Ceny w Stirling (2017)

Stirling, czyli jedno z najważniejszych miast w historii Szkocji, nie jest popularnym miejscem turystycznym, nawet wśród Szkotów. Jeśli jednak połączymy wyjazd do Stirling z nieodległym miasteczkiem Doune, możemy zobaczyć wiele ciekawych i historycznych miejsc, niestety w dość wysokich cenach.

Niestety, również oferta noclegowa nie jest w tym mieście zbyt szeroka, przez co ceny hoteli są wysokie lub nawet bardzo wysokie.

Artykuł skupia się na Stirling, jeśli jednak chcesz przeczytać ogólnie o cenach w Szkocji, sprawdź nasz artykuł: Ceny w Szkocji

Ceny komunikacji miejskiej w Stirling

Głównym środkiem transportu w Stirling są autobusy. Linie autobusie obsługuje firma First Group, na jej stronie znajdziemy informacje o dokładnych cenach biletów.

Pomimo ustalonej ceny jednorazowego biletu, ceny niektórych przejazdów mogą się różnić, krótsze trasy mogą być tańsze np o 20 pensów. Warto kupując bilet powiedzieć kierowcy dokładnie dokąd jedziemy.

Bilet jednorazowy 1,50£
Bilet powrotny (w dwie strony) 2,70£
Bilet dzienny na 1 strefę (wlicza się w nią Wallace Monument) 5,60£
Bilet tygodniowy na 1 strefę (wlicza się w nią Wallace Monument) 22,30£
Bilet powrotny Stirling - Falkirk 5,00£
Bilet powrotny Stirling - Doune 7,40£

Ceny artykułów spożywczych

Ceny artykułów spożywczych w marketach są podobne w całej Szkocji. Więcej przykładów umieściliśmy w artykule Ceny w Szkocji, znajdziecie tam również informację o tanich sklepach w Szkocji. W centrum Stirling znajdziemy kilka marketów, a kawałek od centrum znajdziemy dużego Lidl'a.

Produkt Cena Sieć
Serek Philadelphia, opakowanie - 180 g 1,99£ Scotmid Co-operative
Lurpak, opakowanie - 500 g 3,39£ Scotmid Co-operative
Red Bull, puszka - 355 ml 1,49£ Scotmid Co-operative
Ciastka Digestives (McVitie’s), różne rodzaje, opakowanie - 300 g 1,59£ Scotmid Co-operative
Piwo Budweiser, puszka - 568 ml 1,57£ Scotmid Co-operative
Pepsi, różne rodzaje - 2,00L 1,69£ McCool's
Baton Picnic (48 g) 0,73£ McCool's
Baton KitKat, różne rodzaje 0,73£ McCool's
Coca-Cola, różne rodzaje - 500 ml 1,49£ McCool's
Pringles (190 g) - duże opakowanie 2,60£ McCool's
Jajka, rozmiar M, marka własna, opakowanie - 10 sztuk 1,00£ Iceland
Banany, opakowanie - 5 sztuk 0,68£ Iceland
Sałata lodowa - 1 sztuka 0,50£ Iceland
Ser Cheddar, marka własna, kostka - 200 g 1,00£ Iceland
Coca-Cola / Coca-Cola Diet (Light) - 3,00L 2,00£ Iceland
Banany, opakowanie - 5 sztuk 0,90£ Sainsbury's
Banany - 1 sztuka 0,20£ Sainsbury's
Nutella - 400 g 2,50£ Sainsbury's

Ceny w restauracjach

Stirling nie oferuje wielkiego wyboru restauracji, w centrum znajdziemy kilka miejsc z różną kuchnią, niestety dość drogich. Za danie główne zapłacimy w okolicy 8,00-15,00£. Za piwo lub kieliszek wina w restauracji zapłacimy około 2,50-5,00£.

Ceny ulicznego jedzenia

Na szczęście restauracje to nie jedyna możliwość zjedzenia czegoś na ciepło w tym historycznych mieście. W wielu miejscach znajdziemy różne rodzaje ulicznego jedzenia, zaczynając od słynnych fish&chips, na daniach kuchni chińskiej i falafelach kończąc. Danie takie możemy zakupić już za 3,00-6,00£.

Ceny alkoholu

Piwo w Stirling w większości pubów jest w rozsądnych, jak na Szkocję, cenach. Pinta piwa zaczyna się od 2,50. Tańsze piwo nabędziemy w sklepie, gdzie butelka kosztuje 1,00-1,60£ w przypadku zwykłego piwa, a około 1,80-2,00£ w przypadku cydru.

Ceny atrakcji

Najważniejsze atrakcje w Stirling są płatne i dość drogie. Podobnie jak atrakcje w niedalekim Doune. Darmowe jest jedno muzeum, w którym dowiemy się więcej o historii Stirling, oraz historyczny kościół (ostatni, obok Westminster Abbey, aktywny kościół w którym odbyła się koronacja króla Anglii).

Jeśli odwiedzamy więcej miejsc w Szkocji, takich jak zamek w Edynburgu, warto pomyśleć o zakupie karty Explorer Pass, która w sposób widoczny zmniejsza koszty przy odwiedzinach większej ilości najważniejszych atrakcji.

Przykładowe ceny najpopularniejszych atrakcji:

Atrakcja Cena
Wallace Monument 9,99£
Zamek w Stirling 14,50£
Zamek w Doune (okolice Strirling) 5,50£
Deanston Distillery (miasteczko Doune, okolice Stirling) od 9,00£
Więzienie z punktem widokowym - The Old Town Jail 6,50£
The Battle of Bannockburn Visitor Centre 11,50£
Stirling Smith Museum and Art Gallery darmowe

Ceny zakwaterowania

Ceny w hotelach w Stirling są bardzo wysokie. Jest to spowodowane przede wszystkim ograniczoną ofertą noclegową w mieście. Ciężko znaleźć nocleg poniżej 80£, a jeśli nie rozpoczniemy poszukiwań odpowiednio wcześniej, nawet nocleg za 100£ może okazać się trudny do znalezienia.

Warto zatrzymać się trochę dalej od centrum w hotelach typu B&B, w których otrzymamy w cenie również śniadanie.

W mieście znajdziemy kilka tańszych hosteli i pokoi ze współdzieloną łazienką, ceny tu jednak mogą wynieść nawet 40-50£ za noc.


Reklama