Podróże po Europie

Gdzie spać w Bolonii? Garść praktycznych informacji i przykładowe hotele

Bolonia zachęcą do odwiedzin swoimi atrakcjami, zabytkami i względnie tanimi lotami z Polski. Niestety, to co może zepsuć nam humor to ceny noclegów. Bolonia oprócz bycia popularnym kierunkiem turystycznym jest jednocześnie ważnym włoskim centrum biznesowym i kulturalnym.

Dla turystów oznacza to to, że zapotrzebowanie na noclegi w tym mieście jest duże przez cały rok i nawet poza sezonem ceny nie spadają tak bardzo jak w miastach nastawionych głównie na turystów. Nie zmienia to jednak faktu, że w okresie od drugiej połowy czerwca do początku września wybór jest najmniejszy i ceny są najwyższe.

Baza noclegowa w Bolonii

W Bolonii według serwisu Booking znajduje się ponad 1000 obiektów noclegowych. Dostępne są wszystkie typy noclegów - apartamenty, pensjonaty, B&B, hostele i gwiazdkowe hotele.

Szukając noclegu powinnismy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób przyznawane są gwiazdki we włoskich hotelach. Żeby otrzymać odpowiednią liczbę gwiazdek hotel musi spełnić szereg wymogów infrastrukturalnych, jak winda, odległości czy łazienka na określoną liczbę pokoi. Wymagania te nie dotyczą czystości czy ogólnej jakości. W wielu przypadkach zadbane pensjonaty czy noclegi typu B&B (bed and breakfast) będą znacznie przyjemniejsze i tańsze.

Noclegi typu B&B to z reguły duże mieszkania lub całe piętra w historycznych budynkach zamienione na miejsca noclegowe. Plusem są często właściciele, którzy są mili i bardzo pomocni. Oczywiście, nie jest to normą i warto przed wyborem noclegu sprawdzić komentarze.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Bolonii?

Historyczne centrum miasta

Najlepszy miejscem na nocleg w Bolonii jest oczywiście historyczne centrum miasta - Centro Storico. Mimo że rozciąga się na stosunkowo rozległym obszarze w granicach dawnych murów miejskich to spokojnie wszędzie dostaniemy się pieszo, chociaż w przypadku niektórych noclegów może nam to zająć trochę dłużej.

Obiekty znajdują się w historycznych budynkach i nie zawsze będzie w nich funkcjonowała winda.

Jednym z najpopularniejszych miejsc noclegowych w centrum jest Hotel Centrale (Albergo Centrale) znajdujący się zaledwie kawałek od Placu Maggiore (Piazza Maggiore). W cenę wliczone jest różnorodne śniadanie. Pokoje są nowoczesne.

Znajdź inne noclegi w historycznym centrum

Okolice głównego dworca kolejowego i Bolognina

Jeśli Bolonia nie jest naszym jedynym celem w podróży i chcielibyśmy odwiedzić inne miasta regionu Emilia-Romania - w tym np. Ferrarę, słynącą z produkcji octu balsamicznego Modenę czy wypełnioną wczesnochrześcijańskimi kościołami Rawennę to powinniśmy rozważyć nocleg w okolicy głównego dworca kolejowego (Stazione di Bologna Centrale).

Musimy jednak pamiętać, że okolica dworca nie jest już tak urocza jak stare miasto. Noclegi w lepszych cenach znajdziemy na północ od dworca - już w obrębie dzielnicy mieszkalnej nazywanej Bolognina. Niestety, dojście stamtąd do historycznego centrum może nam zająć ponad 30 minut.

Przykładem takiego noclegu jest nowoczesny hostel nastawiony na studentów We_Bologna. Studenci zatrzymują się lub mieszkają w pokojach wieloosobowych, hostel oferuje jednak także samodzielne pokoje z prywatną łazienką i w niektórych przypadkach z kuchnią i lodówką w cenie od 50€ za dobę dla dwóch osób.

Innym hotelem blisko dworca kolejowego jest polecany przez naszych czytelników Hotel Astoria. Musimy pamiętać, że ceny na miejscu będą raczej na pewno wyższe niż w przypadku We_Bologna. Hotel znajduje się po południowej stronie dworca kolejowego.

Znajdź inne noclegi w okolicy głównego dworca kolejowego

Na co zwrócić uwagę szukając noclegu w Bolonii?

  • Winda - jeśli mamy ze sobą dużo bagażu i fizycznie nie czujemy się na siłach wdrapywać każdego dnia na wysokie piętro sprawdźmy, czy w budynku jest winda. W historycznym centrum w przypadku starych budynków nie jest to normą.
  • Ogrzewanie - sprawdzenie czy hotel ma ogrzewanie i jakie są opinie gości po pobycie w sezonie zimowym to jedna z rzeczy, o której mało który turysta pomyśli planując odwiedziny we Włoszech poza sezonem. W Bolonii, i generalnie na północy Włoch, od listopada do lutego jest zimno - w nocy temperatura potrafi zbliżać się do 0. W przypadku noclegów bez ogrzewania lub w słabo docieplonych budynkach jest wtedy bardzo nieprzyjemnie, co zdecydowanie może popsuć nam wyjazd.
  • Odległość do dworca głównego - jeśli Bolonia jest dla nas równocześnie bazą wypadową do innych miast regionu warto sprawdzić ile czasu zajmie nam dostanie się na dworzec, szczególnie jeśli planujemy wyruszać rano.
  • Śniadanie - jeśli śniadanie jest tym, co ma nas przekonać do noclegu w danym miejscu to sprawdźmy wcześniej opinie gości i poszukajmy zdjęć śniadania w serwisie rezerwacyjnym. We Włoszech nie jest niczym dziwnym, że na śniadanie dostaniemy jedynie pakowane słodkie ciastko, słodki sok i kawę. W takim wypadku lepiej znaleźć hotel bez śniadania i samodzielnie kupić świeże produkty.

Reklama