Punkty widokowe Bolonii

Bolonia to piękne miasto, którego wyjątkowy urok szczególnie widoczny jest gdy patrzymy na nie z góry. Czerwone dachy, górujące nad miastem liczne wieże oraz widoczne niewielkie wzgórza, to wszystko sprawia, że miasto może rozkochać w sobie niejednego turystę.

Nazywana "czerwonym miastem” Bolonia jest niezwykle urokliwa zarówno z poziomu chodnika, jak i z wyższych pięter. Jeśli chcemy zobaczyć ją w całej okazałości, powinniśmy obejrzeć ją właśnie z górnych pięter i wyższych poziomów. Oczywiście, będzie się trzeba trochę powspinać po schodach, jednak cały trud włożony we wchodzenie powinny nam wynagrodzić niezwykłe widoki.

Najlepsze punkty widokowe w Bolonii

  • Wieża Asinelli
  • Wieża Katedry
  • Taras na dachu Bazyliki
  • Inne punkty widokowe w Bolonii

Wieża Asinelli

Wieża Asinelli czyli po włosku Torre Asinelli to jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów w całym mieście. Tak samo widoki z niej są najbardziej znane, występują na wielu fotografiach i pocztówkach z tego miasta. Wieża cieszy się ogromną popularnością, jednak wielu zastanawia się czy da radę na nią wejść. Mimo, iż do pokonania jest aż 498 schodów nie powinien być to wyczyn niemożliwy do osiągnięcia. Wysokość Torre Asinelli wynosi 97,20m, a stopnie nie są wysokie. Jednak należy pamiętać, że w niektórych miejscach są bardzo wąskie. Samo przejście również nie jest szerokie, jednak kształt wieży ułatwia mijanie się osób schodzących i wchodzących.

!Widok z wieży Asinelli (Torre Asinelli) w Bolonii
Widok z wieży Asinelli (Torre Asinelli) w Bolonii

Na samej górze można cieszyć się wspaniałymi widokami na całą Bolonię.

Co ciekawe wieża Asinelli znana jest także dzięki znajdującej się obok niej drugiej, o wiele niższej, mierzącej 48 metrów, wieży - Torre Garisenda. Oba obiekty określane są razem jako „dwie wieże” (Due Torri) i są symbolem Bolonii.

!Bolonia - widok z wieży Asinelli
Bolonia - widok z wieży Asinelli

Na wieżę wejść można codziennie - od 9:00 do 17:00, natomiast ostatnie wejście odbywa się do godziny 16:40. Cena biletu to 3,00Euro.

!Widok na wieżę - Torre Asinelli w Bolonii
Widok na wieżę - Torre Asinelli w Bolonii

!Podczas wejścia na wieżę widokową Torre Asinneli w Bolonii
Podczas wejścia na wieżę widokową Torre Asinneli w Bolonii

Wieża Katedry

Wieża Katedry św. Piotra (Chiesa Cattedrale Metropolitana di San Pietro), a właściwie dzwonnica (belltower / campanile) to dosyć ciekawe miejsce, jeśli patrzymy na jej konstrukcję. Dwie dzwonnice, jedna obudowująca drugieą.

!Widok z dzwonnicy w Katedrze św. Piotra w Bolonii
Widok z dzwonnicy w Katedrze św. Piotra w Bolonii

Wejście na dzwonnicę również jest dosyć nietypowe, przez większą część trasy zamiast "typowych schodów" pokonujemy lekko pochyłą trasę.

!Podczas wejścia na dzwonnicę Katedry w Bolonii
Podczas wejścia na dzwonnicę Katedry w Bolonii

Wejście na wieżę to koszt 5,00 Euro, który jest darowizną na rzecz utrzymania wieży oraz katedry. Wejść można w sobotę, od 14:00 do 16:30, następnie mamy możliwość zwiedzenia także podziemnej części świątyni, do której można przejść przez kryptę.

!Widoki z dzwonnicy Katedry - Bolonia
Widoki z dzwonnicy Katedry - Bolonia

Taras na dachu Bazyliki

Bazylika św. Petroniusza (Basilica di San Petronio) to kolejne miejsce, z którego możemy podziwiać Bolonię z góry. Obecnie znajduje się na niej średniej wielkości taras widokowy (znajdujący się na 54m wysokości), podparty rusztowaniami wykorzystywanymi również przy odnawianiu zewnętrznej części świątyni.

!Widok na słynną wieżę Asinelli z tarasu na dachu Bazyliki św. Petroniusza w Bolonii
Widok na słynną wieżę Asinelli z tarasu na dachu Bazyliki św. Petroniusza w Bolonii

Na dzień dzisiejszy opłata ze wstęp na punkt widokowy ma być przeznaczona na pomoc w sfinansowaniu remontu kościoła.

Wstęp na taras odbywa się od poniedziałku do piąteku w godzinach 10:00 - 13:00 i 15:00 - 18:00 oraz w weekendy (sobota i niedziela) w godzinach 10:00 - 13:00 i 14:00 - 18:00. Bilet wstępu kosztuje 3,00 Euro, wstęp dla dzieci do 12. roku życia - bezpłatnie Przed wejściem na górę proszenie jesteśmy od podpisanie dokumentu o świadomości, iż jest to teren budowy i wiążących się z tym zagrożeniach. Jest to konieczny, formalny warunek do spełnienie przed wjazdem na górę.

!Bolonia - widoki z tarasu na dachu Bazyliki
Bolonia - widoki z tarasu na dachu Bazyliki

Wjeżdżamy windą obsługiwaną przez jednego z pracowników, następnie aby dostać się na przygotowany taras widokowy musimy pokonać jeszcze tylko kilka kroków. Trasę można pokonać także schodami (pomiędzy rusztowaniami), chyba, że obsługa tymczasowo nie udostępni nam schodów.

!Bolonia - widok z tarasu dachu Bazyliki św. Petroniusza
Bolonia - widok z tarasu dachu Bazyliki św. Petroniusza

Inne punkty widokowe w Bolonii

Wycieczka z przewodnikiem

A może wycieczka po Bolonii, pokazująca miasto z góry? W tym mieście znajdziemy i taką ofertę. Przewodnik w sobotę o godzinie 15:00 (w czerwcu i w lipcu - w niedzielę o 11:00 - dni i godziny mogą ulec zmianie) zabierze nas na zwiedzanie miasta nie tylko z poziomu ulicy.

Wycieczka o nazwie "ROSSA, GRASSA, DOTTA E TURRITA." lub po ang. "RED, FAT, LEARNED AND TURRETED.", trwa 2 godziny, w ofercie zawarte jest zwiedzanie miasta, razem z wejściem na wieżę Torre Prendiparte (Prendiparte Tower), z której miasto zobaczymy z wysokości 60 metrów oraz Torre Asinelli (Asinelli Tower).

Bilet normalny kosztuje 15,00 Euro, ulgowy (dla dzieci od 5 do 12 lat) - 12,00 Euro.

Więcej informacji oraz rezerwacje na stronie Bologna Welcome lub piszą na e-mail: incoming@bolognawelcome.it.


Reklama