Lotnisko Walencja (VLC) - dojazd do i z centrum miasta

Lotnisko w Walencji leży na terenie gminy Manises i oddalone jest o mniej niż dziesięć kilometrów od historycznego centrum Walencji.

Jest to jeden z najważniejszych hiszpańskich portów lotniczych, który powoli zbliżał się do obsługiwania 10 milionów pasażerów rocznie.

Planujesz wyjazd? Sprawdź nasze artykuły: Walencja: zwiedzanie, zabytki i informacje praktyczne oraz Co zjeść w Walencji? Paella, tapas, orxata, słodkie wypieki oraz przykładowe lokale

Port lotniczy Walencja - informacje podstawowe

  • Nazwa: Lotnisko Walencja
  • Nazwa w języku hiszpańskim: Aeropuerto de Valencia
  • Nazwa w języku angielskim: Valencia Airport
  • Kod IATA: VLC
  • Ilość terminali: 3

Lotnisko w Walencji jest stosunkowo duże i może wymagać od nas dłuższego spaceru do odpowiedniej bramki. Na lotnisku działa darmowa i szybka sieć wi-fi.

Jak dojechać z lotniska w Walencji do centrum miasta?

Metro

Najwygodniejszym sposobem na dostanie się z lotniska do Walencji jest skorzystanie z metra. Pod sam terminal dojeżdżają linie 3 i 5, które dowiozą nas w okolice historycznego centrum miasta. Obie linie mają identyczną pierwszą część trasy i dojeżdżają do stacji Xàtiva, która znajduje się bezpośrednio przy głównym dworcu kolejowym (Estación del Norte).

Rozkład jazdy można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika (jako stacja początkowa ustawiamy Aeroport).

Bilety na przejazd możemy zakupić w automacie (przyjmującym gotówkę oraz karty płatnicze) przed bramką metra. Bilet jednorazowy na trzy strefy kosztuje 4,80€ (+1€ jednorazowej opłaty za bilet wielokrotnego użytku).

Jeśli przyjechaliśmy we dwoje lub w więcej osób możemy rozważyć zakup karty przedpłaconej TuiN. Koszt karty to 1€ i może z niej korzystać więcej niż jedna osoba. Minimalna kwota jaką możemy naładować kartę to 5€. Koszt przejazdu wynosi 2€ i jest o ponad połowę niższy niż w przypadku zakupu biletów pojedynczych.

Uwaga! Środki na karcie nie są zwracane, ale w przypadku dwóch osób i czterech przejazdów (na i z lotniska) zakup karty TuiN będzie bardziej opłacalny niż zakup pojedynczych biletów, nawet jeśli przepadną nam niewykorzystane 2€. Pamiętajmy tylko o odbiciu karty odpowiednią ilość razy przed przekroczeniem bramki. Jeśli będziemy mieć wątpliwości odnośnie działania karty możemy zapytać o wyjaśnienie pracownika w okienku zlokalizowanym bezpośrednio przy bramkach metra.

Więcej o komunikacji miejskiej napisaliśmy w artykule: Komunikacja miejska w Walencji - metro, autobusy oraz informacje praktyczne.

Autobus 150

Innym sposobem na dostanie się do centrum Walencji jest autobus linii 150, który jedzie trasą podobną do metra. Autobusy kursują przez sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty). Czas przejazdu do ostatniej stacji w centrum Walencji to mniej niż 40 minut. Strona tej linii dostępna jest wyłącznie w języku hiszpańskim tutaj.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama