Skała Gibraltarska - zwiedzanie i informacje praktyczne

Skała Gibraltarska (The Rock of Gibraltar) jest najbardziej charakterystyczną częścią Gibraltaru. To właśnie na Skale znajdziemy najważniejsze atrakcje tego niewielkiego obszaru posiadającego status terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

!Skała Gibraltarska
Skała Gibraltarska

Skała jest górą wapienna o wysokości niemal 430 metrów nad poziomem morza. Ze szczytu przy dobrej pogodzie widać wybrzeże Afryki oraz długi pas hiszpańskiego nabrzeża. Większa część góry wchodzi dziś w skład rezerwatu naturalnego (Gibraltar Nature Reserve), który zajmuje niemal 40% całego Gibraltaru.

Góra zamieszkała jest przez kilka gatunków zwierząt, w tym przez słynne makaki berberyjskie, najróżniejsze ptactwo, jaszczurki, lisy czy króliki.

Gibraltarska formacja skalna już od starożytności pełniła istotną funkcję na mapie naszej części świata. Skała Gibraltarska była jednym z tzw. Filarów Herkulesa, czyli punktem określającym koniec znanego świata. Podczas średniowiecza na Skale znajdował się Zamek Maurów, a Brytyjczycy po przejęciu półwyspu stworzyli kompleks długich tuneli i schronów. Oprócz tuneli stworzonych przez człowieka wewnątrz Skały znajduje się również wiele naturalnych jaskiń.

Magoty gibraltarskie

Najbardziej znanymi mieszkańcami Skały Gibraltarskiej są bez wątpienia magoty gibraltarskie, czyli bezogonowe małpy z gatunku makaków berberyjskich. Na górze żyje ich mniej niż 300 i są jedynymi dziko żyjącymi małpami w Europie (no, może półdziko…).

!Magoty gibraltarskie przy górnej stacji kolejki na Gibraltarze
Magoty gibraltarskie przy górnej stacji kolejki na Gibraltarze

Nie wiadomo dokładnie w jaki sposób trafiły na Gibraltar. Jedną z hipotez jest to, że uciekły z transportu z Afryki. Jedno jest pewne - bez względu na okoliczności mieszkańcy nie pozwolą im wyginąć. Według legendy Gibraltar będzie dopóty brytyjski, dopóki słynne małpy będą zamieszkiwać Skałę. Nawet podczas II Wojny Światowej legenda ta była traktowana bardzo poważnie i małpy były pod specjalną ochroną.

Magoty spotkamy tam, gdzie zbiera się najwięcej ludzi, czyli przy stacjach kolejki linowej i w ich najbliższej okolicy oraz przy miejscach parkingowych dla busów. Jeśli kolejka linowa zatrzymuje się na środkowej stacji to wiele z małp będzie siedzieć w specjalnym zakątku Apes Den. Jeśli środkowa stacja jest zamknięta największe ich skupisko odnajdziemy przy górnej stacji.

!Magoty gibraltarskie - zakątek Apes Den na Gibraltarze
Magoty gibraltarskie - zakątek Apes Den na Gibraltarze

Pamiętajmy, że magoty są dzikimi zwierzętami i powinniśmy zachować przy nich szczególną ostrożność. Małpy się rozbestwiły. Potrafią atakować i gryźć turystów. Skaczą na plecy, zabierają siatki i wyciągają co się da z plecaków.

Najlepiej stosować się do kilku zasad:

 • nie wolno dokarmiać małp. Po pierwsze, grozi za to kara do 4000 funtów. Po drugie, karmiąc małpy wcale im nie pomagamy i możemy doprowadzić nawet do ich zatrucia lub w najgorszym wypadku śmierci,
 • nie bierzmy ze sobą plastikowych siatek,
 • nasz plecak powinien być szczelnie zamknięty i nie nośmy niczego w bocznych kieszonkach,
 • omijajmy małpy opiekujące się młodymi,
 • nie dotykajmy małp, potrafią ugryźć.

!Gibraltar - małpki skaczące na turystów
Gibraltar - małpki skaczące na turystów

Jak dostać się na szczyt Skały?

Istnieją trzy możliwości dostania się na szczyt Skały Gibraltarskiej. Na własnych nogach, korzystając z kolejki linowej oraz korzystając z usług specjalnych busów wycieczkowych lub taksówek.

Pamiętajmy jednak, że atrakcje porozrzucane są na różnych wysokościach i w różnych miejscach. Nawet jeśli wjedziemy kolejką linową na szczyt (lub na środkową stacje) to chcąc odwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne będziemy musieli trochę się zmęczyć.

Wejście i zwiedzanie piesze

Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu możemy całą Skałę zwiedzać pieszo. Wejścia są dość strome, większość tras prowadzi jednak wzdłuż ulic i wejście dla każdego turysty bez problemów fizycznych nie powinno być strasznie skomplikowane. Pamiętajmy jednak o zabraniu odpowiedniego obuwia, picia i czegoś na głowę w przypadku upałów.

Wejście piesze możliwe jest z dwóch punktów:

 • przy Zamku Maurów (ulica Willis's Rd) - trasa od strony północnej prowadząca wzdłuż ulicy,
 • przy pomniku Filarów Herkulesa (Pillars of Hercules) oraz Cmentarzu Żydowskim (Jews' Cemetery) (ulica Windmill Hill Rd) - trasa od strony południowej. Możemy udać się stamtąd w górę ulicą lub słynnymi Schodami Śródziemnomorskimi (Mediterranean Steps). W drugim przypadku powinniśmy szykować się na trudne wejście po nierównych stopniach, które zajmie nam ponad godzinę. Wyjdziemy niedaleko Baterii O’Hara’y, czyli tuż obok najwyższego punktu Skały.

!Bateria O'Hara'y - Gibraltar
Bateria O'Hara'y - Gibraltar

Kolejka linowa

Wiele osób decyduje się na wjazd na górę kolejką linową. Nie jest to zła opcja, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużo czasu. Jeśli chcielibyśmy odwiedzić najważniejsze atrakcje to dobrym rozwiązaniem może być wjazd na górę i później piesze zejście z powrotem.

Kolejka na szczyt wjeżdża w około 6 minut. Działają dwie stacje - Middle Station oraz Upper Station. W przypadku stacji środkowej nie funkcjonuje ona od kwietnia do września (chociaż w listopadzie również była zamknięta).

Bilety możemy zakupić w kasach, w sieci (na tej stronie) lub przy stanowisku GibraltarInfo przy granicy. Jeśli zakupimy bilet online lub w budce możemy skorzystać (w pierwszą stronę) z darmowego autobusu, który dowiezie nas pod same wejście do kolejki.

W przypadku zakupu biletów na miejscu w sezonie powinniśmy spodziewać się długich kolejek do kasy biletowej. Jeśli zakupimy bilety online lub w budce przy granicy możemy od razu udać się do kolejki do wejścia. Za bilety na miejscu zapłacimy w Euro oraz w funtach.

Kolejka działa codziennie od 9:30 do 19:15 (od 9:30 do 17:15 od 1 listopada do 31 marca). Ostatni zjazd jest około 30 minut później.

Obok stacji kolejki znajduje się darmowy parking. Poza sezonem nie powinniśmy mieć problemu z pozostawieniem tu samochodu.

Uwaga! W przypadku dużego wiatru kolejka może nie funkcjonować.

Cena / Rodzaj biletu Cena w GBP / GIP Cena w EUR
dorośli (13 - 63 lata) - kolejka w jedną stronę (+ multimedia tour) 12,50£ 16,50€
dzieci (5 - 12 lat) - kolejka w jedną stronę 6,00£ 7,50€
dorośli (13 - 63 lata) - kolejka - bilet dzienny (+ multimedia tour) 14,50£ 19,50€
dzieci (5 - 12 lat) - kolejka - bilet dzienny 6,00£ 7,50€
dorośli (13 - 63 lata) - kolejka (bilet powrotny) + rezerwat (atrakcje) (+ multimedia tour) 22,00£ 29,50€
dzieci (5 - 12 lat) - kolejka (bilet powrotny) + rezerwat (atrakcje) 13,50£ 17,50€
seniorzy 65+ i studenci - kolejka (bilet powrotny) + rezerwat (atrakcje) (+ multimedia tour) 21,00£ 28,00€

Taksówki i busy wycieczkowe

Dla osób z gorszą formą fizyczną ciekawym rozwiązaniem mogą być specjalnego taksówki lub busy wycieczkowe. Usługi takie polegają na tym, że kierowca rozwozi turystów z atrakcji do atrakcji. Wycieczka taka trwa od półtorej do trzech godzin.

Koszt zależy od sezonu i ilości chętnych. Ceny wahają się od 20£ do 30£ (za osobę) w zależności od wielkości grupy. W niektórym przypadkach cena jest niższa, np. 15£ (za osobę), ale w cenę przejazdu nie są wtedy wliczone bilety wstępu.

W sezonie warto poszukać firmy i zarezerwować miejsce wcześniej. Poza sezonem przy wejściu do kolejki linowej i w centrum miasta spotkamy wielu taksówkarzy czy przedstawicieli firm oferujących swoje usługi.

W 2017 wjazd samochodem spoza Gibraltaru na górę był zabroniony. Warto jednak śledzić to na bieżąco, we wcześniejszych latach wjazd był możliwy za małą opłatą.

Zwiedzanie

Dla wielu osób Skała sama w sobie jest ciekawą atrakcją. Na całym obszarze znajdują się punkty widokowe (przy górnej stacji kolejki linowej znajdziemy taras oraz kawiarnię) oraz trasy spacerowe.

Planując trasę spacerową nie omińmy przejścia przez 72-metrowy wiszący most Windsor Bridge. Znajduje się on dosłownie kawałek na północ od środkowej stacji kolejki linowej. Przejście mostem jest ciekawym doświadczeniem. Pod konstrukcją rozciąga się przepaść o wysokości niemal 50 metrów.

!Wiszący most Windsor Bridge na Gibraltarze
Wiszący most Windsor Bridge na Gibraltarze

Dobrym punktem widokowym jest Bateria Księżnej Karoliny (Princess Caroline's Battery). Często na armacie przesiadują tam magoty.

Atrakcje

Oprócz natury na Skale znajdziemy jeszcze kilka atrakcji. Do części z nich wejdziemy na podstawie biletu grupowego kosztującego 10£. Bilet umożliwia wejście do następujących atrakcji:

 • Jaskinia św. Michała
 • Tunele Wielkiego Oblężenia (Great Siege Tunnels)
 • Zamek Maurów (Moorish Castle)
 • Wystawa City Under Siege

W ramach biletu możemy odwiedzić także 100-tonowe działo (100 Ton Gun). Znajduje się ono jednak w dolnej części miasta przy ulicy Rosia Road.

Jaskinia św. Michała (St Michael's Cave)

Jaskinia św. Michała jest jedną z największych atrakcji Skały. Ta naturalna grota zachwyca wiszącymi stalaktytami oraz świetną akustyką. Jaskinia wykorzystywana była już w czasach antycznych. Podczas II Wojny Światowej w środku stworzono szpital polowy, a po wojnie grotę zamieniono na audytorium. W trakcie zwiedzania w tle leci muzyka. Oprócz głównej sali możemy przejść również krótkimi tunelami. Wejście do głównej sali nie wymaga od nas specjalnie wiele wysiłku.

Jaskinie zwiedzimy w mniej niż 30 minut. W środku jest dość wilgotno i ślisko.

!Jaskinia św/ Michała na Gibraltarze - St Michael's Cave
Jaskinia św/ Michała na Gibraltarze - St Michael's Cave
Dolne jaskinie św. Michała

W 1942 roku saperzy wykonując pracę w jaskini św. Michała niespodziewanie odkryli wejście do kolejnego poziomu jaskiń. Znaleziono kilkanaście pomieszczeń i przejść, które istniały w tym miejscu od blisko 20 000 lat.

Dolne jaskinie możliwe są do odwiedzenia w trakcie około 3-godzinnej wycieczki z przewodnikiem. Jaskinie nie zostały w żaden sposób zmienione przez człowieka. Z tego względu powinnismy być w stosunkowo dobrej formie fizycznej. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem.

Podziemne tunele

Wewnątrz gibraltarskiej góry wydrążono dziesiątki kilometrów tuneli oraz bastionów. Pierwsze z nich powstały w trakcie Wielkiego Oblężenia trwającego od 1779 do 1783 roku i nazywane są Tunelami Wielkiego Oblężenia (Great Siege Tunnels). Oblężenie półwyspu trwało 3 lata, 7 miesięcy i 12 dni. Przeważające siły hiszpańskie atakujące z lądu i powietrza nie dały jednak rady odbić tego małego skrawka lądu z rąk brytyjskich.

!Gibraltar - ziwedzanie podziemnych tuneli Great Siege Tunnels
Gibraltar - ziwedzanie podziemnych tuneli Great Siege Tunnels

Tunele udostępnione są do zwiedzania. W trakcie wycieczki zobaczymy plansze informacyjne oraz inscenizacje różnych scen z życia codziennego żołnierzy. Odwiedzając bastiony będziemy mogli wyjrzeć przez otwory dla armat.

!Widok z podziemnych tuneli (Great Siege Tunnels) na Gibraltarze
Widok z podziemnych tuneli (Great Siege Tunnels) na Gibraltarze

Tunele są naprawdę długie. Początkowo wydrążone zostały w celu umieszczenia armat wewnątrz klifu po drugiej stronie góry na formacji nazywanej The Notch. Co ciekawe, wydrążono je bez użycia zaawansowanych narzędzi, jedynie z pomocą prochu.

Na przejście całych tuneli powinniśmy zaplanować nawet do godziny. Tunele prowadzą raz w dół, raz w górę i przejście całej trasy wymaga trochę wysiłku.

Tunele z okresu II Wojny Światowej (World War II Tunnels)

Drugi etap rozbudowy sieci tuneli został przeprowadzony w trakcie II Wojny Światowej. Brytyjscy inżynierowie stworzyli system bunkrów i przejść, który miał zapewnić schronienie w trakcie niemieckiego ataku. Tunele te możliwe są do odwiedzenia w trakcie 40-minutowej wycieczki z przewodnikiem.

Aby odwiedzić tunele wojenne musimy dokonać wcześniejsze rezerwacji. Więcej informacji dostępnych jest na tej stronie.

Zamek Maurów (Moorish Castle)

!Niewielki Zamek Maurów na Gibraltarze
Niewielki Zamek Maurów na Gibraltarze

Nazwa Zamek Maurów brzmi dumnie, jednak z samego zamku została dziś zaledwie jedna część - Wieża Hołdu (Tower of Homage). Po wejściu do wieży możemy przejść przez kilka pięter i wdrapać się na sam szczyt. Konstrukcja w tym kształcie powstała w 1333 roku, po tym jak Arabowie odbili obszar z rąk hiszpańskich i przebudowali starą wieżę. Od tego czasu wieża przetrwała 10 oblężeń.

Wieża ma wysokość 23 metrów i umiejscowiona jest 100 metrów nad poziomem morza.

!Na tarasie Zamku Maurów - Gibraltar
Na tarasie Zamku Maurów - Gibraltar

Wystawa City Under Siege

Wystawa City Under Siege (Miasto pod oblężeniem) została stworzona w budynkach, które prawdopodobnie były pierwszymi konstrukcjami postawionymi przez Brytyjczyków na Gibraltarze. Wystawa, jak i same budynki, nie są niestety zbyt imponujące. Na miejscu zobaczymy kilka scen przedstawiających codziennie życie żołnierzy. Warto rozejrzeć się za rysunkami ozdabiającymi ściany.

Bateria O’Hara’y

Na najwyższym punkcie Gibraltaru na wysokości 426 metrów stworzono bastion nazwany Baterią O’Hara’y (O’Hara’s Battery). Warto wejść na górę jeśli zależy nam na dobrym widoku w stronę Afryki. Droga prowadząca na górę jest jednak dość stroma i wymaga trochę wysiłku, powinniśmy jednak wejść na szczyt w maksymalnie kilkanaście minut. Pod samą baterię wejdziemy również Schodami Śródziemnomorskimi (Mediterranean Steps).

!Widok na Afrykę z punktu przy Baterii O'Haray
Widok na Afrykę z punktu przy Baterii O'Haray

Na miejscu znajduje się wystawa oraz małe muzeum, na które musimy kupić oddzielny bilet. W teorii muzeum otwarte jest od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00, jednak w sezonie zimowym w 2017 roku bateria była zamknięta.

Ile czasu potrzebujemy na zwiedzenie Skały?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od naszego tempa i tego ile czasu chcemy poświęcić na konkretne atrakcje. Jeśli chcielibyśmy odwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca i w jedną stronę wjechać kolejką to potrzebujemy 3 do 5 godzin. Jeśli chcemy poruszać się tylko pieszo to będziemy potrzebować godzinę do dwóch więcej.

!Gibraltar - okolice zakątka Apes Den
Gibraltar - okolice zakątka Apes Den

Reklama