Modena (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Modena, jedno z najpiękniejszych miast włoskiego regionu Emilia-Romania, którego historyczna część została w 1997 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To z Modeny wywodzi się słynna na całym świecie marka Ferrari, tu urodził się Luciano Pavarotti, i to jedynie tutaj produkowany jest oryginalny ocet balsamiczny (balsamic vinegar).

Znakiem rozpoznawczym miasta jest biała katedra - Duomo (Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano) oraz górująca nad nią wieża, które są unikalne w skali całych Włoch i warto nawet przyjechać jedynie po to, aby je zobaczyć na własne oczy. Katedra jest imponującą również w środku. Znajdziemy tu dwa ołtarze, dolny (z równo rozstawionymi kolumnami) i kryptą ze szczątkami św. Geminiana (Geminiano di Modena), oraz górny, z drewnianymi wykończeniami. Pomiędzy ołtarzami znajdziemy drewnianą rzeźbę przedstawiającą ostatnią wieczerzę.

Katedra w Modenie

Przyglądając się katedrze zobaczymy wiele rzeźb i elementów z różnych okresów, nawet filary dolnego ołtarza różnią się między sobą. Warto poświęcić chwilę i poszukać różnych “smaczków”.

Jak zwiedzać Modenę?

Historyczna część Modeny nie zajmuje dużego obszaru, wszędzie bez większego problemu dostaniemy się na piechotę, a słynne muzeum Ferrari znajduje się tuż obok dworca kolejowego.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Modeny?

Wiele osób odwiedza Modenę w ciągu jednego dnia, jako jednodniową wycieczkę z niedalekiej Bolonii (około 30 minut jazdy pociągiem). W trakcie jednego dnia powinniśmy zdążyć odwiedzić miejsca z listy UNESCO, pospacerować po historycznej części, a na koniec odwiedzić muzeum Ferrari.

Jeśli jednak chcemy skorzystać z oferty kulturalnej Modeny i odwiedzić również Pałac Muzeów, powinniśmy zastanowić się nad noclegiem i pozostaniem dwa, lub nawet trzy dni.

Jeśli zdecydujemy się przyjechać na jeden dzień, warto być w Modenie jak najwcześniej, aby spokojnie pospacerować po uroczych uliczkach przed otwarciem najważniejszych atrakcji.

Zwiedzanie Modeny

Śladami UNESCO oraz historyczna Modena

W 1997 roku katedra, wieża katedralna (wł. Torre Civica, ang. Ghirlandina Tower) oraz główny plac (Piazza Grande) zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do wieży katedralnej przylega muzeum katedralne, w którym wystawiono naprawdę imponującą kolekcję, w tym oryginalny dokument podpisany przez Karola Wielkiego nadający Modenie prawa miejskie, przenośny ołtarz oraz niesamowite dywany do wieszania na ścianie przedstawiające motywy z biblijnego stworzenia świata.

Oprócz nich zdecydowanie wartym odwiedzenia jest ratusz, gdzie odwiedzimy kilka historycznych sal w których przez setki lat toczyła się historia Modeny. W środku oprócz fresków i pięknych malowideł zobaczymy słynne “ukradzione wiadro” z Bolonii, czyli najważniejszy łup wojenny Modeny zdobyty w 1325 roku podczas bitwy o Zappolino. Do ratusza możemy wejść schodami od strony Piazza Grande, lub od ulicy Via Scudari.

!Widok na Ratusz w Modenie
Widok na Ratusz w Modenie

Do katedry możemy wejść za darmo (co oczywiste, zwiedzanie nie jest możliwe w trakcie mszy świętych), wejście na wieżę oraz do muzeum katedralnego są już jednak płatne.

Na szczęście miasto przygotowało specjalny bilet łączony, który za 6,00€ pozwala na wejście do wieży, do muzeum katedralnego, do ratusza (ten jednak oprócz niedzieli jest darmowy) oraz na strych ratusza, gdzie odbywa się prezentacja o historii i sposobie wytwarzania octu balsamicznego, a takżę jego degustacja (do spróbowania jest oryginalny ocet 12 i 25 letni!).

Niestety, prezentacja odbywa się w języku włoskim, jednak warto sprawdzić, czy nie ma w danym momencie osoby mówiącej w języku angielskim. My w taki sposób otrzymaliśmy prywatną prezentację. Warto pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy prowadzone są w punkcie informacji turystycznej.

W Modenie znajdziemy jeszcze jeden niesamowity obiekt, Pałac Książęcy (Palazzo Ducale). Budowa tego majestatycznego barokowego pałacu rozpoczęła się w 1634 roku, a dziś mieści się tutaj Włoska Akademia Wojskowa (Italian Military Academy) oraz Muzeum Wojskowe.

Niestety, pałacu nie można zwiedzić “z ulicy”. Możemy jedynie obejrzeć budynek z wierzchu i wejść na główny korytarz (który wypełniony jest tablicami pamiątkowymi poświęconych włoskim żołnierzom), z którego można wygodnie spojrzeć na dziedziniec.

Jeśli jednak chcemy odwiedzić pokoje pałacowe, wizyty z przewodnikiem odbywają się w soboty oraz niedzielę. Z reguły w sobotę rano wizyta odbywa się z przewodnikiem znającym język angielski. Koszt wycieczki to 8,00€ (6,00€ ulgowy do lat 12), bilety jednak trzeba rezerwować na oficjalnej stronie. Uwaga! Bilety w teorii można zakupić w centrum informacji turystycznej w dzień odwiedzić, w praktyce jednak może nie być miejsc!

Ferrari

Modena, jako miasto w którym powstała słynna marka samochodów Ferrari, słynie z muzeum Enzo Ferrari’ego, mieszczącego się w budynku, w którym twórca słynnej marki przyszedł na świat (znajduje się tam wystawa, biuro oraz muzeum silników). Za domem wybudowano olbrzymia halę, w której wystawiono najbardziej znane modele aut Ferrari na przestrzeni lat (na wystawie na terenie domu znajdziemy dodatkowo także łódź wyścigową tej marki).

Niestety, bilet wstępu jest drogi i kosztuje aż 15€. Fani marki nie powinni być jednak zawiedzeni. W środku dużej hali znajduje się również nie lada gratka dla najmłodszych, pierwowzór słynnego Zygzaka McQueena z bajki Auta, który ma doklejone oczy i wygląda niczym wyjęty prosto z animacji studia Pixar.

W głównej hali wyświetlane są również na przemian interaktywne filmy, o historii Enzo Ferrari’ego oraz przedstawiające samochody marki w kinematografii. Warto poczekać i obejrzeć oba.

Jeśli mamy więcej czasu, z muzeum w Modenie odjeżdża autobus do drugiego muzeum Ferrari, do miasteczka Maranello, którym możemy wrócić później z powrotem do Modeny. Autobusy odjeżdżają co 90 minut, a ostatni z każdego z muzeum wyrusza około 15:00.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum.

Muzea i galerie

Modena znana jest ze swojej oferty muzeów oraz galerii, a najbardziej znaną placówką jest Pałac Muzeów (Palazzo dei Musei), w którym znajdziemy aż cztery muzea:

Musei Civici (Muzeum Miasta Modena) - w którym dowiemy się wszystkiego o Modenie na przestrzeni lat. Placówka została podzielona na dwie główne gałęzie - archeologia oraz sztuka. Znajdziemy tam zarówno wykopane antyczne narzędzia, jak i ceramikę czy obrazy.

W muzeum znajdziemy także eksponaty etnologiczne, między innymi broń i ceramikę z Nowei Gwinei, Afryki, Azji czy z Ameryki Południowej. Wstęp jest darmowy.

Muzeum Archeologiczne (Museo Lapidario Estense) - znajdziemy tutaj lapidarium, nagrobki, ale także wykopaliska antycznej rzymskiej drogi. Wejście również jest darmowe.

Biblioteka Estense (Biblioteca Estense) - w bibliotece znajdziemy wiele ksiąg i manuskryptów z 14-16 wieku. Najważniejszym eksponatem jest biblia Borso d’Este z 15 wieku.

Galeria Estense (Galleria Estense) - zbiory dynastii Este, które uważane są za jeden z najważniejszych zbiorów sztuki we Włoszech. Znajdziemy tu dzieła m.in. Berniniego, El Greco czy Velasqueza.

Innym często odwiedzanym muzeum jest muzeum Luciano Pavarotti’ego (Casa Museo Pavarotti), znajduje się ono jednak około 10 km od centrum miasta - wstęp kosztuje 8€. Jeśli zostajemy w Modenie dłużej, warto zastanowić się nad biletem “Discover Ferrari & Pavarotti Land Tour”. Kosztuje on aż 48,00€, pozwala jednak na odwiedzenie dwóch muzeów Ferrari, muzeum Pavarotti’ego, korzystanie z autobusu shuttle bus oraz na skorzystanie z niektórych wycieczek z przewodnikiem. Więcej informacji dostępnych jest pod tym adresem.

Kolejnym wartym polecenia miejscem jest Museo della Figurina, gdzie w dużej hali znajdziemy dziesiątki naklejek firmy Panini - które wielu może kojarzyć z albumów piłkarskich. Oprócz naklejek w środku przedstawione są także produkty reklamowe - np. pudełka od zapałek, kalendarze, banknoty czy znaczki pocztowe.

Ocet balsamiczny

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, to w Modenie produkuje się oryginalny ocet balsamiczny. Jeśli jesteśmy bardziej zainteresowani sposobem jego wytwarzania i chcemy dowiedzieć się więcej o całym procesie - możemy wybrać się do Villa San Donnino, czyli do siedziby jednego z wytwórców, gdzie możemy wybrać się na degustację oraz zobaczyć w jaki sposób przechowywany jest tradycyjny ocet balsamiczny. Villa San Donnino niestety znajduje się kawałek od ścisłego centrum.

Jeśli mamy więcej czasu, w nieodległym miasteczku Spilamberto znajdziemy muzeum Museo del Balsamico Tradizionale, gdzie poznamy cały proces od a do z. Dojedziemy tam autobusem linii 731 odjeżdżającym z dworca autobusowego (Modena Autostazione) raz na godzinę.

!Produkcja octu balsamicznego na strychu w budynku Ratusza w Modenie
Produkcja octu balsamicznego na strychu w budynku Ratusza w Modenie

Nie zapominajmy o możliwości odwiedzenia poddasza w budynku Ratusza, gdzie zapoznamy się z procesem produkcji octu balsamicznego oraz będziemy mogli skosztować oryginalnego wyrobu.

Kościoły Modeny

Nie inaczej niż w całym Włoszech, w Modenie spotkamy kilka oryginalnych i wartych odwiedzenia kościołów. Nie do wszystkich można wejść, pamiętajmy również, żeby nie odwiedzać świątyń w trakcie mszy świętych, szczególnie w trakcie niedzielnych mszy świętych kościoły są pełne.

Mając chwilkę, warto wybrać się na plac Piazza della Pomposa, przy którym znajdziemy XII wieczny kościół Santa Maria della Pomposa. Sam kościół nie wyróżnia się specjalnie od zewnątrz, jednak warto zajrzeć do środka - szczególnie piękny jest obraz znajdujący się na ścianie za ołtarzem. Sam plac oraz okoliczne uliczki są przyjemne, znajdziemy tam wiele knajpek, a z prawej strony od kościoła na murze możemy odnaleźć duży mural myszy zbyt mocno przywiązanej do pieniędzy.

Inną wartą odwiedzenia świątynią jest kościół San Vincenzo, który służył jako kaplica pogrzebowa dla dynastii Este. Pomimo zniszczeń podczas bombardowania w 1944 roku, w kościele wciąż można poczuć historyczny klimat.

Tuż za ratuszem, przy ulicy Via S. Carlo, znajdziemy kościół Chiesa di San Carlo wyróżniający się oryginalnym kształtem. W środku szczególnie piękny jest rzeźbiony ołtarz z pięknym obrazem pośrodku. Będąc przy ulicy Via S. Carlo warto podejść do ulicy Via Canalino, pod arkady, których sufit zdobią piękne freski.

Wieczorne spacery

Podobnie jak wiele innych włoskich miast, również Modena wieczorem nabiera specyficznego klimatu. Uliczki oraz najważniejsze atrakcje są delikatnie podświetlone, otwartych jest wiele knajpek, a mieszkańcy Modeny spacerują leniwie odpoczywając po pracy.

Szczególnie fajna atmosfera wieczorem ma miejsce przy Palazzo Ducale oraz na Piazza Roma, gdzie możemy trafić na budki oraz uliczne jedzenie. Warto pospacerować także ulicą Via L.C. Farini i przejść aż pod Piazza Grande.

Bezpieczeństwo

Modena jest bardzo bezpiecznym miastem, warto jednak uważać jak wszędzie na kieszonkowców na dworcu i w zatłoczonych miejscach. Nie powinniśmy wdawać się w rozmowy z ludźmi zaczepiającymi pod sklepami i proszącymi o pieniądze, najlepiej ich ignorować.

Dojazd

Do Modeny najłatwiej dojechać pociągiem, z Bolonii czas przejazdu trwa 30 minut, a pociągu jeżdżą kilkadziesiąt razy dziennie. Bilet w jedną stronę powinien wynieść poniżej 5€.

Informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej

Punkt informacji turystycznej w Modenie znajduje się przy głównym placu Piazza Grande, w budynku Ratusza (Palazzo Comunale, w jednym z najstarszych pomieszczeń), na lewo od schodów prowadzących do głównego wejścia. W środku otrzymamy darmową mapę, możemy zakupić bilet łączony do atrakcji UNESCO oraz zarezerwować miejsca na wizyty na strychu Ratusza oraz w pałacu Ducale (Palazzo Ducale). Nawet jeśli nie jesteśmy tym zainteresowani, warto wejść na chwilę do środka, ponieważ znajdziemy tam.. kawałek wykopalisk i historyczną część budynku.

Godziny otwarcia punktu informacyjnego: Poniedziałek: 14:30 - 18:00 Wtorek - Sobota: 9:00-13:30 oraz 14:30-18:00 Niedziela i święta: 9:30-13:30 oraz 14:30-18:00

Niedziela

W niedzielę wiele restauracji jest zamkniętych, niektóre place i ulice wyglądają niczym wymarłe, warto wcześniej sprawdzić czy miejsce do którego planujemy się wybrać jest czynne w niedzielę.


Reklama