych najdawniejszych czasach nie przetrwało zbyt wiele śladów.

Choć dla wielu Malaga stanowi jedynie przystanek w drodze do słynnych kurortów na Costa del Sol (Słoneczne Wybrzeże), w naszej opinii miasto to zasługuje na więcej uwagi. Podczas pobytu w Maladze możecie delektować się bogactwem smaków lokalnej kuchni, podziwiać starożytne zabytki i odkrywać niezwykłe dzieła sztuki zgromadzone w licznych galeriach. Miasto nieustannie dąży do uzyskania miana drugiej po Madrycie stolicy sztuki w Hiszpanii. Przede wszystkim jednak to tutaj, w Maladze, przyszedł na świat Pablo Picasso, którego dziedzictwo jest pielęgnowane w dwóch lokalnych muzeach poświęconych jego życiu oraz twórczości.

Malaga - widok z Resturacji ATICO Bar and Restaurant
Malaga - widok z Resturacji ATICO Bar and Restaurant

Jak zwiedzać Malagę?

Najważniejsze atrakcje Malagi znajdują się w obrębie historycznego starego miasta oraz w części portowej, więc miasto to idealnie nadaje się do zwiedzania pieszego. Od czasów Fenicjan Malaga rozwijała się u stóp wzgórza Gibralfaro, gdzie do dziś można znaleźć najwięcej zabytków. Im dalej na północny zachód od wzgórza, tym więcej labiryntów wąskich uliczek i więcej lokalnego klimatu. Muzea są rozrzucone po mieście dość równomiernie i, z nielicznymi wyjątkami, nie są skupione w jednym konkretnym obszarze.

Street art w Maladze
Street art w Maladze

Co warto zobaczyć w Maladze? Największe atrakcje oraz zabytki

Katedra w Maladze - spacer po dachu oraz zwiedzanie świątyni

Masywna katedra, zbudowana na miejscu dawnego meczetu, może pretendować do miana największej atrakcji Malagi. W przeciwieństwie do katedry w Kordobie, w Maladze nie zobaczymy oryginalnych arabskich elementów. Po zdobyciu miasta katoliccy władcy zadecydowali o zniszczeniu meczetu i zlecili rozpoczęcie budowy nowej chrześcijańskiej świątyni. Jedynym zachowanym elementem nawiązującym do czasów mauretańskich są ogrody.

Atrakcje Malagi - wnętrze katedry
Atrakcje Malagi - wnętrze katedry

Za projekt nowej świątyni odpowiadał Diego de Siloé, jeden z najważniejszych architektów hiszpańskich tamtego okresu. Budowę katedry kontynuowano od 1528 do 1728 roku, chociaż prace podzielone były na dwa główne etapy - główną część świątyni zbudowano w XVI wieku (stąd renesansowe wnętrze), a prace zakończono dopiero w wieku XVIII (stąd barokowa fasada).

Katedra jest znana wśród miejscowych jako "La Manquita", co możemy przetłumaczyć jako "jednoręka". Przydomek nawiązuje do faktu, że powstała tylko jedna z planowanych dzwonnic. Fundusze zebrane na budowę drugiej wieży zostały przeznaczone na wsparcie rewolucji amerykańskiej walczącej o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Katedra w Maladze
Katedra w Maladze

Zwiedzanie katedry - informacje praktyczne

Zwiedzanie katedry w Maladze jest płatne. Przy zakupie biletu wstępu otrzymamy przewodnik audio w języku polskim. Bazując na naszych doświadczeniach, szacujemy, że zwiedzanie powinno zająć około godziny.

Katedra w środku jest dość surowa, a jej najważniejszymi elementami są drewniany chór oraz majestatyczne organy. Nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi miłośnikami architektury sakralnej, może nas zainteresować unikalna atrakcja - możliwość wejścia na dach katedry podczas dodatkowo płatnej, około 40-minutowej wycieczki z przewodnikiem.

Bilet normalny do katedry kosztuje 10€, tyle samo co bilet na dach. Możemy jednak zakupić bilet łączony w cenie 15€. Dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie. Pamiętajcie aby sprawdzić harmonogram wycieczek na dach, które z reguły odbywają się o pełnych godzinach.

Więcej: Katedra w Maladze - historia, zwiedzanie oraz informacje praktyczne.

Spacer po dachu katedry w Maladze
Spacer po dachu katedry w Maladze
Wskazówka praktyczna: Jeśli chcielibyście zobaczyć katedrę z innej perspektywy, polecamy Wam udać się do jednej z okolicznych restauracji z tarasem na dachu. Ceny nie powinny Was zrujnować, a wydatek zrekompensuje widok na katedrę i nabrzeże. Przykłady znajdziecie w naszym artykule Punkty widokowe Malagi - restauracje z tarasem.

Teatr Rzymski (Teatro Romano) - śladami starożytnej Malagi

Teatr Rzymski, będący najważniejszym śladem po rzymskiej historii miasta, powstał prawdopodobnie w I wieku i był wykorzystywany przez kolejne dwa lub trzy stulecia. Marmur niezbędny do jego budowy sprowadzali zamożni lokalni kupcy. W okolicach III wieku teatr został porzucony, a wiele oryginalnych elementów rozebrano. Po pewnym czasie na miejscu pozostałości po teatrze powstał zakład przetwórstwa rybnego.

Teatr rzymski w Maladze
Teatr rzymski w Maladze

Oryginalna budowla pozostawała zapomniana przez wiele stuleci. Dopiero w połowie XX wieku, podczas budowy nowego centrum kulturalnego, pracownicy odkryli pozostałości po antycznej konstrukcji. Władze miejskie zdecydowały wówczas o zaprzestaniu prac i przekształceniu teatru w stanowisko archeologiczne. Prace trwały niemal 60 lat, ale efekt jest imponujący - rzymski teatr stał się jednym z najważniejszych zabytków miasta. Aby dowiedzieć się więcej o historii teatru, warto udać się do Muzeum Malagi (Museo de Málaga).

Teatr można podziwiać z poziomu ulicy Calle Alcazabilla lub za darmo wejść na trybuny. Po północnej stronie teatru znajduje się budynek, w którym umieszczono małą wystawę archeologiczną i nieco materiałów informacyjnych. Na ulicy Calle Alcazabilla, przez szklaną szybę w podłodze, można również zobaczyć ruiny innej budowli.

Wskazówka praktyczna: Nie wszyscy są świadomi, że nad teatrem znajduje się świetny punkt widokowy (Mirador de la Alcazaba). Wejście do niego znajduje się za budynkiem muzeum.

Twierdza Alcazaba - ruiny ze wspaniałym widokiem na miasto

Na południe od teatru znajduje się wejście do twierdzy Alcazaba - najważniejszym zabytkiem z czasów mauretańskich. Słowo Alcazaba w czasach arabskich oznaczało ufortyfikowaną strukturę umiejscowioną wewnątrz miasta. W Maladze Alcazaba pełniła różne funkcje: w dolnej i środkowej części stacjonowała gwardia królewska, natomiast na górnym poziomie znajdowały się pomieszczenia mieszkalne władców. Twierdza powstawała etapami od około X do XV wieku, ale jej dzisiejszy kształt to przede wszystkim efekt rozbudowy z XI wieku. Jako podstawę dla budowy cytadeli wykorzystano istniejące fortyfikacje z czasów fenickich i rzymskich.

Alcazaba w Maladze, która jest najlepiej zachowanym budynkiem tego typu w całej Hiszpanii, stanowiła twierdzę niezwykle trudną do zdobycia. Do końca XV wieku, Malaga znajdowała się pod panowaniem arabskim - siły chrześcijańskie wkroczyły do miasta dopiero 18 sierpnia 1487 roku. Oblężenie Malagi, trwające cztery długie miesiące, jest uważane za jedno z najbardziej krwawych wydarzeń w trakcie XV-wiecznej rekonkwisty.

Największe atrakcje Malagi - Alcazaba
Największe atrakcje Malagi - Alcazaba

Zwiedzanie twierdzy Alcazaba - informacje praktyczne

Aby dostać się na teren twierdzy, konieczne jest nabycie biletu wstępu. Możemy to uczynić zarówno w kasie, jak i w specjalnym automacie na miejscu. Do wyboru mamy bilety pojedyncze w cenie 3,50€ oraz łączone z zamkiem Gibralfaro za 5,50€.

Alcazaba czynna jest codziennie - od 1 kwietnia do 31 października od 9:00 do 20:00, a w pozostałe miesiące od 9:00 do 18:00.

Wchodząc do Alcazaby, musimy być przygotowani na nieco strome podejście. Najpierw przejdziemy trasą wzdłuż murów i fortyfikacji, a dopiero na końcu dotrzemy do dawnych pomieszczeń pałacowych. Chociaż wnętrza nie zachowały się tam tak dobrze jak w Alhambrze, wciąż będziemy mogli podziwiać sporo orientalnej ornamentyki. Ponadto, w trakcie zwiedzania twierdzy czekać na nas będą widoki Malagi z różnych perspektyw.

Widok na Malagę z twierdzy Alcazaba
Widok na Malagę z twierdzy Alcazaba

Po rekonkwiście twierdza popadła w ruinę i prawdziwą rewitalizację przeprowadzono dopiero w pierwszej połowie XX wieku. W górnych pomieszczeniach zobaczymy odrestaurowane wzory z arabskich plastrów oraz niewielką wystawę archeologiczną. Interesującą atrakcją jest makieta przedstawiająca twierdzę w okresie jej największego rozkwitu. Na terenie Alcazaby działa mała kawiarnia z przyjemnym widokiem.

Na spokojne zwiedzenie Alcazaby warto zarezerwować sobie pomiędzy 60 a 90 minut. Najlepiej odwiedzić ją rano, kiedy nie ma jeszcze tłumu turystów.

Zwiedzanie twierdzy Alcazaba w Maladze - brama o charakterystycznym kształcie podkowy
Zwiedzanie twierdzy Alcazaba w Maladze - brama o charakterystycznym kształcie podkowy

Mercado Central de Atarazanas - atrakcje Malagi dla miłośników nowych smaków

Kolejnym miejscem w centrum, które zasługuje na uwagę, jest główne miejskie targowisko - Mercado Central de Atarazanas. Przede wszystkim, to tutaj możemy nabyć lokalne produkty i spróbować regionalnych dań. Polecamy Wam przede wszystkim oliwki, sery lokalnej produkcji, w tym sery kozie i świeże owoce. Odważniejszym czytelnikom sugerujemy spróbować boquerones en vinagre - anchois marynowane w occie i oliwie z oliwek. Innym hiszpańskim przysmakiem są świeże soki z owoców, np. z mango lub kokosów. Sami uwielbiamy targowiska na południu Europy i spędzamy tam sporo czasu, oglądając z zaciekawieniem najdziwniejsze ryby i owoce morza, których próżno szukać w naszej części Europy.

Co więcej, to miejsce powinno zainteresować miłośników historii - targowisko powstało w miejscu dawnej stoczni, istniejącej jeszcze w czasach arabskich - w okresie panowania Nasrydów. Z tego okresu zachowała się oryginalna mauretańska brama, przez którą wchodzimy do środka. Na tyłach targowiska znajduje się również imponująca mozaika przedstawiająca Malagę z dawnych czasów.

Targowisko Atarazanas jest czynne od poniedziałku do soboty od 8:00 rano do około 14:00.
Malaga - arabska brama targowiska Mercado Central de Atarazanas
Malaga - arabska brama targowiska Mercado Central de Atarazanas

Wino i Malaga - Antigua Casa de Guardia

Tuż obok targowiska działa historyczna winiarnia Antigua Casa de Guardia z połowy XIX wieku, gdzie wina nalewane są wprost z dębowych beczek do niewielkich kieliszków. Sami mamy słabość do hiszpańskich słodkich win, więc na takich się tam skupialiśmy (bardzo posmakowalismy Moscatela).

Nawet jeśli nie planujecie pić alkoholu, warto zajrzeć do środka, i zobaczyć jak funkcjonuje tradycyjna hiszpańska winiarnia. Pamiętamy jak lata temu zaskoczył nas fakt, że zamówienia zapisywane są bezpośrednio na blacie.

Innym miejscem związanym z winiarstwem jest Muzeum Wina (Museo del Vino), w całości poświęcone produkcji lokalnego wina. W cenie biletu wliczone są dwie degustacje.

Zamek Gibralfaro - cytadela górująca nad Malagą

Na szczycie wzgórza Gibralfaro, około 130 metrów n.p.m., wznosi się warowna twierdza, która w XIV wieku została połączono murami ze znajdującą się poniżej Alcazabą. Fortyfikacje na wzgórzu powstały już w czasach antycznych - pierwsi kolonizatorzy docenili strategiczne walory obronne wzgórza i rozbudowywali swoje miasto wzdłuż jego zachodniego zbocza.

Od początku swojego istnienia twierdza miała dwa podstawowe zastosowania: mieściły się tam koszary oraz pełniła rolę swoistego latarni morskiej, wskazując Malagę żeglarzom zbliżającym się do portu. Po rekonkwiście kompleks nadal wykorzystywany był w celach militarnych.

Co zobaczymy na zamku Gibralfaro? Dziś na terenie zamku, w dawnym arsenale, działa niewielkie muzeum prezentujące różne formacje, które stacjonowały w przeszłości w twierdzy. Największą atrakcją jest możliwość przejścia wzdłuż murów dookoła twierdzy, skąd roztacza się wspaniały widok na całe miasto i okolicę.

Istnienie obu twierdz (Alcazaba i Gibralfaro) spowodowało, że władze chrześcijańskie musiały przez prawie cztery miesiące krwawo walczyć o zdobycie miasta.

Widok z dachu Katedry w Maladze na obie warownie Malagi
Widok z dachu Katedry w Maladze na obie warownie Malagi

Zwiedzanie Gibralfaro

Naszym zdaniem Zamek Gibralfaro jest mniej ciekawy niż twierdza Alcazaba, ale warto się tam wybrać ze względu na wspaniałe widoki. Obie atrakcje są niezależne i znajdują się w innych lokalizacjach. Bilet wstępu kosztuje 3,50€.

Jak dostać się na wzgórze Gibralfaro?

Na wzgórze Gibralfaro można dostać się pieszo, idąc dość stromą ścieżką (co zajmie nam około 20-30 minut), lub dojechać autobusem.

Warto jednak pamiętać, że trasa piesza jest dość stroma i w gorący dzień może być męcząca nawet dla osób w dobrej formie fizycznej. Najlepiej zaplanować swój dzień tak, aby wyruszyć na szczyt rano, przed największym upałem, lub w drugiej połowie dnia.

Muzeum Picassa - największa atrakcja w Maladze dla fanów artysty

Najsłynniejszym mieszkańcem Malagi był renomowany malarz i artysta Pablo Ruiz Picasso, który zdobył międzynarodową sławę m.in. jako twórca kubizmu. Picasso urodził się 25 października 1881 roku w jednym z domów przy Plaza de la Merced i tam spędził pierwsze lata swojego życia.

Zaledwie kilkaset metrów od tego miejsca znajduje się muzeum poświęcone twórczości Picassa - Museo Picasso Málaga. Wewnątrz prezentowanych jest ponad 200 różnych prac mistrza, w tym m.in. obrazy, rzeźby i ceramika. Prace te zostały podarowane lub wypożyczone przez najbliższą rodzinę artysty. Kolekcja jest imponująca, choć dominują tu prace z późniejszego okresu.

Muzeum mieści się w XVI-wiecznym Pałacu Buenavista (Palacio de Buenavista), zlokalizowanym na terenie dawnej Dzielnicy Żydowskiej (Judería). Jest to jeden z najlepszych przykładów zabudowy powstałej po rekonkwiście miasta. Pałac powstał na miejscu dawnego kompleksu Nasrydów, arabskich władców Malagi.

Informacje praktyczne

Muzeum Picassa czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu kosztuje 12€. Na zwiedzenie kolekcji stałej oraz aktualnej wystawy czasowej potrzeba około 2 godzin.

W muzeum dostępne są materiały informacyjne w języku angielskim, ale warto również skorzystać z bezpłatnego przewodnika audio (dostępnego w języku angielskim). W jednym z pomieszczeń wyświetlany jest film przedstawiający pracę fotografa, który dokumentował prywatną kolekcję zdjęć Picasso.

Wskazówka praktyczna: W każdą niedzielę, przez dwie ostatnie godziny otwarcia, wejście do muzeum jest darmowe. Pojedyncze prace Picasso znajdziemy też w miejskim muzeum MUCAM (Museo del Patrimonio Municipal), które możemy odwiedzić bezpłatnie.

Ruiny pod muzeum - mniej znana atrakcja Malagi

Kompleks, w którym mieści się muzeum, kryje jedną tajemnicę, o której nie każdy odwiedzający zdaje sobie sprawę. W piwnicach pałacu znajduje się dość rozległe stanowisko archeologiczne, z ruinami pochodzącymi z okresów rzymskich, fenickich i arabskich. Są to m.in. ruiny jednej z fabryk zajmujących się przetwórstwem ryb oraz fragmenty pierwszych murów miejskich. Podczas naszych odwiedzin górne piętra były pełne odwiedzających, natomiast w części archeologicznej byliśmy sami.

Fragment stanowiska archeologicznego w Muzeum Picassa w Maladze
Fragment stanowiska archeologicznego w Muzeum Picassa w Maladze

Muzeum w domu Pabla Picassa

W domu rodzinnym artysty działa obecnie muzeum mu poświęcone - Museo Casa Natal de Picasso. Skupia się ono jednak nie na twórczości Picassa, a na jego życiu prywatnym. Placówka nie jest zbyt duża - zajmuje jedynie kilka pomieszczeń. Na parterze, w dwóch niewielkich salach, prezentowane są wystawy czasowe, a na górnym piętrze, w dawnych pokojach mieszkalnych, znajduje się ekspozycja stała.

Nie zobaczymy tam zbyt wielu prac samego artysty (na ścianie wisi zaledwie pojedynczy obraz jego autorstwa). Znajdziemy tam natomiast między innymi pamiątki związane z nim i jego rodziną, zdjęcia przedstawiające Picassa i jego bliskich, prace jego ojca i przyjaciół, w tym krajobrazy przedstawiające Malagę. Ciekawostką jest zrekonstruowany pokój gościnny ze sprzętem malarskim. Nie zachowała się tam oryginalna zabudowa, ale całość została odtworzona na podstawie wspomnień przyjaciół i rodziny.

Jednymi z nielicznych prac samego Picassa są talerze, które ozdobił motywami związanymi z walkami byków. Picasso był wielbicielem corridy i z chęcią wybierał się na przedstawienia w miejskiej arenie.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje 4€ (muzeum + wystawa).

Wewnątrz otrzymamy przewodnik audio w języku angielskim. Dostępne są także materiały tekstowe. Naszym zdaniem muzeum może przypaść do gustu fanom artysty i jego życia, ale inni odwiedzający mogą wyjść z niego nieco rozczarowani. Budynek został znacząco odrestaurowany i niestety trudno odczuć w nim XIX-wieczną atmosferę. Podczas naszej wizyty obowiązywał zakaz robienia zdjęć.

Muzeum Dom Picassa w Maladze
Muzeum Dom Picassa w Maladze

Plaza de la Merced oraz Mercado de la Merced

Nawet jeśli nie planujemy wstąpić do muzeum w domu Picassa, warto odwiedzić majestatyczny plac Plaza de la Merced. Dawniej odbywał się na nim targ, a od XIX wieku mieszkało tu wiele znamienitych osobistości. Dziś plac otaczają bary i restauracje, żyjące do późnych godzin, a w ciągu dnia występują tutaj uliczni artyści. W pobliżu domu Picassa znajduje się rzeźba przedstawiająca siedzącego artystę.

Na środku placu wznosi się obelisk, który jest jednocześnie grobowcem generała José María de Torrijos y Uriarte. Uriarte był jednym z 49 powstańców, którzy zostali rozstrzelani na plaży San Andrés przez wojska Ferdynanda VII. Nieopodal placu znajduje się dawne targowisko Mercado de la Merced, które po rewitalizacji stało się jednym z kulinarnych centrów Malagi. Wewnątrz znajdziemy stanowiska oferujące zarówno lokalną kuchnię, jak i potrawy z różnych stron świata.

Pałac Arcybiskupa

Po zachodniej stronie katedry rozciąga się tętniący życiem plac Obispo (Plaza Obispo), otoczony kawiarniami i jednym z najpiękniejszych budynków w centrum Malagi - barokowym Pałacem Arcybiskupa (Palacio Episcopal).

Fasada pałacu wyróżnia się jaskrawymi kolorami - różowym i czerwonym. Kompleks w dzisiejszej formie powstał w 1762 roku. Część pałacu przekształcono w placówkę muzealną - Centro Cultural Fundación Unicaja de Málaga.

Wnętrza Pałacu Arcybiskupa w Maladze
Wnętrza Pałacu Arcybiskupa w Maladze

W muzeum odbywają się wystawy czasowe sztuki, ale to nie one przyciągają uwagę turystów zainteresowanych architekturą. Wnętrza kompleksu skrywają prywatne ogrody oraz urokliwe dziedzińce (patia), gdzie można zobaczyć m.in. ośmiokątną fontannę oraz ściany ozdobione płytkami azulejos. Ogrody są najnowszą częścią kompleksu pałacowego i stanowią idealne miejsce na krótki odpoczynek.

Plaza del Obispo - Malaga
Plaza del Obispo - Malaga

Park Parque de Málaga

Historyczne stare miasto od portu oddziela długi na 700 metrów park Parque de Málaga, znany również jako Parque de la Alameda. Jest to idealne miejsce na odpoczynek od słońca, choć niektóre fragmenty parku mogą niezbyt zachęcać swoim zapachem. Park powstał pod koniec XIX wieku i od początku władze miejskie podeszły do niego ambitnie - znajdziemy tu wiele egzotycznych roślin z różnych kontynentów.

Calle Marqués de Larios

Calle Marqués de Larios to Najbardziej reprezentacyjną ulicą Malagi. Niemal o każdej porze dnia spotkamy na niej spacerujących mieszkańców, a przed różnymi świętami jest ona, na całej swojej długości, specjalnie dekorowana, między innymi wiszącymi światełkami.

Calle Marqués de Larios prowadzi na północ do najważniejszego placu miejskiego - Placu Konstytucji (Plaza de la Constitución). Ozdobą placu jest XVI-wieczna Fontanna Genueńska (Fuente de Génova). Nie ma jednak dowodów na to, że fontanna przybyła do Malagi właśnie z tego włoskiego miasta. Wiadomo tylko tyle, że władze miejskie zakupiły ją i sprowadziły do Hiszpanii w XVII wieku. Plac pełni istotną rolę w życiu miasta - odbywają się tu wszystkie najważniejsze imprezy.

Muelle Uno - nadmorski deptak w Maladze i jego atrakcje

Port w Maladze zalicza się do największych w Europie i jest najstarszych czynnym portem w Hiszpanii. Jego fragment o nazwie Muello Uno, czyli Pierwsze Nadbrzeże, został odrestaurowana i przystosowana dla ruchu pieszego. To tutaj cumują statki turystyczne, a także skąd wypływają krótkie rejsy wycieczkowe.

Spacer po porcie w Maladze
Spacer po porcie w Maladze

Nadbrzeże przecina długi szlak Paseo del Muelle Uno. Trasa ta, która ciągnie się wzdłuż parku Parque de Málaga, jest spokojną promenadą ozdobioną rzeźbami, palmami i ławkami. W północno-wschodnim rogu znajduje się nietypowy budynek, w którym mieści się wspomniane Centre Pompidou Málaga, filia słynnego muzeum z Paryża.

Statki wycieczkowe wypływają ze wschodniego rogu nadbrzeża. W zależności od pogody, pływają one wzdłuż portu lub wypływają dalej w morze. Teoretycznie, przy dobrej pogodzie istnieje szansa na zobaczenie pływających delfinów Koszt godzinnej wycieczki to około 12€. Koszt godzinnej wycieczki wynosi około 12€. Wycieczki oferują różne firmy. Jeżeli jesteśmy zainteresowani, najlepiej podejść i zapytać o plany na dany dzień.

Wschodnia część trasy Paseo del Muelle Uno, prowadząca na południe, jest wypełniona różnymi knajpkami i restauracjami. Niestety, ceny są tam wysokie i raczej nie znajdziemy tam lokalnych tawern oraz andaluzyjskiej kuchni. Widać, że całość nastawiona jest na turystów i przypomina ofertę typowego kurortu wakacyjnego.

Kaplica w porcie w Maladze
Kaplica w porcie w Maladze

Jedynym zabytkiem znajdującym się przy Paseo del Muelle Uno jest mała kaplica. Służyła ona w przeszłości marynarzom i ich rodzinom. Ciekawostką jest fakt, że kaplica została przeniesiona w obecne miejsce podczas rozbudowy portu.

Jeśli pójdziemy na południe, na końcu tej drogi dojdziemy do latarni morskiej La Farola De Málaga z 1817 roku. Stąd możemy skierować się wzdłuż ulicy Paseo de la Farola, skąd roztacza się piękny widok na miasto od strony morza.

La Farola De Malaga
La Farola De Malaga

La Malagueta - najważniejsza miejska plaża

Na wschód od nadbrzeża Muelle Uno rozciąga się niewielki obszar La Malagueta, który kojarzony jest przede wszystkim z długą i piaszczystą, lecz sztuczną plażą Playa de La Malagueta oraz areną corridy. Plaża jest przyjemna, choć zarówno w piasku, jak i w wodzie można natknąć się na kamienie. Wzdłuż plaży stoją palmy, pod którymi można poszukać chłodzącego cienia. W sezonie minusem plaży La Malagueta mogą być tłumy. Jeśli chcielibyśmy znaleźć miejsce na plażowanie dalej od centrum i z mniejszą ilością turystów, możemy udać się dalej na wschód - na plaże Playas del Palo.

Wzdłuż plaży La Malagueta powstało wiele nowoczesnych budynków, hoteli oraz restauracji. Na samej plaży w sezonie działają stoiska serwujące smażone ryby (espeto, czyli smażone sardynki) i inne owoce morza. Plaża jest darmowa, choć istnieje również kilka wydzielonych płatnych obszarów.

Nieco zaskakujący jest natomiast ciemny kolor tutejszego piasku, a także jego konsystencja. Dla osób przyzwyczajonych do pięknych, złocistych plaż Bałtyku, będzie to spory zawód.
Malagueta - słynny napis, który pojawia się na wielu zdjęciach z Malagi. Znajdziemy go na początkowym odcinku plaży, blisko historycznego centrum.
Malagueta - słynny napis, który pojawia się na wielu zdjęciach z Malagi. Znajdziemy go na początkowym odcinku plaży, blisko historycznego centrum.

Arena walk byków - Plaza de toros de La Malagueta

Arenę walk byków, czyli Plaza de toros de La Malagueta, otworzono w 1874 roku i do dziś jest to jeden z największych symboli miasta. Na arenie wciąż odbywają się walki byków. Na terenie kompleksu znajduje się również muzeum. Arenę najlepiej oglądać z góry z jednego z punktów widokowych na trasie prowadzącej na zamek Gibralfaro.

Po zachodniej stronie areny zobaczymy historyczny budynek szpitala, obecnie zajmowany przez władze miejskie.

Widok na arenę byków w Maladze z twierdzy Gibralfaro
Widok na arenę byków w Maladze z twierdzy Gibralfaro

Muzea w Maladze, które warto zobaczyć

Museo de Málaga - najważniejsze muzeum Malagi

Kilka kroków na wschód od katedry znajduje się najważniejsze muzeum w mieście - Museo de Málaga, które zalicza się również do największych muzeów w całej Hiszpanii. Muzeum Malagi powstało w 1973 roku z połączenia Muzeum Sztuk Pięknych (Museo Provincial de Bellas Artes) oraz Muzeum Archeologicznego (Museo Arqueológico Provincial), składa się więc z dwóch części. Część archeologiczna znajduje się na 2 piętrze, natomiast poniżej umieszczony jest obszar poświęcony sztuce.

Część archeologiczna jest szczególnie godna uwagi. Zgromadzono tam eksponaty ze wszystkich epok z historii miasta, nawet te sprzed założenia fenickiej kolonii. Warto zajrzeć do muzeum zanim rozpoczniemy zwiedzanie innych zabytków - dzięki materiałom dostępnym po angielsku, zrozumiemy lepiej, jak Malaga rozwijała się na przestrzeni wieków. W muzeum położono duży nacisk na czasy rzymskie oraz na kulturę i zwyczaje Maurów.

Znajdziemy tam m.in.: rzeźby, znaleziska z grobowców czy imponujące mozaiki (w tym podłogową mozaikę Narodziny Wenus). Część poświęcona sztuce skupia się na pracach hiszpańskich mistrzów, ale można tam również znaleźć m.in. meble.

Informacje praktyczne

Wejście do muzeum jest darmowe dla obywateli Unii Europejskiej. W środku spędzimy możemy spędzić nawet od 2 do 3 godzin, ale osoby mniej zainteresowane historią obejrzą wystawy w znacznie krótszym czasie.

Muzeum Carmen Thyssen

Malaga, na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, stała się jednym z centrów hiszpańskiej kultury. Dowodem na to są liczne muzea i galerie sztuki założone w tym mieście. Jednym z najważniejszych jest Thyssen Museum Malaga, prezentujące kolekcję filantropki Carmen Thyssen.

Muzeum, mieszczące się w zabytkowym Palacu de Villalon z XVI wieku, skupia się na sztuce hiszpańskiej, przede wszystkim andaluzyjskiej, od XIX wieku. Na odwiedzających czeka tam ponad 200 dzieł, w tym urzekające krajobrazy, niewielka kolekcja starych mistrzów, a także malowidła z końca XIX wieku, reprezentujące okres znany jako fin de siècle. Wśród prac z tej ostatniej kategorii szczególnie wybijają się malowidła wykonane przez przedstawicieli hiszpańskiego impresjonizmu.

Warto zwrócić uwagę na wystawy czasowe, które często są ciekawsze od ekspozycji stałej. Muzeum znajduje się tuż obok Placu Konstytucji (Plaza de la Constitución). Miłośnicy architektury z pewnością docenią patio z kolumnadą.

Muzeum sztuki współczesnej CAC oraz Kolekcja Muzeum Rosyjskieg

Kolejnym popularnym miejscem jest CAC - Centro de Arte Contemporáneo Málaga - miejskie muzeum sztuki współczesnej. W dużym pomieszczeniu na parterze znajduje się ekspozycja stała. Muzeum to z pewnością przyciągnie miłośników tego typu sztuki. Wśród eksponatów znajdziemy trzy prace Andy Warhola. Wejście do muzeum jest darmowe.

Inne muzeum, na które mogą zwrócić uwagę miłośnicy sztuki, to Kolekcja Muzeum Rosyjskiego z St. Petersburga (Colección del Museo Ruso), gdzie prezentowany jest wycinek kolekcji jednej z najważniejszych rosyjskich placówek. Muzeum mieści się w dawnej fabryce tytoniu, nieco na uboczu centrum.

Muzuem sztuki współczesnej CAC (Centro de Arte Contemporáneo Málaga) - Andy Warhol, prace: Voklswagen Lemon i Blackama
Muzuem sztuki współczesnej CAC (Centro de Arte Contemporáneo Málaga) - Andy Warhol, prace: Voklswagen Lemon i Blackama

Centre Pompidou Malaga

W północno-wschodnim rogu nadbrzeża Muelle Uno wyróżnia się wielobarwny, szklany budynek nazywany Cubo, który przyciąga wzrok zwiedzających. W tej niezwykłej, otwartej w 2015 roku, konstrukcji mieści się filia słynnego paryskiego Centre Pompidou.

Wystawa stała w Centre Pompidou w Maladze jest podzielona na pięć tematycznych części: metamorfozy, ciało w kawałkach, ciało polityczne, autoportrety i człowiek bez twarzy. Wśród artystów, których prace prezentowane są w muzeum, znajdują się m.in. Picasso, Miró czy Magritte.

My osobiście nie zwiedziliśmy tego muzeum, ponieważ po zwiedzaniu CAC mieliśmy już przesyt sztuki współczesnej. Jednak jeśli ktoś jest miłośnikiem tego typu sztuki, to zdecydowanie powinien tam zajrzeć.

Atrakcje Malagi poza utartym szlakiem

Powyżej opisaliśmy najwazniejsze atrakcje Malagi. Oprócz nich, na odwiedzających czeka jeszcze sporo miejsc poza utartym szlakiem, takich jak chociażby budynek Uniwersytetu ze starożytnymi ruinami oraz inne zabytki przy ulicy Avenida de Cervantes, pionowy ogród czy interaktywne muzeum muzyki. Wszystkie te miejsca opisaliśmy szerzej w artykule Nieoczywiste miejsca w Maladze - 11 propozycji poza utartym szlakiem

Zwiedzanie Malagi - informacje praktyczne

Dojazd z lotniska

Aby dotrzeć z lotniska w Maladze do centrum, które oddalone jest od niego o około 8 km, możemy skorzystać z jednej z dwóch opcji:

  • Pociągów regionalnych Cercanias przewoźnika Renfe (linia C1) - bilet kosztuje 1,80€, a czas przejazdu do stacji Málaga-Centro-Alameda to około 12 minut.
  • Autobusów lotniskowych LÍNEA EXPRESS AEROPUERTO, obsługiwanych przez przewoźnika EMT. Czas przejazdu zajmuje około 20-25 minut, a bilet kosztuje 4€. Autobus może być dobrym wyborem, jeśli jego przystanki znajdują się bliżej Waszego miejsca zakwaterowania.

Więcej informacji na temat dojazdu z lotniska znajdziecie w naszym artykule Jak dojechać z lotniska w Maladze do centrum miasta?

Komunikacja miejska w Maladze

Jeśli chcemy poruszać się po Maladze i okolicy komunikacją miejską, mamy do dyspozycji kilka rodzajów transportu - każdy z nich posiada własny system biletowy i jest zarządząny przez inne przedsiębiorstwo transportowe. Do wyboru mamy:

  • autobusy miejskie - przewoźnik EMT obsługuje kilkadziesiąt linii w obrębie samej Malagi. Bilet za pojedynczy przejazd kosztuje 1,40€ i można nabyć go bezpośrednio na pokładzie autobusu. Dostępne są też bilety na 10, 20 lub 30 przejazdów, które można doładować na specjalnej karcie przedpłaconej. Do autobusu wsiadamy przodem.
  • autobusy regionalne - przewoźnik Malaga Area Metropolitan Transport Consortium (CTMAM) obsługuje połączenia z Malagi do okolicznych miast. Cena za przejazd zależy od liczby przekraczanych stref. Jeśli planujemy często korzystać z tego środka transportu, warto rozważyć zakup karty przedpłaconej, która umożliwia tańsze przejazdy. Oficjalna strona.
  • metro - dwie linie metra w Maladze obsługuje niezależna spółka. Bilety na przejazd można zakupić w automacie na stacji. Bilet pojedynczy kosztuje 1,35€ lub znacznie mniej przy korzystaniu z karty przedpłaconej. Oficjalna strona.

Jeśli planujemy korzystać ze wszystkich środków transportu, warto sprawdzić kartę przedpłaconą oferowaną przez organizację CTMAM (Consorcio de Transporte del Área de Málaga). Karta nosi nazwę Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes.

Więcej informacji praktycznych opisujących działanie transportu publicznego znajdziecie w naszym artykule Komunikacja miejska w Maladze

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Malagi?

Jeżeli chcemy skupić się głównie na kluczowych muzeach i historycznych atrakcjach, weekend powinien być wystarczający, aby spokojnie zwiedzić Malagę.

Jeśli natomiast planujemy ruszyć poza miasto, lub mamy zamiar odwiedzić więcej muzeów i trochę poplażować, warto rozważyć pobyt na 3 do 4 dni. Dłuższy pobyt jest atrakcyjny również ze względu na duży wybór lokali gastronomicznych i mnóstwo miejsc, gdzie można wybrać się na wieczornego drinka.

Kiedy najlepiej odwiedzić Malagę?

Jeśli naszym celem jest relaks i duża dawka słońca, idealne będą dla nas miesiące letnie. Średnia temperatura w Maladze w lecie w ciągu dnia potrafi dochodzić do 35 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak mamy na celu aktywne zwiedzanie i chcemy udać się poza miasto, takie warunki pogodowe mogą być trudne do zniesienia.

Jeśli planujemy podróż wakacyjną, warto rozważyć termin w połowie sierpnia, kiedy to przez ponad tydzień odbywa się Feria de Málaga. Jest to festiwal organizowany na pamiątkę wyzwolenie miasta spod panowania Arabów przez siły chrześcijańskie. W ciągu dnia (Feria de día) oraz nocy (Feria de la noche) odbywają się różne wydarzenia, takie jak corrida w miejskiej arenie La Malagueta czy tańce flamenco.

Najlepszym czasem na zwiedzanie wydają się być późna wiosna i wczesna jesień. Temperatury nie są jeszcze tak wysokie, a dni są długie. Jedną z zalet Andaluzji jest to, że nawet zimą temperatury mogą być tu relatywnie wysokie. Decyzję o odwiedzeniu Malagi poza sezonem sprzyja również fakt, że dni są stosunkowo długie - w listopadzie słońce zachodzi dopiero około godziny 18:00.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama