Jak dojechać na Gibraltar? Dojazd z Malagi oraz innych miast

Dojazd z andaluzyjskich lub hiszpańskich miast na Gibraltar może w pierwszym momencie wydać się skomplikowany. Niestety, żaden z hiszpańskich przewoźników nie kursuje bezpośrednio do tej brytyjskiej enklawy.

Na szczęście nie jest to problem. Gibraltar graniczy z hiszpańskim miastem o nazwie La Línea de la Concepción (w skrócie La Línea) i to od tej miejscowości powinniśmy rozpocząć poszukiwania możliwej trasy. Główny dworzec autobusowy w La Línea de la Concepción znajduje się zaledwie 300 metrów od przejścia granicznego.

Dojazd autobusem

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak dużym regionem jest Andaluzja. Odległości z Gibraltaru do innych dużych miast mogą wynosić od około 120 kilometrów (Kadyks) aż do niemal 200-240 kilometrów (Sewilla). Jeśli istnieje połączenie pomiędzy La Línea de la Concepción a miastem z którego chcemy ruszyć musimy liczyć się z tym, że może czekać nas nawet kilkugodzinna podróż.

Jak dojechać na Gibraltar z Malagi?

Z Malagi do miasta La Línea de la Concepción dojedziemy autobusem firmy Portillo. Czas przejazdu to około 3 godziny. Pierwszy autobus w stronę La Línea rusza o 6:45, a ostatni powrót możliwy jest o 19:30.

Bilet kosztuje 15,63€. Składa się na to cena biletu 13,13€ oraz opłata administracyjna 2,50€. Bilety możemy zakupić na ich oficjalnej stronie. Podczas zakupu biletu musimy wpisać numer dowodu lub paszportu. Dokument jest sprawdzany podczas wsiadania do autobusu.

Jak dojechać na Gibraltar z Sewilli?

Z Sewilli do La Línea dojedziemy autobusem firmy TG COMES. Czas przejazdu to około 4 godziny.

Bilet kosztuje 27,05€. Składa się na to cena biletu 24,45€ oraz opłata administracyjna 2,60€. Niestety, strona rezerwacyjna tej firmy jest ciężka w obsłudze. Znajdziemy ją pod tym adresem. Rozkład jazdy dostępny jest tutaj.

W serwisie rezerwacyjnym jako miejsce docelowe wybieramy LA LINEA DE LA CONCEPCION, a jako miejsce początkowe SEVILLA. Autobusy odjeżdżają z dworca PRADO DE SAN SEBASTIÁN, a nie z głównego dworca autobusowego przy rzece.

Niestety, biorąc pod uwagę rozkład ciężko jest zorganizować sobie wyjazd jednodniowy. Pierwszy autobus rusza z Sewilli o 9:30 (na miejscu o 13:30), a ostatni powrotny jest o 16:00 (stan na koniec 2017 roku).

Dojazd samochodem

Jeśli wybieramy się na Gibraltar samochodem na pewno natrafimy na sprzeczne opinie. Czy lepiej zostawić samochód po stronie hiszpańskiej, a może lepiej wjechać do Gibraltaru? Niestety, jak to w życiu bywa, obie opinie są prawdziwe i zależą od indywidualnych doświadczeń.

Największym problemem wjazdu na Gibraltar jest ograniczona liczba miejsc parkingowych oraz możliwość długiego stania w kolejce przy kontroli, szczególnie w godzinach szczytu w dni powszednie (7:00-10:00 i 15:00-18:00). Niektórzy stoją w tym czasie 30 minut, inni nawet godziny. Jeśli przyjedziemy odpowiednio wcześnie, w weekend lub poza sezonem, to powinnismy znaleźć miejsce parkingowe bez większego problemu - czy to płatne (1 do 2 funtów za godzinę) lub darmowe (np. na parkingu przy kolejce liniowej). Pamiętajmy, że nie wolno parkować poza miejscami do tego przeznaczonymi. Więcej informacji o parkowaniu na Gibraltarze można znaleźć w oficjalnym dokumencie pod tym adresem.

W przypadku pozostawienia samochodu po stronie hiszpańskiej po prostu przechodzimy przez granicę piechotą. Nie tracimy czasu na szukanie miejsca parkingowego ani na granicy. Problemem może być tu z kolei miejsce parkingowe po stronie hiszpańskiej. Przy samej granicy funkcjonują parkingi podziemne, za dobę zapłacimy tam jednak w okolicach 10-15€. Kawałek od granicy możemy zostawić samochód na parkingu naziemnym, są tam jednak krótkie ograniczenia czasowe. Przez lata turyści parkowali samochody za darmo na wschód od granicy przy boiskach piłkarskich, nie jesteśmy jednak pewni czy wciąż taka możliwość istnieje.

Dojazd pociągiem

Inną możliwością dostania się na Gibraltar jest pociąg. Miastem docelowym jest nadmorskie Algeciras. Tuż obok stacji kolejowej znajdziemy dworzec autobusowy Algeciras San Bernado skąd autobus linii 120 (firma TG COMES) w 45 minut dowiezie nas do La Línea de la Concepción. Autobusy kursują regularnie, rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Do Algeciras dojeżdżają pociągi m.in. z Madrytu czy Rondy.

Innym punktem docelowym jest stacja kolejowa San Roque-La Línea. Pomiędzy San Roque a La Línea kursuje autobus numer 230. Czas przejazdu to około 30 minut. Rozkład dostępny jest pod pod tym adresem. Niestety, stacja kolejowa oddalona jest o niemal 5 kilometrów od przystanku autobusowego i znajduje się poza centrum miasta.


Reklama