Ferrara (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Ferrara, czyli kolejna perełka włoskiego regionu Emilia-Romania, której historyczna część została w 1995 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ferrara z tej okazji została oficjalnie nazwana “Miastem Renesansu” (“City of the Renaissance”). Skąd ta nazwa? Uzasadnieniem było to, że Ferrara jest wspaniałym przykładem miasta zaplanowanego i zbudowanego w czasach renesansu, którego historyczna część pozostała nietknięta.

Miasto swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim dynastii D’Este, która zamieniła małe miasto w jedno z najważniejszych centrów kultury i nauki w Europie, czego najlepszym dowodem jest zamek D’Este (Castello Estense) - po dziś dzień jedna z najważniejszych wizytówek miasta.

!Castello Estense - Zamek D'Este w Ferrarze
Castello Estense - Zamek D'Este w Ferrarze

Dziś spacerując po uliczkach Ferrary możemy przenieść się w czasie, wręcz poczuć jak wyglądało to włoskie miasto w przeszłości. Na pewno dodatkowym smaczkiem jest to, że zachowana została duża część murów obronnych, które zostały budowane w różnych okresach historii. Niedaleko głównej części miasta zachowała się brama miejska, Porta Paula.

Jak zwiedzać Ferrarę?

Cała historyczna część Ferrary jest dostępna w zasięgu spaceru, wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się w obrębie starych murów miejskich. Od dworca kolejowego do głównego placu miejskiego dojdziemy w 15-20 minut.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Ferrary?

Przy dobrej organizacji, możemy odwiedzić Ferrarę w trakcie jednodniowej wycieczki z niedalekiej Bolonii (około 30 minut jazdy pociągiem). W tym czasie powinniśmy zdążyć odwiedzić historyczne centrum (wpisane na listę UNESCO), odwiedzić niedalekie pałace i spokojnie pospacerować po historycznej części.

Jeśli jednak chcemy odwiedzić wszystkie miejsca i muzea, powinniśmy zastanowić się nad noclegiem i dłuższym pobytem, np. dwudniowym.

Jeśli zdecydujemy się przyjechać na jeden dzień, warto być na miejscu jak najwcześniej, aby spokojnie pospacerować po historycznych uliczkach przed otwarciem najważniejszych atrakcji.

Zwiedzanie Ferrary

Śladami UNESCO oraz historyczna Ferrara

Warto pamiętać, że Ferrara na listę UNESCO została wpisana nie tylko jako pojedyncze miasto, a jako cały obszar zabudowań renesansowych dynastii D’Este wraz z deltą rzeki Po - oznacza to, że nie sposób odwiedzić wszystkich miejsc, oczywiście tych spoza samej Ferrary, nie posiadając odpowiedniego środka transportu.

Skupiając się jednak na samej Ferrarze, w mieście szczególnie wyróżnia się oczywiście katedra (Duomo) San Giorgio z XII wieku (Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire), słynącą z imponującej fasady, której dolna część jest w stylu romańskim, a górna w stylu gotyckim. Niestety, w drugiej połowie 2016 roku rozpoczął się jej remont i nie wiadomo kiedy się zakończy. Katedra także w środku jest imponująca, a wejście do niej prowadzi przez oddzielny korytarz.

Elementem wyróżniającym katedrę jest również jej prawa strona, do której przylegają sklepiki z niesamowitymi daszkami. Nad całością góruje wieża katedralna, na którą nie można jednak wejść. Obok katedry znajdziemy muzeum katedralne, jeśli jednak nie chcemy go odwiedzić, warto zajrzeć przez kratę na dziedziniec muzeum, na środku którego stoi studnia. W muzeum znajdziemy relikwiarze oraz kolekcję manuskryptów. Warto także zobaczyć obraz św. Jerzego walczącego ze smokiem.

Naprzeciwko katedry stoi Ratusz, będący kiedyś siedzibą rodu D’Este - korytarz prowadzący na dziedziniec zdobią dwie rzeźby, w tym rzeźba siedzącego Diuka Borso. Niestety, obie są jedynie kopią oryginałów. Wchodząc na dziedziniec (Piazza Municipale) po prawej stronie widzimy schody prowadzące do wejścia. Możemy wejść do środka, pierwsza dwie hale posiadają trochę oryginalnych zdobień, nie powinniśmy jednak spodziewać się nazbyt wiele. Warto zapytać, czy możemy odwiedzić pokój z XVI-wiecznymi panelami o nazwie “The Duchesses Room”.

Słynny zamek dynastii D’Este

Zamek D’Este kojarzony dziś jest przede wszystkim z powodu stale istniejącej fosy, która otacza zamek znajdujący się w samym centrum miasta. Do samego zamku prowadzą trzy brama, każda z nich posiada most zwodzony - chociaż dzisiaj służą one bardziej jako dekoracja i nie są podciągane na noc. Zamek początkowo został wybudowany jako forteca mająca bronić władze przed atakami z wewnątrz (decyzja o budowie zapadła po rebelii w XIV wieku) oraz z zewnątrz. Na szczęście dla władców, taka sytuacja już się nie powtórzyła, a zamek stał się najważniejszym symbolem miasta.

W środku zamku znajdziemy kilkadziesiąt pokoi, część dolna zamku pokazuje bardziej jak zamek i życie jego mieszkańców wyglądało w przeszłości (gotyckie pokoje, kuchnia, więzienia i lochy), a na górnych poziomach znajdziemy m.in. taras, kaplicę, pokoje z pięknymi freskami na sufitach oraz kilka pokoi służących jako galeria sztuki.

To, co powinno zainteresować wszystkich fanów historii, to lochy oraz więzienia - w tym cela, w której trzymano księcia Gulio D’Este oskarżonego o spisek przeciw Diukowi Alfonso I. Lochy oraz cele zostały zachowane w niemal nienaruszonym kształcie, wchodząc do środka musimy się bardzo nachylać, jednak doświadczenie jest na pewno ciekawe, szczególnie, gdy jesteśmy jedynymi odwiedzającymi.

Bilet wstępu do zamku kosztuje 8,00€, a w środku spędzimy do dwóch godzin. Warto sprawdzić godziny otwarcia, w samym środku dnia zamek zamknięty jest na półtorej godziny.

Na zamku mieści się najlepszy punkt obserwacyjny Ferrary, słynna Lwia Wieża (Lion's Gate), na którą możemy wejść za dodatkową opłatą 2€. Uwaga! Pomimo, że zamek otwarty jest do późna, bilet do Lwiej Wieży można zakupić jedynie do godziny 16:00.

Pałace Ferrary

Najbardziej znanym pałacem w Ferrarze jest Palazzo Schifanoia. Pałac ten nie imponuje swoją fasadą, w środku znajdziemy m.in. muzeum oraz górne sale pałacowe.

Główna z sal, Salone dei Mesi, słynie z jednego z najważniejszych renesansowych fresków ściennych we Włoszech. Ściany zostały podzielone na 12 części, z których każda odpowiadała jednemu miesiącowi i przedstawiała sceny związane z nim związane. Dzisiaj zachowane zostały jedynie sceny od marca do września. Z Salone dei Mesi przechodzimy do Sala delle Virtu, pokoju udekorowanego pięknym drewnianym sufitem, który został wykonany w XV wieku przez Domenico di Paris.

Pałacem o najciekawszej fasadzie jest na pewno Palazzo dei Diamanti, czyli Diamentowy Pałac. Jego fasada została udekorowana małymi blokami w kształcie trójkątów, przez co wygląda bardzo oryginalnie. W środku dzisiaj mieści się Narodowa Galeria Malarstwa, w której często goszczone są wystawy czasowe.

Chociaż nie ma w nazwie słowa pałac, Dom Giovanni’ego Romei (Casa Romei) spokojnie może za taki uchodzić. Sam Romei był zarządcą nieruchomości rodziny D’Este, jego pozycja w tamtych czasach była bardzo wysoka. Dzisiaj dom można odwiedzić, w tym dwa najlepiej zachowane średniowieczne pokoje w Ferrarze. Oprócz nich, w środku znajdziemy piękny dziedziniec oraz dwa piętra. Na pierwszym znajdziemy lapidarium oraz różne eksponaty archeologiczne (w tym kawałek oryginalnych łaźni wykopanych pod podłogą). Na drugim piętrze zobaczymy halę oraz wystawy związane ze sztuką.

W samym centrum miasta znajdziemy również XIV wieczny Palazzo Paradiso, w którym dziś znajduje się biblioteka (Biblioteca Ariostea) posiadająca ponad 400 tysięcy zbiorów. Szczególnie warte obejrzenia są schody prowadzące biblioteki oraz Teatr Anatomiczny (trzeba udać się do punktu informacji w bibliotece z pytaniem o możliwość odwiedzenia).

Inne pałace warte odwiedzenia od zewnątrz to: Palazzo Costabili (piękny dziedziniec, w środku mieści się Narodowe Muzeum Archeologiczne), oraz Palazzo Prosperi-Sacrati (piękny portal).

Średniowieczna ulica kupców

W pobliżu głównego placu znajdziemy urokliwą ulicę Via delle Volte, przy której mieszkali bogaci kupcy (po jednej stronie ulicy) oraz znajdowały się ich magazyny (po drugiej stronie ulicy). Idąc przez całą długość ulicy raz po raz przechodzimy pod krytymi pasażami, które łączyły budynki z obu stron, prawdopodobnie umożliwiając kupcom swobodne przejście do swoich magazynów. Budynki przy Via delle Volte datowane są na XIV-XV wiek.

!Średniowieczna ulica kupców w Ferrarze - Via delle Volte
Średniowieczna ulica kupców w Ferrarze - Via delle Volte

Najstarsza bar z winem

Po lewej stronie katedry, w najbliższej uliczce, znajdziemy ciekawy bar z winem o nazwie Al Brindisi, co oznacza po prostu “toast”. Czym to kameralne miejsce się wyróżnia? To najstarszy bar z winem na świecie! Najstarsza dokumentacja z nim związana dotyczy 1435 roku. Co ciekawe, często bywał tutaj.. Mikołaj Kopernik, który mieszkał w pokojach u góry! Miejsce to szczyci się również tym, że polubił je sam Jan Paweł II.

W środku znajdziemy kilka stolików i profesjonalną obsługę. Za kieliszek wina zapłacimy 2,5-5€, chociaż najwięcej pozycji kosztuje 3€ (do rachunku należy doliczyć 20% serwisu). Do wina otrzymamy mały poczęstunek, prawdopodobnie małą deseczkę z szynką.

!Najstarszy bar z winem na świecie - Al Brindisi w Ferrarze
Najstarszy bar z winem na świecie - Al Brindisi w Ferrarze

Miasto rowerów

Ferrarę można, oczywiście z zachowaniem wszelakich proporcji, porównać do Amsterdamu - oczywiście w kwestii korzystania z rowerów. Miasto dostosowało się do tego środka transportu, w centrum miasta częściej spotkamy kogoś na rowerze niż w samochodzie.

Jeśli zdecydujemy się wypożyczyć rower, możemy przejechać trasę wzdłuż dość dobrze zachowanych murów miejskich (dookoła miasta). Władze miasta przygotowały specjalną ścieżkę rowerową z dobrymi oznaczeniami i informacjami. Oczywiście, mając więcej czasu, możemy przespacerować tę trasę na nogach.

Na pewno warto podjechać do południowych murów oraz bramy Porta di San Pietro, ta część murów jest najlepiej zachowana i najbardziej imponująca swoim rozmiarem.

Interesujące są również tzw. Mury Aniołów oraz brama Porta degli Angeli, znana również jako “Dom Kata”. Idąc od bramy parkiem dojdziemy do rzeki Po.

Koscioły Ferrary

Oprócz imponującej katedry, w Ferrarze spotkamy również inne ciekawe kościoły, co nie odróżnia tego miasta od innych części Włoch. Niektóre kościoły są zamknięte w dni powszednie i otwierają się jedynie w dni mszy świętych. Pamiętajmy, że Włosi są religijnym narodem i nie powinniśmy zwiedzać podczas celebracji.

Ciekawym kościołem jest na pewno Santa Maria in Vado. W środku znajdziemy olbrzymie organy, piękne freski na suficie, kolorowe ściany, a także ciekawy układ samej świątyni. To tutaj w 1171 roku podobno wydarzył się cud i krew spłynęła z hostii. Z tego powodu kościół ten stał się częstym miejscem pielgrzymek z całej Europy.

Wieczorne spacery

Spacer po zachodzie słońca po historycznych centrum miasta jest doświadczeniem przyjemnym, szczególnie w okolicy zamku D’Este. Zamek został podświetlony światłem (którego część odbija się wody) i wygląda bardzo klimatycznie.

Co zjeść w Ferrarze?

Odwiedzając Ferrarę warto spróbować przede wszystkim jednej z tutejszych potraw, czyli słynnych Cappellacci di zucca, czyli małych makaronowych "pierożków" z nadzieniem z dyni. Podawane są na kilka sposobów, np. z sosem al Ragu (znanym w Polsce w bardziej swojskiej nazwie, sos Bolognese) lub z sosem śmietanowym.

Cappellacci di zucca podawane jest prawie wszędzie, zaczynając od restauracji, a na kawiarniach kończąc.

Bezpieczeństwo

Ferrara jest bardzo bezpiecznym miastem, warto jednak uważać jak wszędzie na kieszonkowców na dworcu i w zatłoczonych miejscach. Nie powinniśmy wdawać się w rozmowy z ludźmi zaczepiającymi pod sklepami i proszącymi o pieniądze, najlepiej ich ignorować.

Dojazd

Do Ferrary najłatwiej dojechać pociągiem, z Bolonii czas przejazdu trwa około 30 minut, a pociągi jeżdżą kilkadziesiąt razy dziennie. Bilet w jedną stronę powinien kosztować poniżej 5€.

Informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

Punkt informacji turystycznej w Ferrarze znajduje się na terenie zamku D’Este, w tym samym miejscu co sklep zamkowy oraz kasa biletowa. Na miejscu możemy otrzymać darmową mapę oraz niezbędne informacje potrzebne do zwiedzania miasta.

Godziny otwarcia punktu informacyjnego: Poniedziałek - Sobota: 9:30 - 18:00 Niedziela i święta: 9:30-17:30


Reklama