Podróże po Europie

Lotnisko Bolonia Marconi (BLQ) - dojazd do centrum Bolonii i innych miast

Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2023

Lotnisko w Bolonii oddalone jest o zaledwie 5 km (w linii prostej) od położonego w centrum miasta dworca centralnego.

Port lotniczy w Bolonii obsługuje tradycyjne oraz tanie linie lotnicze (z Polski lata zarówno Ryanair jak i Wizzair). Wybór tego lotniska jako miejsce lądowania jest doskonałą propozycją dla tych, którzy szukają tanich lotów do Bolonii lub chcą ruszyć w dalszą podróż pociągiem, gdyż dworzec centralny w Bolonii (Bologna Centrale) jest doskonale skomunikowany z wieloma włoskimi miastami.

Wybierasz się do Bolonii? Nie zapomnij sprawdzić naszego przewodnika po atrakcjach Bolonii

Port lotniczy Bolonia Marconi

Najważniejsze dane lotniska Bolonia Marconi:

  • pełna nazwa po angielsku: Bologna-Borgo Panigale "Guglielmo Marconi" Airport (Bologna Guglielmo Marconi Airport)
  • pełna nazwa po włosku: Aeroporto di Bologna-Guglielmo Marconi
  • Kod IATA - BLQ
  • Adres: Via del Triumvirato, 84, 40132 Bologna, Włochy
  • Ilość terminali: 1
  • Lotnisko otwarte jest codziennie, przez 24 godziny.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Bolonia Marconi do centrum Bolonii?

Dawniej najpopularniejszym środkiem transportu łączącym lotnisko z centrum Bolonii był autobus Aerobus, kursujący spod terminala do dworca centralnego. Od 2020 roku opcja ta nie jest już dostępna i została zastąpiona przez pociąg typu monorail Marconi Express. Chcąc dostać się do miasta możemy skorzystać również z autobusu lotniskowego (z przesiadką) lub jeszcze tańszego autobusu miejskiego, ale jego przystanek oddalony jest o ponad kilometr od lotniska.

Marconi Express - najwygodniejszy sposób na dojazd z lotniska w Bolonii do centrum

W 2020 roku rozpoczął kursowanie pociąg typu monorail Marconi Express, który w siedem minut dowiezie nas wprost z lotniska na dworzec główny. Na lotnisku stacja Marconi Express znajduje się na pierwszym piętrze terminala. Na dworcu głównym stacja zlokalizowana jest od strony ulicy Via de' Carracci (współrzędne: 44.507194, 11.342694, Marconi Express - Stazione Bologna Centrale).

Opłata za przejazd wynosi aż 11,00 (51,38 zł) w jedną stronę lub 20,00 (93,42 zł) przy zakupie biletu w dwie strony. Aktualne informacje o godzinach kursowania pociągu można znaleźć tutaj.

Za przejazd zapłacimy kartą lub telefonem w bramkach oznaczonych Marconi Express Pay&Go. Bilet możemy zakupić również online lub na miejscu (w automacie lub w punkcie sprzedaży).

Uwaga! W sezonie letnim (od czerwca do końca września 2022) w godzinach nocnych kursuje specjalny autobus Marconi Express 940, z którego możemy skorzystać w sytuacji, jeśli musimy dostać się na/z lotnisko w Bolonii poza godzinami działania pociągu monorail. W autobusie 940 obowiązuje te same bilety co w Marconi Express. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Autobus lotniskowy linii 944 (Navetta Aeroporto)

Alternatywą do pociągu monorail jest autobus nr 944 obsługiwany przez lokalnego przewoźnika TPER. Jego wadą jest jednak fakt, że nie dojeżdża on bezpośrednio do centrum, a kończy bieg obok szpitala OSPEDALE MAGGIORE. Na szczęście po drodze zatrzymuje się na kilku przystankach, gdzie możemy się przesiąść - m.in. na przystanku Birra (więcej o opcjach dojazdu z przystanku Birra do centrum napisaliśmy w kolejnym punkcie).

Na przejazd autobusem nr 944 obowiązuje specjalny bilet w cenie 4,00 (18,68 zł), który ważny jest przez 75 minut i pozwala na przesiadki. Bilet zakupimy w automacie na lotnisku, w punkcie sprzedaży firmy TPER lub online. Więcej informacji (rozkład, informacje o punktach sprzedaży) znajdziecie na oficjalnej stronie (trzeba użyć translatora).

Pamiętajmy, że przy każdej przesiadce powinniśmy skasować bilet.

Uwaga! Pojedyncze kursy poranne i nocne autobusu 944 odbywają się na trasie dworzec centralny - lotnisko.

Autobus komunikacji miejskiej - najtańszy sposób na dotarcie z lotniska do centrum Bolonii

Aby skorzystać z najtańszej opcji dojazdu do centrum musimy odnaleźć oddalony o ponad kilometr od lotniska przystanek Birra, z którego do centrum kursują m.in.: autobusy miejskie: 81 oraz 91. Są one obsługiwane przez lokalnego przewoźnika TPER (Trasporto Passeggeri Emilia Romagna).

Cena biletu na przejazd autobusem miejskim wynosi 1,50 (7,01 zł) lub 2,00 (9,34 zł) w przypadku zakupu na pokładzie. Bilety kupujemy w kiosku lub miejscu oznaczonym literą T. Bilety dostępne są również online w aplikacji ROGER.

Uwaga! Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z autobusu miejskiego sprawdźmy, czy na pewno kursuje on w dniu naszego przylotu/odlotu.

Czas przejazdu to około 25 minut. Aktualne rozkłady możemy sprawdzić w popularnej aplikacji Moovit lub na stronie przewoźnika.

Aktualny rozkład autobusu nr 81 wraz z listą przystanków znajdziecie tutaj, a autobusu 91 tu.

Trasa dojścia z przystanku Aerobus przed lotniskiem w Bolonii do przystanku Birra
Trasa dojścia z przystanku Aerobus przed lotniskiem w Bolonii do przystanku Birra

Taksówki

Spod lotniska do centrum Bolonii dostaniemy się również taksówką, jej koszt zaczyna się od 15,00€ w taryfie dziennej i od 18,00€ w taryfie weekendowej, świątecznej oraz nocnej. Do ceny należy doliczyć dopłatę + 0,50€ za bagaż.

Koszt końcowy zależy od m.in. warunków na drodze. Przed podróżą najlepiej upewnić się ile będzie kosztował nas przejazd do miejsca docelowego, żebyśmy nie zostali zaskoczeni wysokością rachunku.

Podane ceny mogą ulec zmianie. Zawsze warto zweryfikować je przed wejściem do taksówki.

Jak dojechać z lotniska w Bolonii do innych miast?

Lotnisko w Bolonii jest dobrze skomunikowane nie tylko z centrum miasta, lecz również z innymi popularnymi miejscowościami, takimi jak: Florencja, Ferrara czy Rawenna.

Do wyboru mamy zazwyczaj podróż łączoną (dojazd do dworca a stamtąd pociąg), a w niektórych przypadkach również bezpośrednie autobusy lotniskowe.

Pociągi regionalne

Jako, że lotnisko Bolonia Marconi nie znajduje się bezpośrednio przy stacji kolejowej, to do kosztu i czasu podróży pociągiem musimy doliczyć czas dojazdu do centrum oraz koszt biletu na trasie lotnisko - dworzec centralny (Bologna Stazione Centrale), za który zapłacimy od 1,50€ (autobus miejski oddalony o około kilometr od lotniska) do 11€ (koszt przejazdu monorailem).

Aktualne ceny oraz rozkłady pociągów sprawdzimy na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika kolejowego TRENITALIA. Oprócz sprawdzenia cen i rozkładów możemy zakupić również bilety.

Autobusy lotniskowe

Przykłady firm obsługujących połączenia bezpośrednio z lotniska:

  • Ferrara - BUS & FLY,
  • Rimini - SHUTTLE BOLOGNA-RIMINI,
  • Florencja - APPENNINO SHUTTLE.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama